Komentowana treść: CPUGauge 1.3
[#1] Re: CPUGauge 1.3
Chyba się będę fanem tych małych programików w niedługiej przyszłości. Testuje kolejne wersje i ciągle dostaje nowe. Mam pytanie do Szanownego Grona, do czego służy DNETC? A i jeszcze jedno nie da sie włączyć atrybutów fontów np. italic czy bold.
[#2] Re: CPUGauge 1.3

@Zbysiuk, post #1

do czego służy DNETC?

Wielu użytkowników MorphOS-a (w tym chyba cała ekipa #amigazeux, firmująca CPUGauge) bierze udział w konkursie distributed.net. Polega on w skrócie na udostępnianiu mocy obliczeniowej komputera poprzez programik zwany "klientem dnetc". Ten programik pracuje w tle z bardzo niskim priorytetem (-120) i zużywa całą pozostawioną przez inne programy moc procesora. W efekcie procesor cały czas jest obciążony na 100%. Wymieniona przez Ciebie opcja pozwala na nieuwzględnianie tego programu w obciążeniu pokazywanym przez CPUGauge.
[#3] Re: CPUGauge 1.3

@Zbysiuk, post #1

Wypowiedź Krashana można jeszcze uzupełnić o linki do dwóch miejsc na PPA, które dodatkowo wyjaśnią co to jest to DNETC:

Lista ludzi, którzy marnują prąd i skracają żywotność swoich procesorów walcząc właściwie o nic ;) :
http://www.ppa.pl/rc5.html

Artykuł o tym co to właściwie jest i jak się zacząć bawić w tę bezsensowną zabawę:
http://www.ppa.pl/artykul-RC5.czyli.podrecznik.lamacza-2_16_311.html
[#4] Re: CPUGauge 1.3

@MDW, post #3

No teraz to ja wszystko rozumiem. Kiedyś nawet miałem zamiar przyłączyć się do tego, ale jakoś na chęciach się skończyło.
[#5] Re: CPUGauge 1.3

@MDW, post #3

Lista ludzi, którzy marnują prąd i skracają żywotność swoich procesorów walcząc właściwie o nic

Bardziej chodzi tu o pewien sposób promocji MorphOS-a, niż "walkę". Poza tym konkursy OGR mają (zapewne dla wielu dyskusyjny) sens naukowy.
[#6] Re: CPUGauge 1.3

@Grzegorz Kraszewski, post #5

No to teraz nie wiem, mam się dołączyć czy nie? :)
[#7] Re: CPUGauge 1.3

@Zbysiuk, post #6

Ja zapraszam (sam biorę udział), ale zrobisz jak zechcesz. Z tym zużywaniem prądu i procesora MDW trochę przesadza, przecież używasz programu niejako przy okazji, są tacy co specjalnie puszczają komputer na okrągło, żeby więcej przeliczył, ale to ekstremizm. A nasze PPC nie mają jakichś zaawansowanych układów odłączania nieużywanych bloków procesora, więc pobór prądu i temperatura procesora w niewielkim stopniu zależą od tego, czy klient dnetc jest uruchomiony, czy nie.
[#8] Re: CPUGauge 1.3

@Grzegorz Kraszewski, post #7

Ja trochę ironicznie pisałem o tym bezsensownym zjadaniu prądu. W końcu sam bawię się w RC5 już od 2035 dni. :) Jak sobie pomyślę, że bawię się w to już ponad 5 lat to żal mi przerywać. Chociaż przyznam się, że odkąd kupiłem nowego peceta (Intel Core 2 Duo 2x3GHz) to nie liczę na nim cały czas. Powód jest natury "decybelowej". Jak ten procesor jest obciążony na maxa to wiatraki kręcą się szybciej i naprawdę głośniej chodzi. O ile w dzień to nie ma znaczenia to w nocy ma nawet duże (często się coś ściąga z sieci i maszyna zostaje na noc włączona). No i żeby było śmiesznie to jak mam włączonego klienta dnetc to dziwnie przycina mi to co robię w 3D. :D Nie rozumiem dlaczego, przecież priorytet dnetc ma najniższy. Widać, tak wygląda w Windows wielowątkowość. :D Na Pegasosie G4 dnetc oczywiście jest absolutnie niezauważalne. :)
[#9] Re: CPUGauge 1.3

@MDW, post #8

A czemu nie liczysz OGR? Bo RC5 faktycznie tzw. realny sens ma dokładne żaden. Co do OGR to naukowcy się upierają, że do czegoś im te wyniki się przydadzą.
[#10] Re: CPUGauge 1.3

@Grzegorz Kraszewski, post #9

Ja nie kumaty, RC5 jeszcze rozumiem ale co jest liczone w OGR?
[#11] Re: CPUGauge 1.3

@wlodek, post #10

OGR, Optimal Golomb Ruler, czyli "optymalna linijka Golomba". To zagadnienie z teorii liczb polegające w skrócie na tym, że mamy sobie linijkę, ale interesują nas tylko pełne centymetry. Podziałka jednak nie jest regularnie co centymetr. Chodzi nam o minimalną ilość kresek. Przykładowo, jeżeli będę miał kreskę na 0, na 1 i na 3, to mogę zmierzyć 1, 2 (między 1 i 3) i 3. Jeżeli w takiej linijce żadna odległość (między dwoma dowolnymi kreskami) się nie powtarza, to mamy linijkę Golomba. Teraz pytanie brzmi, dla zadanej ilości kresek na linijce znaleźć taką, która w sumie będzie najkrótsza (opis po angielsku). Komputery, które pracują w konkursie OGR-27 szukają optymalnej linijki Golomba o 27 kreskach metodą "siłową", czyli sprawdzania wszystkich kombinacji po kolei. A jaki to ma sens oprócz zabawy w cyferki? Podobnoż ma znaczenie w krystalografii, projektowaniu anten radioastronimicznych, czy w teorii kodowania sygnałów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem