Komentowana treść: Minimig AGA
[#1] Re: Minimig AGA
No no

Coraz ciekawiej ;)
[#2] Re: Minimig AGA
Za Amiga.org: About yaqube Location Poland. OK
Czyżby daleka rodzina Jaya?
[#3] Re: Minimig AGA

@Drako^lM, post #1

No bedzie ciekawie ;) jakby cos takiego wyszlo w jakies rosadnej cenie to biore bez 2 zdan ;).
[#4] Re: Minimig AGA
Oj, ciekawie, coraz ciekawiej Minimig wygląda.
Ciekawe czy Gorzyga to wrzuci w swojego :)
[#5] Re: Minimig AGA

@madman15, post #4

nie wrzuci, bo to inny sprzet niz oryginalny minimig
[#6] Re: Minimig AGA
Jeżeli to byłaby prawda, to Natami ma problem. Ciekawe ile to mogłoby kosztować? W sumie minimig pasowałby do obudowy lapka.
[#7] Re: Minimig AGA
Brak 68020 będzie sporym problemem. Znaczna część softu wymagającego AGA wymaga też 020. Z produkcji scenowych zapewne większość.
[#8] Re: Minimig AGA

@Grzegorz Kraszewski, post #7

o ile pamietam to oryginalny minimig posiadal prawdziwy proc w wersji finalnej. moze i tu tak sie to zakonczy, jakas 020?
[#9] Re: Minimig AGA

@SzaryWilk, post #3

A ile jesteś gotowy za niego dać?
[#10] Re: Minimig AGA

@Grzegorz Kraszewski, post #7

Skąd wiesz, że w wersji finalnej nie będzie 020?
[#11] Re: Minimig AGA

@Kiv_Master, post #10

Nie wiem. Ale dlaczego nie użyć 68020 od razu, zmiana procesora to jednak trochę przerabiania. Tym bardziej, że kompatybilność z oryginalną AGA najlepiej przetestować mogą właśnie produkcje scenowe, a te w przygniatającej większości (mówię o tych pod AGA) na 68000 nie ruszą. Projektant ryzykuje więc tym, że dopiero gdy zmieni procesor, wylezą błędy w emulacji chipsetu.
[#12] Re: Minimig AGA

@Grzegorz Kraszewski, post #11

moze dlatego, ze ponoc nie dostepny jest "Core" "020",wiec z braku laku fpga mieli pelną 32 bit 68000? a caly Agtakowy minimig wciaz dziala na plycie deweloperskiej z FPGA?
[#13] Re: Minimig AGA

@DRACOX, post #12

nie ma czegos takiego jak pelna 32 bitowa 68000

Projekt jakby nie bylo podoba mi sie bardziej niz ten nowy amigowo-morhosowy-makowy szmelc

Extra by bylo gdyby plyta miescila sie w A1200desktop !!! :))
[#14] Re: Minimig AGA

@Ender, post #6

Jeżeli to byłaby prawda, to Natami ma problem.

Problem jednak mamy narazie my, poniewaz Natami cos "nie rusza" sie ostatnio, a niektorzy nawet sie smieja, ze nie wejdzie nigdy do produkcji.
Konkurencja na pewno zrobi cos dobrego.
[#15] Re: Minimig AGA

@HOŁDYS, post #13

nie ma czegos takiego jak pelna 32 bitowa 68000


Bo?

PS. TG68 to 68000 emulowany w FPGA, moga poprawic m68k na tyle, na ile beda chcieli (o ile bramek w FPGA wystarczy) :)
[#16] Re: Minimig AGA

@szuler, post #15

Szuler ja mowie o fizcznym CPU ty o emulacji...jesli tak to Amiga juz teraz ma 8 MB CHIP :)))

polecam ten link

http://www.cpu-world.com/CPUs/68000/
[#17] Re: Minimig AGA

@HOŁDYS, post #16

co nie zmienia faktu , minimig z agatka ,w fpga uzywa wlasnie 32 bitowej wersji ..a ze taka nie istnieje fizycznie? coz..inna kwestia.

Originally Posted by yaqube
The TG68 IP core has full 32-bit address bus so it can access up to 4 GB of memory space.


i

As there is no 68020+ IP core available the TG68 CPU core is used. It runs at 7.09 MHz with no bus latency and according to SysInfo is 1.85 faster than a stock A1200.

The 64 MB of DDR SDRAM is configured as 2 MB Chip, 1.5 MB Slow, 8 MB Fast and 48 MB of extra memory which can be used as additional Chip memory. You can have 50 MB of Chip RAM in total.
[#18] Re: Minimig AGA

@Andrzej Drozd, post #14

Natami cos "nie rusza" sie ostatnio, a niektorzy nawet sie smieja, ze nie wejdzie nigdy do produkcji.
Konkurencja na pewno zrobi cos dobrego.


Tu się mylisz, bo akurat w Natami cały czas się coś dzieje (wystarczy śledzić ich forum). Bodajże wczoraj jeden z głównych projektantów pisał o tym, że celują także w układy typu Asic, dzięki czemu Natami mogłaby być tańsza i produkowana w dużych ilościach. Oczywiście takie coś wymaga sporych nakładów finansowych, oraz dopracowania hardware, gdyż to już nie są układy, które można sobie przeprogramować.

I żeby nie było, że są to tylko ich marzenia, to podobną drogą poszła projektantka C-One, dzięki czemu powstał C64 DTV, który trafił do masowej produkcji.
[#19] Re: Minimig AGA

@ntx, post #18

"Tu się mylisz, bo akurat w Natami cały czas się coś dzieje (wystarczy śledzić ich forum). Bodajże wczoraj jeden z głównych projektantów pisał o tym, że celują także w układy typu Asic, dzięki czemu Natami mogłaby być tańsza i produkowana w dużych ilościach."
Tak tylko że we wakacje 2008 r.Projektanci twierdzili że pracują nad przystosowaniem DDR2 i USB i jeszcze sieciowki i "Pierwsza partia miała byc dostępna najdalej na początku 2009 r.Ja już w tedy pisałem że jest to nie wykonalne w tak małym czasie przez tak mały zespoł.Czas tylko potwierdził moją wypowiedz!!!Nie żebym cie zniechęcał i innych tobie podobnych.Bo sam "wierzyłem" w to coś ale to jest jak dla mnie teraz tylko "pokazowka" żeby "zmusic " firmy mające w swej ofercie produkcyjnej takie cos jak "Commodore One i minimig itd." do modernizowania swoich projektow.Życze sobie obym tym razem sie pomylił !!!!
[#20] Re: Minimig AGA

@Baru, post #19

Zasada NatAmi Team jest siedziec cicho, dopoki sie nie ma czegos konkretnego. Byc moze stad mylne wrazenie, ze "nic" sie nie dzieje. Za kulisami dzieje sie znacznie wiecej, niz mozna by to wywnioskowac z publicznego Forum.

Zespol jest maly, jednak zawziety:D Prace, choc z opozenieniami, stale postepuja, w odroznieniu od wielu innych projektow.

Dodam, ze opoznienia nie zawsze sa powodowane przez czynniki negatywne. Sa konkretne wazne, pozytywne powody dla ktorych prace sie przeciagaja.

Patience is a virtue.
[#21] Re: Minimig AGA

@LordBanter, post #20

I to co najlepsze - będzie dostępny już wkrótce. - z pewnymi usprawnieniami .

Ostatnia edycja: 24.02.10 16:56:29
[#22] Re: Minimig AGA
To dobra wiadomość, moja druga pusta kasta od CDTV aż się prosi o wsad. I właśnie interesujący obiekt się pojawił za sprawą naszego rodaka! Założę się o piwo, że jeżeli styknie miejsca w układzie to 020 się w nim znajdzie... jak nie lepiej :) Wielkie brawa i prosimy o więcej!
[#23] Re: Minimig AGA
Bardzo ciekawy projekt. Mam nadzieję, że się rozwinie dalej, bo Minimig to dla mnie super maszynka :) Moim zdaniem fajnie by było, gdyby udało się w FPGA zaimplementować naprawdę szybką 68020 + FPU (niestety, koprocesor jest często wymagany do scenowych produkcji). Nie wiem dokładnie jak w zakresie instrukcji różni się 020 od 030, ale z tego co pamiętam część produkcji scenowych nie chciała się uruchamiać na 020...
[#24] Re: Minimig AGA

@HOŁDYS, post #13

Mam podobne zdanie jak Hołdys, czyli że towerki ani Maki z PPC nie mają w sobie tego Amigowego czegoś. Bo AGA z Motorolką musi być i koniec, byle szybka i niedroga, a tylko kwestią czasu będzie że ktoś to w standardową obudowę A1200 wsadzi razem z DVD i CF. Minimig z AGĄ zapowiada się na konkurencję dla Natami, a to tylko lepiej dla potencjalnych kupców.
[#25] Re: Minimig AGA

@ZbyniuR, post #24

A wiesz czemu tak jest ?
Zdecydowana większość posiadaczy Amig zaczynała od modelu gołego bez dopałek. Z czasem zakupywano karty Turbo. W zasadzie im szybsze były już karty tym mniej softu wychodziło na Ami.

Gdy weszło PPC to nowego softu w stosunku do typowego klasyka było jak na lekarstwo.

Każdy darzy sentymentem soft na procki MC68K.

NATAMI AGA - jak najbardziej, tylko czy coś wiadomo nowego ?
[#26] Re: Minimig AGA

@Ender, post #6

Jeżeli to byłaby prawda, to Natami ma problem.

Cos co nie istnieje, średnio może mieć problem. Problemem Natami jest ukazanie się w ogóle, a nie konkurencja.
[#27] Re: Minimig AGA

@ZbyniuR, post #24

Z tego co czytałem, to tak bardzo różowo nie jest z wierną emulacją AGA na Minimigu :(
[#28] Re: Minimig AGA

@Hubez, post #25

Z tego co zrozumiałem z angielskich tekstów o Natami to najpierw zrobili w FPGA procek 050 (jakiego w realu nie było) bardziej kompatybilnego ze 030 i starszymi, niż były 040 i 060, a działającego w tempie porównywalnym wydajnością do 030 z 500 MHz, oraz kości SuperAGA z trybami chunki pixel o rozdziałkach bliskim współcześnie używanym i obsługą dziesiątek MB chip ramu. Później się zajęli opracowaniem jeszcze nowszego procka 070. Co już prezentowali na jakiś targach (nie pamiętam nazwy), jednak nie mogę się doszukać informacji o jego prędkości. Może na razie nie jest imponująca skoro się nie chwalą. Z tego co rozumiem to zamierzają to poprawić, dodać dopałke 3d i poskładać to w małej i taniej w produkcji płytce aby dało się sprzedawać za kuszącą cenę. I bardziej się martwią o jakość produktu niż o termin realizacji. A już im ładnych parę lat schodzi. Co do obudowy to krąży po necie obrazek z czarną podobną do A1200 i nic więcej nie wiadomo. Choć jak rozumiem ma to być w pełni sprawny komp z wszystkim na jednej płycie.

Co do Minimig-a, to najpierw zrobili w FPGA super szybką A500 z ECS i zaczęli to sprzedawać. A ostatnio pokazywali na jakiś targach Minmig2 z AGA i prockiem 68000 w wersji 32 bitowej jakiej w realu nigdy nie było. Działa na tym Workbench3 ale w tempie tylko o 30% większym od gołej A1200. Zapowiadają że w sprzedaży będzie na gwiazdkę 2012 i że chcą w to wstawić 060 z RTG. (nawet nie wiem co to znaczy) i nie jestem pewien czy ta gwiazdkowa ma już to mieć czy dopiero kolejna. Pożyjemy zobaczymy.

Czekam z niecierpliwością. Podobnie jak wszyscy ci co uważają ze prawdziwa Amiga musi mieć w sobie Motorolkę i być kompatybilna sprzętowo z AGĄ.
[#29] Re: Minimig AGA

@ZbyniuR, post #28

RTG

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 18:24:16 przez Masta Krishna
[#30] Re: Minimig AGA

@HOŁDYS, post #13

nie ma czegos takiego jak pelna 32 bitowa 68000

każda 68000 jest 32-bitowa :) , szerokość szyny adresu i danych nie mają na to wpływu i zmienianie ich szerokości nie zmienia nic w kontekście kompatybilności, jedynie ilości pamięci i szybkości, procesor 68012 może zaadresować 2GB a jest to wzbogacona wersje 68010, która niewiele się różni od 68000. Fakt faktem, że nie istnieje wersja 68000 z wyprowadzonymi na zewnątrz wszystkimi liniami adresu i danych.


Informacja w newsie na temat nie istniejącej implementacji 68ec020 (TG68.C, źródła nie zostały jeszcze udostępnione) nie jest prawdziwa, ponieważ autor TG68 takową posiada. Nie jest ona do końca dopracowana jak TG68, ale znalazła zastosowanie w karcie Chameleon do C64 (szukać na youtube).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem