Komentowana treść: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
[#1] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
Dlaczego kiedys ? Ja czasami po paru glepszych palne cos takiego :)
[#2] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
Nio, wybitnych lotow to nie bylo. Ogolnie dodalbym jeszcze te niepowtarzalna atmosfere wszelkiej masci zlotow min amigowych "intel outside" itp. Ja tez ostatnio dochodze do wniosku ze coraz to nowsze dziela macherow od biznesu to mniej lub bardziej udane skopiowane i usprawnione/odswierzone rozwiazania amigowe.
[#3] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@Koyot1222, post #2

wybitnych nie bylo ale czytac sie dalo. Awogole to pierwszy moj koment z PSP OK
[#4] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@Olo, post #3

To było wręcz żałosne ale klimat miało niepowtarzalny. :) Trudo to z czymkolwiek dzisiaj porównać. Szkoda, że tak niewiele z tego klimatu dotrwało do dzisiejszych czasów. :(

A w ogóle to jest mój trudno powiedzieć który post z iPhone3G. :)
[#5] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
Czytam ten artykuł i trafiłem na stwierdzenie:

"System Amigi był hiper stabilnym system"

To właśnie jest idealny przykład "rulezowania". :D Trudno o większą fikcję. AmigaOS miała tysiące zalet w porównaniu z innymi istniejącymi wówczas rozwiązaniami ale na pewno jedną z tych zalet nie była stabilność. I to nie jest moje zdanie tylko zdanie twórców Amigi 1000 i pierwszych wersji AmigaOS, które wyraźnie mówią w video-wywiadach na płytach DVD dołączonych do Amiga Forever.

Ostatnia edycja: 14.05.09 11:09:05
[#6] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
Czekamy na dowód stwierdzenia "Only Amiga makes it possible!"
[#7] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
I z tej nostalgii właśnie ludzie wzięli się za NatAmi... Czekam i się doczekać nie mogę, na 100% będzie na moim biurku, kiedy tylko się pojawi.
[#8] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@skipp, post #7

Jak się pojawi to nie zapomnij DigiBoostera 3 potestować .
[#9] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
Zabrakło jednego powodu brzmiącego "bo się miało naście lat i lubiło się buntować, tudzież szukało się wszelkich sposobów na bycie oryginalnym".

Takie bycie punkiem na poletku informatyki.

Ostatnia edycja: 14.05.09 14:43:32
[#10] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@MDW, post #5

"jedną z tych zalet nie była stabilność" no nie jestem przekonany, od wielu lat pracuję na Amidzę, nie tylko grając (grafika, dtp i inne) i system praktycznie nigdy nie sprawiał mi problemów. ale może mam szczęście. jedynie wieszały mi się programy wymagające lepszego sprzętu i postanowiły to manifestować zwisem systemu.
[#11] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@slawekwozniak, post #10

Programuję na Amidze od wielu wielu lat i system wiesza się tylko wtedy gdy mój program jest źle napisany :) i wymaga korekt. System Amigi jest tak skonstruowany, że nie powinien się często wieszać. Kernel Amigi (exec.library i podobne) jest napisany rzetelnie i prawie bezbłędnie. Jeśli poprawnie korzystamy z zasobów komputera (jako programista) to program powinien dobrze funkcjonować. Współcześni programiści zapominają, że dobre programy tworzy się poprzez pisanie wydajnych algorytmów i odpowiednich struktur danych. Źle skonstruowany algorytm będzie niepoprawnie / nieefektywnie działał nawet na super szybkim procesorze.
[#12] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
Ciekawe ile lat ma gościu który piseł ten artykuł, i czy kiedykolwiek miał stycznośc z Ami....Oto jeden z jego komentarzy pod artykułem
@wszyscy co uważają, że Workbench to nie system operacyjny :)
Co do punktu
3. Amiga miała "system operacyjny" od zawsze!!
To zacząłem wątpić w to co napisałem. Graficzny interfejs użytkownika łatwo pomylić z systemem operacyjnym :) W tym punkcie chodziło mi oto, że Workbench to był system operacyjny a Windows to był graficzny interfejs użytkownika :) Skonsultowałem się z jednym amigowcem [pozdro Voyager] i On wytłumaczył mi, ze miałem racje :) Dla przykładu Amiga 500 miała 0.5 MB chipu czyli ROM'u oraz 0.5 MB [po rozbudowie] fastu czyli Ram'u. Cały myk polegał na tym, że w ROM'ie był wpisany system Workbench [w wersji podstawowej :)]. Pamięć FAST służyła do czego innego :) Dyskietka z napisem Workbench polegała na tym, że to był dysk "bootable"
który w startup-sequence miał wpisaną komendę "loadwb" i to wystarczało do uruchomienia workbencha. Można to było zrobić samodzielnie uruchamiając amige bez startup-sequence i samemu wpisująć "loadWB". Czyli odpowiedź brzmi "tak" amiga miała wbudowanego Workbencha w swój hardware :) Kto nie wierzy niech spróbuje. Uruchomić amigę z prostą komendą w startup-sequence "loadwb".


Aż mi się głupio robi kedy pomyśle że mając przez tyle lat Amige nie wiedziałem że WB jest chipie-czyli ROM-ie.A ja naiwny myślałem że na dyskietce... ;)

Sory, ale nie mogłem się powstrzymac Tyle bzdur i niedzorzeczności w jednej wypowiedzi jeszcze nie widziałem.
[#13] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@piteq, post #12

Aż mi się głupio robi kedy pomyśle że mając przez tyle lat Amige nie wiedziałem że WB jest chipie-czyli ROM-ie.A ja naiwny myślałem że na dyskietce...


W zasadzie, żeby załadować Workbench potrzebny był (w wersji 2.x) TYLKO rozkaz "LoadWB" - i nic więcej. Dlatego też, można przyjąć, że mimo wszystko Workbench siedział w ROMie...
[#14] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@Minniat, post #11

System Amigi jest tak skonstruowany, że nie powinien się często wieszać.


System Amigi ze wzgledu na swoja konstrukcje (nawet najwazniejsze dane uzywane przez system moga byc zniszczone przez dowolny program) jest bardzo podatny na wszelkie bledy.

Kernel Amigi (exec.library i podobne) jest napisany rzetelnie i prawie bezbłędnie.


Spojrzmy na exec.library:
* Obecna funkcja OldOpenLibrary miala kiedys nazwe OpenLibrary. Niestety, z powodu bledu w sztuce nie sprawdzala zawartosci rejestru D0.
* Funkcja ObtainQuickVector w exec v36 zostala spartaczona i jest uzywalna dopiero od wersji v39.
* Do execa v36 OpenLibrary/OpenDevice byly potencjalnie smiertelne dla kazdego Task-a (w przypadku kiedy potrzebna biblioteka/device mialy pecha byc na dysku).
* Procure/Vacate do wersji v39 nie dzialay poprawnie.
* Przed v36 wywolanie RemTask moglo zakonczyc sie padem, jesli parametrem byl Task stworzony za pomoca alib/CreateTask.
* W wersjach v33 i v34 funkcja UserState byla zepsuta....

A to dopiero exec.library. A gdzie reszta? ;)

Gdyby amigowy system byl, tak jak to sugerujesz, tak rzetelnie i prawie bezblednie napisany, to uzytkownikom nie bylby potrzebny programik SetPatch...
[#15] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@skipp, post #7

Zaufaj mi nie tylko na Twoim :)
[#16] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
Oj krzyczało się, krzyczało :) Na parties największy entuzjazm powodowało zawieszenie się peceta podczas demo compo :) W tych czasach Amiga i scena amigowa była dla mnie (i nie tylko) czymś więcej niż hobby - bardziej sposobem na życie. Dni liczyło się tylko od party do party, czekało się codziennie na listy (osobiście byłem swapperem). Z wypiekami czekało się na nowy stuff z zachodnich parties, każdy nowy numer magów czytało się od deski do deski po kilka razy... Było minęło, została nostalgia i sporo znajomych z tamtych lat. Dla mnie ciągle "Amiga Rulez!" gdzieś we mnie jest, bo ten komputer i ludzie z nim związani (głównie scena) wpłynęła na to kim teraz jestem.
[#17] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@gorzyga, post #16

"było - mineło" - piszesz tak jakby scena przestała istnieć - scena to ludzie, to oni definiują czym jest. Dziś nie fake'uje się stampów, nie przegrywa pobazgranych xywami dyskietek - co tak wtedy smakowało - a dziś wielu wspomina. Scena nadal istnieje i można się zastanowić co jest jej istotą - może nie jest to zamkięty rodział i dyskietki na strychu. Niektórzy nadal czekają z wypiekami na stuff z zachodnich party ;)
Na pierwszym party jakim byłem (95) usłyszałem, że scena się skończyła - amiga to przeszłość itd. I słyszę to regularnie do dziś. Trochę przeczą temu choćby produkcje z pouet nawet z tego roku.
[#18] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@jokov, post #17

Ja mysle ze jednopczenie jest i mineło...

"jest" bo sa produkcje powstaja nowe....
i jest spora szansa ze te produkcje dalej gdzies se beda..... nawet jak my przestanimy materialnie istniec

"mineło" bo nie ma wszystkich juz z nami, a czesc ludzi sie zmieniła.. sa nowi , starzy maja inne obowiazki.wsztstko działa na innych zasadach niz kiedys.

Scena jest w ciagłym ruchu. cos w niej ginie ale i jedoczesnie cos sie odrazdza .... dzieki temu ewoluje i ma szanse sie rozwijac.
[#19] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@MDW, post #5

Może tworcy systemu poprostu byli realistami
Wiesz w porownaniu z pctowym dosem i windami wczesnymi to Amiga os moze i był stabilny :)

Dzisiaj tez sa niby "stabilne systemy" i pewnie beda powstawac jeszce "stabilniejsze".... Ale dla zdolnych uzytkownikow , to nie jest zadna przeszkoda
[#20] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
Amiga Ruuleezz ! :D
[#21] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"
NatAmi Rulez! Jedna i jedyna prawdziwa nowa Amiga :P

A teraz krzyczcie: Efika Rulez! Sam Rulez! miniMac Rulez! Hehe, oj Amigowcy, Amigowcy
[#22] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@szuler, post #14

Gdyby amigowy system byl, tak jak to sugerujesz, tak rzetelnie i prawie bezblednie napisany, to uzytkownikom nie bylby potrzebny programik SetPatch...

SetPatch to pchełka, która naprawia podstawowe bugi. Trudno, żeby każde oprogramowanie było bezbłędne. Przecież nie po to powstają kolejne wersje programów. Wymieniłeś kilka usterek exec.library, które jednak nie umniejszają jego niezawodności.
[#23] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@jokov, post #17

Nie mialem na mysli sceny, bardziej chodzi mi o tamte czasy, gdy krzyczalo sie Amiga rulez. Ja dalej bawie sie na scenie i nie mam zamiaru konczyc, choc wyglada ona zupelnie inaczej i sam tez jestem juz inny (czytaj - stary :))
[#24] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@gorzyga, post #23

Stary czerstwy herbatnik scenowy :D :D :D
[#25] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@Olo, post #3

Nie szpanuj, nie szpanuj.

Tez potrafie :P
[#26] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@GumBoy, post #25

Nie zaczynaj z tym szpanowaniem, swój czas miałeś dawno temu. :P
[#27] Re: 10 powodów dla których krzyczało się "Amiga Rulez!"

@SirLEO, post #26

Żebyś się nie zdziwił :P
Chyba wiesz o czym mówię.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem