Komentowana treść: Prezentacja Efiki
[#31] Re: Prezentacja Efiki

@noowy, post #29

Powiem nieskromnie: dziękuję.
[#32] Re: Prezentacja Efiki

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #30

I może to było powodem moich wcześniejszych postów.
Zobaczyłem filmiki, do których podałeś linki i w nich prezentacja Efiki faktycznie wypada lepiej.
[#33] Re: Prezentacja Efiki

@cichym, post #32

Efika to Efika, jej jedyną przewagą nad innymi "amigowymi" rozwiązaniami (czyli, Sam, Amy, panda) jest to że płyta ta działa i można ją kupić. Nawet działa na tym MorphOS i być może będzie działał OS4. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż dowolny klasyk z PPC, ale znacznie gorsze niż PegasosII. Efika będzie dobra dla tych którzy maja pegaza a potrzebują drugiego sprzętu, oraz dla tch co maja pece bądź klasyka, a chcą mieć amige żeby sobie poamigować (czyli np ja ;) ) .
[#34] Re: Prezentacja Efiki

@Olo, post #33

> na pewno lepsze rozwiązanie niż dowolny klasyk z PPC

tego bym nie powiedzial. miales kiedys w klasyku PPC?
[#35] Re: Prezentacja Efiki

@cichym, post #6

w czechach efika kosztuje 99$
a kto wie moze da sie tam kupic:)
[#36] Re: Prezentacja Efiki

@noowy, post #21

@noowy

Moderatorem nie jesteś i pozwól nam decydować o tym o czym będą dyskutować uczestnicy forum PPA. Trochę się zagalopowałeś chyba, ale jak czytam doszliście chłopaki do porozumienia i to się chwali. Dziękuję za taką postawę (bez ironii i jest to szczere).

@cichym

Jest demokracja w wyrażaniu poglądów i możesz śmiało pisać swoje zdanie. Nikt Cię nie zlinczuje o ile nie popełniasz jakichś karygodnych występków (nachalny trolling, wyzwiska). Póki co możesz śmiało kontynuować to, co robiłeś i w żadnym razie nie czuć się zagrożonym.

moderator
[#37] Re: Prezentacja Efiki

@cichym, post #6

pozostanę przy klasycznej Amisi z jej skromnym Blizardem 1230 IV, pojąc się klimatem zamierzchłej świetności swego sprzętu i niecierpliwie wyczekując gwiazdki na niebie, czyli sprzętu powodującego opadania z łoskotem szczęk.

No to nie doczekasz się. Nikt z zainteresowanych amigową niszą nie dysponuje stosownymi środkami, aby taki sprzęt wdrażać. Dodatkowo nie ma takiej potrzeby, bo nie ma stosownego amigowego oprogramowania. Bo tak naprawdę to oprogramowanie (głównie gry) napędza rynek sprzętu. Przemyśl jak było: pierwsze gry FPP nakręciły koniunkturę na maszyny typu 486; Windows95 i jego wymagania zaowocowały wielkim zbytem na pamięci i twarde dyski a w konsekwencji drastycznym spadkiem ich cen; moda na mp3/divx wyśrubowała pojemność twardych dysków w kosmos i oczywiście znowu zbiła ceny. Tym czasem na Amigę nie ma programów dla których potrzeba czegokolwiek więcej niż Pegasos, a nawet on ma jeszcze wielki zapas mocy w stosunku do potrzeb. Efika jest więc zwyczajnie optymalnym rozwiązaniem jak na amigową niszę. A nikomu spoza tej niszy się amigowym sprzętem nie zaimponuje, jaki by on nie był - oni tam mają swoje pecety (także te z logiem Apple) i dobrze im z tym.
[#38] Re: Prezentacja Efiki

@Daclaw, post #37

Tym czasem na Amigę nie ma programów dla których potrzeba czegokolwiek więcej niż Pegasos
nawet on ma jeszcze wielki zapas mocy w stosunku do potrzeb

To wszystko zależy do czego wykorzystuje się komputer. MorphOS sam z siebie nie ma specjalnych wymagań. Efika je spełnia, choć w np. Quake nie będzie grało się tak jak na mocniejszym sprzęcie. Fakt, nie ma programów, które nie ruszą na Pegu. Jednak to nie oznacza, że dodatkowa moc się zmarnuje.

Ostatnia edycja: 01.02.07 12:10:04
[#39] Re: Prezentacja Efiki

@Korni, post #38

Problem będzie tylko z q3 i freespace 2 . Reszta powinna chodzić OK :) OK
[#40] Re: Prezentacja Efiki

@Drako^lM, post #39

Problemow bedzie wiecej, bo parametrami to sprzet dobry na handhelda,
albo innego smartfona, a nie na desktop....
[#41] Re: Prezentacja Efiki
Moze z perspektywy Amigi 1200 i szarych lat '90 filmik prezentuje ciekawy, innowacyjny produkt o niesamowitych mozliwosciach... Przypominam, ze mamy rok 2007, wyszla wlasnie Vista, w przeciagu kilku tygodni pojawi sie nowy OS X Leopard... A te gry co oni tu pokazali? Ehhh... Z czym do ludzi?
[#42] Re: Prezentacja Efiki

@Czarek, post #41

Przepraszam za niezreczne i trącące lamerstwem pytanie, ale czym jest ta Efika?

Jako zapalony romantyk i liryk klasycznej Amigi, ostatnio sporo slyszalem o planowanych substytutach klasycznej Amigi. Albo to jakis Dragon, albo Minimig, teraz Efika...

Moglby mi ktos to troche uporzadkowac? Ktora z wymienionych ma byc najblizszym, dzisiejszym odpowiednikiem mocno dopalonej klasycznej Amigi?

Ktos tam wyzej napisal, ze Efika jest dobra do klasycznego poAmigowania. Czy to znaczy, ze jest zgodna z klasykami i mozna nia niej uruchomic cos z klasycznej Amigi?

[#43] Re: Prezentacja Efiki

@Duracel, post #42

Na efice działa system MorphOS . Tylko teraz trzeba poczekać jeszcze na jego wydanie :) Wiec amigować będzie można :)
I być może bedzie po 99 $ :)
[#44] Re: Prezentacja Efiki

@Duracel, post #42

Nie - efika to nowa płyta, taki zubozony Pegasos (mówiąc dużym
skrótem) Moim zdaniem za bardzo zubożonym, ale to ińsza ińszość.
Nadaje się do amigowania dla osób z kanapkami typu A1200 + PPC+ inne
dodatki, bo od nich bedzie bardziej wydajnym sprzetem i nowszym.
[#45] Re: Prezentacja Efiki

@Duracel, post #42

Moglby mi ktos to troche uporzadkowac?

Dragon to karta turbo do A 1200 z procesorem ColdFire z zegarem 266 MHz. ColdFire to taka nieco okrojona wersja klasycznych procesorów 680x0 Motoroli, ale szybsza. Część niezaimplementowanych rozkazów musi być emulowana. Oprócz tego Dragon ma AGP i kilka slotów PCI. To chyba dobre rozwiązanie dla zwolenników rozszerzania klasycznej Amigi przez "kanapkowanie". Zaletą będzie pewnie spora kompatybilność, chociaż to zależy od jakości emulacji brakujących rozkazów 680x0. Moc obliczeniowa rzędu słabszej karty BlizzardPPC, więc jak na klasyka sporo.

MiniMig to z kolei udana próba skopiowania A 500 przy pomocy nowoczesnych układów programowalnych. MiniMig ma taki sam procesor jak Amiga 500, natomiast "chipset" jest zreplikowany w dużym układzie FPGA. W efekcie maszynka jest w 100% kompatybilna z Amigą 500 (ma za to czytnik kart CompactFlash zamiast stacji dysków). Niemniej jest to wciąż praktycznie "goła" A 500, co ogranicza zastosowanie MiniMig do starych gier i dem w zasadzie...

Efika to mały komputer przemysłowy oparty o procesor PowerPC z rdzeniem 603e (taki sam jak w Blizzardzie PPC) z zegarem 400 MHz. Na komputer ten wkrótce będzie dostępny MorphOS. Efika jest nieco mocniejsza od Dragona, ma też zintegrowane wszystkie układy peryferyjne. No i jest samodzielnym komputerem. Co do klasycznego amigowania - Efika nie ma oczywiście amigowych kości AGA czy OCS, w związku z czym amigowcy nostalgiczni, ceniący sobie stare gry czy produkcje scenowe, mogą się poczuć zawiedzeni. Efika warta jest zainteresowania tych, którzy przez amigowanie rozumieją pracę z systemem i programami użytkowymi, tudzież programowanie (albo udzielanie się na forach dyskusyjnych czy IRC-u :D ).
[#46] Re: Prezentacja Efiki

@Grzegorz Kraszewski, post #45

Dzieki.

W sumie jako tako to co napisales wiedzialem. Zagadka bylo dla mnie jakies usztywnienie granic miedzy tymi poszczegolnymi sprzetami, poza tym nie mialem pewnosci czy wszystko co na ten temat wiem jest pewne i czy nie jest jakas moja intuicyjna dopowiedzia :)

Teraz gdy upewniles mnie w roznicach, nasuwa mi sie pytanie, czy nie lepiej byloby skonsolidowac sily i zrobic jednak cos jednego, ale z taka sila przebicia aby nie byl to sprzet niszowy. Czyli cos na ksztalt dzisiejszej PS3, czy PSP. Przy calej gamie wad wyzej wymienionych produktow Sony, wydaje mi sie ze przydalby sie produkt Amigowy bardziej chwytliwy marketingowo. Bo tak naprawde realnie rzecz biorac, kazda z powyzszych zabawek nie chyba nie saysfakcjonuje zadnej z grup odbiorcow do ktorych adresowana jest ta oferta.

Dragon - z tego co wyczytalem bedzie za drogi i za slaby jak na realia XXIw. Poza tym Amiga 1200 w obudowie Tower jakos ciezko kojarzy mi sie z klasyka i nostalgia. Przy obecnych mozliwosciach nie chce mi sie wiezyc aby nie mozna bylo tych wszstkich ukladow jakos zoptymalizowac i zorbic w technologii ktora nie pobierala by tyle pradu i mniej sie grzala.Rozumiem ze klasyczna Amiga "dusi" sie predkosciowo w innych miejscach swojej przestarzalej architektury, co tylko potwierdza, ze jezeli juz cos robic w kierunku wspomnien, to zbudowac od podstaw w zgrabnej obudowie z sercem sprzetu nawiazujacym do dawnej nostalgii, z powiewem nowoczesnosci i mocy obliczeniowej :)

Minimag - jak pisalem juz w komentarzu do newsa na jego temat... wydaje mi sie troszke archaicznym urzadzeniem, dlaczego A500 a nie A1200 lub A4000? Gdyby ta hybrydka posiadala mozliwosci dopalonej i zminiaturyzowanej A1200, byloby super. Wyobrazam to sobie m.w. tak... urzadzenie wielkosci CD-Romu piecowego, z wyjsciem chinch na tv, z zestawem wejsc USB z czego jako jeden z napedow moglby byc uzywany zwykly pendrive... z ktorego skolei mozna by ladowac klasyczne ADF czy ADZ. Wiem, ze wszyscy zwolennicy WinUAE beda patrzec na mnie jak na dziwolonga no ale coz :) Widzialbym tez Minimaga jako odpowiednik PSP, czyli mala konsolka na ktorej klasyczne gry z Amigi wygladalyby jak odswiezone (rozdzielczosc Amigi na tak malym ekranie), oczywiscie z funkcja podlaczenia do TV. Nikt z was nie mialby ochoty zabrac kieszonkowej Amigi i w chwilach nudy podlaczyc jednym kabelkiem do TV i pograc np w Project-X czy Superfroga? :)

Efika - ta skolei wydaje mi sie jakims kompromisem, tylko tak naprawde niewiadomo miedzy czym a czym. Powinna byc mniejsza i jeszcze bardziej wydajna. Jeszcze raz dam za przyklad PSP ktora przy tak zminiaturyzowanej architekturze ma mozliwosci m.w. PS2. Zreszta sama PS2 w wersji Slim tez pokazuje jak bardzo mozna dzisiaj zminiaturyzowac MOC. Jezeli wiec (jak zauwazyles) ma to byc sprzet dla ludzi ktorzy lubia pobawic sie w Amigowanie czyli zabawe systemem Amigi, to nie widze przeszkod aby zmiescic tam sprzetowy emulator klasycznej Amigi, w jednej wyspecjalizowanej w tym celu kosci.
[#47] Re: Prezentacja Efiki

@Duracel, post #46

Teraz gdy upewniles mnie w roznicach, nasuwa mi sie pytanie, czy nie lepiej byloby skonsolidowac sily i zrobic jednak cos jednego, ale z taka sila przebicia aby nie byl to sprzet niszowy.


Za maly rynek i zbyt malo pieniedzy.

Czyli cos na ksztalt dzisiejszej PS3, czy PSP. Przy calej gamie wad wyzej wymienionych produktow Sony, wydaje mi sie ze przydalby sie produkt Amigowy bardziej chwytliwy marketingowo.


Przy wspolnym wysilku wszystkich za kilka/kilkanascie lat powstalby sprzet wielokrotnie drozszy niz PS3, ktory wcale nie bylby chwytliwy marketingowo bo nie byloby na niego oprogramowania. Adresowany bylby oczywiscie do wszystkich amigowcow swiata, czyli kilkutysiecznej grupy osob.

Minimag - jak pisalem juz w komentarzu do newsa na jego temat... wydaje mi sie troszke archaicznym urzadzeniem, dlaczego A500 a nie A1200 lub A4000?


Bo osoba ktora tworzyla MiniMig-a jest realista a nie marzycielem. Autor stworzyl urzadzenie na miare swoich chlodno skalkulowanych mozliwosci. Byc moze stac by go bylo na wiecej. Byc moze tez, stawiajac sobie juz na starcie duzo bardziej skomplikowane "wyzwanie" poleglby i porzucil projekt. Poza tym chipset A1200 czy A4k moglby sie "nie zmiescic" w ukladzie FPGA do ktorego autor minimig-a mial dostep.

PS. Jestes az nazbyt niepoprawnym marzycielem :)
[#48] Re: Prezentacja Efiki

@Drako^lM, post #39

Będzie OK jak na Efikę. Fuhquake w niskich detalach i nie za dużej rozdziałce powinien śmigać. Oczywiste jest to, że ten co ma, lub zamierza mieć Pegasosa, nie będzię nią bardzo zainteresowany. Mimo tego Efika jest szybszym sprzętem niż klasyki. Dzięki niewygórowanej cenie (jak na amigowe warunki to nawet niskiej), wiele osób zapragnie odłożyć wysłużonego klasyka, czy nawet zacząć przygodę od nowa.
[#49] Re: Prezentacja Efiki

@Grzegorz Kraszewski, post #45

albo udzielanie się na forach dyskusyjnych czy IRC-u

Maszyna do trolowania i "popychania pierdół" na IRC-u?

Genialne
[#50] Re: Prezentacja Efiki

@alpine, post #49

i jakie praktyczne :)
[#51] Re: Prezentacja Efiki

@alpine, post #49

Do tego wystarczy A1200 z fastem - efiki nie potrzeba...
[#52] Re: Prezentacja Efiki

@Czarek, post #41

Przypominam, ze mamy rok 2007, wyszla wlasnie Vista, w przeciagu kilku tygodni pojawi sie nowy OS X Leopard...

I co z tego?
[#53] Re: Prezentacja Efiki

@Czarek, post #51

Ja już skończyłem z klasykiem.
[#54] Re: Prezentacja Efiki

@alpine, post #49

No, czyli to jest idealny i wymarzony sprzęt dla Ciebie. ;)
[#55] Re: Prezentacja Efiki

@alpine, post #53

I dobrze,szkoda zdrowia:)
[#56] Re: Prezentacja Efiki

@alpine, post #49

Maszyna do trolowania i "popychania pierdół" na IRC-u?

Dlaczego nie, przecież dla niektórych to właśnie jest treścią amigowania. Jak Marcik skończy Sputnika, plus do tego AmIRC.. Masz komfortową, energooszczędną trollówkę z amigowym feelingiem. Życie jest piękne... .
[#57] Re: Prezentacja Efiki

@Czarek, post #51

Do tego wystarczy A1200 z fastem - efiki nie potrzeba...

Do IRC-a owszem. Ale wygodne trollowanie na forach z A1200 z fastem, to bardzo wątpliwa sprawa.
[#58] Re: Prezentacja Efiki

@Grzegorz Kraszewski, post #57

Ja trollowalem i jakos nie plakalem :D
Pod 3.9 jest troche ciezko, komputer resetuje sie jak brakuje pamieci (co zdarzalo mi sie czesto na 4mb fastu), ale pod 3.1 bez bajerow spokojnie mozna...

Ostatnia edycja: 01.02.07 18:45:08
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem