Komentowana treść: Wywiad z XTD
[#31] Re: Wywiad z XTD

@Grzegorz Kraszewski, post #30

OK, potestuję. :)
[#32] Re: Wywiad z XTD

@Deftronic/..., post #31

pamietam tyshczenke z AmigaShow 98 ..skakal po plycie pc jak pilismy na zewnatrz alkohol.Generalnie jego olewczy stosunek do amigowcow byl widoczny.A to jak XTD w swojej katanie podszedl do kolesia od turbocalca sam widzialem ...

XTD i modul Anihilation tak mi sie ten czlowiek kojazy...zreszta ucieczka z tropicu vs fontana radosci ;-] ehh te czasy...
Technicznie zachwycil mne jak ogladalem jeden modulek w protrakerze jak paterny lecialy normalnie a potem odwrotnie a liniaa melodyczna dalej sie rozwijala jakby niby nic...
### miiiistrz ### :)

[#33] Re: Wywiad z XTD
Nie chciałbym komentować komentarzy do mojego wywiadu ale uściślić parę spraw chyba warto.

Po pierwsze - nie ja byłem autorem modułu, w którym tracki w patternach "latały" w różnych kierunkach (moduł był autorstwa Dreamera).

Co do mojego "zgorzkniałego" tonu i negatywnego nastawienia do Amigi jako takiej - nie jest to do końca prawdą. Niech o tym świadczy fakt, że Amigę miałem o wiele dłużej, niż ci, którzy niejedokrotnie zarzucali mi przejście na peceta (w czasach, gdy nadal posiadałem wyłącznie Amigę; pierwszego peceta miałem dopiero w 2000 roku). Nie mam też oczywiście nic przeciwko sprzedawaniu programów, chociaż mógłbym się spierać o to czy płatna amigowa przeglądarka jako odpowiednik darmowej wersji pecetowej, naprawdę wspiera Amigę.

Czego naprawdę nie cierpię to sprzedawania bubli (to jedna sprawa) oraz sprzedawania marzeń. Niejednokrotnie ze scenowcami z Trójmiasta, wracając z jakiegoś party, snuliśmy plany zrobienia kolejnego party w Gdyni, które to party oczywiście w założeniach miało być najlepsze, najwspanialsze i najbardziej odjazdowe. Ale to były optymistyczne marzenia snute PRYWATNIE w przedziale kolejowym. Nikt z nas nie myślał nawet, żeby pisać newsy o wspaniałym party na tak wstępnym etapie! Dopóki coś nie jest ukończone i dopięte na ostatni guzik, to się nie obiecuje ludziom niestworzonych historii a tym bardziej nie pobiera się przedpłat!

I o to tylko mi chodzi, nie o negowanie samego zapału programistów.

Zresztą, w świecie pecetów też często firmy bazują na naiwnych użytkownikach (naiwnych w tym rzadkim, pozytywnym tego słowa znaczeniu), którzy lubiąc jakiś program są w stanie uwierzyć, że już za chwilę, już za moment dwuletni okres testowy zakończy się i oto zobaczą nową odsłonę programu albo że błędy są tak naprawdę zaletami programu ("it's not a bug, it's improvement!"). Jako pesymista-realista, który przeżył już wiele "zapowiadanych hitów" (i który znał wielu polskich programistów z wielkimi planami i słomianym zapałem), jestem po prostu negatywnie nastawiony do projektów, które nie mogą ruszyć z miejsca przez wiele lat i niczym nie różnią się od planów organizowania parties snutych w oparach wódki i papierosów w przedziale kolejowym. :)

Pozdrawiam wszystkich pozytywnie zakręconych. :)

www.xtd.evil.pl
[#34] Re: Wywiad z XTD

@XTD, post #33

OK
[#35] Re: Wywiad z XTD

@XTD, post #33

XTD.

Miło, że napisałeś na naszym portalu. Czy według Ciebie Benedykt Dziubałtowski niefachowo przeprowadził ten wywiad albo wręcz fatalnie?
[#36] Re: Wywiad z XTD
Oj, proszę, bez takich pytań. :) Wywiad był przeprowadzony dobrze.
[#37] Re: Wywiad z XTD

@XTD, post #36

XTD jak to nie mozna wpisac scenowania w CV :)
znam pewnego marude z Anadune (to nie jest kraj dla starych ludzi) ktory rzetelnie wpisal ze byl koderem i programowal w ASM68k - bo nie ma sie czego wstydzic.
ja w CV tez mam w hobby i zainteresowania - Amiga :)

a tak to chcielibysmy ci podziekowac piotrus ze dales sie namowic :))

Ostatnia edycja: 22.12.09 20:22:42
[#38] Re: Wywiad z XTD
Przez wszystkich byłych amigowców, jakoś kiedyś zaangażowanych, przemawia po latach gorycz. Czy historia zna większe zbiorowe rozczarowanie niż Amiga? ;(
[#39] Re: Wywiad z XTD

@Daclaw, post #38

Virtual Reality? :)

[#40] Re: Wywiad z XTD

@Daclaw, post #38

Daclaw na prezydenta ! 100 % prawdy .. po tylu latach mozna spojzec chlodno.Ale to i tak fenomen ze spoleczenstwo utrzymalo sie tak dlugo przy Amidze mimo bankructwa Commodore (bo Escomu nie ma co liczyc)...czy takie miejsce mialo tylko w polsce ? jak myslicie ?
[#41] Re: Wywiad z XTD

@Daclaw, post #38

Czy historia zna większe zbiorowe rozczarowanie niż Amiga?
Piękne pytanie... Ludzie, jesteśmy narodem wybranym ;). Gdybym był socjologiem, napisałbym doktorat z "amigowości".

A dla "zwywiadowanego" podziękowania za odniesienie się do komentarzy. Lubię suplementy do wywiadów.
[#42] Re: Wywiad z XTD

@XTD, post #33

Szkoda, że XTD nie robi dalej muzyki na komputerze (nawet na PC). Uważam, że miał bardzo dobre wyczucie linii melodycznej, muzyczki same "wpadały w ucho".
Skoro na Ami z Paulą robił takie hity to co by stworzył np. na takim Apple z Logic Pro. Chociaż remastering na najnowszym sprzęcie/software nie zawsze daje powalające rezultaty (np. podrasowane kawałki Chrisa Huelsbecka nie brzmiał piorunująco ;) ).

Pozdrawiam

Azzorek

P.S.

Darek, dzięki za wywiad :) . Wpadnij na imprę w styczniu w Siem-cach :). Może skopię dupsko temu twojemu Reptile w MKII :D.

Ostatnia edycja: 22.12.09 21:49:45

Ostatnia edycja: 22.12.09 21:50:21
[#43] Re: Wywiad z XTD
Martwi mnie parę rzeczy w tym wywiadzie...

1. XTD naprawdę już nie "muzykuje"? Przecież gościu naprawdę miał/ma talent, a jego wielki konkurent z czasów świetności Amigi (Scorpik) ostatnio np. komponował muzykę do "Wiedźmina"... A XTD dziś naprawdę już nic? :O
2. Choć minęło tak dużo czasu i mimo żartobliwych wypowiedzi, wciąż czuję każdą komórką ciała wiele makabrycznego żalu i goryczy wobec spraw sprzed tylu lat...

XTD, jeśli to przeczytasz, naprawdę przeproś się z komponowaniem muzyki :) Co się stało, to się nie odstanie i tyle. Niestety :( Naprawdę, obojętnie na jakim komputerze i na jakim systemie, ale weź przełam się i to zrób :)
[#44] Re: Wywiad z XTD

@XTD, post #33

o, XTD :) 100 lat :D
[#45] Re: Wywiad z XTD
Miło przeczytać świeży wywiad z legendą, jaką jest dla mnie (i dla wielu innych) XTD :) Jeśli to czytasz - wpadnij na Riverwash 2010, stawiam skrzynke piwa za te wszystkie moduły, które - szczerze - miały niemały wpływ na moje życie ;]

Krashan - odpowiedz na gg please, pisałem w sprawie DigiRollera :)
[#46] Re: Wywiad z XTD

@AceMan, post #45

Napisz jeszcze raz, wcięło niestety.
[#47] Re: Wywiad z XTD

@XTD, post #33

a ja czytam po raz ktorys wypowiedzi XTD i stwierdzam ze chyba on juz jest innym czlowiekiem... oczywiscie na plus :)
ja to chyba normalny bede dopiero po 50-tce :P
[#48] Re: Wywiad z XTD
W pewnym okresie Amiga miała najlepszy dźwięk, jeżeli chodzi o komputery. Naprawdę ludzie "robili karpia", gdy słyszeli naturalny (mniej lub bardziej) dźwięk zamiast piszczenia i trzasków rodem z 8-bitówek.

I tu widzimy na czym polega ironia historii. Obecnie SID z C64 jest uznawany za jeden z najbardziej interesujących chipów muzycznych lat 80-tych i cieszy się takim uznaniem, że współcześnie buduje się na jego bazie karty muzyczne dla PC. Tym czasem Paula wylądowała na śmietniku wraz z pierwszymi, 8-bitowymi SoundBlasterami i innymi Covoxami. Poza możliwością odgrywania sampli (co robiło wrażenie stosunkowo krótko), nie miała niczego, co by ją indywidualizowało. Powiem więcej - podejrzewam, że obecnie dobry kawałek odgrywany przez SID-a spotkałby się z większym uznaniem, niż przeciętna twórczość (odtwórczość) Protrackerowa z brzęczącymi, źle zapętlonymi samplami.
[#49] Re: Wywiad z XTD

@Daclaw, post #48

ee przesadzasz ..sa gusta i gusciki ..no byli wymiatacze (David Whitaker (last ninja2) ..czy scenowcie Wacek) ..ale totylko blysko-trzaski.
w latach 80 dazyli do odzwierciedlenia realnego obrazu i dzwieku w cyfrowym swiecie..udalo sie to jako pierwszemu komputerowi AMIDZE.

4 Bitowy SID ..tez odgrywal sample :) nawet sie jaralem kiedys tym.. ale jak uslyszalem Amige ..tak jak napisal ..zrobilem karpia ;)

Dzwiek byl jednym z DUZYCH atutow gdzie ludzie wybrali przy zakupie miedzy ST/PC i Amiga..

tak jak napisalem kwestia gustu lubie SIDy ale wole MODy


Ostatnia edycja: 23.12.09 12:15:59
[#50] Re: Wywiad z XTD

@Daclaw, post #48

Chyba mylisz pojęcia porównując "indywidualność" tych chipsetów.
W ten sposób nawet najnowsza "157" bitowa karta muzyczna też przegra z SIDem.
[#51] Re: Wywiad z XTD

@BULI, post #50

157 jest liczbą pierwszą, więc nie może być chyba takiej "bitowości" ;)
[#52] Re: Wywiad z XTD

@Santon, post #51

Wiem, że chciałeś zabłysnąć ale wyobraź sobie, że ja też.. nie zastanowił Cię cudzysłów ;)

Pozdrawiam
[#53] Re: Wywiad z XTD

@Daclaw, post #38

Czy historia zna większe zbiorowe rozczarowanie niż Amiga?


Ależ naturalnie, analogia aż się prosi o zestawienie ;) Upadek i rozbiory w XVIII w. jednego z najsilniejszych, najprężniejszych i najbardziej tolerancyjnych kulturowo mocarstw europy średniowiecznej ... Rzeczypospolitej ma się rozumieć, której z przyczyn oczywistych nie możemy odżałować do dzisiaj ok, racja
[#54] Re: Wywiad z XTD
Nie ma tej strony. Co się stało z tym wywiadem ?
[#55] Re: Wywiad z XTD
Teraz dopiero zacząłem się interesować Sceną - sporo demek przejrzałem ostatnim czasie, widzę jak często XTD się przewija i jaką tworzy muzykę.

Szacunek, i oczywiście przelew poszedł.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem