Komentowana treść: Karta pamięci vs. dysk twardy
[#1] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy
przeciez karty mają ograniczoną żywotność zapisu ?
[#2] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@rzookol, post #1

Używając czegoś takiego na Pc i Win XP pierwsze bad secotry pojawiają sie po około 30 dniach normalnego użytkowania. W przypadku Wb ten czas wydłuży się zdecydowanie jednak cudów oczekiwać niemożna :( dlatego właśnie nie zdecydowałem się na tego typu rozwiązanie w mojej amidze. Jednak dla tych którzy sporadycznie coś tam nagrywają jest to dobre wyjście .



Benedykt
[#3] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy
W artykule jest małe niedociągnięcie. Otóż układ Alice NIE jest przykryty przez dysk twardy! Znajduje się on praktycznie pod klawiaturą (na tej samej "wysokosci" co miejsce na FPU i EC020). Więcej błędów nie znalazłem :).
[#4] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy
Trochę odbiegając od tematu; próbował ktoś boot-ówać MOS-a z pendrive na pegazie? Czy OF ma w ogóle taką możliwość?
[#5] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy
Czarek rewelacyjny art. :)
[#6] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

Mam zainstalowany w obudowie Elboxu adapter z kartą 0.5GB od maja i na razie nie zaobserwowałem żadnych błędów w działaniu.
[#7] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@rzookol, post #1

Pierwszy raz słysze że karty CF mają małą żywotność. Od prawie dwóch lat mam taką karte zamontowaną zamiast twardego dysku w AmigaONE i jakoś nie miałem na razie problemu a w pracy mam dwa komputery przemysłowe które mają zainstalowanego Linuxa na tego typu kartach i od przeszło pieciu lat działają bez zarzutu. Instalacje WinXP na tego typu karcie odradzam. Nie dość że trzeba mieć karte bardzo dużej pojemności to dodatkowo Windows non stop korzysta z dysku co znacznie spowalnia prace takiego komputera.
[#8] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@rzookol, post #1

A znasz już kogoś, komu taka karta z pamięcią flash się zużuła. Ja mam dwie karty SD 1GB i jedną MSPro 256MB. Najczęściej użuwałem karty MSPro, bo to jest karta w moim aparacie. Jeśli policzyć tylko to co zmagazynowałem na cdekach z aparatu, to będzie jakieś 20 CDRomów. To kiedy zacznę mieć jakieś bad sektory? Natomiast SB używam do przenoszenia plików między pecetem a Amigą. Tutaj zazwyczaj lecą jakieś duże pliki wielkości płyty CD. Operacji zrobiłem dużo. A ile mogę?
Inną sprawą jest to, że już są dostępne dyski 2.5" oparte na pamięci flash o pojemności 30GB. On też padnie?
Swoją drogą taki dysk flash 30GB z chęcią wsadziłbym do swojej A4000 :)
[#9] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@adam239, post #7

Kart flash mają ograniczoną ilość cykli zapisów (30 tyś??) po tym czasie pojawiają sie pierwsze bad sectory na takiej karcie flash.



Benedykt
[#10] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Benedykt Dziubałtowski, post #9

Raczej ok. miliona.
[#11] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Pinto, post #10

Nie myl cykli odczytu z cyklami zapisu.



Benedykt
[#12] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Brodek, post #5

Dzieki Marek :D
[#13] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@kmilota, post #8

ja znam calkiem sporo :) ale zywotnosc dotyczy zapisu. jak chcesz "zajechac" karte to uzyj jej jako partycji dla yama/ czytnika news tak zeby bylo kilka tysiecy zapisow dziennie. problemy sie zaczna najpozniej po pol roku.
ale do normalnego zastapienia hdeka w ami, szczegolnie do gier, takie cos jest bardzo fajne.
[#14] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Malin, post #3

Mea Culpa.
Dodam jeszcze, ze po zalozeniu Apolla 1240 operacje dyskowe dostaly wiekszego kopa i powiem jedno: W zyciu juz nie wroce do HDD, a poki co mysle o karcie 2 lub 4 giga.
[#15] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Czarek, post #14

Jakie wyniki pokazuje SyfInfo? U mnie na Blizzardzie IV i dysku ST34321A jest średnio 2,6 Mb/s.
[#16] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Czarek, post #14

W zyciu juz nie wroce do HDD


Wszystko zalezy od potrzeb :)
4 GB wyglada dosc smiesznie w porownaniu do mojego HD 256 GB (giga bajtow) podlaczonego do A1200. Po zatym wentylatory we wiezy sa kilka razy glosniejsze od tego HD :)
[#17] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Benedykt Dziubałtowski, post #11

cykle odczytu nie "zuzywaja" pamieci Flash. Cykle zapisu owszem. Tyle tylko, ze nowe pamieci naprawde potrafia wytrzymac okolo miliona cykli zapisu(*) w obrebie kazdego sektora pamieci (flash zapisuje sie i czysci sektor po sektorze, a nie bajt po bajcie).

(*) Pierwsze pamieci Flash wytrzymywaly kilka do kilkunastu tysiecy cykli zapisu. Po pewnym czasie przekroczyly granice 100 tysiecy zapisow. Poprzeczka przesuwa sie w gore dalej :)
[#18] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Malin, post #15

Mam jakies dziwne SysInfo z aminetu, ktorym nie mozna badac (albo nie wiem jak) predkosci dysku. Jesli masz jakies inne to wyslij mi na maila - chetnie przetestuje i podam wyniki.
[#19] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Andrzej Drozd, post #16

Wiezy nie moglbym wziac z soba do Polski na swieta. A1200 w standardowej obudowie zmiescila sie z laptopem w bagazu podrecznym.
Co do pojemnosci pamieci flash to mysle, ze za kilka lat dogonia i wypra twarde dyski. Juz dzis mozna zamowic sobie solid state disk o pojemnosci 120GB za bagatelka $50k ;)
Fakt faktem - na dzien dzisiejszy rozwiazanie nadaje sie tylko dla tych, ktorym wystarcza kilka GB.
[#20] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Czarek, post #19

hmm obecnie pamieci flash to dobry pomysl ,pod warunkiem ze nie wykorzystuje sie ich w taki sposob jak robi to windows za pomoca swapu. karty sd chyba byly by szybsze. chyba rok temu matshuita zapowiedziala karty SD o pojemnosci 24GB i wyzszej

1GB obecnie kosztuje ok 80 zl wiec na gierki do amigi wystarczylo by
[#21] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy
Świetny pomysł. OK

Dwa lata temu takie rozwiązanie zastosowałem u teścia w firmie.
4 kasy sklepowe, czyli kompy pracujące pod (tylko się nie śmiejcie) MS-DOSem wyposażone są właśnie w takie przejściówki i karty CF jako HDD.
Do dzisiaj działają super, nie ma żadnych problemów.
Te kompy stały się praktycznie bez obsługowe. Jedynie kurz trzeba zetrzeć.
[#22] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Czarek, post #18

Ja mam SysInfo z Aminetu i śmiga.
[#23] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@DRACOX, post #20

Sd nie są szybsze. dodatkow z SD jest ten problem że ten standard nie przewidywał kart >2 GB. niektorzy producenki troche nagieli standard SD i sa karty 4 GB, ale dopiero karty standardu SDHC pozwalaja na naprawde duze pojemnosci. mimo to zada karty SD są ciagle wolniejsze od (jeszcze) tanszych CF. dodatkowym atutem CF jest ich kompatybilnosc z IDE/ATA
[#24] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Malin, post #22

U mnie "Disk" jest zamrozone.
[#25] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy

@Czarek, post #24

Cóż, to pewnie kolejny z ficzerów SyfInfo :).
[#26] Re: Karta pamięci vs. dysk twardy
Artykuł bardzo przydatny, bo wiedziałem że podłączenie czegoś takiego (na allegro nawet ktoś to w opisie poleca do Amigi) jest stosunkowo proste, ale jednak pewne problemy są (?) A jak sprawa wygląda z CD-ROMem ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem