Komentarze do artykułu: LaTeX i Amiga - instalacja

[#1] Re: LaTeX i Amiga - instalacja
Uff... spociłęm się od samego czytania ! :)



A jak wygląda interface użytkownika ? W jaki sposób tworzysz stronkę z grafikę i obrazkami ? Jest tam jakieś GUI ?

[#2] Re: LaTeX i Amiga - instalacja
Aby wstawić plik graficzny do dokumentu należy użyć pakietu graphicx. A więc w preambule dokumentu piszemy nowe polecenie:



\usepackage{graphicx}



Natomiast w samym dokumencie gdzie ma pojawić się obrazek piszemy po prostu:



\includegraphics{obrazek.eps}



Ładny wykład na ten temat znajdziesz w publikacji "Włączanie grafik do tekstów w LaTeX2e. Ów dokument autorstwa Wojciecha Myszki jest udostępniony w internecie w postaci pliku pdf.



W mojej pracy dyplomowej korzystałem z innej metody, a mianowicie grafikę rysowałem samymi poleceniami TeXa. Oczywiście nie ręcznie. Wykresy funkcji tworzyłem przy pomocy GNUPlota. GNUPlot umożliwia zapisanie obrazka w postaci poleceń TeXa. Naturalnie ten program jest dostępny na Amigę. W takim przypadku niepotrzebny jest nawet pakiet graphicx! Wystarczy użyć polecenia:



\include{obrazek.tex}



Inną metodą jest zamiana obrazka do fontu TeX-owego programem BM2FONT. Także w necie znajdziesz dokument pdf: "The BM2FONT Manual".



Można konwertować także obrazki: png, gif, jpg w locie.



Na początek zabaw z grafiką można pobawić się w kolorowanie czcionek. Kłania się pakiet "color".



Można o tym pisać i pisać. W necie jest mnóstwo tekstów poświęconych temu tematowi. Polska grupa użytkowników TeXa działa prężnie. Organizowane są w Polsce co roku konferencje na temat szeroko pojętego składu tekstów. Wszystko kręci się oczywiście wokół TeXa.



Jeśli chodzi o GUI, o które pytałeś, to proszę o precyzyjniejsze pytanie. Grafikę tworzy się w zwykłych programach graficznych albo mniej niezwykłych. Zobacz Fig na Aminecie. Aby obejrzeć dokument z grafiką należy podejrzeć go w ShowDVI (B&W only) lub GhostScripcie (fullcolor :) czy AmiPdf-ie. Jak ktoś chce to GUI do Ghostscripta może zainstalować niejedno i polską lokalizację jeśli sobie zapragnie również.
[#3] Re: LaTeX i Amiga - instalacja

@rjack, post #2

Dzięki za odpowiedź... w międzyczasie zrobiłem krótkie rozpoznanie n/t TEXa... i, niestety, wygląda na to że to nie jest to o czym marzą młode dziewczęta :) ... zasadniczo szukam czegoś wygodnego do robienia PDF... i pod względem prostoty TEX mieści się chyba na ostatnim miejscu... ale IMHO warto wiedzieć że ten darmowy pakiet pozwala na zapis w formacie PDF czy PS... i, jeśli chodzi o PDF, może być jakąś alternatywą dla np. Pagestream czy FinalWritera...
[#4] Re: LaTeX i Amiga - instalacja

@Dopuser, post #3

Słusznie zauważyłeś. Niestety świadomość w zakresie możliwości TeX-a jest niska. Wyobraźmy sobie następujący zestaw narzędzi: baza SQL --> serwer www z php --> przeglądarka internetowa --> TeX --> plik pdf --> GhostScript --> drukarka.



Pod ten schemat pasuje wiele problemów, które rozwiązujemy codzienie na swoich kompach, np. dokumenty pit.



Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem