Komentowana treść: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
[#1] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
Na jednej z fotografii widać kartę z procesorem MC68060FE133.Kiedyś próbowałem doszukać się jakiegoś info nt. tego procesora ale Motorola/FreeScale "nie zna" tego CPU,nawet na stronach kitajców którzy sprzedają te procki są odnośniki do datasheet-ów EC060.

Co to za procek ?.Czy jego taktowanie wynosi 133MHz,czy ma FPU i MMU ?

Ostatnia edycja: 12.12.09 11:33:24
[#2] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
Bardzo fajny optymistyczny wywiad :) Te screeny z platformowki sa w deche :D
[#3] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
No, jak to wszystko się faktycznie uda i dożyjemy premiery tego sprzętt to Natami rulez :) Ja w to wchodzę. No, chyba, ze cena będzie naprawdę z kosmosu.

Co do wywiadu, to trochę mnie rozśmieszyło zdaniem odnośnie dokonań Bartosza cyt: "favicon na stronie Natami została zrobiona przeze mnie". Szacun :D
[#4] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
Bardzo fajny wywiad. Można dowiedzieć się wielu ciekawych i konkretnych rzeczy o NatAmi z pierwszej ręki. Widać, że ten projekt to poważna sprawa! A sam Bartosz Kuchta jest studentem londyńskiego Uniwersytetu i do tego bardzo utalentowanym grafikiem, co widać po załączonych do wywiadu obrazkach (dołączone są też zdjęcia układów NatAmi).

Zgadzam się z wieloma opiniami jakie ma współuczestnik projektu NatAmi, np. że AmigaOne stara się być tylko programowo, a nie sprzętowo zgodna z klasyczną Amigą i że większość wydajności nowego AmigaOSu jest tracona przez abstrakcję (doświadczyłem tego sam pracując na AmigaOS4.0). Myślę, że wielu innych Amigowców też się z tymi opiniami zgodzi.

Można dowiedzieć się też, że sama NatAmi to będzie mocno dopalona Amiga znacznie szybsza od Amigi 4000 (planowane jest dalsze unowocześnianie sprzętu). Głównym założeniem jest kompatybilność z klasyczną Amigą, a nie konkurowanie z obecnymi komputerami.

Trzymam kciuki za projekt NatAmi, jest to coś rewelacyjnego w świecie Amigi.

P.S. I trzymam kciuki za Polskie Pismo Amigowe. Zgotowaliście Amigowcom piękny prezent gwiazdkowy.

Ostatnia edycja: 12.12.09 12:09:37
[#5] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@waldiamiga, post #1

na google znalazlem taki linkk
http://www.kodak.com/global/en/professional/products/printers/8660/specs.jhtml
czyzby to 68040?
[#6] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@Minniat, post #4

z ta abstrakcja to czyste brednie
[#7] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@rzookol, post #6

a może czysta abstrakcja? :)
[#8] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
Ciekawy wywiad. Mam nadzieję, że zobaczymy kiedyś tą maszynkę na żywo. A jak widać, jest na to szansa bo prace trwają...
[#9] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
NatAmi to chyba sprzęt dla rolników, skoro "w sercu płyty NatAmi leży technologia 'Programowalna w Polu Macierz Bramek'". Przy produkcji każdego egzemplarza trzeba będzie wyjść w pole i siać, pardon, programować.

A tak serio - NatAmi to jest sprzęt dla nostalgików. Co po całych SuperAGAch i innych wynalazkach, skoro nawet Efika będzie od NatAmi zdecydowanie szybsza. Poza tym wciąż mamy przepaść między funkcjonalnością np. MorphOS-a 2.4 i AmigaOS 3.x, który na NatAmi ma być uruchamiany.
[#10] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
Co tu duzo pisac. Najgorzej jak grafik wypowiada sie o wydajnosci powtarzajac teksty innych (abstrakcja, strata wydajnosci, predkosc przerzucania danych przekladajaca sie na 'odczucie' szybkosci). Do tego uzywanie stwierdzen typu "Our goal is to build the fastest and most powerful Amiga compatible hardware. This goal was reached. NatAmi is more powerful than the fastest Amiga 4000.", wskazujacych na fakt istnienia sprzetu i oprogramowania dla niego. Nie widze sensu komentowania fragmentow odnoszacych sie do rozszerzen jakie ma oferowac natami. Przedyskutujemy, jak sie juz pojawia. Calosc to bardziej wywiad w stylu "jak chchcialbym zeby wygladalo natami".
[#11] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@kiero, post #10

Nie mówiąc już o tym, że NatAmi raczej jest szybsza od A1? Więc po prostu kłamią.
[#12] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@GumBoy, post #11

Trochę śmieszna dyskusja. No bez przesady, przecież nikt przy zdrowych zmysłach, widząc jaki procesor (procesory) siedzi (ma siedzieć) w Natami i czytając o jej "filozofii", nie będzie twierdził, że sprzęt ten jest/będzie szybszy od A1, Pegaza czy innej Efiki, i ma się z nimi ścigać w (i tak dawno przegranej) pogoni za windowsami.

Ale.. co z tego? Target Natami jest całkiem inny niż "nowych Amig". Target ten to fani klasycznych, dość wypasionych oldskulowych Amig, którym te Amigi już rozsypały/rozsypują się ze starości i "kanapkowania", a chcących mieć staro-amigowy feeling i maksymalnie duzą kompatybilność ze starszymi produkcjami. Posiadaczom Natami raczej nie będzie zależeć, aby mieć Amige do pracy (to jest zresztą niemożliwe), a jedynie (aż) fajny retro komputer dla nostalgików, który nie rozyspie się po miesiącu i jest oparty o nowy sprzęt.
[#13] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@slay, post #12

Target Natami jest całkiem inny niż "nowych Amig".

Oczywiście. Przecież się nie śmieję z samej NatAmi, tylko z rewelacji, jakie mogliśmy przeczytać w wywiadzie. No i sprawa podstawowa - z punktu widzenia potencjalnego nabywcy NatAmi istnieje wciąż wyłącznie na papierze.
[#14] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@slay, post #12

Pegasos czy inna Efika, jak to ująłeś nie są Amigami. AmigaONE nią jest. Jeśli panowie twierdzą, że przebijają prędkością WSZYSTKIE Amigi, to albo kłamią, albo zrobią sprzęt szybszy niż A1, albo nie uznają A1 za Amigę. Z tych trzech możliwości, tylko druga spowoduje, że wyjdą z twarzą z tego wywiadu. Ja wiem, że marketing polega często na niedopowiedzeniach, ale rynek Amigi jest zbyt mały i hermetyczny, żeby się w takie sztuczki bawić, bo nieświadomych klientów na nim nie ma.
[#15] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@GumBoy, post #14

Ale jest jeszcze wielu nie do końca świadomych klientów poza obecnym rynkiem Amigi (byli amigowcy, którzy na amiportale zaglądają z rzadka, albo wcale - vide odpowiedź 90% osób, z którymi Benedykt/Logan przeprowadzał wywiady - "PPA? Nie, nie znam. Obecna sytuacja Amigi? Nic o tym nie wiem").
[#16] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@recedent, post #15

I myślisz, że o nich walczy NatAmi? Jeśli zaglądają z rzadka, albo wcale, to się o NatAmi mogą nie nawet dowiedzieć. Jeśli ktoś nie wie co to A1, Pegasos, MorpohOS i AmigaOS 4.x, to raczej znikome szanse, że będzie wiedział co to NatAmi. A jeśli wie co to Pegasos itp. to się nie złapie na sztuczki słowne z przebijaniem szybkością najszybszej Amigi. A wystarczyło powiedzieć, że chodzi o Amigę 68k...
[#17] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@GumBoy, post #16

Trudno powiedzieć, czy o nich walczy. Wydaje mi się, że są w tej rozgrywce łakomym kąskiem. Wielu ludzi z nostalgią wspomina czasy dzieciństwa i chciałoby sobie jeszcze pociupać w przysłowiowego Superfroga. Piszesz, że nie będą wiedzieć, co to NatAmi. Zgoda, ale tę lukę zapełniają entuzjastyczne zapowiedzi i wywiady na serwisach typu retroage - tam właśnie, gdzie natkniesz się na byłych amigowców.

A jeśli team NatAmi nie walczy o nich, tylko np. o mnie, to może się trochę przejechać.
[#18] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@GumBoy, post #14

Jeśli panowie twierdzą, że przebijają prędkością WSZYSTKIE Amigi,


A w którym miejscu masz taką wypowiedź? Jak dla mnie stoi tam jeno zdanie: "(blabla.. chcemy zbudować..) najszybszy sprzęt kompatybilny z Amigą jaki kiedykolwiek powstał". I to właśnie o tą kompatybilność się rozchodzi. Kompatybilność "Nowych Amig" ze starym oprogramowaniem, szczególnie tym nie-systemowym, pozostawia wiele do życzenia, w przypadku Natami ma być inaczej. Czy to się uda, czy nie to inna kwestia. W każdym razie jeśli się uda, zdanie to uzyska wartość boolean = true.
[#19] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@slay, post #18

Jeśli to kwestia doprecyzowania, to aktualnie najszybszym kompatybilnym z Amigą sprzętem będzie chyba Mac Mini. A panowie od Natami tworzą (być może najszybszy) sprzęt kompatybilny z układami specjalizowanymi Amigi.
[#20] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@slay, post #18

A w którym miejscu masz taką wypowiedź?


"Our goal is to build the fastest and most powerful Amiga compatible hardware. This goal was reached."

The fastest and the most powerful Amiga to A1. Chcą sprzęt kompatybilny z najszybszą i najmocniejszą Amigą, to muszą sklonować A1.

"(blabla.. chcemy zbudować..) najszybszy sprzęt kompatybilny z Amigą jaki kiedykolwiek powstał"


Ja tam nie widzę przecinka w odpowiednim miejscu, więc wnioski wyciągnąłem, takie jakie wyciągnąłem. Chcemy zbudować sprzęt kompatybilny z najszybszą i najmocniejszą Amigą. Dopiero po wzięciu pod uwagę tego braku na który zwróciłeś moją uwagę myślę że mogli się źle wyrazić. Jeśli tak jest, to ciekaw jestem, czy faktycznie uda im się przebić prędkością 060. Minimiga już macałem i wiem jak działa, z chęcią kiedyś obadam NatAmi na jakiejś imprezie, jeśli się ukaże (NatAmi, nie impreza).
[#21] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@recedent, post #19

MacMini nie jest chyba sprzętem kompatybilnym z Amigą. MOS jest systemem kompatybilnym w jakimś stopniu z AmigaOS.
[#22] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą

@GumBoy, post #21

MorphOS, a nie "MOS". cool
[#23] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
Pomyślałem, że warto wykopać, jeśli też tak uważacie to kopać można pod poniższym linkiem:

http://www.wykop.pl/link/272144/amiga-nowy-sprzet-wywiad-z-polakiem-z-zespolu-natami
[#24] Re: Wywiad z Bartoszem Kuchtą
Zgadzam się ze Slayem - nie będę raczej płakał jeśli ten projekt nigdy nie wyjdzie ;) ..ale jeśli wyjdzie - to zastąpi mi stare amigi ułatwiając życie dodatkowo.
Nowe "amigi" niestety wiele mi dać nie mogą.. mimo całej sympatii
Może to niepopularne - ale co tam ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem