Komentarze do artykułu: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

[#1] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash
No no... muszę powiedzieć, że to nawet działa:)mam adapter firmy Datafab i kartę 64mb firmy EMTEC i kupując na Allegro zamknąłem się w kwocie 26zł+ przesyłka:) Adapter kupiłem używany, natomiast kartę- nową, także na allegro. Adapter cięzko "wchodzi" do Amigi 600, ale na upartego można wszystko:)
[#2] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash
Bordzo spodobał mi się ten pomysł. Jestem świeżo umieczonym Amigowcem. Posiadłem A600 (ROM 37.300), przy okazji mam akurat taki adapter i kartę CF 64MB z aparatu...

Karta pasuje, widzę ją w programie PrepCard jako Toschiba... Ale bez wymienionych sterowników nic wiecej nie zrobie.

[post zmodyfikowany przez moderatora]
[#3] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash
A co można zrobić, gdy po rozpakowaniu fat95.lha i kliknięciu na ikonę install ekran tylko mrugnie i nic się nie dzieje?



System kartę widzi, mogę z niej odczytać dane, ale już nie mam możliwość jej sformatować lub coś z niej usunąć.

[#4] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@cichym, post #3

tak jest zrobiony installer fat95, ze nic nie pokazuje tylko kopiuje co trzeba. skoro widzisz zawartosc karty to znaczy, ze wszystko dziala jak nalezy. formatowac musisz przez program dolaczony do pakietu (jest w c, nie pamietam nazwy)
[#5] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@Czarek, post #4

Świetnie. Dziękuję, już wszystko działa!!!
[#6] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash
Artykół jest zajebisty.Ja od siebie chciałbym dodac że kupujac w sklepie należy

1.z góry zaznaczyc że chce się kupic czytnik do kart typu 1 i 2 CF najlepiej sie oplaca.Bo sa sprzedawcy nie znajacy sie na żeczy i wciskaja kit symbol takiego to CF+.

2.Dla poczatkujacych bo i tacy sa.Nalezy pamietac ze port PCMCIA w Amidze ma pewna wade i czeba ja skorygowac programowo na Aminecie odpowiednie pliki lub z lutownica w reku jak kto woli.
[#7] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash
Ja coś mam pecha z tym podłączeniem do Ami CF...



Mam zainstalowane CFD i FAT95 ale karty nie widzi:(

W PC karta jest widoczna, w Amidze nie. Czy ktoś ma pomysł czego mi brakuje albo co jest nie tak?
[#8] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@RafS, post #7

Jaka Amiga, jaka karta?
[#9] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@Norbert, post #8

Amiga 1200, system 3.0, procek 030

karta CF PEAK 1 GB

adapter PRETEC

nie wiem jak sprawdzić czy karta to typ I czy II bo nigdzie jakoś nie mam napisane, w PC normalnie widzi, zapisuje i działa, wcześniej karta była podpięta pod Ami przez adapter IDE->CF i była widziana, zainstalowałem na niej nawet system i Settlersy;) Ale były problemy gdy do tego samego portu IDE podpinałem coś jeszcze i musialem zrezygnować z tego rozwiązania, nie chciałem wrzucać karty do szuflady więc myślałem że wykorzystam do przenoszenia danych, a tu kolejna niespodzianka, bo po zamontowaniu CF0, nic się nie pokazuje na blacie Workbencha, w FileMasterze pokazuje CF0: ale bez nośnika, tak jakby było puste. Po kilku nieudanych próbach z zapisaną partycją amigową sformatowałem na FAT i pod PC działa normalnie, na Ami dalej nie.
[#10] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@RafS, post #9

Sciagnij program FINDDevice z pakietu IdeFix (Aminet)

Sprawdzisz nim czy Amiga "widzi" CF pod jakim UNITem i DEVICE.

Mozliwe ze beda potrzebne patche CardReset i CardPatch (Aminet)
[#11] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@Norbert, post #10

Dzięki Norbert że pomagasz, powoli coś się zaczyna dziać, na razie wciąż nie działa, ale...



FindDevice normalnie nic nie widzi, dopiero jak zaznaczę "Show All Device Type" to przy compactflash.device pojawia mi się przy unit - 0, a przy reszcie prostokąciki..



Żeby było ciekawiej, karta jest widziana i rozpoznawana przez systemowych tool - PrepCard, ale nic z nią nie można zrobić, tylko tyle że pokazuje CF 1 GB i nic więcej.



Co dalej? Z góry dzięki za pomoc.

[#12] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@RafS, post #11

Moutliscie powinienes miec wpisane:



DEVICE=devs:compactflash.device

UNIT=0
[#13] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@Norbert, post #12

tak też jest i nic z tego...



karta nie jest widziana, tylko przy pomocy PrepCard widać że jest CF 1 GB, poza tym jakby jej nie było...



nie wiem, może po prostu akurat tej karty Amiga nie lubi;) tylko że już nie wydam kolejnych pieniędzy żeby sie przekonać, już i tak sporo poszło na rzeczy które się okazały nieprzydatne. Szkoda.



jeśli jeszcze na coś wpadniesz to daj znać



Pozdrawiam
[#14] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@RafS, post #13

To nie jest miejsce na rozpisywanie sie.

Zaloz watek na forum i opisz problem, wstaw mountliste dla CF oraz jakie pliki zainstalowales i gdzie.
[#15] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash
Witajcie...prosze o pomoc...

Gdzie znaleść plik carddisk.device? Proszę o info lub podesłanie na vequ@poczta.onet.pl



Pozdrawiam,

Paweł
[#16] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@vequ, post #15

U mnie działało i nagle przestało, ale pomijając ten fakt, mam wszystko gołe jak pupka niemowlaka i nachodzi mi jedno pytanie: jak można uszkodzić kartę wyjmując ją z czytnika, a nie uszkodzić wyjmując razem z czytnikiem, skoro czytnik (przynajmniej mój) to nic innego jak przedrutowane piny z PCMCIA na piny CF? W czytniku nie ma ani jednej części elektronicznej, nawet najmniejszego rezystorka. Czytnik jest konstrukcji jak przejściówka z 2,5 na 3,5".
[#17] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@Czarek, post #4

Witam, mam pytanie dotyczące artykułu.

Napisane jest, żeby pobrać pakiet CFD, rozpakować i wrzucić 1 plik do DEVS, a drugi do DEVS/DOSDRIVERS... no i proste pytanie się nasuwa :)

Co z resztą plików z pakietu CFD skoro wytłumaczone jest tylko co zrobić z dwoma plikami... a tam jest dużo więcej plików i katalogi :)

a drugie pytanie czy fat95 jest niezbędne jezeli karte bede używać z systemem plików amigowym, a na pc mountować pod winuae?
[#18] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@zmiennik, post #17

FAT95 jest wymagany tylko do dyskow/dyskietek FAT
[#19] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash
aby wyjmować całą kartę wraz z pamięcią

say what
[#20] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@QkiZ, post #19

No właśnie, co to ma być? Chodziło o wyciąganie całego adaptera z kartą czy wyciąganie całej karty? Zapewne chyba bezpieczniej będzie wyłączać komputer co by nie było później że coś się popsuło...

Poza tym zabrakło 2 najważniejszych informacji:

1. Czy wystarczy sformatować kartę pod Windowsem na FAT32 czy trzeba ją jakoś specjalnie formatować w inny sposób? (mam kartę 512MB i tak sformatowana czyta się w Amidze).

2. Czy karty pojemności rzędu kilku GB będą widoczne w Amidze po sformatowaniu na FAT32 czy jeszcze trzeba odprawiać jakieś czary?
[#21] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash
Witam

Mam pytanie: Czy jest jakaś określona wielkość maksymalnej karty CF podłączonej przez PCMCIA ? Czy np. karta powyżej 4GB nie będzie powodować zwiech Amigi 1200 ?
[#22] Re: Amiga 600/1200 i czytnik kart Compact Flash

@Hubez, post #21

Jeśli chodzi ci o używanie karty CF do pzrenoszenia danych z PC do Amigi przez PCMCIA to używam SANDISK ultra 16GB 30mb/s. Problemów nie mam żadnych.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 11:20:26 przez Stoopi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem