Komentowana treść: Nadchodzi Sam460ex
[#1] Re: Nadchodzi Sam460ex
Nie podano również tego jakie systemy operacyjne będą z tym sprzętem działać.
[#2] Re: Nadchodzi Sam460ex

@grxmrx, post #1

bo najpierw trza oproznic magazyny z sam440 :). szkoda tylko ze 1 port sata ,oraz na razie u-boot nie umie poprawnie obsluzyc gfx w slocie pci-e.


Ostatnia edycja: 02.04.10 21:13:14
[#3] Re: Nadchodzi Sam460ex
Cool! Co raz więcej się dzieje ostatnio w Amigowym światku.
[#4] Re: Nadchodzi Sam460ex
Czyli jednak może będzie tańsza alternatywa AmigiOne X1000.
Tylko niech jeszcze przeportują AmigaOS4.x i będzie git.
Ciekawe czy ta zapowiedź wpłynie na sprzedaż AmigaOne X1000?

Ostatnia edycja: 02.04.10 21:31:41
[#5] Re: Nadchodzi Sam460ex
Jakby napisali jeszcze, ze tych procesorow bedzie 8, zrobiliby jeszcze wieksze wrazenie ;)

Przypomina mi to test A4000 w jednym z C&A, gdzie w ramce prorokowano "Jaka bedzie A5000". Jak smiesznie to brzmialo i z jakimi wypiekami na twarzy kazdy amigowiec to czytal, niektorzy pewnie wiedza ;)


btw: USB 2.0 juz dziala w OS4? Czy dalej jest w fazie "Na poczatku nie bedzie obslugiwany ale wkrotce pojawija sie odpowiednie sterowniki"?



Ostatnia edycja: 02.04.10 21:32:05
[#6] Re: Nadchodzi Sam460ex
jakie ładne logo jest na stronie głównej acube ;) odyseja kosmiczna 2010 ehehe
[#7] Re: Nadchodzi Sam460ex

@DRACOX, post #2

@Dracox

Skąd informacja, że u-boot nie potrafi poprawnie obsłużyć grafiki w pci-e?
Wg bugreportu uboot radzi sobie nieźle, nawet z jednym układem pośredniczącym. Dopiero kolejny element w "kanapce", tj. switch nie jest skanowany, ale tak zaawansowanych konstrukcji (dwa szeregowe adaptery na karcie graficznej) raczej się nie stosuje.

Chyba, że chodzi o jakiś dodatkowy problem, ale przyznam szczerze, że musiał mi wylecieć z głowy:)

PS. Radeony 4350 współpracują z SAM440, a jest to konstrukcja PCI - adapter - PCI-e - GPU
[#8] Re: Nadchodzi Sam460ex
Zapowiada się na ciepłe czerwone lato. :P
[#9] Re: Nadchodzi Sam460ex
Trochę słabe parametry :/
[#10] Re: Nadchodzi Sam460ex

@Radov, post #7

@radov, zajrzyj na 6 strone manuala :)

The current U-Boot version support video output from:
- onboard SM502 VGA port
- Radeon card on PCI slot
To select the preferred video output, select it from the “Video Option” U-Boot menu.
Video output from a Radeon card in the PCI-Express slot is not current fully supported, U-boot will
POST the card (to be initialized later from the Operating System) but video output is not enabled.
[#11] Re: Nadchodzi Sam460ex

@parallax, post #9

ale w porownaniu do pierwszej sam (667) masz o 400mhz szybszy zegar, procek ma Cache L2, ktorego 440 nie mialy, do tego masz pci-e 4x, pamieci ddr2 (do 2GB , z tego co widze to modul jak do notebookow ,czyli tani jak barszcz). a mysle ze i pojawia sie jakies wersje OC typu "1.2ghz"
[#12] Re: Nadchodzi Sam460ex

@DRACOX, post #10

Hmmm... ale to tak "na dwoje babka wróżyła" - podobny efekt uzyskiwał Hans z Radeonami 2400 i 4350 PCI. Były one inicjalizowane, ale bez wsparcia sterownika nic nie wypluwały na wyjścia video ...
Z drugiej strony, linux nie powiniene z tym mieć problemu.
...a z trzeciej to prędzej spodziewam się tam testowego uruchomienia AOS4, niż Linuxa...

Więc raczej obstawiałbym, że problemem jest brak sterowników do testowanych kart, niż u-boot sam w sobie.
[#13] Re: Nadchodzi Sam460ex
Eee, chłopaki jeszcze muszą trochę się natrudzić żeby przegonić moje 1.83Ghz w strucli ;)

A tak na poważnie, ciekawe czy Hajperjon zajęty portowaniem AmigaOs na X1000 będzie miał czas zająć się portem na ten nowy sprzęt.
[#14] Re: Nadchodzi Sam460ex

@pampers, post #13

uboot jest, procek jest kompatybilny ze starszym ,dzwiekówka pewnie identyczna jak w poprzedniej sam, raczej problem bylby tylko w obsluzeniu ukladu gfx on board. zauwaz takze ze, w banerze reklamowym sam 460 jest logo amiga os

Ostatnia edycja: 02.04.10 22:08:58
[#15] Re: Nadchodzi Sam460ex

@pampers, post #13

X1000 jeszcze nie ma procesora w specyfikacji, a Sam460ex ma pierwszej zapowiedzi więc w oczekiwaniu na procesor teoretycznie mogliby z nudów poćwiczyć na czymś innym, a może roboty nie trzeba zbyt wiele by wszystko działało ;)
[#16] Re: Nadchodzi Sam460ex
"4 sloty PCI-express" , a nie powinno być 1 slot pci-e x4 ?
[#17] Re: Nadchodzi Sam460ex

@eastone, post #16

Moim zdaniem powinno być tak jak piszesz, czyli 1 slot 4x. Czyli płyta będzie wyposażona w dwa sloty (co widać na rysunkach w udostępnionej dokumentacji), jeden o standardzie gniazd 4x, a drugi 1x (bo przecież na 5 slotów przydałoby się dużo miejsca, a Sam to przecież nie X1000;).

Szczegóły np. w wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/PCI_Express
[#18] Re: Nadchodzi Sam460ex

@_arti, post #5

Dokładnie, tego się też boję, że przy X1000 nigdy nie będzie obsługi dwóch rdzeni, tak jak już chyba nigdy nie będzie obsługi USB 2.0 (pomijają fakt, że już jest USB 3.0).
[#19] Re: Nadchodzi Sam460ex

@radzik, post #18

To znowu będzie dla fanatyków.
[#20] Re: Nadchodzi Sam460ex

@DRACOX, post #14

Z tymi kompatybilnościami procków to różnie bywa - rozmawiałem niedawno z jednym deweloperów morphosa o możliwości użycia róznych kart przyspieszających opracowanych dla Power Maców, pytałem o możliwość użycia tych najszybszych z 7448 "bo to przecież praktycznie to samo". Otóż wtedy (jeszcze) nie było to możliwe, z uwagi na niewielkie (ale jednak istniejące) różnice między procesorami (z tej samej rodziny G4). Zreszta podobnie było z 7447A w maku mini - niby "prawie" to samo co 7447 w Pegu, a jednak to i owo deweloperzy musieli pozmieniać (np. poprawną obsługę throthlingu w 7447A). A w przypadku produktów ACube mówimy o róznych układach, co gorsza nie są to tylko same procesory (jak w przypadku G4), ale cała masa układów towarzyszących (bo to przecież SoC). Każda róznica może spowodować olbrzymie problemy, i nad każdą tą sprawą deweloperzy będą musieli popracować. Samo się nie zrobi.


Ostatnia edycja: 02.04.10 23:23:08
[#21] Re: Nadchodzi Sam460ex
Fajna płyta przemysłowa ....
[#22] Re: Nadchodzi Sam460ex
Sprzęt o interesującej specyfikacji, ale nie dla mnie:
1. Cena.
2. MorphOS na tym?
[#23] Re: Nadchodzi Sam460ex

@Grzegorz Kraszewski, post #22

2.

Mam nadzieję, że MorphOS Team,
przedstawi działający MorphOS na jakieś używane mace G5 z PCIExpress.
Oczywiście ze sterownikiem do Radeonów R700.

[#24] Re: Nadchodzi Sam460ex

@qwerty4000, post #23

Przedstawi, czy nie przedstawi, w temacie Sam460 nic to nie zmienia.
[#25] Re: Nadchodzi Sam460ex

@qwerty4000, post #23

Bardzo przydatne, zwłaszcza w zimie, gdy grzejący się niemiłosiernie G5 znacząco poprawi komfort termiczny mieszkań zatwardziałych Morphosowiec. ;)
Ja tam dużo bardziej cieszę się nadchodzącym Morphosem dla PowerBooka :) , ciekawe, czy kiedykolwiek pojawi się nowy sprzęt z PPC z czymś szybszym od 1,67 GHz PPC 7447B?
[#26] Re: Nadchodzi Sam460ex

@pampers, post #13

A można wiedzieć jakie taktowanie procesora miała fabrycznie strucla?

Ostatnia edycja: 03.04.10 14:21:49
[#27] Re: Nadchodzi Sam460ex

@luk, post #26

wow normalnie offensywa jak w ardenach ha ha ha.
[#28] Re: Nadchodzi Sam460ex

@luk, post #26

Mac Mini ma G4 1,25Ghz; 1,33Ghz; 1,42Ghz i 1,5Ghz

Z tego co wiem to pampersa Mac Mini miał oryginalnie 1,5Ghz
[#29] Re: Nadchodzi Sam460ex

@Sir_Lucas, post #28

Miał ale mu nie pasiło i się przestawił na 1,83Ghz bo strucla uznała że mam za zimno w pokoju ;)
[#30] Re: Nadchodzi Sam460ex
Ale sie dzieje sie :D Jeszcze z rok i bedzie wiecej modeli do wyboru pod AmigaOS, niz za czasow Commodore
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem