Komentowana treść: AutoRun 52.3
[#1] Re: AutoRun 52.3
W praktyce oznacza to, że np. włożona do napędu płyta CD, z odpowiednio stworzonym i wypalonym na nią skryptem, pozwoli na automatyczne uruchomienie jej zawartości.


Jestem nieco zdziwiony, że tego typu funkcja nie jest wbudowana w AOS4.x. Są w ogóle jakieś funkcje monitorowane przez system?
No i trzeba wcześniej przygotować skrypt/wypalić płytkę. A co np. z płytkami gazetowymi czy oryginalnymi muzycznymi?

Magellan, z 1998 roku !, ma wbudowaną kontrolę wydarzeń systemowych, np. umieszczenie płytki w napędzie. Ja to skonfigurowałem trojako: albo wyświetla automagicznie www z płytki, albo odtwarza muzykę, w ostateczności wyświetla zawartość. I działa na każdej płytce, a nie tylko specjalnie wypalonej... ale takie rzeczy to tylko w Erze! :)

[#2] Re: AutoRun 52.3

@Dopuser, post #1

Zgadzam się, to powinien mieć system w standardzie, chociaż najlepiej by było gdyby umożliwiał ustawienie by pytać użytkownika czy odtworzyć płytę (na wypadek gdyby po włożeniu płyty odpalał się szkodliwy program, np. zawieszający się lub zmniejszający stabilność system).
[#3] Re: AutoRun 52.3

@grxmrx, post #2

Ta, to wcale nie jest taka fajna funkcjonalność. Z punktu widzenia bezpieczeństwa to bzdura.
[#4] Re: AutoRun 52.3

@grxmrx, post #2

A w jaki sposób odróżnić program szkodliwy, zakładając że jest na dysku CD/DVD? A requester to rodem z Windy, takie "mało inteligentne" rozwiązanie IMHO, brak w nim automagiki. Skoro wiem jakiej reakcji oczekuję po umieszczeniu płytki to po co ma jeszcze pytać?
[#5] Re: AutoRun 52.3

@Dopuser, post #4

Domyślnie mógłby nie pytać, ale fajnie by było mieć opcję w ustawieniach by w przypadku nowych/zaufanych lub każdej płyty pytał czy uruchomić. Nie chciał bym żeby użytkownik miał narzucone odgórnie, bez możliwości wyłączenia żeby bez możliwości nawet sprawdzenia wcześniej płyty choćby programem antywirusowym, automatyczne odpalanie skryptu/programu z włożonej płyty cd/dvd lub innego nośnika.
[#6] Re: AutoRun 52.3

@grxmrx, post #5

Można by dodać wpierw skanowanie antywirusowe, po czym odpowiednia reakcja, czemu by nie, co kto lubi... Magellan tylko śledzi wydarzenie systemowe, założenie reakcji należy do użytkownika.
[#7] Re: AutoRun 52.3
Mnie osobiscie takie autoatyczne zdarzenia w systemie irytuja , za chwile systemy beda chcialy nam podetrzec pupe ,wide beznadziejny windows :> niby taki stabilny ,a przy programach typu cad/cam lubi sypac bluscreenami :)
[#8] Re: AutoRun 52.3

@Hellena, post #7

Wkładam dyskietkę do stacji dysków, gra się wczytuje i gra, analogicznie z innymi nośnikami w konsolach. Nie muszę nic więcej robić :) To też o to chodzi.
[#9] Re: AutoRun 52.3

@grxmrx, post #8

Wkladasz dyskietke do stacji bo chcesz ja copy ,a tu Ci sie gra wczytuje , super :D

p.s
w konsolach to jest jak najbardziej poprawne , ale na kompie mi sie to nie podoba :P
>

Ostatnia edycja: 14.05.11 13:31:48
[#10] Re: AutoRun 52.3

@Hellena, post #9

W konsolach, jak również w każdym normalnym systemie, opcję autostartu można wyłączyć :)
Co zresztą zawsze robię :)
[#11] Re: AutoRun 52.3

@Dopuser, post #1

Jestem nieco zdziwiony, że w ogóle komuś takiej funkcji brakowało. Ciężko samemu uruchomić program? Poza tym każdy świadomy użytkownik, dbający o bezpieczeństwo komputera, wyłącza taką funkcję.
[#12] Re: AutoRun 52.3

@Hellena, post #9

Jak chce "copy" to wkładam dyskietkę np. z x-copy
[#13] Re: AutoRun 52.3

@Pinto, post #11

Mhm... każdy świadomy użytkownik raczej wie jak taką funkcję wykorzystać, jeśli dostępna. Wyobraź sobie np. zapisaną na płytce jakąś roboczą wersję programu w C. Wkładasz płytkę do kompa a ten automagicznie uruchomi/otworzy edytora textu i ten program w edytorze... podobnie np. z pisaniem www. Albo automatyczne montowanie plikopartycji hdf i jednoczesne wylistowanie zawartości.

Only Magellan makes it possible ! :)

A jak nie chcesz, nie korzystaj. Poza to tylko jedno z kilkunastu zdarzeń systemowych, jakie śledzi "staruszek" Magellan... a jak jest obecnie w Ambiencie, ciekawym...
[#14] Re: AutoRun 52.3

@Dopuser, post #1

A co np. z płytkami gazetowymi czy oryginalnymi muzycznymi?

Naprawdę chciałbyś aby odpalały ci się jakieś bzdury z płyty tak jak na Windwosie?
Przecież to jest wada, a nie zaleta Windowsa. Oby takiego czegoś nie wpakowali defaultowo w AOS4, ponieważ już po zainstalowaniu systemu będę musiał usunąć tą niedogodność/bug w systemie. ;)
[#15] Re: AutoRun 52.3

@Andrzej Drozd, post #14

Naprawdę chciałbyś aby odpalały ci się jakieś bzdury z płyty tak jak na Windwosie?

A jakie bzdury z PCtowej gazetowej płytki odpalą się na Amidze?

Ja chcę by po umieszczeniu nośnika w napędzie system zrobił to co ja musiałbym zrobić ręcznie. Np. jak płytka CDDA to niech ją od razu uruchomi, jak dostrzeże na płytce CD/DVD plikopartycję hdf to niech ją automagicznie zamontuje, otworzy listerka z jej zawartością i jeszcze poinformuje mnie o tym amigowym głosem czy samplem... ustawiasz reakcję systemu jak chcesz, ot co. W przypadku gazetowych CD mam ustawione po prostu dwuklik na pliku index.html... nie chcesz tak, ustaw inaczej, np. autoskanowanie antywirusem po włożeniu... nie chodzi tu o moje indywidualne ppotrzeby, ale otwartą możliwość ustawienia jakiejś reakcji, czego to nie uświadczysz w innych desktopach...
[#16] Re: AutoRun 52.3

@Dopuser, post #15

@ Dopuser
He he, dziwnie brzmi rozmawianie o wirusach na Amidze w obecnych czasach :D
[#17] Re: AutoRun 52.3

@R-Tea, post #16

He he, dziwnie brzmi rozmawianie o wirusach na Amidze w obecnych czasach szeroki uśmiech

Zdaję sobie sprawę. Ostatni antyvir na Aminecie ma kilka ładnych lat. Ale to nie moja koncepcja, gwoli ścisłości. Chociaż faktem jest, że na płytkach wypalanych w latach 90-ych i flopkach mogły się jakie"robaki" ostać... ja mam tak flopki jak i płytki, więc jako opcja dla starszych dysków może być przydatne, myślę. Mam nadzieję na Natami, więc może trza będzie się przeprosić ze "starociami" i profilaktycznie przeskanować czy nie zawierają jakiś mikrobów... jakiś sens w tym jest, myślę.
[#18] Re: AutoRun 52.3

@michalmarek77, post #10

Windows to nie jest normalny system ,przynajmniej dls amnie :) A rozkminiam ,ze taki miales na mysli :P
[#19] Re: AutoRun 52.3

@Andrzej Drozd, post #14

Rowniez uwazam, ze tego typu "funkcjonalosc" bardziej utrudni niz ulatwi uzytkownikowi zycie.
[#20] Re: AutoRun 52.3

@cactoos, post #19

Mhm... jak umieszczam flopka w stacji to automagicznie otwiera się lister z jego zawartością. Jak umieszczam CDDA w napędzie to zaczyna automagicznie odtwarzać. Jak umieszczam płytę z archiwami to automagicznie pokazuje się jej zawartość. Jak montuję nowy napęd ISO automagicznie toż samo.

W którym miejscu widzisz utrudnienie?
[#21] Re: AutoRun 52.3

@Dopuser, post #20

W czym widzę problem? W tej automagiczności. Nie lubię i nie chcę, żeby system decydował za mnie co mam zrobić.
[#22] Re: AutoRun 52.3

@Dopuser, post #20

Np. w tym, ze jak ja umieszczam plyte CDDA, to przewaznie chce zrobic zrzut do mp3 i wkurzylbym sie, gdyby o 1 w nocy zaczelo mi tutaj cos grac... to tylko przyklad. Generalnie jako opcja w systemie niech to bedzie ( jezli juz) , ale taka, ktora mozna wylaczyc ;]
[#23] Re: AutoRun 52.3

@Dopuser, post #20

W którym miejscu widzisz utrudnienie?

Wiedza niepowtarzana, w końcu zaniknie. Gdy będziesz używał dogodności, np. tego że zrobiłeś sobie jakiś skrypt, aby nie klikać codziennie, to za rok, dwa, zapomnisz o klikaniu i nawet o skrypcie którego sam napisałeś, żeby nie klikać.

Straszne, prawda? ;)
Część użytkowników Magellana, to ludzie całkowicie bezbronni - - - ... To Linuxowcy. :)
Oni nie potrafią myśleć w systemie AOS3. To już są użytkownicy Linuksa MOS/AOS4. A może nawet Windows. Mają swoje programy, które odpalają i nic więcej ich nie obchodzi. Roboty.
[#24] Re: AutoRun 52.3

@cactoos, post #22

Generalnie jako opcja w systemie niech to bedzie ( jezli juz) , ale taka, ktora mozna wylaczyc ;]

Widzę, że muszę się powtarzać: zdarzenie jest rozpoznawane, ale reakcja desktopu na to zdarzenie jest konfigurowana przez użytkownika. W twoim przypadku: po rozpoznaniu CDDA nastąpi uruchomienie programu konwersji na mp3, ot co.
W moim odgrywanie. Co kto lubi i co się komu podoba...

Są i inne zdarzenia systemowe, które są monitorowane...

Btw: korzystałeś kiedyś z Magellana? Odczuwam jak by brak jego znajomości z Twojej strony, ciężko wtedy tłumaczyć.
[#25] Re: AutoRun 52.3

@pampers, post #21

Nie lubię i nie chcę, żeby system decydował za mnie co mam zrobić.

Przecież to właśnie użytkownik decyduje o reakcji, definiujesz ją sam przecie. Gdzie tu dostrzegasz jakąś przypadkową reakcję systemu? Właśnie w tym rzecz, że cokolwiek się dzieje w Magellanie to jest w pełni zdefiniowane przez użytkownika. System zadecyduje, o ile mu na to pozwolę.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem