• Ankieta

Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

  • jestem za, podoba mi się ten pomysł
    13 głosów 14.3%
  • zapowiada się ciekawie, ale wątpię w szybki rozwój projektu
    13 głosów 14.3%
  • nie podoba mi się, lepiej byłoby wspierać już istniejące rozwiązania zamiast tworzyć kolejny system
    45 głosów 49.5%
  • nie interesuje mnie system oparty na jądrze Linuksa
    20 głosów 22%

Ankieta skończyła się 14.11.2008

[#1] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Ja tam jestem za :)
[#2] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Drako^lM, post #1

A ja nie.
[#3] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Ja jestem niezainteresowany.
[#4] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Ja też za.



Ale wiecie.. Brzydka taka ankieta jakaś..

Powstaje nowa (czy tam jak ktoś woli - kolejna) amigowa inicjatywa, a tu taki obuch między oczy "po co to robicie -- i tak będzie kijowe". I to czuć jak bum-cyk-cyk, że takie jest stanowisko portalu.. Tak czuć.. I to smutne raczej takie. I w ogóle fe.
[#5] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Kokos, post #4

Odebrałem to bardziej jako inicjatywe, której brak jakiejś solidnej argumentacji poza "bo moge". Zwłaszcza czytając komentarze.



W sumie czekam na poszerzonego newsa o tym, że albo mają dość pisania systemu zgodnego z AOS, albo pokłócili sie co do dróg rozwoju, lub są już niechetni środowisku, ... etc.



Sama wiadomość jest mało wyrazista. Nawet nie wiem czy powinna być umieszczona w portalu.
[#6] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Kokos, post #4

Zagłosowałem na opcję 3 i tego będę się trzymał. Po co następny system? Mamy już 3 inne...
[#7] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Kokos, post #4

Ja absolutnie nie mam takich odczuć. Ankieta wg. mnie ciekawa, warto poznać co amigowa brać sądzi o takim wynalazku.



W pierwszym momencie prace nad Anubisem wydały mi się bez sensu. Ale gdy przyjrzałem się temu ciut bardziej, troszkę pomyślałem, doszedłem do wniosku że inicjatywa fajna. Tyle że inną sprawą jest, jak daleko ten projekt zabrnie...
[#8] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Kokos, post #4

A ja jestem kategorycznie przeciw.Dla mnie Amiga musi być "nie-x86".Zawsze tego oczekiwałem i oczekuję.
[#9] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Myślę, że lepiej wspierac istniejące projekty.
[#10] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Tak jak napisałem - ciekawa nazwa i nic poza tym. Gdyby wybrali inne jądro niż linuksa, to może byłbym za tak. Linuks jest fajny jeśli się go zestawi z Windowsem, ale z istniejącymi systemami amigopodobnymi to on mnie już, ani ziębi, ani parzy. Zamiast tworzyć nowego linuksa z innym interfejsem (boję się, że do tego to się sprowadzi), trzeba było przeportować któryś już istniejący.
[#11] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Kokos, post #4

Powstaje nowa (czy tam jak ktoś woli - kolejna) amigowa inicjatywa



A na czym polega amigowość tej inicjatywy? Na tym, że nowy, oparty na nieamigowym kernelu i niekompatybilny z żadnym amigopodobnym systemem Anubis jest inspirowany w pewnej mierze AmigaOS-em? To przecież zupełnie nieamigowy system, więc dlaczego miałby się tu cieszyć estymą?
[#12] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Zagłosowałem na nie ponieważ uważam że największym problemem systemów amigowych jest brak odpowiedniego oprogramowania wynikający z małej liczby programistów z których większość pisze coś w wolnych chwilach. Ludzi związanych za nowym projektem uważam za dobrych programistów więc moim zdaniem swój czas który poświęcają na hobbystyczne programowanie mogliby poświęcić na rozwój jakiegoś programu użytkowego (np. ostatnio był news o braku developera potrzebnego do rozwoju pakietu biurowego Papyrus Office). Myślę że dobry pakiet biurowy to rzecz której w tej chwili najbardziej brakuje i jego powstanie ucieszyłoby całe środowisko.
[#13] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@ender, post #10

Nie ma się wogóle czym ekscytować. Wyraźnie widać, że autorzy tego projektu po prostu chcą się pobawić tworząc kolejny system. Raczej nie zależy im na masie użytkowników i sami chyba zdają sobie sprawę z tego, że za jakiś czas on i tak upadnie.



Mnie się ten projekt, w przeciwieństwie do AROSA, nie podoba. To sztuka dla sztuki, ale autorzy dla własnej zabawy mogą ją przecież sobie uprawiać... Na zasadzie każdego innego hobby, jak choćby kolekcjonowanie motyli. (To nie miała być aluzja ;) )



A nazwa osobiście też mi się fajna nie wydaje.
[#14] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Kokos, post #4

A bo i bum-cyk-cyk. Kto bedzie uzywalas jakiegos nowego amigowego Linuxa, gdy chetnych nie ma na nawet na AROSa (w swiecie PC).



My potrzebujemy sprzetu i to lepszego niz jest dostepny, na trzy istniejace juz systemy.
[#15] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #8

Ale to przecież nie będzie "amiga"... Nawet aros nie uzurpował sobie prawa do bycia projektem "amigowym", a co dopiero anubis...
[#16] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@ender, post #10

Tak jak napisałem - ciekawa nazwa i nic poza tym. Gdyby wybrali inne jądro niż linuksa, to może byłbym za tak.



A co za różnica na jakim jądrze to będzie działać? Przecież tu chodzi o pewne założenia, które ma spełniać takie jądro (np. ochronę pamięci, śledzenie zasobów czy obsługę pamięci wirtualnej)... Po co wymyślać koło na nowo, skoro można skorzystać z czegoś co istnieje i działa?

Jądro to nie jest cały system. To podstawa systemu, ale ta podstawa wcale nie musi rzutować na to jak będzie system wyglądać, i jak będzie ogólnie skonstruowany.
[#17] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Bigo, post #12

Nikt chyba nie mówił że to będzie amigowy os, to system inspirowany aos-em.

Jestem za tak, bo to może być ciekawy projekt :)
[#18] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@MinisterQ, post #15

Zgadza się.Tylko dlaczego "nasz" portal w takim razie informuje o tego rodzaju przedsięwzięciach?Moim skromnym zdaniem to strata czasu.Co innego UAE tam przynajmniej działa amigowy soft-czasem lepiej czasem gorzej,ale przynajmniej udaje Amigę.Natomiast AROS i Anubis to takie "na siłę amigoupodobnione" systemy,nic poza tym.
[#19] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?
Nie rozumiem sensu tej sondy.

Z tego co wiem system ten istnieje dopiero w planach i publicznie prawie nic o nim nie wiadomo. Założenia, cele, podstawowe ficzery, potencjalni użytkownicy, nic. Jak zatem można "ocenić inicjatywę" i gdzie jest odpowiedź "za mało danych aby ocenić inicjatywę"? :P

Rzucenie hasłem "system inspirowany przez AmigaOS" także mówi o nim dokładnie nic. Windows też jest inspirowany przez AmigaOS, bo ma GUI, ikonki i można obsługiwać go myszką, zupełnie jak w AOS 1.x, który wyszedł zdecydowanie wcześniej.
[#20] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Mario, post #19

Racj.I w planach niech pozostanie.
[#21] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #18

Strata czasu? A czy newsów z kategorii Amigi, i MorphOSa razem wziętych jest tak dużo, że można sobie aż tak wybrzydzać? Jaka to strata czasu z obiektywnego punktu widzenia?

Poza tym PPA to nie jest hermetycznie zamknięta puszka w rodzaju pewnego bratniego portalu - jeśli coś ma wspólnego z Amigą, nawet w niewielkim stopniu - to o tym informujemy. A w kontekście Anubisa przecież padają sformułowania iż ma to być system inspirowany w jakimś stopniu AmigaOSem. Oczywiście przyznać trzeba, że na chwilę obecną nie wiadomo w jakim stopniu. Jeśli okaże się że to będzie kolejny BeOS, który - jak co poniektórzy powinni pamiętać - też był inspirowany AmigaOSem, ale poszedł własną drogą, i dziś już niewielu pamięta o tej "inspiracji" - to z przyczyn oczywistych o nim informować nie będziemy.



A o "amigowość" AROSa nie ma się sensu sprzeczać. Ten system ma wbrew pozorom wiele wspólnego z AmigaOS - pomimo że jego twórcy nie uzurpują sobie prawa do nazywania ich projektu amigowym. Dowodem na to jest chociażby możliwość skompilowania i uruchomienia programu oryginalnie napisanego dla AmigaOS pod AROSem.
[#22] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@Mario, post #19

Windows też jest inspirowany przez AmigaOS, bo ma GUI, ikonki i można obsługiwać go myszką, zupełnie jak w AOS 1.x, który wyszedł zdecydowanie wcześniej.



Jest pewna subtelna różnica - twórcy windowsa nie mówią na ten temat ani słowem, i żaden z jego twórców nie przyznaje się do jakichkolwiek związków z AmigaOSem.

Już prędzej można mówić o inspiracji windowsa wczesnym MacOSem i Makiem...
[#23] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@MinisterQ, post #21

Wszystko się zgadza.Wiem ,że cierpimy na brak prawdziwie "amigowych" newsów,ale czasami to nie jest powód zapychania portalu.Już bardziej bym wolał czytać newsy o postępach prac nad MOSem w wersji dla mini(marzyciel ze mnie).OK ja już odpuszczam i idę sobie odpale Multiverse na E-UAE

[#24] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #18

Tylko dlaczego "nasz" portal w takim razie informuje o tego rodzaju przedsięwzięciach?



Poniewaz maja cos wspolnego z Amiga. :)

A ze wiekszosc uzytkownikow portalu sceptycznie podszedla do projektu, to juz inna sprawa.

Sceptycy przeciez nie narzekaja na PPA, ktory solidnie innormuje o projekcie, tylko narzekaja na nowy projekt. :)
[#25] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #23

Jeśli sami twórcy MorphOSa byli zainteresowani takim informowaniem, to czemu nie? Ale wszyscy wiemy jak wygląda medialność MOST od strony praktycznej...
[#26] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@MinisterQ, post #25

Wiemy dobrze jak to wygląda z MOSTem.Ale jest nadzieja na fotkach z Amiga Meeting Bad Bramstedt 2008 widać ,że chłopaki ostro pracują .Tak szczerze to czekam tylko na takie rozwiąznie.Ale to już poza tematem.
[#27] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #23

Wiem ,że cierpimy na brak prawdziwie "amigowych" newsów,ale czasami to nie jest powód zapychania portalu.




Zaloguj sie na PPA. Po prawej stronie masz menu uzytkownika. Poszukaj grupy "Pokazywane wiadomosci". Odznacz AROS-a. I przestan marudzic. Przeciez nikt cie nie zmusza do czytania tych newsow. Ba, mozesz je sobie nawet wylaczyc.
[#28] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@szuler, post #27

Tak samo Ty nie muszis czytać moich postów.Proste.
[#29] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #28

Oczywiście komentarzy ,a nie postów. :D
[#30] Re: Anubis - projekt nowego systemu operacyjnego inspirowanego przez AmigaOS. Jak oceniasz tę inicjatywę?

@eastone, post #28

Panowie, trochę luzu w święto. Jako członek redakcji PPA uważam, że news o Anubisie jest jak najbardziej na miejscu (mimo mojej osobistej negatywnej opinii na temat projektu). "Czystości rasowej" kultywować tu nie będziemy, od czasu do czasu na PPA mamy newsy luźno związane z Amigą, a ten należy właśnie do takiej kategorii. Oczywiście Anubis, o ile będzie się rozwijał, nie będzie częstym gościem naszych newsów, bo znajduje się poza profilem PPA (chociaż z kategoryczną opinią przyjdzie poczekać i zobaczyć co w ogóle zacznie się wyłaniać z tych zapowiedzi jakie mamy).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem