Komentowana treść: Nowa wersja Pythona
[#1] Re: Nowa wersja Pythona
Jak dla mnie cały ten rozwój morphosowej wersji Pythona i Blednera to ewenement w amigowym świecie. To absolutnie niesamowite, że MorphOS jest tak bardzo na czasie w tak rozbudowanych projektach jak Blender+Python. Jeżeli naprawdę Blender 2.50 pojawi się niewiele później niż wersje na pozostałe (oficjalnie wspierane) systemy operacyjne to będzie naprawdę niesamowite wydarzenie. Yomgui po prostu rządzi!

Wypuszczenie tak szybko rewolucyjnej wersji 2.50 i nowego Pythona będzie wspaniałą rekompensatą za brak wersji 2.47, 2.48, 2.49 dla MorphOS-a (ostatnia MOSowa to 2.46, a na inne maszyny jest dawno już 2.49a). Trzymam kciuki mając jednocześnie nadzieję, że rewolucyjne zmiany w Blenderze 2.50 nie będą aż tak rewolucyjne, że przewrócą pythonowe API do góry nogami i będą wymagały zmian w już napisanych pluginach. Nie bardzo mi się chce to robić skoro już je mam i działają. :)

Ostatnia edycja: 11.12.09 11:37:10
[#2] Re: Nowa wersja Pythona

@MDW, post #1

Skąd wiedziałem, kto napisze pierwszy komentarz?
[#3] Re: Nowa wersja Pythona

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Jasnowidz czy co?

Naprawdę ciągle nie mogę uwierzyć w to, że Blender wychodzi na MorphOS-a i to najnowsze wersje (w dodatku razem z Pythonem). Coraz bardziej przekonuje mnie filozofia open-source. Przecież gdyby Blender/Python nie były open-source to nie byłoby na taki port cienia szans. No a własnego amigowego softu 3D tej klasy nie ma i nie będzie.

Ja pieję z zachwytu nie tylko przy Blenderze. Tak samo rozwala mnie np. PageStream, ProStationAudio, OWB, MPlayer, Hollywood i myślę, że kiedyś będzie DigiBooster3 (piszę to naprawdę bez wazeliny). Niewiele zostało nam killer-aplikacji ale jednak coś tam jest jak wiać.
[#4] Re: Nowa wersja Pythona

@MDW, post #3

Ciągle rozważam "przesiadkę" na Pythona i wiem, że to się kiedyś stanie. Podpisuje się dwoma rękami pod tym co powiedziałeś. Może kiedyś, ktoś :) napisze coś takiego co pozwoli uruchomić komendy dla portów Arexxa z poziomu Pythona? (Może mi się uda go nawet do tego nakłonić). Dla mnie byłaby to bomba. jupi!
[#5] Re: Nowa wersja Pythona

@MDW, post #1

Trzymam kciuki mając jednocześnie nadzieję, że rewolucyjne zmiany w Blenderze 2.50 nie będą aż tak rewolucyjne, że przewrócą pythonowe API

Python 3000 jest niekompatybilny z 2.x, są pewne zmiany, o których można przeczytać np. tutaj, więc jeśli napisałeś skrypty dla starej wersji Pythona to raczej nie zadziałąją z nową wersją.
[#6] Re: Nowa wersja Pythona

@grxmrx, post #5

Fakt, że nowy Python jest niekompatybilny ze starym to jeden powód ewentualnej kompatybilności moich wypocin. Drugą sprawą jest to, że w nowym Blenderze podobno ma się zmienić GUI, a te moje pluginy mają GUI więc tu może być zgrzyt. Trzecim problemem jest to, że podobno ma się też zmienić nieco pythonowe API w Blenderze. Tak więc problemy atakują z trzech stron.

Mimo wszystko myślę, że może nie będzie tak strasznie źle. Na pewno wszystkiego nie zmienią, bo odetną się od ogromnej bilbioteki już istniejących bardzo przydatnych skryptów/pluginów. Pisząc te swoje cudaki używałem raczej podstaw Pythona bez wdawania się w specyficzne zawiłości tego śmiesznego języka. Może podstawy języka się nie zmieniły i też nie będzie tak źle. :)
[#7] Re: Nowa wersja Pythona

@Zbysiuk, post #4

Już teraz coś takiego można zrobić, choć trochę "naokoło" - obadaj systemową komendę rxcmd - zawsze możesz ją wywołać jako system("rxcmd AREXX_PORT AREXX_COMMAND"); lub jakoś podobnie - Pythona jeszcze nie znam.
[#8] Re: Nowa wersja Pythona

@Marek Szyprowski, post #7

Obadam - dzieki za trop :)
[#9] Re: Nowa wersja Pythona
Gdy odpaliłem AOS 4.1 to byłem zachwycony faktem że na pokładzie jest Python. Szkoda że wolniej rozwija się niż na MorphOS'a. Generalnie jestem zwolennikiem aby jak najwięcej było Pythona w nowym systemie - Python istotnie skraca czas developmentu.

Co do wersji 3.0 Python to przesiadka może nastręczyć trochę problemów ale jak zawsze dołączone są baterie (nie pythonowcy nie będą wiedzieć o co chodzi) i po pierwsze jest pakiet wspomagający konwersję 2.x -> 3.x a po drugie wiele zmian będzie zapewne łatwo dokonać ponieważ modyfikacje samego Pythona są w wielu miejsca logiczne (np. obsługa wyjątków).

Co do Arexxa to widziałem opisy modułów do jego obsługi ale ich nie testowałem więc nie będę się wypowiadał.
[#10] Re: Nowa wersja Pythona
Godzinę temu na http://twitter.com/_Yomgui_ pojawił się link do archiwum z testową (czyli przeznaczoną tylko do testów;) wersją portu Blendera 2.50
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem