Komentowana treść: Nowa wersja spider.device
[#1] Re: Nowa wersja spider.device
Czyżby Elbox i Chris Hodges doszli do porozumienia???
Wątpię, aczkolwiek wszystko jest możliwe.

Ze strony e3b.de
"
V4.x is (presumingly) the last release version for M68k powered Amigas. This version of Poseidon is licensed excusively to E3B USB controller and can not be used with other vendors' hardware.
"
Ca stronie Chrisa też nie ma żadnej wzmianki na ten temat. Kolejny przekręt?
[#2] Re: Nowa wersja spider.device
Jeśli to prawda to jest to naprawdę dobra wiadomość.

Benedykt Dziubałtowski
[#3] Re: Nowa wersja spider.device

@stachu100, post #1

Przekręt raczej nie, bo Chris usunął z Poseidona zabezpieczenia dotyczące klucza rejestracyjnego już dawno (wraz z wersją 4.ileśtam). Problem ze Spiderem polegał na tym, że sterownik spider.device był niekompatybilny z nowymi wersjami Poseidona. Więc nabywcy Spidera mogli używać go tylko ze starymi wersjami Poseidona, zabezpieczanymi kluczem (a klucza kupić nie mogli). Teraz Elbox to poprawił sterownik, więc w końcu ludkowie mogą używać Spidera (bez klucza) z Poseidonem 4.4. Myślę więc, że jest tu cicha zgoda Chrisa na używanie Poseidona z Spiderem... Gdyby mu zależało na gnębieniu ludzi, którzy kupili Spidera, to Poseidon dalej byłby zabezpieczany jakimś kluczem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Michael z E3B wspomniał ostatnio na amiga.org, że kolejna seria karty Deneb prawdopodobnie nigdy nie zostanie wyprodukowana. W tym momencie, po wydaniu tego nowego sterownika, Spider staje się jedynym dostępnym "nowym" kontrolerem USB dla Amigi klasycznej...
[#4] Re: Nowa wersja spider.device

@strim, post #3

Czemu niezostanie wyprodukowana?

Powiem szczerze, że sloty zorro II właśnie dlatego trzymam w amidze, ze względu na to, że nie było sensownego usb na PCI.


Benedykt Dziubałtowski
[#5] Re: Nowa wersja spider.device

@Benedykt Dziubałtowski, post #4

Prawdopodobnie problem z licencjonowaniem Poseidona. Tak należałoby wnioskować z wypowiedzi Michaela na amiga.org:

As stated already, I'm open for licensing the hardware design to some guy willing to invest money on production and product service. Anyhow, this guy should better check first if he is priviledged enough to acquire the Poseidon licences needed for legally selling the cards he has spent his money on in advance, and on his own full risk.

[#6] Re: Nowa wersja spider.device

@strim, post #3

W świetle tych faktów i zapowiedzi E3B że Deneb już nie pojawi się w sprzedaży to faktycznie wszystko układa się w spójną całość. Szkoda że Deneb nie będzie już produkowany..

A treaz trochę off topic:
Kiedy pisałeś że ceny sprzętu do klasyków są nakręcane przez "kolekcjonerów" którzy kupują drugą a nierzadko trzecią sztukę tego samego sprzętu "na zapas" gdy pierwsza po prostu padnie. I treaz wyobraź sobie że Deneb Ci pada...
I jesteś w kropce.
A ja: wyciągam drugą sztukę z pudełka. Nówkę.

Cały czas pluję sobie w brodę że nie kupiłem drugiej INDI AGA 4000D. Jest tylko nikła szansa że będą znowu w produkcji.

[#7] Re: Nowa wersja spider.device

@stachu100, post #6

A ja: wyciągam drugą sztukę z pudełka. Nówkę.


Hah, rozumiem Twój punkt widzenia, ale nie wiem ile musiałbym zarabiać, żeby mieć zdublowany cały sprzęt do Amigi :(. 2x CSPPC 060/50 604e/233 to już ok 6000 pln... Trochę absurdalne. W przypadku samego Deneba to byłoby oczywiście łatwiej przełknąć, bo jego cena jest dużo niższa (jeszcze).
[#8] Re: Nowa wersja spider.device

@strim, post #7

Niestety jeżeli ktoś chce robić na klasyku coś więcej niż odpalenie WHDLoad to robi się drogo.
Wynika to głównie z mikroskopijnego rynku. A na takim rynku koszt wyprodukowania sprzętu to w dużej mierze koszt jego projektu. Koszt materiałów i montażu to ok 10-20% ceny detalicznej. W świecie PC jest dokładnie odwrotnie.
[#9] Re: Nowa wersja spider.device

@stachu100, post #8

Niestety jeżeli ktoś chce robić na klasyku coś więcej niż odpalenie WHDLoad to robi się drogo.

Problem tylko w tym, że każda Amiga klasyczna z kartą GFX już nie nadaje się do WHDLoad.
Tak więc jeżeli ktoś chce robić coś więcej niż używać WHDLoad, to musi kupić jakiś "mostek" dla GFX. Czy to sloty (przeważnie Mediator), czy po prostu kartę PPC.

Ja jakoś przechodziłem to ewolucyjnie i naturalnie. Kupiłem jedną z pierwszych kart PPC dla A1200, jeszcze przed nowym milenium. Kupiłem ją za 1500, czyli po "dzisiejszemu" za około 4-5 tyś. Wtedy zarabiało się 700, a dzisiaj około 2 tyś.
Dzisiaj już nie popełnie tego "wybryku" i nie kupię sobię X1000 za 8 tyś. To już nie te czasy. No i za daleko od "oddechu" czasów lat 90-tych. Za daleko od sloganu typu "PPC na Ami prześciga pecety (ówczesne P1 200 MHz) i jeszcze nabiera prędkości".

Tak czy inaczej, mimo że zachłysnąłem się Doomem i Hereticiem na PPC z AGA, to dokupiłem sobie później używaną BVision i zaopatrzyłem Ami w 128 MB RAM. Bracik pukał się w czoło, po co mi tyle ramu, BVision i że jeszcze dokupuję później sprzęt do Ami (w Ami wciąż mam większy HDD niż w pc).
Ale o co mi chodzi. Stworzyłem z A1200 hybrydę...peceta. Bardzo internetową i użytkową hybrydę, której "nie można" zawieszać grami WHDLoad na AOS3, ponieważ urywa się kontakt z netem. Nadodatek WHDLoad nie działa pod AOS4/MOS, a tym bardziej pod BVision.

Porażka. Dosłownie. Zrobiłem ze swojego ulubionego kompa coś na wzór peceta. Mam AOS3/AOS4/MOS, ale mało w tym wszystkim retro...

Dlatego mam drugą A1200 z AGA i Apollo040. :)

Natami. Zastąpi Ami z GFX. :)
Tej bardziej retro chyba nie - Amigi nie potrafią jednocześnie odplić natywnie WHDLoad i pracować w internecie. Póki co.

No i z tą płytką (a może i nie), amigo-retro filozofią - Dobranoc.:)
Jutro będziemy zmagać się z nowymi technologiami. :P
[#10] Re: Nowa wersja spider.device
Tak, to naprawdę dobra wiadomość. Głupia była ta cała sytuacja z niedziałającym nowym Poseidonem i jednocześnie brakiem możliwości zarejstrowania starego.
[#11] Re: Nowa wersja spider.device

@Andrzej Drozd, post #9

popieram to co Andrzej napisal .. do retro ty wystarczy Amiga 500 lub Amiga 600 HD :)
[#12] Re: Nowa wersja spider.device

@HOŁDYS, post #11

Nie wystarczy. A1200 to optymalny sprzęt.
[#13] Re: Nowa wersja spider.device

@HOŁDYS, post #11

AGA chyba tez jest retro ?
[#14] Re: Nowa wersja spider.device

@stachu100, post #6

Tja, a jak padnie sztuka nr 2? Nie tędy droga; niestety.

Ale w sumie mnie zaskoczyli. Skoda, że za późno troszkę. (parę lat)

Ostatnia edycja: 31.08.11 14:38:56
[#15] Re: Nowa wersja spider.device

@11MASTEr, post #14

Jak pada karta nr. 1 to wkładamy kartę nr. 2 i zaczynamy na spokojnie rozglądać się za kartą nr. 3.
Wszystko kiedyś padnie, to prawda. Ale sprzęt dla mnie nie musi być wieczny. Jak wytrzyma tak ok. 20 lat to mi w zupełności wystarczy. Potem i tak nie będę go używał.
[#16] Re: Nowa wersja spider.device

@Deftronic/..., post #10

Nie mówmy chop. Właśnie zainstalowałem MMCD_2.1 i Poseidona4.4 i niestety. Spider.device widnieje w Tridencie z napisem "unit failed to open". No chyba że coś źle robię. Ktoś testował już tego Spider.device z nowym poseidonem?
[#17] Re: Nowa wersja spider.device

@kmilota, post #16

Już wszystko w porządku. Dla nowych sterowników musiałem kilka rzeczy pozmieniać w swojej A4000. Największą zmianą było zmniejszenie pamięci graficznej na VooDoo3 z 15 na 12MB. Widocznie obecnie dla buforu potrzeba więcej pamięci.
Najważniejsze to że Poseidon 4.4 działa. Tak na szybko testując, to nie ma problemów z moim 32GB pendrivem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem