Komentowana treść: MagicalInk
[#1] Re: MagicalInk
Oj będzie co robić w weekend :)
[#2] Re: MagicalInk
O kutwa, a jutro mam na rano do pracy... No nic, zaraz przetestuję.
[#3] Re: MagicalInk
Oo jak fajnie będzie co jutro testować :)
[#4] Re: MagicalInk
Zrobiłem szybki screenshot i umieściłem w dziale Graffiti:
http://www.ppa.pl/magicalink,1675;graffiti.html
[#5] Re: MagicalInk

@grxmrx, post #4

Ale nawet fajnie działa przed chwila odpaliłem na szybko :)
[#6] Re: MagicalInk

@Drako^lM, post #5

Hmm... Mam nadzieję, że się rozwinie. Jak na razie udało mi się go parę razy zawiesić (w tym raz powtarzalnie, podczas wpisywania tekstu z polskimi czcionkami). Ogólnie - póki co styknie do prostej edycji, łączenia gotowych elementów i szybkiego eksportu do PDF/SVG. Do tworzenia jakichś bardziej ambitnych wektorów się jak na razie nie nadaje. Ale jest całkiem szybki.
Przede wszystkim - strasznie trudno dogrzebać się do narzędzi stricte malarskich - żeby stworzyć wypełniony wielokąt muszę kliknąć w "Add", potem "polyline", poklikać (szkoda, że linia nie ciągnie się za kursorem), potem stworzyć/zamknąć kształt, a potem jeszcze wejść w "Utils", dać "Color" i ustawić wypełnienie za pomocą dwóch gadżetów cyklicznych i colorwheela. Gdybym chciał zmienić domyślną kreskę obrysowania, to musiałbym jeszcze raz wejść w "Utils/Linestyle" i znowu babrać się w gadżecie cyklicznym i suwakach bez wartości numerycznych. W Inkscape zrobię to tak: klikam na ikonkę wielokątu. Robię obrys (zamyka się automatycznie, po kliknięciu na punkt początkowy). Wchodzę w ustawienia obiektu i tam wybieram (w zakładkach): kolor wypełnienia, konturu, oraz jego styl i grubość (plus inne detale). Proste? Proste.
[#7] Re: MagicalInk
o fajnie. może jest prostszy od SteamDraw
[#8] Re: MagicalInk

@recedent, post #6

Napisz te wszystkie uwagi do autora, proste ;)
[#9] Re: MagicalInk
Troche ten program oszukany, na 90% konwertuje svg do obrazkow podczas wczytywania (chociaz moge sie mylic), na pewno jednak przy eksporcie do pdfów nastepuje rasteryzacja co dla mnie jest dyskwalifikacją jesli chodzi o profesjonalnopodobne zastosowania. Pomimo to całość sprawia wrażenie pozytywne. Mam nadzieje, ze autor poprawi bug i gui bo tak duzego projektu dawno w amiswiecie nie bylo.
[#10] Re: MagicalInk

@pampers, post #8

No ba, jasne że napiszę. Skoro dostałem taką szansę, żeby rzadziej odpalać PC żony to nie będę jej przecież marnował.
[#11] Re: MagicalInk
Pierwsze wrażenie - SUPER! Lubię programy do wektorówki. Moimi faworytami są FreeHand i DrawStudio. Ale pewnie dałbym radę przyzwyczaić się do Adobre Illustratora i może nawet Corel Draw (ale to tylko jakbym naprawdę musiał).

Niestety nie miałem wczoraj czasu żeby uruchomić Magical Ink. Oglądałem tylko na iPhone filmik na YouTube jadąc rano do pracy. Wrażenia pozytywne ale mam pewne obawy, które potwierdził recedent w swojej wypowiedzi. Myślę, że interface użytkownika nie był przemyślany, projektowany tylko powstaje razem z kodem. :) Wiem jak to jest, bo sam tak robię i wiem jaki koszmarek z tego może wyjść. Szkoda. Naprawdę warto przed robieniem GUI najpierw usiąść, zaprojektować go, przedyskutować z innymi albo po prostu wzorować się na uznanych wzorcach (tak jak autorzy Pixel czy ArtEffect jechali z Photoshopa). No ale trzymam kciuki za rozwój. Bardzo mocno trzymam, bo na odnowione DrawStudio dawno przestałem liczyć.

Jeżeli, jak napisał rzookol, program faktycznie rasteryzuje te SVG przy wczytywaniu i/lub exporcie do PDF to faktycznie kicha. Mam nadzieję, że to się zmieni. A może jednak przy wczytywaniu nie rasteryzuje, bo na filmie widać, że gość sobie dowolnie skaluje taki obrazek. No chyba, że jest zrasteryzowany do dużych rozmiarów. Bez sensu, mam nadzieję, że nie jest.

Jak to zwykle bywa przy programach pisanych specjalnie dla MorphOS/AmigaOS/AROS naszła mnie pewna niezbyt fajna myśl. Większość tych programów powstaje w trudnych warunkach i często przez to są mocno wybrakowane. Autor męczy się czasem latami, a potem nagle ktoś w 2-3 tygodnie przeportuje jakiś opensourcowy program tego typu i ten rodowity amigowy przestaje mieć sens, a praca autora idzie w śmietnik. Tak było z IBrowse/AWeb jak wyszło OWB. Tak było z amigowymi programami 3D jak wyszedł Blender dla MorphOS/AmigaOS4. Tak by było z amigowymi programami do grafiki bitmapowej gdyby autor Pixel dokończył wersję dla MorphOS. Teraz wystarczy, że ktoś przeportuje np. Inkspace, a te nasze (ciągle jeszcze biedne) amigowe wektorówki przestaną mieć sens. :( To przykre...

Ostatnia edycja: 02.09.10 08:14:21
[#12] Re: MagicalInk

@MDW, post #11

Ciekawe, czy ktoś przeportuje jakiś program do rozwiązywania sudoku? Pójdę się powiesić wtedy.
[#13] Re: MagicalInk

@pampers, post #8

To ja też będę musiał napisać do autora. Daję "Add", wybieram na początek prostą kreskę. W czasie rysowania całe tło kartki miga jak szalone, ale podglądu jakiegokolwiek kreski nie widać. Po zakończeniu rysowania kreski też nie widać. Chyba jakieś problemy z odświeżaniem obszaru. Wszystkie inne figury geometryczne nie działają tak samo...
[#14] Re: MagicalInk

@MDW, post #11

Z tego co wiem to Inkscape (nie Inkspace ;) ) nie jest taki prosty do przeportowania. Nie rozwija się zresztą tak dynamicznie ostatnio (ostatnia wersja to bodaj 0.46) Autor ma więc trochę czasu żeby dopracować swój projekt do tego stopnia, że tamten mu nie zagrozi. Tylko jak na razie nie wiem, czy MagicalInk ma być w ogóle programem do edycji grafiki wektorowej, czy do post-edycji (brak mu na przykład podglądu i edycji węzłów, czy dźwigni przy krzywych). I o to między innymi muszę autora zapytać.
[#15] Re: MagicalInk

@G. Kraszewski, post #13

U mnie dzieje się to samo. Z powodu małej ilości pamięci graficznej (MM) i sporej rozdzielczości wyłączone jest 3D. Myślałem, że to może być przyczyną tego migania.

Krashan, masz włączone 3D?
[#16] Re: MagicalInk

@G. Kraszewski, post #12

pójdziesz się powiesić na pasku zadań
[#17] Re: MagicalInk

@Kamul, post #15

Mam wyłączone, ale włączenie go usuwa tylko problem migotania tła, natomiast nie usuwa problemu polegającego na tym, że nic się nie rysuje... Nie działa też wstawianie tekstu...
[#18] Re: MagicalInk

@G. Kraszewski, post #17

U mnie działa co tylko wymyślisz. A tekst jak wstawiasz? Bo najpierw trzeba dać "Add" i text box, dopiero potem masz możliwość edycji tego, co jest wpisane (przemyślane GUI sie kłania ).

Co ciekawe, zauważyłem jeszcze jeden kwiatek - jak robię wypełnienie gradientem i chcę zrobić kolor 1 nieprzezroczysty, a kolor 2 przezroczysty, to program "idzie na skróty" i wyciąga średnią (chyba - w każdym razie kolor jest półprzezroczysty i jednolity).

@rzookol: sprawdzone, faktycznie - zaimportowane .svg zapisuje później jako raster. Ale to dlatego, że po zaimportowaniu już masz obrazek, a nie wektor. Sama opcja eksportu do .pdf działa jak należy (tylko musisz wektory wykonać w programie, a nie zaczytywać z zewnątrz).

Ostatnia edycja: 02.09.10 15:31:05
[#19] Re: MagicalInk

@recedent, post #18

no wiem, tak wlasnie napisalem, czyli praktycznie wczytywania svg nie ma
[#20] Re: MagicalInk

@recedent, post #14

Z tego co wiem to Inkscape (nie Inkspace ) nie jest taki prosty do przeportowania. Nie rozwija sić zresztą tak dynamicznie ostatnio (ostatnia wersja to bodaj 0.46)


0.48 pojawila sie niecale 2 tygodnie temu
[#21] Re: MagicalInk

@cactoos, post #20

Warto wiedzieć. Obadam z chęcią (dobrze, że napisałem "bodaj", bo jeszcze by się kto przyczepił :P ).
[#22] Re: MagicalInk

@recedent, post #18

Napisałem do autora listę życzeń i zażaleń. Całkiem sympatyczny gość. Niestety z odpowiedzi wnioskuję, że niektórych ograniczeń nie da się przeskoczyć na dzień dzisiejszy. Będę Wam dawał znać co udało się załatwić :)
[#23] Re: MagicalInk

@recedent, post #22

W takim razie czekam z niecierpliwością na dalsze informacje. Dzięki!:)
[#24] Re: MagicalInk
Pojawiła się wersja 0.52, archiwum z aktualizacją można pobrać stąd
[#25] Re: MagicalInk
oraz ok. 100MB wolnej pamięci RAM

Na Efice program się odpala, po starcie systemu mam 81MB wolnej pamięci.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem