Komentowana treść: AROS na Sam440 - raport z prac
[#1] Re: AROS na Sam440 - raport z prac
A jest szansa na wersje na maki? PowerMac dual to podobna klasa do Aresa z AMD. ;)
[#2] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Ender, post #1

Ender, Ty to jakis dziwny jestes. Kupujesz sobie strucla niekompatybilnego z amiczymkolwiek a potem nagabujesz ludzi zeby Ci na to system przepisali - to sie nazywa tupet
[#3] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@fazior, post #2

Przecież będzie Morphos. Poza tym ja grzecznie zapytałem, bo fajnie byłoby mieć Morphosa i Arosa na PM 1.25 ghz dual. ;)

(Mam nadzieję, że Morphos, w tej użytecznej dla mojego strucla wersji będzie obsługiwał kartę ati 9800 xt, no i Aros też). :D
[#4] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Ender, post #3

Bedzie albo i nie bedzie:), troche bylo tych powerstrucli pewnie nie wszystkie modele beda pelzac pod mosem.
[#5] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@fazior, post #4

No to będzie linux PPC, ewentualnie macos.
[#6] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Ender, post #5

Glowa do gory Ender, zdradze Ci sekret to juz jest;)
[#7] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Ender, post #5

Z tym Linuksem dla PPC różnie może być. OpenSuse od ostatniej wersji 11.2 nie wspiera już oficjalnie architektury PPC. Zapewne inne dystrybucje pójdą tym śladem.
[#8] Re: AROS na Sam440 - raport z prac
AROS ok jak tam ktoś chce ale na x86. Na sprzęty na których biega natywnie prawdziwy AOS to bezsens i strata czasu, nikt nie kupi sprzętu dedykowanego AOS4 żeby zainstalować na nim AROSa, jak ma AOS4 to jest pewnie szcześliwy i to mu wystarczy. AROS ma sens tylko i wyłączenie na sprzęcie ze sklepu za rogiem i za poszerzeniem takiej bazy obsługiwanego sprzętu powinni się brać jego twórcy, a nie wymyślać na nowo AmigaOS na Amigę, która już go ma. Poprostu szkoda czasu, lepiej bardziej zajmijcie się wsparciem dla pc stacjonarnych i lapków oraz zróbcie AROSa bardziej używalnego bo narazie to niestety ciekawostka.
[#9] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@wali7, post #7

Wiem. Mam ściągniętego Crux-a i zassysam Fedorę 12 PPC. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Fedora wydaje mi się bardziej mandrivowa, albo windosowa, a crux hmm... sam nie wiem. Czy Crux to tylko konsola z wierszem poleceń, czy da się gnoma zainstalować?

Kiv_master Aros goni konkurencje i to coraz skuteczniej.

Ostatnia edycja: 10.03.10 22:24:20
[#10] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Kiv_Master, post #8

AROS ok jak tam ktoś chce ale na x86.


A ARM moze byc?

Na sprzęty na których biega natywnie prawdziwy AOS to bezsens i strata czasu,


Pozwol, ze sam zadecyduje na co bede tracil moj czas wolny od pracy zawodowej, dobrze? Moze nie wiesz, ale AROS na Sam440 to nie moj pomysl. Ja jestem tylko zleceniobiorca.

nikt nie kupi sprzętu dedykowanego AOS4 żeby zainstalować na nim AROSa, jak ma AOS4 to jest pewnie szcześliwy i to mu wystarczy.


Wyobraz sobie, ze znam uzytkownikow OS4.1 na Sam440EP, ktorzy nie moga sie doczekac chwili w ktorej upublicznie kolejne ISO AROS-a na ta maszyne.

AROS ma sens tylko i wyłączenie na sprzęcie ze sklepu za rogiem


To jest twoje prywatne zdanie na ten temat i takim pozostanie.

za poszerzeniem takiej bazy obsługiwanego sprzętu powinni się brać jego twórcy,


A kto nam ten sprzet zasponsoruje? Mamy co miesiac kupowac jakies nowe pecety i pisac sterowniki?

a nie wymyślać na nowo AmigaOS na Amigę, która już go ma.


Sam440EP to nie Amiga.

Poprostu szkoda czasu,


Pozwol, ze tworcy AROS-a sami zagospodaruja swoj czas wolny, dobrze?
[#11] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@szuler, post #10

A ARM moze byc?


A czy na ARMie biega natywny AOS, więc odpowiedz sobie sam.

Wyobraz sobie, ze znam uzytkownikow OS4.1 na Sam440EP, ktorzy nie moga sie doczekac chwili w ktorej upublicznie kolejne ISO AROS-a na ta maszyne.


No pewnie już przebierają nogami bo pewnie peceta nie mają, i teraz będą używać na SAM AROSa zamiast AOS4.

A kto nam ten sprzet zasponsoruje? Mamy co miesiac kupowac jakies nowe pecety i pisac sterowniki?


Nie przesadzaj pecety są wszedzie i to różniste, każdy ma dostęp do wielu tego typu sprzętów (w celu testów) nie musząc ich nawet kupować.

Sam440EP to nie Amiga.


Ale kupuje się ją dla prawdziwego nowego AmigaOSu, ma ona swoje ograniczenia, nie jest tania jak na swoje możliwości i używać na niej AROSa jest bez sensu bo lepiej i taniej można to zrobić na pc. (AmigaOS4 nie ma niestety na pc co znacznie powiększyłoby bazę jego użytkowników)

Pozwol, ze tworcy AROS-a sami zagospodaruja swoj czas wolny, dobrze?


A niech robią co chcą, tylko wynajdowanie od nowa koła mija się z celem.
[#12] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Kiv_Master, post #11

No pewnie już przebierają nogami bo pewnie peceta nie mają, i teraz będą używać na SAM AROSa zamiast AOS4.


Będą mogli np. przekopiować sobie coś z partycji amigowej na pendrive używając USB 2.0 To chyba powód do radości i to całkiem dużej.

Nie przesadzaj pecety są wszedzie i to różniste, każdy ma dostęp do wielu tego typu sprzętów (w celu testów) nie musząc ich nawet kupować.


A developerzy chodzą po sąsiadach od mieszkania do mieszkania i pytają "przepraszam, czy mógłbym wypróbować na państwa PC najnowszy nightly build AROSa?".

Ale kupuje się ją dla prawdziwego nowego AmigaOSu, ma ona swoje ograniczenia, nie jest tania jak na swoje możliwości i używać na niej AROSa jest bez sensu bo lepiej i taniej można to zrobić na pc.


Sam można kupić dla wielu zastosowań, niekoniecznie dla OS4. Można ją nawet kupić bez OS4. Można też używać OS4 i nie nienawidzieć innych "postamigowych systemów". Można nawet lubić AROSa i lubić PPC jednocześnie. I chcieć używać akurat tego systemu na akurat tej płycie. Każdy robi jak chce, przynajmniej po tej stronie żelaznej kurtyny.

A niech robią co chcą, tylko wynajdowanie od nowa koła mija się z celem.


A jak inaczej nazwiesz próby reanimowania systemu, który umarł ładnych parę lat temu i dopasowywanie go do dzisiejszych standardów jeśli nie "wynajdowaniem od nowa koła"? Przecież "lepiej i taniej można" używać PC z Windowsem, niż OS4. Komputer z systemem o dzisiejszych standardach już przecież istnieje. Działania Apple, twórców Haiku, MOSTeamu i armii linuksiarzy też nazwiemy wynajdowaniem koła od nowa. Ale chcą to robią i często nawet szary zjadacz chleba na tym zyskuje.

Ostatnia edycja: 10.03.10 23:21:29
[#13] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@wali7, post #7

Zostaje jeszcze Yellow Dog Linux, oni raczej PPC nie porzucą :)
[#14] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@widelec, post #12

Nie bądź taki demagog. AmigaOS to system z tradycją, nie musiał byś reanimowany ponieważ cały czas żył swoim życiem dzięki jego użytkownikom, jest poprostu dalej rozwijany po latach zastoju. MOS i AROS natomiast to coś co próbuje naśladować starego jak to nazwałeś wymagającego reanimacji systemu AOS3. Oczywiście AROS ma jak najbardziej sens na taniej platformie pc. Na innych dziwnych/drogich platformach to strata czasu.

A restartowanie komputera, zmiana systemu żeby coś przegrać przez USB to poprostu .

PS. O USB 2.0 i AmigaOS4 zapytaj na amigowym portalu.
[#15] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Kiv_Master, post #11

A czy na ARMie biega natywny AOS, więc odpowiedz sobie sam.


W chwili obecnej nie, ale co bedzie jak Hyperion przeniesie AmigaOS na ARM-y? AROS straci racje bytu? A jak powstanie AmigaOS na x86, co wtedy?

i teraz będą używać na SAM AROSa zamiast AOS4.


A dlaczego zamiast. Idea uzywania kilku roznych systemow operacyjnych na jednym komputerze jest Ci obca?

Nie przesadzaj pecety są wszedzie i to różniste, każdy ma dostęp do wielu tego typu sprzętów (w celu testów) nie musząc ich nawet kupować.


Czy kiedykolwiek w swoim zyciu napisales sterownik do urzadzenia ktorego nie posiadasz?

Ale kupuje się ją dla prawdziwego nowego AmigaOSu,


Sam440EP kupuje sie z wielu roznych powodow.

używać na niej AROSa jest bez sensu bo lepiej i taniej można to zrobić na pc.


Amigowanie w dowolnej formie (retro, retro wspominki z pomoca UAE, uzywanie OS4, uzywanie MOS-a, uzywanie AROS-a) to hobby. Jakiekolwiek inne pojdejscie jest bez sensu, bo lepiej i taniej mozna uzywac dowolnego PC z windowsem albo linuksem. Jesli kogos oba te systemy brzydza, zawsze moze zdecydowac sie jeszcze na OSX.

A niech robią co chcą, tylko wynajdowanie od nowa koła mija się z celem.


Tak, wynajdowanie od nowa kola mija sie z celem. Alokator plytowy w OS4, kompozycja obrazu, wspoldzielone biblioteki .so i wiele innych "wynalazkow". To wszystko juz bylo. Wskaz mi dowolna ceche MOS-a, OS4 albo AROS-a, ktora nie jest wynajdywaniem kola na nowo. Wskaz mi dowolna ceche bedaca absolutna innowacja w swiecie IT, wskaz mi ten powiew swierzosci...

... Nie ma? No tak. Wyjandowanie kola od nowa mija sie z celem.

PS. Uswiadom sobie, ze dla niektorych AROS to hobby, tak samo jak dla innych OS4 albo MOS. Dotyczy to zarowno uzytkownikow, jak i tworcow w/w systemow.
[#16] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Kiv_Master, post #14

Na innych dziwnych/drogich platformach to strata czasu.


Zdefiniuj to dokladniej. Dla mnie dziwne platformy to wyzwanie, przeportowanie na nie AROS-a to zwykle dosc ciekawe i pasjonujace wyzwanie. AROS-a portuje dla wlasnej satysfakcji (i czasami dla pewnej korzysci finansowej). Czy to dla mnie strata czasu? Ot, takie moje hobby - portowanie AROS-a na rozne platformy.
[#17] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Kiv_Master, post #14

ponieważ cały czas żył swoim życiem dzięki jego użytkownikom, jest poprostu dalej rozwijany po latach zastoju.


Te lata zastoju, a później powrót do rozwijania to właśnie reanimacja. MS-DOS czy Windows 3.11 nadal ma swoich użytkowników, ale chyba zgodzisz się, że są to "martwe" (nie rozwijane) systemy, prawda? Tak samo było z AOSem - wszystkie znaki na niebie i ziemi mówiły, że szanse na wznowienie rozwoju są nikłe. Jednak się udało, akcja reanimacyjna się powiodła, można się cieszyć.

żył swoim życiem dzięki jego użytkownikom


"Życie swoim życiem" mu nie służyło. Tworzenie kolejnych nakładek w porówaniu do rozwoju systemu przez grupę developerów wypada słabo, prawda?

MOS i AROS


W tym newsie nie ma słowa o MorphOSie.

próbuje naśladować


Zachowanie kompatybilności to nie jest naśladowanie. Ale o wyjaśnienie tej kwestii poproś kogoś bardziej kompetentnego niż ja w tym temacie.

Na innych dziwnych/drogich platformach to strata czasu.


Jeśli są użytkownicy, którzy oferują pieniądze za port to najwidoczniej to nie jest strata czasu. Ktoś chce tego używać, więc jest to tworzone.

A restartowanie komputera, zmiana systemu żeby coś przegrać przez USB to poprostu .


Ty to powiedziałeś. Ja tak robić nie muszę. Zaznaczam, że ja się nawet przez chwilę wcześniej nie śmiałem. Nawet nie chichotałem.
Porównajmy:
do skopiowania 30gb danych
USB 1.1 zajmie to ok. 10 godzin
boot innego osa i kopiowanie poprzez USB2.0 to ok. 1 godzina
10-cio krotnie mniejszy czas. Miło, prawda?
(czasy przybliżone, podane na podstawie pracy mojego mini i starego PC)

O USB 2.0 i AmigaOS4

Tak, wiem, że trwają prace nad sterownikami.

zapytaj na amigowym portalu

Wejdź na ten portal i tam napisz, że Sam jest "dziwną/drogą platformą".

Ostatnia edycja: 11.03.10 00:29:16
[#18] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@szuler, post #15

Amigowanie w dowolnej formie (retro, retro wspominki z pomoca UAE, uzywanie OS4, uzywanie MOS-a, uzywanie AROS-a) to hobby. Jakiekolwiek inne pojdejscie jest bez sensu, bo lepiej i taniej mozna uzywac dowolnego PC z windowsem albo linuksem.

Cicho, bo cie AOS4osowa Bozia pokarze. Przeciez kazdy wie ze AOS4 zastapi Windowsa i wcale nie zmierza on w strone Linuxa.
Taki duzy, a tak malo wie jeszcze o AOS4. :P Precz, idz do innej piaskownicy bo dostaniesz lopatka po glowie i piaskiem po oczach. :P
[#19] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Kiv_Master, post #14

> Oczywiście AROS ma jak najbardziej sens na taniej platformie pc. Na innych dziwnych/drogich platformach to strata czasu.

Wiesz... jak dla mnie to też jest trochę "dziwne" i "śmieszne" (tymbardziej że AFAIK binarki x86 nie działają na PPC i vice-versa), ale chyba już nic mnie zbytnio nie zaskoczy.
Po prostu każdy ma jakieś "dziwności" i "kaprysy". Jeden grzebie w ziemi poszukując śmieci mających x lat, inny wchodzi na skały bo go to rajcuje, jeszcze inny grzebie w "twórczości" Hello! Project mimo iż większość to syf nieziemski (Yo!
), w końcu inny chce mieć AROSa na PPC, mimo iż niekompatybilny z x86. I nic na to nie poradzisz, możesz jedynie burzyć pianę lub wzruszyć ramionami i przyjąć tak jak jest. Wiesz... jest taka bardzo stara łacińska maksyma, oddająca postać rzeczy. Brzmi "De gustibus non disputandum est". Co oznacza sam sobie sprawdź, ale chyba się domyślasz. Więc już starożytni rzymianie to rozumieli a ty nie potrafisz... :P

PS: Ale i tak dla mnie AROS pod PPC jest śmiesznym pomysłem

Ostatnia edycja: 11.03.10 10:17:36
[#20] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Solo Kazuki, post #19

PS: Ale i tak dla mnie AROS pod PPC jest śmiesznym pomysłem


Uff, przynajmniej jeden racjonalnie myślący człowiek. OK
[#21] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@szuler, post #15

Powiem krótko, właśnie przez "takie hobby" AmigaOS jest na takim poziomie na jakim jest. Rozbicie amigowych developerów na AOS4, MOSa i AROSa powoduje "wynajdywanie koła na nowo" i to jeszcze potrójnie, a w dodatku AROSa to rozdrobnienie jeszcze wzrasta w związku z ilością platform na których biega. W ten sposób niezła nawet koncepcja AROSa legnie w gruzach i zawsze będzie tylko ciekawostką, bo dołączając ciągle do niego różne inne platformy na żadnej nie będzie ukończony w stopniu codziennej używalności.
Mówiąc obrazowo twórcy AROSa ciągną za wiele srok za ogon. :P
[#22] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Solo Kazuki, post #19

(tymbardziej że AFAIK binarki x86 nie działają na PPC i vice-versa)

W przypadku linuxa PPC i x86 (tej samej dystrybucji) binarki są wymienne? Przecież to jest Open Source! Jak się uprzesz, by na linuksie PPC mieć jakiś soft z x86 to bierzesz źródła i kompilujesz. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to jedno kliknięcie ale też nie jest jakaś tragedia. Z chwilą, gdy platforma PPC będzie odgrywać w świecie AROS-a jakieś większe znaczenie prawdopodobnie programiści będą wydawać swoje programy w obu wersjach.

Ale i tak dla mnie AROS pod PPC jest śmiesznym pomysłem

Niektórzy życzyli by sobie AROS-a w wersji dla 68k. Realizacja takiego projektu też byłaby smieszna?
[#23] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Kiv_Master, post #21

właśnie przez "takie hobby" AmigaOS jest na takim poziomie na jakim jest

Nie można mieć do kogoś pretensji, że jego hobby nie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami. Idąc dalej Twoim tokiem myślenia należałoby mieć pretensję do wszystkich programistów i użytkowników, którzy porzucili Amigę dla Windowsa, Maca, narciarstwa i hodowli kurczaków.
Myślę, że tym, co jednoczy amigowych developerów wokół AROS-a jest idea Open Source. Nie da się ich zmusić do wspierania komercyjnego systemu, mając jako jedyny argument słowo Amiga w nazwie.
Gdyby spadkobierca marki Amiga produkował (we własnej fabryce, w oparciu o własną myśl techniczną) zawierające jakieś oryginalne cechy komputery, godne nazwy Amiga NG i rozwijał przy tym system operacyjny to zapewniam Cię, że AROS nie miałby sensu. Póki, co koncepcja AROS-a nie legnie w gruzach a wielokierunkowy rozwój tylko mu pomaga a nie przeszkadza.

Ostatnia edycja: 11.03.10 11:45:28
[#24] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@Kiv_Master, post #21

obiekt klasy CString z
wykorzystaniem jej konstruktora domyślnego


nie do konca, morphos korzysta ze sprawdzonych rozwiazan: mui, cgx, turboprint, apdf, poseidon
to os4 wymyslal standardy na nowo :)
[#25] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@rzookol, post #24

Kurcze sprzedajcie turboprinta AROS-wi ;)

Czy to jest kontynuacja amigowego hiciora? http://www.turboprint.info/whatistp.html
Oj już sam znalazłem odpowiedź w zakładce Shop :)

Ostatnia edycja: 11.03.10 12:04:28
[#26] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@FOrest, post #25

nawet morphos team nie ma dostepu do zrodel turboprinta, w mosie tp jest w postaci binarnej niestety
[#27] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@FOrest, post #22

Skompiluj i uruchom WINE na PPC. Bedziesz moim bogiem :)
[#28] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@FOrest, post #22

> Niektórzy życzyli by sobie AROS-a w wersji dla 68k. Realizacja takiego projektu też byłaby smieszna?

Niektórzy życzyli by sobie, aby psy im lizały jaja. Tak, wydaje mi się śmieszna. Tymbardziej że w swoich początkowych założeniach AROS był projektowany pod x86. Niemniej jednak wiem że są na świecie rzeczy, które nie śniły się filozofom...
[#29] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@rzookol, post #24

True, true...

I pomyśleć że według niektórych OS4 jest "bardziej amigowy" niż MorphOS...
[#30] Re: AROS na Sam440 - raport z prac

@FOrest, post #22

Swoją drogą czego to ludzie nie wymyślą. Właśnie czytam sobie "nagrody Darwina"... :D

Ostatnia edycja: 11.03.10 12:30:17
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem