Komentowana treść: WebP datatype dla AmigaOS 4.x
[#1] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x
To się nazywa iść z duchem czasu OK
[#2] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x
A niech mnie - jeszcze nie ma obsługi WEBP dla Windows a dla AOS już jest. Skoro jest już datatype to wygląda na to, że pierwszą przeglądarką internetową, która będzie potrafiła wyświetlić WebP nie będzie Chrome - tylko jedna z amiprzeglądarek. Na pewno IBrowse i AWeb potrafiły korzystać z datatypów - ciekawe jak radzi sobie z tym OWB czy NetSurf.
[#3] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x
o niezle :) marketingowo jest to switna rzecz. ale patrzac na to: http://x264dev.multimedia.cx/archives/541 to chyba szkoda sobie zawracac glowe tym formatem. ale amiga rulez :)
[#4] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@Valwit, post #3

Wg. tego okazuje sie, ze ladna sieczke generujeten format. Nie dziwie sie, ze aktualnie nikomu nie zalezy na tym formacie.
[#5] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x
Nie ma się co spieszyć. Póki co zrobienie np. dekodera do Reggae miałoby wymiar czysto propagandowy. Jak się przyjmie to się zrobi. JPEG2000 i JPEG XR się nie przyjęły. Podobnie jest ze stratnym audio. Sterty wynalazków, oggi, wma, aac, cuda wianki, a MPEG-1 Layer III i tak rządzi.
[#6] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@APC74, post #2

Tutaj widać moc amigowych datatypów. To jest jedna z cech, które kocham w AmigaOS/MorphOS/AROS. :) Nagle przy pomocy jednego drobnego dodatku do systemu wszystkie (nawet bardzo stare i od lat nieaktualizowane) programy wczytują format, który powstał dosłownie w ostatnich miesiącach. Tego nie ma żaden system operacyjny.

A że Krashan ma trochę racji w tym co napisał to już odrębna sprawa. :)

Ostatnia edycja: 03.10.10 00:10:02
[#7] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@G. Kraszewski, post #5

Dla mnie tam flac rządzi ;)
[#8] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@pampers, post #7

Dla mnie tam flac rządzi

Ale FLAC nie jest formatem stratnym, a o takich mówiłem i o takich jest cały ten wątek.
[#9] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@MDW, post #6

A że Krashan ma trochę racji

Jest jeszcze inny, programistyczny czynnik. W dokumentacji do kodeka VP8 (używanego wewnętrznie przez WebP) jest napisane, że jeżeli dokumentacja i kod źródłowy ich kodeka są ze sobą sprzeczne, to punktem odniesienia jest kod. Pada nawet wprost stwierdzenie, że kod źródłowy jest wzorcową dokumentacją standardu. Pomijając już kuriozalność takiego stwierdzenia (porządny programista najpierw dokumentuje, potem implementuje), oznacza to, że każda zmiana w ich kodzie może mój dekoder w każdej chwili uczynić niekompatybilnym.

W takiej sytuacji chyba lepiej przeczekać co najmniej kilka wersji beta?
[#10] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@G. Kraszewski, post #5

AAC coraz bardziej sie rozprzestrzenia
[#11] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@Valwit, post #10

AAC coraz bardziej sie rozprzestrzenia

Ja bym nie powiedział. Standard ten ma już 13 lat i przez ten czas nie był w stanie zagrozić popularności MP3. I nadal nie będzie w stanie. Żyłowanie kompresji kosztem katowania materiału dźwiękowego (a AAC robi z dźwiękiem rzeczy straszne, np. usuwa górną połowę pasma, w dekoderze odtwarza ją parametryczne) przestało mieć sens w dobie terabajtowych dysków i łącz internetowych powyżej kilku megabitów na sekundę.
[#12] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@G. Kraszewski, post #11

Podejrzewam, że 90% legalnej muzyki w USA jest w AAC .
[#13] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@MF, post #12

Podejrzewam, że 90% legalnej muzyki w USA jest w AAC.

Cóż, z podejrzeniami nie da się dyskutować .
[#14] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@grxmrx, post #1

To się nazywa iść z duchem czasu

Chyba żartujesz. Żeby iść z duchem czasu trzeba mieć iPada. No ostatecznie Windows 7 na laptopie .
[#15] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@G. Kraszewski, post #9

Jest jeszcze inny, programistyczny czynnik(...)

No to mamy pogląd na to jak się programuje w Google. :) Fajnie to wszystko wygląda na prezentacjach, a jak człowiek popatrzy bliżej to się okazuje, że to ich programowanie niewiele się różni od naszego domowego klepania kodu. :) Choćby nie wiem ile filozofii dorabiano do projektu, ilu certyfikowanych analityków i garniturowych managerów się "doktoryzowało" na ten temat to i tak gdzieś tam na dole wszystko zależy od zwykłego klepacza kodu, który zazwyczaj w pracy jest dużo mniej zmotywowany niż przy swoich domowych projektach. Dlatego potem często szlag mnie trafia jak słyszę, że coś tworzonego w dużej "profesjonalnej" firmie od razu musi być lepsze od czegoś stworzonego w domu. Według mnie linia podziału między dobrymi a złymi produktami przebiega nie tędy. Jakoś na przykład Krashan robiąc swoje projekty nie musi umieszczać w dokumentacji tak zabawnych informacji. Po prostu dokumentacja zgadza się z tym co jest dokumentowane. Teraz widzimy jakie to nieprofesjonalne. ;) ;)

Ostatnia edycja: 04.10.10 08:17:58
[#16] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@G. Kraszewski, post #11

AAC jest defaulte w itunes, jest defaultemw radiofoni cyfrowej, w tv roznie bywa, na razie mpeg layer 2 rzadzi, ale przy mpeg4 aac jest prawie deaultem. podonie np w telefonach czy innych aparatach: jesli nagrywa mp4 to dziwek masz w aac. to ze robi straszne rzeczy inna bajka, ale to nie jest format dla melomanow i audiofili :)
[#17] Re: WebP datatype dla AmigaOS 4.x

@Valwit, post #16

Gwoli ścisłości, nie jest nim również mpeg-1. ;)

A wracając do tematu, pojawienie się datatypu formatu WebP mogłoby mieć najwyżej pewien walor "propagandowy", gdybie wielki Google wspomniał, że oto pojawiło się wsparcie ze strony programistów w postaci "biblioteki" dla systemu AmigaOS.

(Słowa "biblioteka" użyłem z rozmysłem - "datatype" może brzmieć zbyt niezrozumiale. :) )
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem