Komentowana treść: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
[#1] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
mało profesjonalne . . .
[#2] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
A po co się tak spieszyć z wypuszczeniem płyty - zamiast doszlifować do końca to już wysyłają do dystrybutorów z nie tak do końca funkcjonalnym systemem ? Czyżby chodzi o kasę ? - a użytkownicy poczekają na update parę miesięcy - a co.
[#3] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
Toz to wspaniala wiadomosc.
[#4] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@(V)(I)mothe(P), post #2

to się zaczyna robić żenujące . . .
[#5] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@(V)(I)mothe(P), post #2

Specyfikacja płyty fajna. OK
Cena już mniej...
Tylko pośpiech przy wprowadzeniu do sprzedaży detalicznej z niedopracowanym systemem niewskazany. Ktoś powie że to "tylko pierdółki" jak dźwięk i SATA, ale według mnie to ważne "ficzery".
[#6] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@stachu100, post #5

Powiedzmy, chciałbym sobie ową płytę kupić wraz z systemem, i co, dostaję półprodukt, na resztę trzeba sobie poczekać - niestety.

Co do kwoty, to się zgadzam jest wysoka jak na taki sprzęt z niby systemem, bo inaczej tego nazwać nie idzie.

Zresztą, mam już swoje klocki, więcej nie potrzebuje.
[#7] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@(V)(I)mothe(P), post #6

Wiesz, na dźwięk w Efice też trzeba było czekać do 2.1, a wielu się cieszyło, że "już coś jest". Podobnie z AmigaOne i OS4 pre-release. Idąc Twoim tokiem rozumowania - jak nazwiesz system, który nie obsługuje Bluetooth, czy Wifi, chociaż sprzęt, na którym chodzi ma to standardowo wbudowane?
Myślę, że ta wersja AmigaOS 4.1 jest bardziej wynikiem próśb ACube niż decyzji Hyperionu. Sprzęt gotowy, działa a systemu nie było i nie było. A to, czy ktoś zdecyduje się ten sprzęt (z nie w pełni funkcjonalnym systemem) kupić to już jego broszka. Chętnych, z tego co widzę po AW.net nie powinno braknąć.
[#8] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
Jakieś 3,5 klocka na taki zestaw (sama płyta i system). Dziękuje, postoje.

Ostatnia edycja: 28.01.11 15:44:45
[#9] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@recedent, post #7

Mój tok rozumowania jak widać jest inny - idę do sklepu kupuję sprzęt komputerowy, instaluje lub tylko podłączam i działa mi wszystko. Więc wydawać mam ponad 3000 zł za sama płytę plus nie do końca działający system - to niestety jest że tak powiem nie na miejscu. Oczekiwałem czegoś więcej ( być może i rozważałem zakup płyty z systemem ) - ale w tej sytuacji to się mija z celem, a im dłużej czekam, tym mam mniejsze chęci aby to zrealizować.

[#10] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@(V)(I)mothe(P), post #9

a im dłużej czekam, tym mam mniejsze chęci aby to zrealizować.


Możliwe, że nie tylko Ty, i stąd ten pośpiech ACube
[#11] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
byłbym w stanie wydać za taki zestaw 300euro łacznie z vatem, więc jak widac nie jestem grupą docelową ale pewnie ktoś to kupi.

mam tylko pytanie: czy procek z tego sam ma altiveka bo bez altiveka to bieda jednak
[#12] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
Po niedorobieniu systemu widać że Hyperion nie ma środków dla zapewnienia w pełni działającego systemu dla dwóch serii płyt głównych (low end - sam i high end - x1000) i dlatego powinni się zdecydować na jedną płytę ale z pełnym wsparciem systemu.
[#13] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@Bigo, post #12

Zamiast zrobić raz i porządnie to jeszcze wersję na klasyki cisną..
[#14] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@pampers, post #13

i tego się obawiam !
[#15] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@rzookol, post #11

czy procek z tego sam ma altiveka

Z tego co widzę na stronie AppiledMicro to 460EX nie ma AltiVec-a. Wg. tej strony to najszybszy model ma 1GHz, więc ACube zafundowało kupującym darmowy overclocking o całe 15% :)

Ostatnia edycja: 28.01.11 17:35:42
[#16] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
Praktycznie każdy sprzęt neoamigowy nie od razu miał wszystko oprogramowane. Dotyczy to wszystkich trzech rozwijających się systemów, więc jakiegoś specjalnego halo bym z tego powodu nie robił. Jedyne co widać to braki w Hyperionie osób radzących sobie z pisaniem driverów. Zgadzam się z recedentem, że ta wersja wygląda na cokolwiek wyszarpniętą z gardła Hyperionowi. Jeżeli zaś ACube tak bardzo zależy na zrealizowaniu zysków, pozwala to podejrzewać, że tajemniczy "klienci przemysłowi" to albo ściema, albo margines nabywców. Jak by mieli nabywcę na 1000 płyt, to te sto sprzedanych amigowcom nie robiłoby większej różnicy.

Ostatnia edycja: 28.01.11 18:01:35
[#17] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
Bardzo lubię Acube bo mają super support, ale na razie zdecydowanie pozostanę przy swojej SAM440 aż wszystko naprawdę będzie działać. Z drugiej strony każda płyta SAM z AOS to sprzęt dla hobbystów a nie zwykłego użytkownika, więc pewnie znajdzie się trochę ludzi których braki nie zatrzymają przed kupnem. Zresztą jak już wcześniej zauważono "wieczna beta" to norma w amigowym świecie. Zdecydowanie jednak widać braki ludzi po stronie Hyperionu. Z tej perspektywy jestem i zdzwiony i wdzięczny za wersją dla klasyka.
[#18] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
To ma być nowy "entry level", czy Sam440 pozostanie w sprzedaży, bo już się pogubiłem...?
[#19] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny
W guncie rzeczy, to całkiem świetna wiadomość. OK
I chyba to dobrze że coś się dzieje. W Polsce raczej nikt, ale na świecie jest zapewne dużo chętnych na postamigowanie ze znaczkiem New Amiga PC. :)
[#20] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@Andrzej Drozd, post #19

OK
[#21] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@Ender, post #20

Ja trzymam kciuki z całej siły, żeby cały czas było głośno o Amidze. Jakikolwiek news o Amidze jest dla Nas, dla całego środowiska okołoamigowego wielkim wydarzeniem.
Dzięki temu żyjemy - klasykowcy, sympatycy MOSa, AROSa i UAE.

To nie jest ważne że ktoś w Polsce myśli inaczej. Prawda jest tylko jedna. Wszyscy jesteśmy Amigowcami i takie dobre newsy sprzyjają Nam wszystkim. :)

Im głośniej o Nas (o całym środowisku) w świecie, tym lepiej :)
[#22] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@G. Kraszewski, post #16

oczywiscie ze jest to sciema. klienci przmyslowi to w najlepszym wypadku sa detalisci, zadna wieksza firma nie wezmie jakiegos sprzetu ktory nie jest z niczym poza nim samym kompatybilny, z jakiejs garazowej firmy w .it. to nie te czasy. ani nie ma sensownych mozliwosci naprawy czy upgrade, ani softu jakiegos, ani nie ma to jakiejs mocy obliczeniowej. os4 nikt na powaznie nie uzyje, pod linuksa wezma 10x tansze x86 czy x64. z amigowego punktu widzenia sam jest calkiem fajnym komputerkiem, ale traktowanym totalnie po macoszemu przez hyperion. i na tym sie przejadą.
[#23] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@Andrzej Drozd, post #21

Szkoda, że taki ACube od razu nie wsadził w SAM440 procka 1 ghz i zamiast walczyć nad SAM460 nie wziął na warsztat NATAMI. Mogło by być ciekawie. Dobrze, że system w końcu wyszedł na SAM460, szkoda, że funkcjonalnością odbiega od wersji dla SAM440. Jeżeli poprawią wszystko przed premierą AOX1000 i cena tego ostatniego będzie zbyt wysoka ACube ma mały hit jak na amigowe realia (dla tych co chcą używać AOS4.x). Mam nadzieję, że jeżeli AOX1000 nie będzie się sprzedawać i przegra z SAM460 mężczyźni z pewnych kręgów po męsku przyjmą taką wiadomość i przyznają, że się rozczarowali poziomem sprzedaży itd. tak jak uczyniliby to prawdziwi mężczyźni. :D
[#24] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@Ender, post #23

nieno..czy brednioserial pod tytulem natami i 68k ..musi powracac w kazdym watku? natami nie bedzie dostepne jeszcze przez przynajmniej rok ... nie mowiac juz o tym ze do takiej sam460 to nawet startu miec nie bedzie.a bedzie kosztowac prawdopodobnie tyle samo.

Ostatnia edycja: 29.01.11 12:08:40
[#25] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@DRACOX, post #24

A gdzie ja napisałem, że NATAMI jest lepsza od SAM460? Napisałem, że:
1) Trzeba było od razu wypuścić SAM z takim prockiem (myślę, że bez pci-e, Sata ludzie by się obeszli w amigowym świecie).
2) Mogliby wypuścić NATAMI, bo mają możliwości ku temu (praktyczne, bo produkuja płyty), a podobno sondaże pokazywały, że zainteresowanie tym projektem jest porównywalne co do Amig NG.
3) NATAMI bez kogoś z kasą kto zaiwestuje w produkcję raczej umrze mimo że może być to jedna z najlepiej dopracowanych płyt (uwzględniając założenia projektu).

No i gdzie tu bredioserial? Pozdrawiam ;)
[#26] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@Ender, post #25

Tak czy inaczej szacunek dla ACube. Ci ludzie po prostu potrafią zaprojektować nowy sprzęt a potem go wykonać. Szkoda, że muszą współpracować z takim Hyperionem.
[#27] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@G. Kraszewski, post #26

Muszą? Chyba nikt im nie stoi z pistoletem przy głowie?
[#28] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@pampers, post #27

Nie wiemy jakie mają między sobą umowy. Nawet jeżeli nie wiążące w sposób ścisły, to jakiś amisystem dołączać muszą, bo kto im kupi te Samanty, przecież nie linuksiarze. A nawet gdyby mieli na półeczce gotowego AROS-a albo MorphOS-a to biorąc pod uwagę alternatywy wyboru sprzętu dla tych systemów, Samantha 460 jest mało atrakcyjna. Czyli jedynym wyborem pozostaje bezpieczny AmigaOS 4. Wszak obecnie ACube jest monopolistą w dziedzinie sprzętu pod ten system i może dyktować ceny. Oprócz Samant mamy tylko po jednej stronie nieliczne A1 i Pegasosy 2 z drugiej ręki, po drugiej unoszący się w powietrzu duch X1000 o zapowiadanej cenie ponad 2 razy wyższej. Prawda, że wygodna sytuacja?
[#29] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@G. Kraszewski, post #28

Jasne ze Hyperion moglby dzialac sprawniej, a druga firma konkurujaca z acube sprawila by ze ceny plytek mogly by byc o te kilka a moze nawet o 100 czy 200 euro tansze :)


Ciekawe czy Acube pokusi sie o stworzenie kolejnej samanty opartej o MAMBĘ :)
sa wersje 1 (APM86190) i 2 jajowe (APM86290). 40nm proces,rdzeń 1.5GHz PowerPC 465 z FPU,256 KB L2 na rdzeń, kontroler DDR3,siec,jeden PCI-e x4 2.0, dwa x1 PCI-e x1 2.0, usb 2.0, 2x SATA 2.0.

mysle ze byla by to dosc ciekawa maszynka,zarowno 1 jak i 2 jajowa.



Ostatnia edycja: 29.01.11 14:21:34

Ostatnia edycja: 29.01.11 14:22:23
[#30] Re: AmigaOS 4.1 update 2 dla Sam460ex dostępny

@G. Kraszewski, post #28

Zaletą Sam jest to .. że jest. Jest to nowa płyta z nowym, dostępnym procesorem - co również jest ważne. Szkoda, że ma aktualnie dostępnego produkowanego ppc z altivecem.
A może za "chwilę" będzie nowa Sam z jeszcze nowszym cpu. Kto wie. Jednak cena.. to jednak nie dla mnie (że o wsparciu innych systemów nie wspomnę).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem