Komentowana treść: Lunapaint uwolniony
[#1] Re: Lunapaint uwolniony
Witam! To małe wydarzenie związane z Lunapaintem nastroiło mnie do przemyśleń. Bardzo podoba mi się postawa amigowych programistów o otwartych umysłach, którzy tworzą oprogramowanie nie dla "jedynie słusznej Amigi" ale po prostu dla Amigi takiej jaką ona teraz jest.
Myślę, że dzisiaj śmiało można powiedzieć, że użytkownik pracujący na Classicu (także WinUAE, E-UAE, Amithlon), AmigaOS 4.0, MorphOS czy na AROS-ie, pracuje na platformie AMIGA. Od dawna jestem zwolennikiem AMIGI opensource i powoli ta wizja staje się ciałem. Zgodność na poziomie źródeł daje naszej społeczności wielką szansę na stanowienie spójnej całości (mimo różnorodności sprzętu i systemów). Użytkownicy Linuxa pracują na różnych maszynach i na różnych dystrybucjach, ale dzięki źródłom użytkownik Debiana, Knoppixa, Ubuntu czy Fedory albo Gentu ma dostęp do tego samego softu i razem tworzą oni społeczność Linuxa i przyczyniają się do jego popularyzacji i rozwoju. Oby tak na naszym podwórku. I szacunek należy się programistom Lunapainta, AmiGG i innych aplikacji pisanych dla wszystkich amigowych systemów!! Z przyjemnością wchodzę na stronę AmiGG i widzę ikonki wszystkich amigowych systemów. Pliki wykonywalne dla nich wszystkich w jednym archiwum też superowo! Wielkie brawa dla Marcina, człowieka o otwartym umyśle! Hasło dla Panów z Execa: "open your mind!"
Ale mnie dzisiaj nastroiło... to chyba mój najdłuższy post na tym forum. Pozdrawiam!
[#2] Re: Lunapaint uwolniony

@JaCoP, post #1

I masz w 100% racje :D, Amiga, ktora znamy teraz nie istnieje w jednym systemie operacyjnym, i na jednej platformie sprzetowej, ona jest juz tylko ruchem, ktorego nie powinnismy powstrzymywac poprzez ukrywanie kodu :]

Spojrzcie na gry typu Warzone2100, lub inne, ktore nie sa zamkniete teraz :D, one wciaz zyja, i moga dalej cieszyc milionow graczy na calym swiecie :D :]
[#3] Re: Lunapaint uwolniony

@JaCoP, post #1

Otwarcie kodów jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli autor chce swoją pracą podzielić się z innymi a nie ma dostępu do innej platformy sprzętowej. Przykład AmiGG pokazuje jednak, że otwarcie kodów nie jest do tego niezbędne. Jest crosskompilator i przy odrobinie dobrej woli można przygotować program w wersji na każdy z amigowych systemów.
Problem mają jedynie tacy twórcy, którzy nie mają dostępu do PC... Nie sądziłem, że tacy są a jednak :)
Jeśli chodzi o nazywanie "amigowych platform" "Amigami" to jednak mimo wszystko małe nadużycie. Jeśli zwolennicy "czystości rasy" ;) są na tym tle nieco zbyt wrażliwi, to może po prostu im się nie narzucajmy z naszym zdaniem. Myślę, że są w stanie przyznać, że AROS i MorphOS to systemy wywodzące się z AmigaOS a Pegasos to platforma wywodząca się ze środowiska amigowego. Niech mają dla siebie nazwę i logo Amiga.
Przeżyłem już tyle wiosen, że kłótnie, które na tym tle są wywoływane bardziej mnie śmieszą niż denerwują.
Wolałbym oczywiście, by środowisko amigowe (do którego zaliczam wszystkich, którzy mają cokolwiek do czynienia z Amigą a więc także użytkowników AROSa i MorphOSa) działało wspólnie ale to utopia. Jestem jednak przekonany, że zawsze jest czas by zawrzeć rozejm i dalej nie obrzucać się błotem.
Mam taką propozycję, by to czytelnicy PPA wyciągnęli jeszcze raz rękę do zgody. Wiem, że wielu z nas uważa, że zostali obrażeni. Proszę Was. Zapomnijcie o tym. Powstrzymajcie się od uszczypliwości wobec czytelników execa i użytkowników AmigaOS4. Oni też czują się obrażeni, spirala się nakręca i nikt już nie wie, kto zaczął. Jeśli uważacie, że to oni to ugryźcie się w język. Zróbmy taką grubą kreskę (przepraszam za ew. skojarzenia).
Zorganizujmy w tym roku wspólną ogólnopolską imprezę amigową z AmigaOS3, OS4, AROSem, MorphOSem, WinUAE i Amithlonem.
Wszyscy mamy chyba dość polskiego piekiełka w telewizorze? Darujmy je sobie na naszych portalach...
Napiszmy pojednawczy list otwarty do execa...?
[#4] Re: Lunapaint uwolniony

@FOrest, post #3

Napiszmy pojednawczy list otwarty do execa...?
A pisz.... Jednak w swoim imieniu. Mnie takie kurtuazje nie bawia. Ktos chce rozmawiac, rozmawia, nie chce - jego wola. Not dyplomatycznych pisac nie zamierzam.
[#5] Re: Lunapaint uwolniony

@FOrest, post #3

Brawo! Niesamowita propozycja! Oczywiście AmigaOS 4.0 jest bardzo ważną częścią dzisiejszego amigowego światka i myśle, że nikt na tym portalu źle nie życzy temu systemowi i jego użytkownikom. A ludziom z execa pozostawiamy prawo do własnego zdania i mówimy: PEACE! (lekcja tolerancji).
[#6] Re: Lunapaint uwolniony

@FOrest, post #3

Zanim zaczniecie się bawić w listy pojednawcze do ludzi, którzy żadnego pojednania nie chcą, to przeczytajcie ten wątek na forum PPA. Ludzie z execa mogli by być brani pod uwagę, w sytuacji gdyby ich jakiekolwiek pojednanie obchodziło. Oni żyją w swoim zamkniętym środowisku, z przeświadczeniem że Amiga = AmigaOS4 i nic więcej (ewentualnie jeszcze klasyki). Oni nie rozpatrują w kategoriach amigowych AROSa czy MorphOSa, dla nich to obce systemy które z amigą nie mają nic wspólnego. Jakiekolwiek argumenty jakie wystosujesz w ich kierunku nie trafią na podatny grunt. Tolerancja mogła być możliwa w czasach gdy były próby dojścia do porozumienia - w czasach wspólnych spotkań chociażby. Teraz jedyne co pozostało to wyłapywanie absurdów które produkują swoją postawą, i nabijanie się z ich głupoty.
[#7] Re: Lunapaint uwolniony

@MinisterQ, post #6

Jak dobrze, że istnieje PPA i ludzie z nim związani!!
[#8] Re: Lunapaint uwolniony
ja poproszę o porta na amige 500 z 512kb ramu i do tego obrazu port quake jeden który będzie działał na takiej konfiguracji w 4096 kolorach i rozdzielczości 800x600 ;) achh :)


Benedykt
[#9] Re: Lunapaint uwolniony

@JaCoP, post #1

A kolega chyba z mos team?
To może najpierw by tak mos uwolnić?
Jak już będzie wolny, to powinien się dać przerobić tak by działał
pod pearpc/qemu, będzie chodził szybciej na powszechnie dostępnym sprzęcie i szybciej niż na eifce.
[#10] Re: Lunapaint uwolniony

@norbert741, post #9

lol
[#11] Re: Lunapaint uwolniony

@rzookol, post #10

tak by działał pod pearpc/qemu, będzie chodził szybciej

A zwłaszcza ten fragment.
[#12] Re: Lunapaint uwolniony

@norbert741, post #9

uwolnić należy os4, mosa robią ludzie wywodzący się z tzw. społeczności amigowej, os4 robi firma. Nie ma sensu uwalniać mosa dla społeczności tylko po to by społeczność się zajęła jego rozwojem. Aha, jak chcesz coś przerabiać to przerabiaj pearpc/qemu a nie mosa. O ile wiem dane budowy do pegasosa i/lub chipów są dostępne. Już dziś możesz zacząc programować. pomysł
[#13] Re: Lunapaint uwolniony

@rzookol, post #12

Ale to nielegalne. Licencja nie pozwala na uruchamianie na pearpc.
Najpierw muszą mos uwolnić, potem będzie można przenosić.
I druga sprawa łatwiej będzie mos poprawić niż pearpc.
[#14] Re: Lunapaint uwolniony

@norbert741, post #13

Najpierw muszą mos uwolnić

Życzę ogromu cierpliwości przy oczekiwaniu na to wydarzenie...
[#15] Re: Lunapaint uwolniony

@Grzegorz Kraszewski, post #14

Macie szczęscie, że jeden mądry człowiek ambienta uwolnił.
[#16] Re: Lunapaint uwolniony

@ems, post #15

Nigdy nie odpuścisz sobie z tym "uwolnic mosa", "tylko open source jest szansą dla mosa" itd ? ;)
[#17] Re: Lunapaint uwolniony

@alpine, post #16

w/g mnie jak już wcześniej mówiłem tylko open source jest szansą dla
AMIGI. Myśle, że osoby myślące realistycznie się ze mną zgodzą...
[#18] Re: Lunapaint uwolniony

@JaCoP, post #17

Masz opensourcowego AROSa.... Zobaczymy jak sie to skończy.
[#19] Re: Lunapaint uwolniony

@Kaczus, post #18

a co ma się skończyć?

Ostatnia edycja: 24.02.07 14:43:03
[#20] Re: Lunapaint uwolniony

@ems, post #15

Nazwanie pana Gerbera "mądrym człowiekiem" pozostawię bez komentarza.
[#21] Re: Lunapaint uwolniony

@FOrest, post #19

jak sie to skonczy - czyli co z tego wyniknie, naum sie czytac ze
zrozumieniem....
[#22] Re: Lunapaint uwolniony

@JaCoP, post #17

Nie zgodze sie z tą tezą.

Za system jak i za dobre "duże" oprogramowanie jestem skłonny płacić, za "pchełki", dodatki do systemu - bede rejestrował shareware (robie to) po sensownym okresie prób. Także chetnie dorzuce sie do bounty.

To wszystko dlatego, ponieważ uważam że tylko jakieś finansowanie ma szansć zatrzymać ludzi bądź małe firmy przy Amidze. Open Source ma sens jak masz za co żyć, czyli jak czytam w kilku życiorysach znanych ludzi ze świata linuxa - "firma pozwala mi zajmować sie Linuxem w rozsądnym czasie", "założyłem firme i jesteśmy sponsorowani przez..". Z polskiego podwórka przykład Auroxa daje do myślenia.
[#23] Re: Lunapaint uwolniony

@Kaczus, post #21

z całym szacunkiem... naum się pisać jednoznacznie...
[#24] Re: Lunapaint uwolniony

@Skotos, post #22

Zgadzam się z Tobą, ale nie widze nikogo, kto mógłby pociągnąć sensownie komercyjny projekt związany z Amigą. Smutne ale prawdziwe...
[#25] Re: Lunapaint uwolniony

@JaCoP, post #24

...nawet jak bym bardzo chciał kupić AmigaOS 4.0 to i tak nie moge...
[#26] Re: Lunapaint uwolniony
kompilacja pod 68k
Generalnie działa, ale wymaga jeszcze trochę pracy.
[#27] Re: Lunapaint uwolniony

@MinisterQ, post #26

Cóż za arcydzieło tam namalowałeś! Od razu widać że masz ukryty talent :P
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem