Komentowana treść: Co Ty wiesz o Amidze?
[#31] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@rzookol, post #27

No chyba nie ma błędu bo przecież wyrażnie jest napisane "There were two versions of the Amiga 1000" - czyli ta sprzedawana w Europie miała EHB (tylko ta amerykańska była uboższa) dodatkowo dalej na wiki masz "Later versions of this version would have this video mode built in." Czyli w teście nie ma błędu.

Ostatnia edycja: 13.12.06 15:56:16
[#32] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@amigafan, post #31

dla mnie Oryginal Chipsets znaczy pierwsza wersja tych kostek więc skoro amerykańska wersja a1000 była wyprodukowana jako pierwsza to właśnie ona ma ma czipsety oryginalne, a nie wersja europejska (wprowadzona na rynek pózniej), która ma te kostki juz rozszerzone o EHB.
[#33] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@rzookol, post #32

Chyba źle odebrałeś pytanie.
Sądzę, że nie chodzi tu o "oryginalny" czyli pierwszy jaki się pojawił w pierwszej edycji A1000.
"Original Chipset" znaczy po prostu OCS (to jest właśnie skrót od "Original Chip Set", dopuszczalna jest też pisownia łączna czyli Original Chipset - w quizie było to z dużych liter jako nazwa własna)
http://en.wikipedia.org/wiki/Original_Amiga_chipset

Ostatnia edycja: 13.12.06 16:45:57
[#34] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@wali7, post #28

23/30 - Pytania programistyczne rozlozyly mnie na lopatki..

Co do pytania o Paule to rowniez uwazam iz jest ono zle skonstruowane ;/

"With some special programming "tricks" it was possible to produce 14bit audio by combining two channels on different volume so you can in fact have "two" 14bit channels instead of four 8bit channels."

[#35] Re: Co Ty wiesz o Amidze?
hmmm... 23/30 :P
[#36] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@Lokaty, post #25

Oj, miałem na mysli, że FIZYCZNIE go nie ma z nami, bo o tym, ze jest obecny duchem, to wiem. Żałuję tylko, że nie dane mi było go spotkać, jak to się udało p. Markowi Pampuchowi (a z nim też się nigdy nie spotkałem,ale może kiedyś...)
[#37] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@OSH, post #36

bo o tym, ze jest obecny duchem, to wiem.

Wiesz? Nieźle...
[#38] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@OSH, post #36

A tego, ze moze sie stac tak, iz spotkamy go kiedys wszyscy, ktorzy tego pragna?? - nikt teraz nie przewiduje takiej mozliwosci?? Kto wie... :)
[#39] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@Arven, post #34

Ale tam nie ma odpowiedzi 14bit. Jest tylko 8 albo 16 albo jakieś inne.
Rozwiązywałem wiele testów w życiu i (przynajmniej w medycynie jest taka zasada) że odpowiedź nie musi być w 100% dobra (bo zawsze mogą być jakieś wątpliwości) ale, jak nam zawsze mówili "należy zaznaczyć odpowiedź najbliższą prawdy spośród podanych".
A 8bit jest najbliższą prawdy spośród podanych (domyślnie jest 8bit, 14bit da się uzyskać dopiero stosując różne "sztuczki").
[#40] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@amigafan, post #39

(przynajmniej w medycynie jest taka zasada) że odpowiedź nie musi być w 100% dobra

Na medycynie? To chyba studenci medycyny nie biorą sobie zbytnio tej zasady do serca, bo potem jak zostają lekarzami to bardzo często mają baaardzo rozbieżne diagnozy na temat jednej dolegliwości. :) Gdzie dwóch lekarzy stawia diagnozę tam trzeci ma rację. Takie nowe przysłowie teraz wymyśliłem. :)
[#41] Re: Co Ty wiesz o Amidze?
Początek był prosty, później trochę gorzej...
[#42] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@MDW, post #40

trzech lekarzy?

kto ma tyle kasy na łapówki :)
[#43] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@amigafan, post #39

Zgadzam się w jednej kwestii - z tym wybieraniem odpowiedzi najbliższej prawdy (zresztą też wybrałem 8 bit).
Bo co do 14 bit, to wcale nie jest sztuczka (moim zdaniem), po prostu jeden kanał jest wyciszony maksymalnie, a drugi na maksa, a że są 64 poziomy głośności, to ten wyciszony daje możliwość wykorzystania tych 6 mniej znaczących bitów 8 bitowego ADC jako 6 mniej znaczących bitów 14 bitowego ADC. Gdyby konstruktorzy Pauli byli ciut bardziej przewidujący i dorobili 8 bitową regulację głośności, to tą metodą moglibyśmy uzyskać 16 bit... a to czy przetwornik jest 16 bit, czy 8+8 bit to niewielka różnica (pomijam kwestię trybów kalibrowanych), gdyż i tu i tam trzeba podać ADC 2 bajty (w przypadku Ami 1 i 3/4 bajtu ;) ). Po prostu od strony systemu nie ma znaczenia czy jest to prawdziwy przetwornik 14 bit, czy ten złożony z dwóch w Pauli, obsługuje się je tak samo. Dla mnie sztuczką to jest używanie Coppera do "mieszania" w kolorach, albo chociażby taki HAM.
Inna sprawa, że konstruktorzy Ami mogli zrobić głośność globalną, albo tylko dla L i R, a wtedy byłyby nici z 14 bit. Więc chyba jednak coś musiało im świtać :)
Jakby nie patrzył "Only Amiga makes it possible" :)
Chociaż szkoda że w do AGA nie dodali jakiejś lepszej Pauli.

Ostatnia edycja: 14.12.06 21:53:01
[#44] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@wali7, post #43

15/30 - lipa!
[#45] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@MDW, post #40

Medycyna to nie informatyka - tu nie zawsze 2+2=4
[#46] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@amigafan, post #45

w informatyce tez nie :)) ba nawet w matematyce nie musi byc :)
[#47] Re: Co Ty wiesz o Amidze?
cienki bolek ze mnie :P

You scored 23 points out of 30 possible.

That is 77 percent.

Average Amiga knowledge !
[#48] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@amigafan, post #45

"Informatyka nie jest nauką ścisłą".
[#49] Re: Co Ty wiesz o Amidze?

@MinisterQ, post #37

MinisterQ: Wiesz? Nieźle...

Marcin, daj spokój...nie zamierzam się z Tobą kłócić na temat mojego poglądu na to, co się dzieje z człowiekiem , gdy już zakończy ziemskie bytowanie. Nie ten portal. Daruj sobie na przyszłość takie zgryźliwe uwagi, bardzo Cię proszę...

Ostatnia edycja: 16.12.06 20:04:40

Ostatnia edycja: 16.12.06 20:05:50
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem