Komentowana treść: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS
[#31] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@pampers, post #30

Szczerze, to mnie to trochę dziwi, żeby 1.5GHz nie wystarczyło do spokojnego przeglądania WWW. Ludzie słabsze platformy x86 kupują w tym celu za grosze i spełniają one swoja rolę. Może port na MacOSa jakiś kiepski jest?
[#32] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@GumBoy, post #31

Silnik renderujący jest (jako-tako) zoptymalizowany tylko pod x86 itd. Wersja PPC jest "nędzna" i podejrzewam, że stąd bierze się powolność liska i jego duże wymagania na MacOS PPC.
[#33] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@APC74, post #32

Hmm, to pewne z tą optymalizacja x86? A może chodzi po prostu o to (co potwierdzone zostało testami), że tylko wersja dla Windows chodzi normalnie, a wersje np. dla linuxa, a więc może też osx są wolniejsze?
[#34] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@grxmrx, post #33

Wersja Linuxowa dla Ubuntu muszę stwierdzić że jest wolniejsza niż Windowsowa na tym samym sprzęcie, przynajmniej ja mam takie odczucia.
[#35] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@pampers, post #34

Zainteresuj sie iceweasel na debiana/ubuntu
[#36] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@DRACOX, post #5

DRACOX: Mały update

The AmiZilla Project must fully compile with running binaries on each of the following Amiga-like OS's: OS 3.x, MorphOS native version, Amiga OS 4.1 native version, Amiga Forever 2008 (Hint: don't hit the hardware, and stick to OS3.x & MUI.


Czyli żeby dobrać się do tej pokaźnej sumki 11k baksów, należałoby wyjść trochę poza ramy samego AmigaOS 4.1
[#37] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS
FF 3.5 aka Shiretoko potrafi na Ubuntu 9.04 doprowadzić do białej gorączki. Flash player odpalony na różnych kartach potrafi doprowadzić do zablokowania przeglądarki i zjedzenia CPU w 100%. Jak widać z aktualizacji odbywających się co kilka dni walka ze złem trwa... W kwestii portu dla AmigaOS, przeportowanie GUI to podstawa, nie ma sensu portowania GTK, przelotka na przelotkę w tym przypadku nie jest dobrym pomysłem. Trzeba pamiętać, że jest jeszcze Flash... drugi procesor do jego obsługi? Oby nie! ;)
[#38] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS
przewaga nad owb i dowolna inna przgladarka bedzie mozliwosc korzystania z pierdyliarda dodatkow, wiec gra jest jak najbardziej warta swieczki. ale nie ma co dzielic skory na misiu, najpierw nie friedeneowie cos skoncza.
[#39] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@recedent, post #24

Nie chodziło mi że są słabsze od Maca Mini. Przecież są maki szybsze od Mini i od tych projektów a oparte na powerpc.
[#40] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@pampers, post #30

Bo FireFox ogólnie chodzi tak sobie w porównaniu z np. Operą czy Safari. Fakt, że obecnie chyba najlepiej śmigać po sieci FireFoksem (taki nowy przeglądarkowy "standard") ale jakoś rewelacyjnie szybki to on na pewno nie jest w porównaniu z konkurencją.
[#41] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS
O w morde :D No to trzeba bedzie wreszcie aktywowac karte na paypalu i sie dolozyc :)
[#42] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@grxmrx, post #33

A może to Linux na danym sprzęcie jest mniej wydajny niż Windows?

Tak czy inaczej, powolność WWW na sprzęcie z zegarem 1GHz to dla mnie jakieś Sci-Fi.

Ostatnia edycja: 30.09.09 08:45:33
[#43] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS
A ja się zastanawiam czy faktycznie jest sens portowania FF skoro pojawiło się naprawdę znośne OWB, które można by rozwijać i rozwijać..
[#44] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@Kokos, post #43

Przeciez ff nie przeszkadza dalej rozwijac i rozwijac OWB :D
[#45] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@GumBoy, post #42

Linux mniej wydajny na danym sprzęcie? Linux to linux, na pewnych konfigach chodzi dokładnie tak samo, to GUI potrafi czasem ostro zamulić, niezależnie czy Ci wyschły kondziole na płycie czy nie. FF ostatnio się ześcierwił, niby kompaktowa, szybka przeglądarka, z ciekawości przeglądałem jakie wynalazki w środku pomontowali... i wydaje mi się że zamiast szybciej będzie coraz wolniej. O ile wersja windowa jest relatywnie wydajna to kompilacje pod różnymi dystrybucjami Linuxa zachowują się czasem co najmniej dziwnie. Trudno powiedzieć jakie zmiany wprowadzają grupy developerskie danej dystrybucji ale z pewnością nie pomaga to wizerunkowi FF. Apropos tych GHz'ów... i na PIII/733 odpaliłem FF z filmami YT, jakoś przyzwoicie działało. Na PPC (OSX) powinno śmigać aż miło.
[#46] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@magiel, post #45

Ja nie odczuwam spowolnienia FF nawet na slabym PowerBooku G3 Pismo. Przy 500 MHz procka i 512 MB ramu da sie spokojnie ogladac filmy z yt. Chociazby ostatnio ogladalem te dwa filmiki z PA we Wloszech. Z kolei Safari wg mnie jest niesamowicie wolne, tak ze nie nie uzywam jej nawet na szybkim MacBooku. A zeby mnie nie kusilo usunalem go nawet z dysku.
[#47] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@magiel, post #45

i wydaje mi się że zamiast szybciej będzie coraz wolniej.


Wersji Windows to nie dotyczy. Jest wręcz przeciwnie.
[#48] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@Hellena, post #44

No niezupełnie, bo teoretycznie cała para i pieniąchy (które idą na FF) mogłyby pójść na rozwój istniejącego już OWB.
[#49] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@GumBoy, post #42

Nie sądzę . To nie jest na poziomie takim że np. Firefox byłby nie używalny czy coś.

Ale odnoszę wrażenie, iż firefox uruchomiony na XP pod vmware na linuxie, chodzi szybciej niż firefox natywny pod tymże linuxem .

Z kolei np. zdarza się, iż jeśli wine ma kompletną implementację dx3d do uruchamiania danej gry... to wydaje się ona śmigać szybciej niż na natywnie uruchomionym XP ...

Ostatnia edycja: 30.09.09 14:04:17
[#50] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@Kokos, post #48

No niezupełnie, bo teoretycznie cała para i pieniąchy (które idą na FF) mogłyby pójść na rozwój istniejącego już OWB.

Pan Strohmayer jak widać nie spełnił oczekiwań użytkowników AmigaOS 4. Wcale się temu nie dziwię, porównanie OWB dla OS4 z OWB dla MorphOS-a wypada niezbyt ciekawie dla tego pierwszego. Sytuacja może być podobna jak z wyparciem Sputnika przez OWB pod MorphOS-em. Z drugiej jednak strony, warto zauważyć, że jeszcze przed Friedenami daleka droga, przecież amigowy FF nie potrafi jeszcze wyrenderować żadnej strony, a przynajmniej tak wynika z przedstawionych zrzutów ekranu. Niektórzy dyskutanci natomiast, zarówno tutaj, jak i na innych portalach, zachowują się, jakby Timberwolf był już gotowy i w pełni funkcjonalny.
[#51] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@Grzegorz Kraszewski, post #50

OWB mosowe jest lepsze, ale OWB z os4 obsługuje poprawnie gmail :)

Co do Firefoxa dla AmigaOS 4 to prawdopodobnie taką mają motywacje bracia bliźniacy żeby coś robić w tym a nie innym kierunku bo sami lubią i używają głównie tej przeglądarki na pecetach w codziennej pracy. Do Firefoxa aktualnie jest dużo rozszerzeń, ale sama przeglądarka startuje powoli w porównaniu do innych, zabiera dużo zasobów (czy potrzeba czy nie) i jej konstrukcja już zaczyna odstawać od innych przeglądarek (jak np. Chrome, do którego niedługo zaczną powstawać rozszerzenia trochę bardziej rozbudowane niż skrypty z greasemonkey).
Fajnie gdyby ten Firefox był... aby był, dla firebuga bym go używał i do testów jak wyświetla strony ;) Na pewno system, na którym jest Firefox, GIMP i OpenOffice (o, tego jeszcze nie ma;) już może być dla niektórych geeków używalny (chociaż nie do końca, bo brakuje w samym systemie stabilności takiej jak w innych systemach ;) a kto lubi tak zacząć coś robić, pisać, rysować, etc. a tu coś się wywali i cały system leży;)
[#52] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@magiel, post #45

Linux bywa mniej wydajny na tym samym sprzęcie, a nie tylko wydajny, ale często jest to kwestia działania lub nie. Masz racje, na pewnych konfiguracjach chodzi tak samo - głównie na starszych konfiguracjach. Wracając do tematu - Firefox dla Windows jest lepiej zoptymalizowany i chodzi szybciej niż na tym samym sprzęcie pod innym systemem operacyjnym. Są testy, które to potwierdzają.
Być może Friedeni zoptymalizują amigową wersję w taki sposób żeby chodziła z taką samą prędkością co na Windows ;)
[#53] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@grxmrx, post #51

W Morphosie 2.3 jest obecna nowsza wersja MOSowego OWB. Według dokumentacji (bo niestety nie zdążyłem jej sprawdzić - odkryłem to bodajże dzień przed sprzedażą Pega) po ustawieniu jakiejś tam zmiennej włącza się nowy system ciasteczek zoptymalizowany właśnie pod kątem GMaila.
Jedyny minus nowej wersji, to wyłączenie obsługi svg (ale chyba nie jest to tak krytyczna sprawa).
Mógłby ktoś sprawdzić jak to działa? (katalog z aplikacjami na partycji systemowej)
[#54] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS
kolejny port kolejnej przegladarki. amiga rulez.
[#55] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@hakonwpz, post #54

kolejny port kolejnej przegladarki. amiga rulez.

Wolałbyś, żebyśmy dalej wszyscy używali IBrowse? Byłoby bardziej "amigowo" zapewne?
[#56] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@GumBoy, post #31

U mnie na linuksie podczas korzystania z FF proc rzadko zmienia taktowanie (1 GHz), nawet na wielu (~20) kartach. No ale to x86 :P
[#57] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@MDW, post #40

Przesiadłem się na FF z Opery i nie czuje ani powolności ani żzerania ogromnych ilości RAMu ani innych bajerów. Powód przesiadki? Flashplayer pod Operą potrafił ot tak zawiesić się i spokojnie żreć sobie 100% użycia CPU. Mówie o pingwinie ofc.
[#58] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@Malin, post #57

no niestety , flash pod linuxemi opera pod linuksem..to drazliwa sprawa . choc ostatnio jest naprawde coraz lepiej.
[#59] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@DRACOX, post #58

Pod FF jest wszystko ok.
[#60] Re: Projekt Timberwolf, czyli Firefox dla AmigaOS

@grxmrx, post #52

Dystrybucja dystrybucji nie równa, niestety Ubuntu tyje w oczach! Z tym działaniem albo nie to bym polemizował, jeżeli chodzi o starsze konfigi to owszem wszystko chodzi ale jeżeli masz coś nowego co pachnie świeżym ryżem gotowanym na pocie chińczyków to sorry... basic z ZX Spectrum też nie ruszy.
FF po przejściu na numerację 3.5 sprawia problemy, po dłuższych analizach doszedłem do wniosku, że problemy są gdzieś na styku z GNOME oraz flaszką, która jak wiadomo w Linuxach jest inaczej obsługiwana. Nie testowałem pod KDE, może jest szybciej. Adobe dba o to aby życie było piękne i usłane różami, każdy update flashplayera kończy się jakąś padaką.
Testy testami, problem leży w obsłudze tego i owego ActiveX to dziurawe zło... może i szybkie ale niebezpieczne.
Co to FF na Ami... test ACID pokaże wszystko.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem