Komentowana treść: Blender dla AmigaOS 4.1
[#1] Re: Blender dla AmigaOS 4.1
Nareszcie jakieś ciekawe oprogramowanie. Grafiką 3D się nie zajmuję, ale istotne jest to, że takie programy jak Blender pokazują co jest możliwe obecnie na AmigaOS. Pokazują, że ten system nie jest tak biedny jeśli chodzi o 3D jak by się mogło wydawać ;)
[#2] Re: Blender dla AmigaOS 4.1
Do wiadomość warto dodać, że jest to wersja 2.48 programu.
[#3] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #2

No i dziala na .so :)
[#4] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #1

wiesz, blender na mosa pojawil sie 4.5 roku temu, skoro czekano z wydaniem blendera na pojawienie sie update do os4 to mozna tylko domniemywać jakie zacofanie w 3d posiada 4.1 w stosunku do mosa
[#5] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@rzookol, post #4

No i wlasnie, domniewywac czy masz jakies konkretne informacje, zapytuje powaznie.Nie mam ani mosa, ani AmigaOS4, wiec nawet jak bym chcial to nie potrafie tego ocenic.Druga sprawa jest taka, ze moze nie bylo wczesniej chetnego, aby przeportowal Blendera na OS4? A nie klopot z 3D?
[#6] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Drako^lM, post #3

No po prostu beznadziejnie. Tragedia. katastrofa.
[#7] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Hellena, post #5

Tak czy inaczej - Blender już jest. W AmigaOS4 jest faktycznie biedne 3D, ale jak widać zaczyna się to już trochę poprawiać. Wg mnie skupiono się na innych elementach systemu, a 3D miało mniejszy priorytet, co przy ograniczonych zasobach znaczyło tylko to, że ten element systemu był nierozwijany lub rozwijany słabo.
[#8] Re: Blender dla AmigaOS 4.1
Marudzicie. Po co się oglądać wstecz i patrzeć jak AmigaOS 4 próbuje gonić MorphOS-a? Niedługo (jest już testowa alpha) na MorphOS-a wyjdzie wersja 2.50 Blendera, która jest istotnim krokiem naprzód w rozwoju tego programu. Będzie ją można uruchamiać na znacznie mocniejszym (a przy okazji tańszym) sprzęcie niż A1 i Sam 440. Trzeba patrzeć do przodu .
[#9] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Grzegorz Kraszewski, post #8

Dla użytkownika zainteresowanego AmigaOS tylko ten system budzi zainteresowanie, nawet z gorszym 3D czy słabym Workbenchem. Niech będzie, że to nazwa czy przyzwyczajenie, ale jednak. Kto mógł wybrać inny system, patrząc na wskazane przez Ciebie zalety, dawno już to zrobił, nie ma o kogo walczyć, zdecydowana większość wybrała już dawno co chciała ;)
[#10] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #9

Kto mógł wybrać inny system, patrząc na wskazane przez Ciebie zalety, dawno już to zrobił

I właśnie dlatego nie wiem po co użytkownicy MorphOS-a marudzą, zamiast patrzeć do przodu. Ja mam oba systemy i sobie porównam Blendera na obu...
[#11] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Grzegorz Kraszewski, post #10

Słuszne podejście. OK
[#12] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Hellena, post #5

blender byl sportowany (nie wiem czy w tej wersji czy w poprzedniej) dla OS4 wczesniej (przez broadbluesa) ale z releasem czekano az wyjdzie poprawka bo 4.1 był za slaby (pod wzgledem 3D) zeby GUI (a gui w blenderze jest w opengl) dzialalo poprawnie. Można uznać jednak, że duzo dobrego sie dzieje w dziedzinie 3D pod os4 bo hyperion i wspolpracujacy programisci zamiast bajek o mesie rozwijaja minigl (o ile kojarze to juz druga poprawka w ciagu roku) i pomimo gorszych predkości niż morphos obslugiwane API opengl pozwala na w miare proste przepisywanie gierek (a jeszcze pare lat temu na os4 byla bieda i posucha)
[#13] Re: Blender dla AmigaOS 4.1
12 komentow, w 10 morphosowy belkot.
[#14] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@pawelini, post #13

no ja tez sie czesto zastanawiam po co na MOSowym portalu podaje sie jeszcze newsy Amiga OS ? Na Execu sprawa wygląda mi na całkiem fair play. A tu kazda nowość spod szyldu Amiga jest komentowana : "a u nas.." "a MOS.. " "a jakie to zacofane" "a fuj.." itp itd

Po co to komu ?
[#15] Re: Blender dla AmigaOS 4.1
Biorąc pod uwagę jakie było dostępne oprogramowanie do tworzenia grafik w 3d na Amigę 68k + AGA pod stary AmigaOS3.0
nie łykam bajki że AmigaOS4.x był za słaby do wydania Blendera przed aktualizacją systemu.
Po prostu nie ma już tak wielu jak kiedyś dobrych programistów.
[#16] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@fibi, post #14

no ja tez sie czesto zastanawiam po co na MOSowym portalu

Załóż najpierw taki portal.

Na Execu sprawa wygląda mi na całkiem fair play. A tu kazda nowość spod szyldu Amiga jest komentowana : "a u nas.." "a MOS.. " "a jakie to zacofane" "a fuj.." itp itd

Zacytuje ponownie to co jest w Rejsie i czego tutaj nie zastosujemy: "Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu... Mmmm... Tak, nie... Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie. Tych naszych prawda punktów, które stworzymy." - http://pl.wikiquote.org/wiki/Rejs

Tutaj można pisać, krytykować i wyrażać swoje zdanie na forum i w komentarzach, jest też dział Publicystyka. Nie wstydzimy się żadnej krytyki, nie zabraniamy, użytkownicy tworzą ten portal i jego treść. Spróbuj konstruktywnie do tematu podejść, dodać coś od siebie i tworzyć coś innego niż obraz malkontenta.
[#17] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #16

" Spróbuj konstruktywnie do tematu podejść, dodać coś od siebie i tworzyć coś innego niż obraz malkontenta."

to było do mnie ?? bo biorac pod uwage malkonteckie komentarze pod kazdym amigowym newsem jest to poprostu zabawnego kolego...
[#18] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@pawelini, post #13

Więc zacznijmy ludzi wychowywać, załóżmy szkołę poprawnego komentowania ;) Kto wie, może portale zajmujące się skrajnie różnymi systemami też swoim użytkownikom licencje wykupią ;)
[#19] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@pawelini, post #13

Napisałbyś coś konstruktywnego. Ja nie pisałem nic wcześniej, bo jako uzytkownik Morphosa nie mam możliwości sprawdzenia wersji Blendera dla OS4, spodziewam się jednak, ze jako użytkownik OS4 (zakładam po Twojej reakcji, ze jesteś uzytkownikiem OS4) coś ciekawego napiszesz.
No więc jak? Działa, podoba się? Bo jestem bardzo ciekaw.
[#20] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@fibi, post #14

no ja tez sie czesto zastanawiam po co na MOSowym portalu podaje sie jeszcze newsy Amiga OS?

Idąc tym tokiem rozumowania można się zastanowić dlaczego pewnie osoby zakładają tutaj konta tylko po to, żeby pomarudzić. Jeżeli wolisz miejsca, gdzie panuje z góry narzucona jednomyślność, to przecież wiesz gdzie takie znajdziesz.
[#21] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@fibi, post #17

Tak, to było do Ciebie. Czy chcesz zabraniać ludziom możliwości wypowiadania się? My tego nie zrobimy. Jeśli komuś nie podoba się np. .so w AmigaOS4 i będzie o tym pisał często w komentarzach, znajdzie dwie osoby które napiszą podobnie to uzbiera już się grupka malkontentów. Jednak czy każdy musi być zadowolony z każdej cechy systemu x czy y? Nie musi. Czy trzeba odpowiadać na te komentarze? Nie trzeba, ale może warto byłoby przekonać ludzi np. dodając coś od siebie - na przykład pisząc artykuł o tym dlaczego pewna cecha systemu czy oprogramowanie jest taka a nie inna, czy jest to dobre rozwiązanie, czy zaczerpnięto dobre wzorce czy może zrobiono coś innowacyjnego. Na pewno wielu ludzi by poczytało coś konkretnego, bo komentarze są najmniej istotne i mało z nich cokolwiek konkretnego wynika.
Dlatego zamiast skupiać się na grupce malkontentów sugerowałbym skupić się na tym co dobre i współtworzyć społeczność.
[#22] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@wali7, post #19

Trafna uwaga. Użytkownicy, których tak zabolały komentarze niezwiązane z tematem, a którzy mogliby coś konkretnego od siebie dodać, napisać choćby jak działa Blender to nie napisali NIC na temat, nie wnieśli nic dyskusji, nie obronili tematu! Jednak jeszcze mają szansę :) Ja również chętnie poczytam coś konkretnego bo jestem ciekaw, a mój Pegasos II z AmigaOS 4.1 jest teraz w innym mieście (więc sam sprawdzić będę mógł dopiero w poniedziałek).
[#23] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Leon, post #15

A co powiesz np. na taki scenariusz:
Jeszcze nowsza wersja Blendera i Timberwolfa będzie wymagała wersji 4.2, która np. będzie płatna.
I co, amigowcy nie sięgną do kieszeni?

@grxmrx
Zgadza się. Może dzisiaj po prostu ludzie cieszą się świeżą instalką i dopiero jutro pojawią się jakieś relacje; ja też liczę na jakieś konkrety (na razie tylko na execu były jakieś drobne uwagi co do działania Blendera)

Ostatnia edycja: 16.01.10 15:07:48

Ostatnia edycja: 16.01.10 15:20:23
[#24] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@wali7, post #19

A ja sie podpisuje pod tym co napisał Wali. Niech ktoś coś wreszcie napisze! Jak to działa? Czy są jakieś nowinki? Co można poprawić, ulepszyć a co jest np. miłym zaskoczeniem?
Niech to będzie konstruktywne.
Zeby było jasne, mnie się b. podoba, że OS4 się rozwija i powstają nowe programy/porty pod ten system.
[#25] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Zbysiuk, post #24

na aw.net ktoś zapościł screenshota

http://vague.lorraine-design.com/blender.jpg
[#26] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@grxmrx, post #9

Ot i zdrowe podejscie do sprawy :) Dal bym Ci plusa, ale nie ma takiej mozliwosci na ppa :P
[#27] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Grzegorz Kraszewski, post #8

Zapomniałeś o pegasosie2, na którym również można uruchomić Blendera pod AOS4. Od niego ten sprzęt, na którym będzie można uruchamiać Blendera pod MOSem już taki "znacznie" mocniejszy nie jest (pomijająć fakt, że morphosowe sterowniki 3d są póki co ciągle wydajniejsze)... no chyba, że do czasu wypuszczenia Blendera 2.50 o którym napisałeś, MOSteam udostępni swój system na PowerMac'i G4 dual CPU.

Ostatnia edycja: 17.01.10 00:53:05
[#28] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@Drako^lM, post #3

No i dziala na .so

Co jest zaletą.
[#29] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@smith, post #28

Dlaczego jest to zaletą?
[#30] Re: Blender dla AmigaOS 4.1

@fibi, post #17

bo biorac pod uwage malkonteckie komentarze pod kazdym amigowym newsem jest to poprostu zabawnego kolego...


Więc zrób sobie popcorn, czy co tam innego lubisz, zasiądź, obserwuj i baw się dobrze. Chyba mi nie powiesz, że nie lubisz się bawić?

A jeśli Ci to nie pasuje, to w swoim profilu znajdziesz przycisk "usuń konto".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem