• Ankieta

Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

  • jestem za, podoba mi się ten pomysł
    13 głosów 14.3%
  • zapowiada się ciekawie, ale wątpię w szybki rozwój projektu
    13 głosów 14.3%
  • nie podoba mi się, lepiej byłoby wspierać już istniejące rozwiązania zamiast tworzyć kolejny system
    45 głosów 49.5%
  • nie interesuje mnie system oparty na jądrze Linuksa
    20 głosów 22%

Ankieta skończyła się 14.11.2008

[#31] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Andrzej Drozd, post #14

Zgadzam się. Po pierwsze sprzęt o małym pobórze prądu; po drugie procek inny niż x86, bo tak chce; po trzecie system inny niz windows i linuks.
[#32] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@ender, post #31

Po czwarte - tak to tylko w erze. ;)
[#33] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Grzegorz Kraszewski, post #30

Faktycznie troche przesadzilem za co ze swej strony przepraszam.
[#34] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Drako^lM, post #1

A niech robia co chca...



[#35] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #23

Ja tam też uważam, że dobrze, iż tak informacja na PPA się pojawiła. Również uważam tak mimo mojej negatywnej opinii do tego projektu...
[#36] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@arti4-92, post #17

Wiem że nikt nie mówił że to będzie amigowy os ale ludzie którzy tworzą nowy system wywodzą się z amigowego środowiska, udzielają się na amigowych portalach więc jeśli posiadają umiejętności do napisania systemu to równie dobrze dla swojej przyjemności mogliby napisać jakiś pożyteczny program pod któryś z już istniejących amigowych systemów. Oni by uprawiali swoje hobby a przy okazji jeszcze środowisko miałoby pożytek z ich pracy.
[#37] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Nazwa jakas taka dziwna - nzawac system imieniem opiekunu zmarlych?:o AmigaOs is dead;p ?
[#38] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Mat, post #37

A zaglądałeś np. w credits w Directory Opus 8? ;)
[#39] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@madman15, post #6

Po co następny system? Mamy już 3 inne...



Bo te które mamy są przestarzałe technicznie i a ich architektura skutecznie uniemożliwia ich rozwój.

[#40] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #8

Dla mnie Amiga musi być "nie-x86".Zawsze tego oczekiwałem i oczekuję.



Ile linii dziennie piszesz w assemblerze?

[#41] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Grzegorz Kraszewski, post #11

A na czym polega amigowość tej inicjatywy?



Na przykład na tym, że da się przekompilować na ten system, po niewielkich zmianach istniejące programy.

[#42] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Bigo, post #12

uważam że największym problemem systemów amigowych jest brak odpowiedniego oprogramowania



Jest mało programów ponieważ pisanie pod system gdy nie ma się odpowiednich narzędzi, ochrony pamięci

a także odpowiednich komponentów to pain in the ass. Innymi słowy praca programisty jest marnotrawiona

na rozwiązywanie problemów nie występujących na nowoczesnych systemach. W takiej sytuacji nie dość

że mamy skromną ilość developerów to ich czas jest nieefektywnie wykorzystany. Nowi się nie pojawiają

bo jak zobaczą jakimi średniowiecznymi metodami by się musieli posługiwać to im się odechciewa.

[#43] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@smith, post #42

Zgadzam się że pod amigowymi systemami programowanie nie jest takie jak w nowoczesnych systemach. Zgadzam się że jest mało developerów. Więc po co kilku ma poświęcać swój czas na kolejny system. Ja rozumiem że to jest hobby i ich prywatny czas z którym mogą zrobić co chcą, ale moim zdaniem fajnie by było gdyby połączyli swoje hobby z rozwojem jakiegoś pożytecznego programu. Dla amigowych systemów brakuje porządnych programów z tak wielu dziedzin, że jest w czym wybierać (np. niech ktoś napisze nowoczesne narzędzia dla programistów).
[#44] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@smith, post #39

Bo te które mamy są przestarzałe technicznie i a ich architektura skutecznie uniemożliwia ich rozwój.



Kolega musial sie niezle uderzyc i cos mu sie pomylilo, ewentualnie tragicznie pomylil portale. Kolega sobie mysli ze Amigowcy wyrzuca swoje AOS4, MOSy i AROSy i przesiada sie na jakiegos niedorobionego jeszcze Linuxa? Oj Smith! :P
[#45] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@smith, post #40

A co to ma do rzeczy?
[#46] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@smith, post #41

Na przykład na tym, że da się przekompilować na ten system, po niewielkich zmianach istniejące programy.



Twoja wiedza jest imponująca biorąc pod uwagę fakt, że Anubis nie wyszedł poza wstępną fazę planowania (przynajmniej tak wynika z informacji, jakie przedostały się do tzw. szerokiej publiczności).
[#47] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Bigo, post #43

Więc po co kilku ma poświęcać swój czas na kolejny system.



Jak już napisałem po to żeby czas developerów, którzy są, lepiej wykorzystać. Do tego łatwy do oprogramowania system ma szans przyciągnąć nowych.

[#48] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Andrzej Drozd, post #44

Skoro raz już się przesiedli z AOSa na MOSa to dlaczego nie mieli by tego zrobić ponownie tym bardziej że różnica w fajności będzie większa niż między AOSem3.9 a MOSem a do tego poprzednia przesiadka doprowadziła do rozmycia pojęcia amigowości.
[#49] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #45

Jeżeli odpowiedź brzmi zero to poza przyrostem prędkości i spadkiem ceny sprzętu nie zauważysz różnicy.
[#50] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Grzegorz Kraszewski, post #46

Twoja wiedza jest imponująca



No widzisz

[#51] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@smith, post #48

Sprawa MOSa jest zupelnie inna. Ludzie przesiedli sie na MOSa w czasach gdy nie bylo innej alternatywy. AOS4 strasznie kulal i nikt nie spodziewal sie ze jednak cos z tego bedzie. Uzytkownicy MOSa tym samym nigdy nie wyparli sie swojej Amigowosci. Mimo wszystko i mimo tych wszystkich wojen, jestesmy jednak dosc spojni - jestesmy Amigowcami. Zaloze sie ze wiekszosc uzytkownikow Pegaza/Efiki bez wahania kupilaby AOS4 gdyby byla taka mozliwosc.



Sprawa Anubisa jest zupelnie inna. Mozna ja porownac do AROSa ktory powstal na x86. Amigowcy raczej obojetnie podszedli do tego systemu, a na pececie i tak wola odpalic WinUAE i po prostu "Amigowac". Uzytkownicy innych systemow na PC, zupelnie olali ten system lub nie maja o nim zadnego pojecia, ewntualnie traktuja go jako jakiegos kolejnego klona Linuxa.

Dopiero gdy AROS zawital na Efike, sprawa sie nieco zmienila i jest wielka szansa ze uzytkownicy MOSa bede uzywac AROSa rownolegle. Tym bardziej ze wsrod uzytkownikow MOSa jest duzo znakomitych programistow ==> czyli jest szansa na Amigowy/MOSowy soft na AROSie.



Anubis natomiast nie ma zadnego zaplecza, a jezeli bedzie skazany tylko na x86, to na pewno nie zadomowi sie u Amigowcow, ktorzy tak wlasnie potraktowali AROSa x86.

Czyli Anubis nie bedzie systemem dla Amigowcow i watpie tez ze ktos inny sie nim zainteresuje.
[#52] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Andrzej Drozd, post #51

Dodam jeszcze tylko ,że szkoda by było żeby tak zdolni programiści marnowali czas na pisanie czegoś co jest raczej mało lub wręcz wcale nieprzydatne.Wyniki ankiety jednoznacznie pokazują w jakim kierunku powinni zmierzać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem