Komentowana treść: Obrazowa kompresja
[#1] Re: Obrazowa kompresja
Ciekawe, bardzo ciekawe. Dobrze, że ten tool umożliwia również dekompresję, bo bym nie uwierzył. W domku sprawdzę jak to działa. Czyli teraz można np. swoje programy umieszczać na różnych portalach zdjęciowych. :) Oczywiście jeżeli nie ingerują one w obrazek (nie skalują, nie zmieniają formatu i kompresji). Bardzo mi się to podoba. :)
[#2] Re: Obrazowa kompresja

@MDW, post #1

tak... Albo wystawiać w galeriach sztuki nowoczesnej
[#3] Re: Obrazowa kompresja

@recedent, post #2

Nie nie. Żeby ktoś sobie mógł ściągnąć, rozpakować i używać. :) Można w ten sposób wystawiać wszystkie rodzaje plików np. na googlowej Picasie. :D Oczywiście zakładając, że można stamtąd ściągnąć oryginał w PNG.
[#4] Re: Obrazowa kompresja
Ahh, cudownie, kolejny sposób, żeby oszukać antywiry Dobrze, że to na Ami, a nie na Win
[#5] Re: Obrazowa kompresja

@MikeN, post #4

No właśnie nie mogę znaleźć odnośnika do wersji np. pod Windows. Czyżby to był projekt zrobiony od podstaw dla ami-systemów? To nie jest jakiś port z "gorszych" systemów? No ale chyba jakieś odpowiedniki dla np. Windy są...
[#6] Re: Obrazowa kompresja

@recedent, post #2

Wymiar artystyczny do prawdy ciekawy. Wygląda to jak szary, jesienny dzień z deszczem...
[#7] Re: Obrazowa kompresja
To jest dość prosty wynalazek - wystarczy dane binarne podstawić za piksele.

PNG jest bezstratny i kompresowany za pomocą DEFLATE (ten sam algorytm co LHA, ZIP, gzip, itp.), więc jest tylko niewielki narzut nagłówków.

Gdyby dobrać odpowiednią szerokość obrazka i użyć filtrów PNG, to kompresja mogła by być nawet lepsza.
[#8] Re: Obrazowa kompresja

@MDW, post #3

gorzej jak program duzo zajmuje to i obrazek bedzie mial ciekawe rozmiary:)
[#9] Re: Obrazowa kompresja
Bardzo ciekawe, teraz każdy kto stworzy jakikolwiek plik i użyje tego narzędzia zamiast pędzla i farb, być może osiągnie taki efekt. Tak wygląda najdroższy obraz świata, a jego autor Jackson Pollock miał wczoraj urodziny, podejrzewam że Rupert o tym wiedział.
[#10] Re: Obrazowa kompresja

@MDW, post #5

Czyżby to był projekt zrobiony od podstaw dla ami-systemów?

Tak. Rupert podał siebie jako autora w readme, a nie należy on do ludzi, którzy przypisują sobie porty programów jako własne dzieła. Program jest tylko pod MorphOS-a.
[#11] Re: Obrazowa kompresja

@Grzegorz Kraszewski, post #10

No to tym bardziej chylę czoła. Niewiele jest ostatnio w ami-świecie softu, który naprawdę powstaje na ami-systemach.

Zastanawiam się gdzie tego użyć... Już ja coś wymyślę. :)
[#12] Re: Obrazowa kompresja

@MDW, post #11

eee, w swiecie mosowym jest dużo takiego softu
[#13] Re: Obrazowa kompresja
Nowy sposób na przemycanie warezów na WWW.
[#14] Re: Obrazowa kompresja
Mozna pojsc w druga strone. Pobazgrac, rozpakowac, a nuz powstanie jakis ciekawy soft.
[#15] Re: Obrazowa kompresja

@GumBoy, post #13

trzeba będzie zrobić "galerię" :)
[#16] Re: Obrazowa kompresja
A teraz poważnie i bez jaj - jakie jest praktyczne zastosowanie tego czegoś? Gumboy wymienił jeden sposób, a jakiś taki, który przyświecał autorowi?
[#17] Re: Obrazowa kompresja

@mailman, post #16

szyfrowanie danych?
[#18] Re: Obrazowa kompresja

@adater, post #17

do tego sluza duzo lepsze narzedzia, pierwsze z brzegu:

http://sourceforge.net/projects/hide-in-picture/

a w tym przypadku obrazek sam do nas krzyczy: "zobacz co mam w srodku", wiec to chyba nie jest glowna funkcja opisywanego programu

Ostatnia edycja: 29.01.09 19:02:48
[#19] Re: Obrazowa kompresja

@adater, post #17

Co to za szyfrowanie, jeśli każdy może sobie rozszyfrować?
[#20] Re: Obrazowa kompresja
Działa idealnie. MD5 oryginalnego pliku jest dokładnie takie samo jak po spakowaniu do PNG i późniejszym rozpakowaniu. Plik wykonywalny 1300KB spakowało do ok. 480KB. Dla porównania - LHA spakowało ten plik do 390KB. Muszę tego gdzieś użyć. No po prostu muszę. ;) :)
[#21] Re: Obrazowa kompresja
Przypominają mi się pradawne czasy, kiedy to w amerykańskich programach dla entuzjastów tego nowego zjawiska, jakim był komputer, oprócz normalnych informacji ze świata komputerów i Internetu nadawano w rogu ekranu (lub w przerywniku kilkusekundowym na pełnym ekranie) jakieś programy kolorowym szumem. :)
Z nowinek, natomiast, kojaży mi się to z wykorzystaniem aparatów cyfrowych komórek (zrobienie zdjęcia wydrukowanemu obrazkowi - przyklejonemu np. na ścianę -> dekodowanie w komórce -> tekst/adres strony/coś innego). :)
[#22] Re: Obrazowa kompresja

@MDW, post #20

Na "naszej klasie".
[#23] Re: Obrazowa kompresja

@Mario, post #22

Nawet niezle "wzorki" wychodzą. Czy ktoś uzyskał kolor? Są tylko czarno-biale. Autor musi to dopracować. Ciekawe czy da sie z grubsza rozpoznać co zostało spakowane, oglądając taki obrazek. Musze zrobić małą galerię i sprawdzić. :)
[#24] Re: Obrazowa kompresja

@Zbysiuk, post #23

Bo pewnie czarne kropki to zera a białe to jedynki i pewnie dla tego nie ma koloru (no bo po co, skoro 2 kolory wystarczą). ;)
[#25] Re: Obrazowa kompresja

@APC74, post #24

Zakladajac ze obrazek by byl w 24-bitach mozna zaoszczedzic na wymiarach obrazka.
[#26] Re: Obrazowa kompresja

@APC74, post #24

Ale można by to podzielić na kawałki, powiedzmy, 24-kropkowe to i informację o kolorze można by odczytać...
[#27] Re: Obrazowa kompresja

@il_capitano, post #9

teraz każdy kto stworzy jakikolwiek plik i użyje tego narzędzia zamiast pędzla i farb

A ja zaczne programowac w PPaincie. ;)
[#28] Re: Obrazowa kompresja
Fajny bajer. Szkoda, że tylko bajer. Swoją droga na mige był taki program co dodawał dowolne dane do obrazków. Można było sobie wrzucić cokolwiek do obrazka. Różnicy widać nie było poza rozmiarem oczywiście. Ponoć terroryści swego czasu używali tego do wymiany informacji.




Benedykt Dziubałtowski

[#29] Re: Obrazowa kompresja

@Phibrizzo, post #25

Niby tak, tym bardziej, że o ile mnie pamięć nie myli, PNG potrafi operować nawet na 48 bitach, więc gdyby kodować dane za pomocą powiedzmy 16 bitów (albo 32 a co tam ;)) to dałoby się upchnąć w jednego piksela o wiele więcej informacji. Z drugiej strony jednak algorytm kompresji stosowany w PNG o wiele lepiej sobie radzi przy trybach 1-8 bit i np. w odcieniach szarości może śmiało konkurować z JPG (JPG ma tryb zapisu w odcieniach szarości zamiast w domyślnym FullColor, więc można sobie naocznie to porównać). Przy wyższych wartościach składowych koloru (np. 24 bit) już tak różowo nie jest i podejrzewam (no właściwie to spekulacja jest), że taka kolorowa "kaszka" w efekcie dawałaby plik o większym rozmiarze (w kB) niż taki sam zapisany za pomocą "kaszy" jednobitowej. No ale wymiar obrazka (wys.*szer.) niewątpliwie byłby mniejszy... :)
[#30] Re: Obrazowa kompresja

@Benedykt Dziubałtowski, post #28

Heh. I od teraz rządy wszystkich krajów gorączkowo zakupują MOSa, by sprawdzić, czy DicPNG może być wykorzystany przez terrorystów jako nośnik danych dla ich szatańskich planów podboju świata (czy czym tam się w danym momencie terroryści zajmują). Z drugiej strony to samo robią terroryści, którzy już ostrzą sobie zęby na nową, odporną na ataki hakerskie platformę, która dodatkowo jest tak lekka, że da się ją uruchomić np. na może trochę powolnej ale za to energooszczędnej Efice. Energooszczędność to ważna sprawa, gdy trzeba uruchomić komputer w warunkach polowych a do najbliższego "działającego" gniazdka elektrycznego jest kilkaset kilometrów. :)
Trzeba przyznać, że to otwiera nowe, chłonne i rozwojowe rynki zbytu dla Genesi i MOSTEAMU... Rupert Hausberger jak widzę powiązany jest z MOSTem, co moim zdaniem wiele tłumaczy...
Ale od teraz każda MOSowca będzie postrzegana przez wiadome służby jako potencjalna terrorystka ;) i nigdy nie będzie pewna, czy przez okna jej stodółki (czy w czym tam MOSowce pomieszkują) nagle nie wpadnie antyterrorystyczny oddział (specjalnej troski). ;)
EDIT: Tak że strzeżcie się MOSowce, albowiem nie znacie dnia ni godziny.
Aha. I lepiej zmieńcie opisy w Sputniku. ;)

Ostatnia edycja: 30.01.09 01:16:35
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem