Komentowana treść: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja
[#1] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja
Swoją drogą dlaczego FastAta nie wykorzystuje DMA? Czy technicznie jest to niemożliwe?
[#2] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@Ender, post #1

Technicznie jest to możliwe, ale:
- urządzenie byłoby bardziej skomplikowane
- kompatybilne jedynie z Amigami wyposażonymi w odpowiednią wersję układu Buster - 9 lub 11, co wyklucza niezmodernizowaną Amigę 3000
- trzeba implementować obejścia dla błędów wersji 9 Bustera, albo zastrzec, że karta działa tylko z Busterem 11, a to znacząco zmniejsza grono odbiorców
[#3] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@strim, post #2

A nie można jakiejś licencji zdobyć i tego Bustera 11 oferować jak ktoś nie ma razem z FastAtą? A w wersji dla A1200 DMA to też problem?
[#4] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@Ender, post #3

Licencje na układ który od conajmniej 15 lat nie jest produkowany i nie za bardzo wiadomo od kogo tą licencje kupić? O nowej produkcji nie ma mowy, bo nie wiadomo czy dokumentacja techniczna istnieje. Stany magazynowe istniejących układów są pewnie na wyczerpaniu.

Nie znam w ogóle FastATA 1200, ale wydaje mi się, że podstawowym problemem jest fakt, że podłącza się ją w miejsce do którego żadne rozszerzenie nie powinno być nigdy podłączane ;). W tych rejonach płyty głównej nie ma żadnej infrastruktury, która pozwoliłaby na realizację DMA.
[#5] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@strim, post #4

Jeszcze większy problem z FastATA dla A1200 polega na tym, że przestała być produkowana lub jej produkcje wstrzymano na bliżej nie określony czas :(
[#6] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@strim, post #4

mozna by bylo zrobic taki uklad na czyms programowalnym, mysle ze duzo ludzi by wymienilo
[#7] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@strim, post #4

Można wiedzieć jakie problemy techniczne w Amidze 3000 powodowały początkowe problemy z podłączeniem FastATY? Napisałeś o tych problemach i nie wyjaśniłeś co to. Jeśli to jakieś własne, to nie było sensu wspominać, a jak ogólne, to warto opisać i streścić swoją metodę rozwiązania ich, aby inni wiedzieli co i jak.
I ponadto zastanawia mnie jeszcze jedno. Jeśli fastATA w ptaktyce uzyskuje transfer do 4.5 MB/s (zapis jeszcze mniej), a ponadto brak DMA, to gdzie w niej przewaga nad standartowym SCSI w Amidze 3000, które ma transfer do 5 MB/s i ma DMA. Rozumiem Amigę 4000D, tam osobiście sprawdziłem, że FastATA działa dużo szybciej niż standartwoy kontroler. Ale w Amidze 3000 wynika z opisu, że nie warto. Możesz napisać coś więcej o przewadze fastATY w tej Amidze?
[#8] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@AS, post #7

Problemy techniczne przy instalacji wynikały z uszkodzonego układu Buster, nie miało to związku z samą kartą FastATA dlatego o tym nie wspomniałem. Po wymianie wszystko poszło gładko.

FastATA taki transfer 4,5MB/s uzyskuje przy moim ślimaczym A3640 - wynika to z zastosowania trybu PIO. Gdyby testów dokonać przy karcie 68060 jaką zaleca Elbox, wynik na pewno byłby lepszy. Transfer w trybie PIO jest bardzo uzależniony od wydajności procesora.

Zasadnicza przewaga nad SCSI wbudowanym w A3000 jest taka, że FastATA w ogóle działa z czymkolwiek nowym, a ten kontroler SCSI nie. Do kontrolera na płycie głównej nie podłączysz żadnego nowoczesnego dysku. Jest bardzo wybredny i działa tylko ze starymi rupieciami - max kilka GB i na dodatek wolnymi (5MB/s dla nich raczej nie jest osiągalne). Z resztą nic dziwnego, kontroler WD33C93 powstał przed ratyfikacją standardu SCSI-2. Wśród swojej kolekcji dysków takiego złomu nie znalazłem, a chciałem uruchomić tą Amigę - kupno innego kontrolera wydało się mi jedynym sensownym wyjściem.
[#9] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@strim, post #8

Dzięki za wyjaśnienia. Ja w swojej Amidze 3000 mam wymieniony kontroler na nowszy, który jest pozbawiony pewnych ograniczeń oryginalnego. Stąd zastanawiam się nas sensem fastATY, zwłaszcza, że zajmuje zorro.
[#10] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@strim, post #8

"dokonać przy karcie 68060 jaką zaleca Elbox, wynik na pewno byłby lepszy. Transfer w trybie PIO jest bardzo uzależniony od wydajności procesora"

nie jest to potwierdzone w praktyce .. testowalem MK II na 040/40 i miala cos ok prawie 11 MB /s po upgradzie na szybszy 060/50 .. transfer spadl o 1 MB/s wiec nie jest do konca tak jak twierdzi Elbox (dysk i amiga ta sama) zapraszam rowniez do testow

http://www.elbox.com/tests/ap40_40_fa.html

http://www.elbox.com/tests/bppc60_50_fa.html

http://www.elbox.com/tests/bl60_66_fa.html


Ostatnia edycja: 13.09.10 15:18:34
[#11] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@HOŁDYS, post #10

Tak tylko, że Ty mówisz o FastATA 1200, której konstrukcja znacząco różni się od FastATA 4000. Te testy Elboxowe też dotyczą FastATA 1200... Gdyby ktoś zrobił testy FastATA 4000 przy szybkim CPU wyniki mogłyby być inne (choc tez nie sadze aby udalo sie osiagnac te 16MB/s).
[#12] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@strim, post #11

16 mb jest wartoscia wyliczeniowa .. teoretyczna ..
w trybie PIO4 na PC ..nie wyciagam wiecej niz 12-13 mb/s
wiec wynik w A1200 jest zadowalajacy.
[#13] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@HOŁDYS, post #12

FastATA 1200 zawsze "lubiło" karty Apollo.
[#14] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@madman15, post #13

A zebys wiedzial. Na Apollo 040/40 mialem wieksze osiagni niz teraz na blizzardzie 060/66
[#15] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@madman15, post #13

Wiadomo dlaczego?
[#16] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@Ender, post #15

pewnie chodzi o obsluge cache ale moge sie mylic
[#17] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@Ender, post #15

Właśnie obsługa cache/pamięci, w Apollo było to jakoś lepiej/inaczej zrealizowane.
[#18] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@Ender, post #15

Mysle ze najwieksza wiedze ma Stachu100 on mi wyjasnil dlaczego :) ale jakbym wam powiedzial...musialbym was zabic :)
[#19] Re: Elbox Fast ATA 4000 MK-V - recenzja

@strim, post #8

Witam posiadam A3000D z A3640 i do kontrolera na płycie podłączyłem nowy dysk SCSI Maxtor Atlas10k5 73sca co prawda musiałem użyć przejściówki z 80pin na 50pin. Największym zaskoczeniem było głośność tego dysku a raczej cisza. Dosłownie CISZA dysk słychać tylko podczas rozruchu (kalibracji głowic), Co prawda prędkość tylko w okolicach 4mb ale mogę kopiować np. płytę CD na dysk i normalnie użytkować system(zaleta scsi).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem