Komentowana treść: LhA dla początkujących
[#1] Re: LhA dla początkujących
Coś w sam raz dla Deeza i jego dziwnych problemów z archiwami ;)
[#2] Re: LhA dla początkujących

@alpine, post #1

Brawo dla autora artka... ale nie jestem pewny czy lha.guide nie było przypadkiem w polskiej wersji...
[#3] Re: LhA dla początkujących

@Dopuser, post #2

Moze jeste guide (nie wiem), ale autor przedstawil przyklady z opisami, a nie tylko same skladnie. Choc wszystko pakuje wersja 1.50 (czasami 1.35), a najnowsza lezy sobie C:, tylko aby rozpakowac cos czego nie lykaja stare wersje, to artek na pewno sie przyda :)
[#4] Re: LhA dla początkujących

@Andrzej Drozd, post #3

I niech mi ktoś teraz powie jakie GUI uwzględnia wszystkie argumenty Lha... a to tylko jeden z programów z bogactwem opcji... są jeszcze np. lzx, zip czy ffmpeg... CLI (i Magellan) rządzi !!!

[#5] Re: LhA dla początkujących

@Dopuser, post #4

Jest cos takiego jak Archiver (ale nie ma wszystkich opcji). Uzywa LHA, LZX, GZIP, TAR, DMS i UNARJ.

Drugi to De-Archiveur (LHA, LZH, LZX, ZIP, DMS, ARJ, RAR)

Do FFMPEGa jest GUI w Arque

GUIArc - LHA

MUI Un ARC (na pewno lapie LHA i LZX, molziwe ze tez inne pliki gdy znajdzie decoder w c:)

PackMaster (ADF, ARJ, DMS, D64, LHA, LHASFX, LZX, MIME)

...



Tak czy inaczej jakikolwiek DOpus rzadzi :)
[#6] Re: LhA dla początkujących

@Dopuser, post #2

Nieważne czy jest polski guide. Wiele ludzi pyta, nie wie o co chodzi. Teraz wiedzieć będą! ;)
[#7] Re: LhA dla początkujących

@mailman, post #6

Rozumiem, że masz nadzieję, że już przestaną pytac... oj, naiwny... artek opisuje tylko częśc z opcji/argumentów Lha...tylko te które autor uznał za najbardziej istotne... i tu już pojawiają się pytania, choby np. jakie są te pozostałe czy co zrobic by zobaczyc listing wszystkich argumentów...

[#8] Re: LhA dla początkujących

@Dopuser, post #7

Pytac zawsze beda, bo ludzie leniwi sa, miast sprawdzic, czy ktos juz o tym nie pisal, to ponawiaja pytanie, ale odpowiedz jest wtedy prosta - przeczytaj artykul!
[#9] Re: LhA dla początkujących

@Dopuser, post #7

Jak zapytają, to odsyłasz do artykułu. Zapyta zazwyczaj początkujący, który znajdzie w nim czego szuka. Dla bardziej zaawansowanych będzie odpowiedź forumowicza (o czymś dyskutować trzeba ;)
[#10] Re: LhA dla początkujących

@Andrzej Drozd, post #3

Moze jeste guide (nie wiem)

Niech jeszcze ponarzekam, zwłaszcza że żona mnie wkurzyła Ano sprawdziłem i dobrze myślałem... jest na Aminecie p.t.
LhaPLDoc, nic nie ujmując omawianemu artkowi, oczywiście... ale w formie AmigaGuide chyba też widziałem... ale może myli mi się z Lzx-em...


[#11] Re: LhA dla początkujących
Dobry artek !! moja wiedza na temat lha do tej pory ograniczała się do lha x [argument]


benedykt
[#12] Re: LhA dla początkujących
Robiąc backup partycji, na której jest ok. 300MB Lha nie sprawdzał się. Czekałem pół dnia i nie skończył obrabiać tych 300MB. Używałem opcji by tylko sklejał pliki nie pakując ich. Wersja dla WOS i 68040 działały tak samo. Może ktoś z Was miał podobny problem? Teraz korzystam z Tar-a na 68k. W porównaniu Lha działa jak burza.
[#13] Re: LhA dla początkujących

@rjack, post #12

Ja mam. LhA mam podpięte pod DOpusa. Gdy zaznaczę do spakowania np. 40 plików, on robi to partiami po 5, 8 czasami 10 plików. Po zakończeniu każdej partii na nowo odczytuje archiwum i dodaje do niego nowe pliki. W efekcie archiwum powiększa się i po każdej partii coraz więcej czasu zabiera jego wczytanie, aby móc dodać. Na małej liczbie plików i małym archiwum to nie rodzi problemu, ale gdy archiwum ma już kilka MB... W sumie to sam jestem ciekaw jak się pozbyć tego "partiowania" i dlaczego to w ogóle występuje?
[#14] Re: LhA dla początkujących

@mailman, post #13

U mnie też partiami wczytuje w DiskMasterze 2.5.32 po ok. osiem zaznaczonych plików. Dokładnie widać w okienku wyników DiskMastera, że kiedy łapie następną partię Lha uruchamia się ponownie. Więc działa podobnie ja w Twoim DOpusie :)

Osobiście backup partycji robie z palca z shella. Wygląda to tak, że Lha nie wypisuje nawet archiwizowanych plików. Coś jednak robi jednak BARDZO WOLNO. Dioda od dysku miga w coraz dłuższych odstępach czasowych. SnoopDos widzi, że Lha pracuje w żółwim tempie. Lha działa, takie mam wrażenie, że najpierw coś sobie układa, a potem wypluwa listę przetwarzanych plików. Tar od razu przetwarza pliki.
[#15] Re: LhA dla początkujących

@rjack, post #14

Napisałem dłuższą poprzednią wersje, ale "wcieło mi" po restarcie Opery na linuxie.

Teraz skrótowo: zauważyłem podobne objawy :)
W praktyce wiec stosuje:
a) krótki przypis, np assign a: dla katalogu który chce archiwizować, dla DOpusa daje to zysk w postaci nie 6 ale 10-12 plików w partii,
b) robie to w shellu, gdyż Jacek Rzeuski wspominał, coś o małym buforze dla stringów przekazywanych przez DOpusa zewnetrznym programom, a tenże bufor przechowuje włanie ścieżki (programujący wybaczcie ten jakże kiepski opis tego o co chodzi), znów pewien zysk na "partii" i predkości,
c) tar jest demonem predkości czyli najpierw tar cvf a:#? a potem lha -b128 a a:plik.tar, dla pewności dziele pliki na grupy, żeby w archiwum lha mieć kilka- kilkanaście plików

Skąd te -b128 - nie wiem :P , ale działa, pewnie działało w starszych wersjach.

[#16] Re: LhA dla początkujących

@mailman, post #13

W sumie to sam jestem ciekaw jak się pozbyć tego "partiowania" i dlaczego to w ogóle występuje?

Występuje z powodu ograniczenia maksymalnej długości linii polecenia w DOS-ie, naksymalna długość wynosi 512 bajtów. A jak się pozbyć? Bardzo prosto, jeżeli chcemy spakować wszystko z jakiegoś katalogu:

lha a -r archiwum.lha katalog

Ja tak miałem podpięte w Opusie dla katalogów. Działało bardzo szybko i nigdy nie partiowało.

tar jest demonem predkości czyli najpierw tar cvf a:#? a potem lha -b128 a a:plik.tar

-b ustawia wielkość bufora używanego przy kompresji. Z tym, że LhA ma bufor dość spory, natomiast bufor używany przez tara jest ekstremalnie mały. Dlatego

tar b 200 cvf a:#?

działa o wiele szybciej. Niemniej moim zdaniem nie ma sensu się tak bawić, LhA z opcją -r też daje radę.
[#17] Re: LhA dla początkujących

@Grzegorz Kraszewski, post #16

"Występuje z powodu ograniczenia maksymalnej długości linii polecenia w DOS-ie, naksymalna długość wynosi 512 bajtów. "

Nie jestem tutaj pewien, ale wystepowalo jedynie do os 3.x. nowsze oraz pochodne chyba maja to ograniczenie zniesione.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem