Komentowana treść: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex
[#1] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex
Bardzo dobra wiadomość
[#2] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@wali7, post #1

Kurka, i następnemu Parallax się włamał! :)
Wiadomość dobra-niedobra. Brak 3D jednak będzie nieco bolał. Liczę tylko, że szybko to dorobią.

Swoją drogą - Morphos Team w dziedzinie sterowników do coraz nowszych kart graficznych ciągle jest w tyle :)

Ostatnia edycja: 24.12.10 07:55:41
[#3] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@madman15, post #2

Z ciekawości sprawdziłem na benchmark.pl jak wyglądają osiągi tych kart HD w porównaniu do Radka 9800 (obsługiwane przez MOS, póki co też tylko w 2d)... całkiem podobnie. Więc nie jest to jakaś rewelacja.
Zresztą trudno chyba znaleźć te HD na magistrali AGP, a do MOSa chyba nie mamy maszyny z PCI-E (nie wiem). Będą maszyny supportowane przez MOSa z PCI-E, to pewnie chłopaki z MOS Teamu napiszą sterowniki dla tych HD.
Mi naprawdę do szczęścia wystarczy miniak, i poważnie zastanawiam się nad sensem zakupu PowerBooka, mimo że są obecnie bardzo tanie.
[#4] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@madman15, post #2

Jest w tyle ponieważ do poweraców g4 musisz mieć kartę z specjalnym romem, a romy są tylko do radeonów 9800 i X800XT. W G5 z szyną PCI-e możesz jeszcze włożyć X1900 gt.
[#5] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@wali7, post #3

hd2400/3450/2600/3650/4650/3850 są spokojnie do wzięcia na AGP. Przydałaby się obsługa UVD.
[#6] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@wali7, post #1

Bez 3D to będzie im Cairo działało ?
[#7] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@Sventevith, post #6

a czemu by mialo nie dzialac?
[#8] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@rzookol, post #7

A to nie potrzebuje akceleracji 3d ?
[#9] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@Sventevith, post #8

a na mosie potrzebuje ?
[#10] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex
Super wiadomość.
[#11] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@wali7, post #3

Z ciekawości sprawdziłem na benchmark.pl jak wyglądają osiągi tych kart HD w porównaniu do Radka 9800 (obsługiwane przez MOS, póki co też tylko w 2d)... całkiem podobnie.


No tak, nie ma to jak porównywać low-end (HD2400) do czegoś, co było niegdyś kartą z trochę wyższej półki (R9800). Głupie ATI, i po co komu Radeony HD
[#12] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@wali7, post #3

Co Ty tu się znowu wtryniasz z Mosem? Kup sobie kilka miniaków, no za 1500 zeta z 10 powinieneś kupić ;)

Jeszcze jak będzie obsługa 3D, to będzie super wiadomość OK
[#13] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@parallax, post #12

ufff, czyli ta wiadomość nie jest jeszcze super ? :)

Odnosząc sie do 3D, Hyperion jest niestety za cienki na własne sterowniki. Myslalem, że przez dziesięć lat chociaż jedna osoba (np. pół Frieden Bros.) w tej firmie bedzie się znała na 3D. Myliłem się, problemem są radki 9100/8500 niewiele różniące się od pozostalych r200. Swiatelkiem w tunelu może okazać się Galium ale samo Galium działa średnio na radeonach poza tym to kolejnu standard obcy w amigaosie.
[#14] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@wali7, post #3

bez problemu znajdziesz radeony 3650, 3670, 3850 i 3870 oraz 4650 i 4670 na agp :) tylko cena + 200 wzgledem wersji pci-e

pod wzgledem 2d moze i sa porownywalne ze starym radkiem 9800m, ale tak pozatym to calkowicie nowa architektura, nie zostawiajaca na rv300 suchej nitki :)

z kart dostępnych na agp to jeszcze karta sprzed nazewnictwa "HD" czyli radeon x1950XT czyli do nie dawna najpotezniejsza karta graficzna na agp (wydajnosc wieksza niz GF8600GT)

jezeli obslugiwane sa HD4, to pewnie i HD5 niedlugo będą :)

Ostatnia edycja: 24.12.10 12:00:52
[#15] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@rzookol, post #13

Niech bedzie i obcy byle by dzialalo. aktualnie os4 to taki wrapper os na wynalazki z obcych systemow. Nic im to nie zaszkodzi, a jak kiedys bedzie kde lub qt bo reaction jak kazdy wie jest za cienkie to tez nic sie nie stanie. Gallium jest dobry bo rozwijaja go za darmo a klony moga to w miare latwo przeniesc na os4, to jest dla nich wielki plus. wystarczy spojrzec na osiagi 3d w x1000, wiekszego dna juz byc nie moze.
[#16] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@rzookol, post #13

problemem z rv200/250/300 bylo to ze uwczesne ati nie udostyepnialo dokumentacji swoich gpu. po przejeciu przez AMD polityka sie calkowicie zmienila,a amd oswiadczylo ze bedzie powoli porzadkowac kod tak zeby mozna bylo coraz wiecej otworzyc. dokumentacje fragmenty kodu etc zaczeli wypuszczac dopiero dla GPU produkowanych pod swoimi skrzydlami czyli radeony "X", oraz w glownej mierze dla pochodnych radeona 2900 czyli serii HD3,HD4,HD5 i HD68xx
[#17] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@AmiChris, post #15

Może być... twoje wypowiedzi.
[#18] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@DRACOX, post #16

jesli zrobią galium po amigowemu czyli bilioteki/device etc. to spoko, mam tylko nadzieje, że to nie bedzie żadne .so
[#19] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@DRACOX, post #14

Różnica w cenie radeona 4650 agp a pci-e wynosi + 80-90 zł. (ceny z allegro)
[#20] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@rzookol, post #13


Odnosząc sie do 3D, Hyperion jest niestety za cienki na własne sterowniki. Myslalem, że przez dziesięć lat chociaż jedna osoba (np. pół Frieden Bros.) w tej firmie bedzie się znała na 3D. Myliłem się, problemem są radki 9100/8500 niewiele różniące się od pozostalych r200. Swiatelkiem w tunelu może okazać się Galium ale samo Galium działa średnio na radeonach poza tym to kolejnu standard obcy w amigaosie.

jakby nie bylo napisali kiedys sterowniki w3d na voodoo (wprawdzie kiepskie). no i w miedzyczasie na radeona zdaje sie, chociaz nie jestem pewien czy tzw cube benchmark pod os4.1 classic nie chodzilby w softwarze tak jak chodzi.
[#21] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@rzookol, post #18

Gallium wypada może ciut słabiej od otwartych sterów dla Radeonów na Linuksie, a te wypadają tragicznie w porównaniu do zamkniętych (fglrx). Wątpię by można było w ogóle dogonić na Amidze poziom Windowsowy jeśli chodzi o wydajność kart graficznych w 3D.
[#22] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@abcdef, post #21

AMD powoli otwiera swoje sterowniki (np niedawno - drivery do jeszcze nie obecnych apu FUSION) wiec moze nie bedzie trzeba znowu az tak bardzo gonic :)

Ostatnia edycja: 24.12.10 15:30:32
[#23] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@rzookol, post #18

A w czym to .so jest takie złe? Nie wiem, więc pytam. Czy chodzi tylko o to, że to nie amigowe i inne takie...
Przydały by mi się informacje .so vs .libs (wady i zalety).
[#24] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@XaVeR, post #23

Bylo o tym juz czesto, kazda instancja biblioteki .so jest jej kopia, zwykly *.library jest tzw. shared, a wiec jedna jej instancja jest tylko w systemie. Oczywiscie, nie jest to az tak zle jezeli spelnia swoj cel ale nie byloby fajnie miec ladnego amigowego liba zamiast linuxowatego *.so?
[#25] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@parallax, post #12

Mam dwa miniaki, oba z MOSem. Na razie mi wystarczają. Masz miniaki po 150 zł? Chętnie kupię :)
[#26] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@wali7, post #25

Ja też jestem chętny;) Tak w ogóle to śmieszne są te nawiązania do ceny miniaków ppc bo można odnieść wrażenie, że niektórym coś się poprzestawiało i atrakcyjna cena jest dla nich największą wadą :)
[#27] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@rzookol, post #18

Rzookol, do dziś żyłem w przekonaniu że potrzebuje.

Nienawidzę Cie ;)

Ostatnia edycja: 25.12.10 11:59:24
[#28] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@AmiChris, post #24

.so jest kopią chyba tylko na amigaos ?
[#29] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@sqward, post #28

Tak, tam gdzie shared objects są poprawnie zaimplementowane, każdy obiekt jest ładowany raz, ale nie do końca. Niektóre sekcje binarki obiektu muszą być skopiowane (np. zmienne globalne). Niemniej kod ma tylko jedną kopię w pamięci.

Z drugiej strony nagminne jest tworzenie wzajemnie niekompatybilnych ze sobą kolejnych wersji obiektów. Wtedy często w systemie różne programy korzystają z różnych wersji. Oczywiście każda wersja jest oddzielnie ładowana do pamięci, zwiększając jej zajętość.
[#30] Re: Sterowniki RadeonHD w AmigaOS 4.1 dla Sam460ex

@G. Kraszewski, post #29

Exec mnie zablokowal, do tego do niecnych celow nawiazuje sie do "nauczyciela". Bardzo mnie to cieszy ze jestem tam tak odbierany. Zablokowali moj login. Na exec pieni sie nienawisc i nie wiem czemu? Pisza o przetarciu szlakow dla x1000 ktora bedzie miala zamontowana procesor juz nie produkowany a smieja sie ze starych macow, to powinno byc przecieranie szlakow. Morphos przeciera wlasnie szlaki na tych maszynach. Szkoda. Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem