Komentowana treść: Amiga klasyczna - przegląd modeli
[#1] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli
Na takie coś czekałem od dawna!thx!
[#2] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli
BARDZO DOBRY TEKST!!

Siedzę w Amigach od bardzo dawna, a sam dowiedziałem się kilku rzeczy które umknęły mej uwadze (max 16MB FAST w A4000, odwrócenie portów w A1000), tudzież przypomniałem sobie parę drobiazgów po latach (układ AMBER, brak FDD w A4000T).

Choć w kwestiach A500+ i A600 mam małą wątpliwość co do ROMów. Mam wrażenie, że było kilka wersji. W A500+ miałem onegdaj 2.00, zaś w A600 2.04 - wiem, że były wersje z 2.05, a nawet z 2.00 (w tych ostatnich, z wiadomych przyczyn nie działał kontroler IDE).


Echhh, to były czasy...
[#3] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@quantor, post #2

Jak to jest z CDTV? Ma pełne ECS czy nie? Bo wszędzie podają, że są modele: OCS/0.5 MB chip i ECS/1.0 MB chip. A np. w MA opisywali model z 1 MB chip i systemem 1.3, co dowodzi, że super denise i tak nie jest wykorzystywana, jeśli siedziałaby na płycie. Druga rzecz to w artykule "CDTV na sterydach" jednym z rozszerzeń jest wymiana na kości denise na super denise. Pomijam tu istnienie prototypów.

>Choć w kwestiach A500+ i A600 mam małą wątpliwość co do ROMów. Mam wrażenie, że było kilka wersji. W A500+ miałem onegdaj 2.00, zaś w A600 2.04 - wiem, że były wersje z 2.05, a nawet z 2.00 (w tych ostatnich, z wiadomych przyczyn nie działał kontroler IDE).

Nie wydaje mi się, że w A600 był rom 2.00. W A500+ to co innego. Podobnie było w A3000, gdzie pierwsze wersje wczytywały rom z dysku. Z tego względu trudno mi zrozumieć, że odpowiednikiem A3000 jest A600. Wg mnie to A500+, a A600 wyprodukowano o wiele później.

Ostatnia rzecz to kość Amber, czyli flicker-fixer z A3000. Jest to ten sam chip co w karcie A2320. Wg podręcznika tego ostatniego nie obsługuje on rozdzielczości superhires. Czy tak właśnie jest z A3000?
[#4] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli
AKIKO - faktycznie tak duzo dawal?
[#5] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@Poke, post #4

AKIKO było wykorzystywane np w grze "MICROCOSM". AKIKO sporo dawało zwykłej nierozbudowanej A1200, znaczy się CD32 ;) Ale nie wiem jakie programy oprócz ww korzystały z niego.
[#6] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@quantor, post #2

w a600 byly 2.04 2.05 i 2.1 afaik
[#7] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@quantor, post #2

Tradycyjnym błćdem jest podawanie ROMów 1.3, 2.04, 2.05, 3.0, 3.1. Nie było takich numerów ROM, to są numerki WB.

Pozdrawiam
[#8] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@RadoslawF, post #7

Jeżeli już tak bawimy się w nazewnictwo, to są to numerki wersji OS, a nie WB.
[#9] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli
"Opis tego zabiegu znajduje się na PPA"


Tu bym podlinkował do miejsca, o którym mowa.
[#10] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli
Zaiste zgrabny artek.

Literówka:
Opis Amigi 3000, trzecie zdanie od końca:
"Widać więc, że nie mam ..."
ten sam opis:
"w tym dwa dla stacji dykietek."

Opis Amigi 4000T, trzecie zdanie:
"Jest to jedyna Amiga nie posiadająca ..." nie powinno być nieposiadająca?

Małe Amigi, pierwsze zdanie:
"nie przewidziane do dalszej rozbudowy." też chyba razem.

Amiga CD-32:
"Konsola ta posiada też, nie występujący w żadnej innej Amidze układ AKIKO." tak jak wyżej :)


Nie bić, nie bić - "ja tylko niosę pomoc..." :P


Ostatnia edycja: 28.04.07 14:31:29
[#11] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@cholok, post #3

W CDTV uzyto kosc Agnus o oznaczeniu 8372A ktory umozliwia zaadresowanie tylko 1 MB pamieci CHIP.
Polecam http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=1448
[#12] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli
Nie było wersji 0.5 mb CDTV. Jesli na zachodzi są takie modele to pochodzą z parti testowych. Nieprawdą też jest iż CDTV posiada zestaw kości ECS w potocznym rozumieniu tego słowa. CDTV nie obsługuje wyższych rozdzielczości i częstotliwości (nie ma nowszego układu Denise) oraz więcej niż 1mb chip (ma tzw. Fatter Agnus zamiast SuperAgnusa znanego z 3000/500+:) Myszka niestety też nie działa w oparciu o standard ps/2.

[#13] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@APC74, post #10

Poprawki naniesione.
[#14] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli
Ja bym się troszkę kłócił z umieszczeniem amigi 1000 w dziale "małe Amigi" Miała ona otwarta architekturę (zorro 1 ) i z założenia można było ja rozbudować . Nie tak jak amigę 1200 która według projektantów była przystosowana do roszeżenia pamięci o 4 mega i twardy dysk . Co wy na to??



Benedykt



ps. Bardzo fajny artek
[#15] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@Benedykt Dziubałtowski, post #14

A1000 nie jest ani małą ani dużą Amigą wg znanej nam nomenklatury. Ten podział wykształcił się na etapie A500/2000. A1000 z jednej strony ma obudowę desktop z oddzielną klawiaturą, z drugiej strony jest rozszerzalna w takim samym stopniu, co A500.
[#16] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli
Odpowiednikiem A3000 w małych Amigach była A500+, bo ukazała się wcześniej od A600, więc jej się należy pierwszeństwo.
[#17] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@cholok, post #3

W A500+ miałem 2.04.
[#18] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@Pinto, post #17

A o Lorraine nie można było napisać choć kilku zdań???
[#19] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@OSH, post #18

Dobrze by było dodać słów kilka o A3000+.
[#20] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@OSH, post #18

To jest artykuł o produkowanych seryjnie Amigach, a nie prototypach... ;) Ale również, podobnie jak Ty, poczytałbym sobie o "testowych" wersjach Amig...

A co do A500+/600... Czy można je utożsamiać z A3000? Moim zdaniem to tylko pochodne A500 - takie jakby następczynie, ale czy one aż tyle wspólnego z A3000 miały? No ale podkreślam... Moim zdaniem ;)
[#21] Re: Amiga klasyczna - przegląd modeli

@OSH, post #18

Ten artykuł można rozbudowywać, do czego zachęcam. Nadsyłajcie co można jeszcze dopisać, a z czasem zrobi się tego spore kompendium na temat modeli Amig.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem