Komentowana treść: Dekoder PCX dla Reggae
[#1] Re: Dekoder PCX dla Reggae
tak jak pisałem wczesniej: jak będą jakieś błędy to proszę pisać do mnie, od jutra zabieram się za PNG :)
[#2] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@rzookol, post #1

Temu panu wysłać flaszke .... nie nie nie teraz dopiero jak zrobi png

Dzięki :)
[#3] Re: Dekoder PCX dla Reggae
ongiś

Mocne slowo Staropolszczyzna gora! ;)
[#4] Re: Dekoder PCX dla Reggae
potem chwytej sie za jpeg2000 :P.
jak chcesz wiecej infa, to luknij se tutej: http://www.openjpeg.org/ :P
[#5] Re: Dekoder PCX dla Reggae
Coś głupiego mi przyszło do głowy. Może mi ktoś obstukany w programowaniu pod amisystemy wyjaśnić czy bardzo głupiego?

Chodzi mi o to żeby stworzyć klasę Raggae, która odczytywałaby obrazki przy użyciu... datatypes. :D Wtedy za jednym zamachem wciągnęłoby się cały ogromny dorobek amigowego systemu datatypów. Oczywiście fajnie byłoby jakby najwyższy priorytet miały te prawdziwe klasy Raggae. To znaczy jeżeli chcemy odczytać obrazek w formacie PCX to żeby Raggae, mając do wyboru oba rozwiązania) użyło wspomnianej w tym newsie klasy, a nie datatypu. Bardzo głupie jest to co napisałem? :)
[#6] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MDW, post #5

Sądzę, że jest to rozsądne rozwiązanie, wtedy łatwiej byłoby przesiąść się niektorym na raggae, bo dawalo by nie mniej niz datatypy.
[#7] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MDW, post #5

Jest to teoretycznie możliwe, jednak napotyka się tutaj na kilka problemów. Po pierwsze datatypy nie obsługują strumieniowości, czyli traci się jedną z najfajniejszych cech Reggae. Klasy, nazwijmy to, natywne pozwalają na obrabianie obrazka nie mieszczącego się w RAM, datatypy buforują całość. Po drugie nie wszystkie datatypy pozwalają na pobranie z obrazka ARGB32, zwłaszcza te starsze (chyba że datatypes.library robi to jakoś za nie). Poza tymi sprawami przeszkód technicznych nie ma. Natomiast pojawienie się takiej klasy może zdemotywować rzookola (czy też mnie) do pisania nowych klas natywnych . Niemniej, ponieważ temat pojawia się nie po raz pierwszy, trzeba chyba będzie taką klasę napisać, tylko kiedy...
[#8] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@Kaczus, post #6

z graficznych brakuje już tylko png
[#9] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@rzookol, post #8

No i chyba jeszcze TIFF.

Tak czy inaczej, dzięki Wam za już istniejące formaty! :)
[#10] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@Grzegorz Kraszewski, post #7

Jakie są przeszkody, aby Reggae powstało dla Amig klasycznych?
[#11] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@mailman, post #10

Altivec, zapotrzebowanie na szmoc ?
Poza tym - aby miało to sens, musiałby powstawać programy na klasyka korzystające z reggae...
[#12] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MaaG^dA, post #11

Altivec, zapotrzebowanie na szmoc ?

Classicowcy to ludzie cierpliwi. Jeżeli będę w stanie obejrzeć ogromnego JPEG-a, to chyba nic mi się nie stanie jak zaczekam trochę dłużej niż zwykle ;) Chodzi mi raczej o jakieś techniczne przeszkody (korzystanie z procedur dedykowanych MorphOS-owi itp.).

Poza tym - aby miało to sens, musiałby powstawać programy na klasyka korzystające z reggae...

Dziwna logika. Jak dla mnie, to najpierw musi powstać Reggae, aby mogły powstać programy to wykorzystujące.
[#13] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@mailman, post #10

A to Reggae nie dziala pod MOS PUP?
[#14] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@reactor, post #13

Działa. Przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo, żeby miało nie działać.
[#15] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MaaG^dA, post #11

Ja rozumiem Krashana. Poświęcił sporo czasu ciężko pracując nad
Reggae. Nie dziwię się, że ma pewne opory przed tym, aby tak po prostu
siąść i zacząć przepisywać cały jego projekt pod pozostałe amigowe
systemy. Jednak myślę, że krok ten mógłby się przyczynić do znacznej
popularyzacji Reggae. W chwili obecnej wątpię, aby użył go
ktokolwiek, kto za cel postawił sobie wypuszczanie swoich programów
pod np. wszystkie cztery platformy.

Nie jest dobrze, że tak małe środowisko jest dodatkowo podzielone.
Jednak jest, jak jest - z tym niewiele da się na chwilę obecną zrobić.
Chyba najsensowniejszym podejściem podczas tworzenia oprogramowania
jest, w miarę możliwości, branie pod uwagę wszystkich systemów. Tym
bardziej, że na dłuższą metę korzyści są obustronne.
[#16] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@mailman, post #10

Rozumiem, że to pytanie o teoretyczne Reggae dla AmigaOS 3.x. Na razie taka wersja na pewno nie powstanie, z powodów, o których nie będę się publicznie wypowiadał. Nie są to powody techniczne w każdym razie.
[#17] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@reactor, post #13

działa, połowa moich klas powstała na mos pup
[#18] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@Grzegorz Kraszewski, post #16

Oczywiście, że teoretyczne. Klasyki nie są zbyt szybkie i to byłaby raczej ciekawostka. Choć nie ukrywam, że bardzo bym się cieszył, gdybym mógł ogromne obrazki JPEG obejrzeć na klasyku bez potrzeby ich wcześniejszego zmniejszania na pececie (z niektórymi większymi daje sobie radę ArtEffect, ale czasami i on nie wyrabia). Miło jednak słyszeć, że nie ma przeszkód technicznych i jest to możliwe.
[#19] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@reactor, post #13

Źle się wyraziłem. Mając na myśli Amigi klasyczne myślałem o AmigaOS 3.x.

A jak z prędkością Reggae pod MOS PUP? Do zdławienia?
[#20] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@Grzegorz Kraszewski, post #7

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że obrazek odczytany przez Raggae za pośrednictwem tej klasy do datatypów miałby pewne ograniczenia. No w końcu Raggae na pewno jest bardziej rozbudowane. Inaczej nie miałoby sensu. Każdy użytkownik Raggae z klasą Datatype powinien sobie zdawać sprawę z tego, że jest to rozwiązanie tymczasowe/awaryjne i podlega ograniczeniom starego systemu.

Może napiszesz też Raggae na Windows? Oni tam chyba ciągle nie doczekali się normalnego ujednoliconego systemu datatypów (i locali). :)
[#21] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@Kamul, post #15

W chwili obecnej wątpię, aby użył go
ktokolwiek, kto za cel postawił sobie wypuszczanie swoich programów
pod np. wszystkie cztery platformy.


Dokładnie tak. Nic tutaj nie da dodanie obsługi datatypów, w tym, czy w drugim kierunku (tzn. datatypów do obsługi brakujących formatów w reagge, czy reagge jako zastępstwa dla datatypów -> w tym drugim przypadku spowoduje to tylko że Reagge będzie jakkolwiek szerzej używane - przynajmniej pośrednio).
Po prostu szkoda zachodu by przepisywać procedury obsługi grafiki tylko i wyłącznie dla MOSa.
[#22] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@Grzegorz Kraszewski, post #16

Reggae dla AmigaOS 3.x. Na razie taka wersja na pewno nie powstanie

To jest swoiste strzelanie sobie w stopę - w ten sposób nie spowodujesz tego że Reagge stanie się bardziej popularne, lub wyznaczy jakikolwiek standard (programiści to leniwe konserwatywne konowały, zwłaszcza amigowi; a jeszcze jak ich interesuje kod na wszystkie 4 amisystemy i mają w d.. yy gdzieś podziały między nimi od strony API, to już w ogóle).
W ten sposób nie da się wymusić większej popularności Reagge. IMHO oczywiście. Amigowców jest za mało by tak sobie poświęcać dość sporą część potencjalnych userów w postaci klasykowców, arosowców czy użytkowników OS4.
[#23] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MDW, post #20

Oni tam chyba ciągle nie doczekali się normalnego ujednoliconego systemu datatypów (i locali).

Locali może i nie, ale mają za to od stu lat obsługę unicode w systemie. ;)
A co do datatypów... To są przeróżnego rodzaju protezy, chociażby w rodzaju GDI+.
[#24] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@mailman, post #10

jeśli chodzi o mój punkt widzenia na sprawę to formaty, do których dokodery/demuxery napisałem sam (bez użycie zewnętrznych bibliotek - iff ilbm, deep, sunraster, pcx mogą być (względnie) łatwo przeniesione
natomiast jpeg i png opierają się (będą się opierać) o zewnętrzne biblioteki) i kompilacja ich na os3 bedzie uzależniona od obecności tychże. Szczególnie dotyczy to png który jest pisany obecnie pod bibliotekę png.alib z ambienta (ewentualnie png.library z mosa2.0)
Poza tym ważny jest czas.

Ostatnia edycja: 27.12.07 12:15:34
[#25] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@mailman, post #19

bez problemów, wąskim gardłem jest prędkość odczytu z dysku a nie samo obliczanie
[#26] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@Grzegorz Kraszewski, post #16

Nie są to powody techniczne w każdym razie.

Rzoumiem, ze chcialbys, aby Reggae dla AOS3.x bylo platne?
[#27] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MinisterQ, post #22

To jest swoiste strzelanie sobie w stopę

Możliwe, ale ponieważ Reggae jest elementem MOS-a 2.0, popularność nie jest najważniejszym kryterium, ani moim głównym celem.
[#28] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MinisterQ, post #21

na razie to jest tak, że nawet mos za bardzo nie korzysta z reggae, ambient korzysta tylko do odczytu muzyki, a mui wogóle nie korzysta

jedyną większą rzeczą korzystającą z reggae jest stefkosowy Sketch, poza tym staram się wybierać formaty których nie ma jako datatypy:
iff deep, sunraster czy iff ilbm z obsługą trybu ham8/ham6/ehb
[#29] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MinisterQ, post #22

na razie reggae działa jak datatypy bo nie zostało ukończone,
brakuje:
a) encoderów
b) API do informacji typu ANNOTATE
c) animacji
d) filtrów
e) API do warstw

mając taki zestaw było by już jakościowo lepsze od datatypów
i podobne trochę do pakietu SuperView

Ostatnia edycja: 27.12.07 12:44:27
[#30] Re: Dekoder PCX dla Reggae

@MinisterQ, post #23

Locali może i nie, ale mają za to od stu lat obsługę unicode w systemie.

No tak, hehehe. :) Ale mi chodzi o to, że nie można sobie w każdej chwili przełączyć systemu z wersji polskiej na angielską na przykład. Przecież to spokojnie byłoby możliwe. Nawet jeżeli do tego trzeba byłoby włożyć na "chwilę" płytę z instalką Windows albo jakąś dodatkową "Windows Locale". A tak to jest milion wersji i zrobienie angielskiej z polskiej nie niemożliwe. Ale olać to. To ich problem. ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem