Komentarze do artykułu: AWeb Lite 3.5 beta 8

[#1] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8
O rany! Sebastian, ileż to czasu upłynęło, gdy zacząłeś pisać ten tekst? :) Przecież Aweba sam już chyba od lat nie używam... :( Poza tym prosiłem, żebyś nie umieszczał mnie na liście "współpracowników" - choć z drugiej strony, nie powiem, że mi nie miło. :)
[#2] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8
Pliki rozpoznawane są wyłącznie przez rozszerzenie (nie przez typy MIME).



Czy oby na pewno ?





Szkoda tylko, że przyciski nawigacyjne nie mogą zostać w ten sposób oprogramowane



Znaczy w jaki sposób ? Bo ich funkcje można zaprogramować...



Dla przykładu, aby cofnąć się o kilka stron wstecz (nie jedną) należy wywołać okienko historii

i stamtąd wybrać żądaną stronć



??? Od dawien dawna wystarczy klikać na guzik cofania sić wstecz... idzie do tyłu jak burza :)



Ciekawym szczególikiem jest, wzorem z pecetowym przeglądarek, zmiana wskaźnika myszy po najechaniu na odnośnik

(szkoda tylko, że ten wskaźnik jest w niskiej rozdzielczości).



U mnie jest w wysokiej... poza tym można go zdefiniować, o ile dobrze pamićtam...



Program jakoś dziwnie korzysta z własnego cache. Pobrany obrazek z sieci w przypadku cofania się na poprzednie strony,

ponownie jest doczytywany z sieci (zamiast z cache).



Opcje ustawień cache'a nie dostyczą obrazków czy jak ? Ustaw "Once per session"...



Takich "kwiatków" jest wićcej... w sumie artykuł do poprawki IMHO...
[#3] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@Adam Kulesza, post #1

Adamie, bardzo przepraszam. Wysyłałem do Ciebie zapytanie o weryfikacje tekstu i w jaki sposób mam uwzględnić Twoją pomoc. W tej wersji chyba go zaakceptowałeś. Możliwe, że się nie zrozumieliśmy trochę. Jeżeli życzysz sobie usunięcie nazwiska to nie ma problemu.
[#4] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@Dopuser, post #2

Pliki rozpoznawane są wyłącznie przez rozszerzenie (nie przez typy MIME).



Czy oby na pewno ?



Nigdy nie udało mi się znaleźć żadnego konfiguratora MIME w AWeb.



Dla przykładu, aby cofnąć się o kilka stron wstecz (nie jedną) należy wywołać okienko historii
i stamtąd wybrać żądaną stronć




??? Od dawien dawna wystarczy klikać na guzik cofania sić wstecz... idzie do tyłu jak burza



A da się cofnąć jednym ruchem o 20 stron wstecz (a nie dwudziestoma kliknięciami)?



Ciekawym szczególikiem jest, wzorem z pecetowym przeglądarek, zmiana wskaźnika myszy po najechaniu na odnośnik
(szkoda tylko, że ten wskaźnik jest w niskiej rozdzielczości).




U mnie jest w wysokiej... poza tym można go zdefiniować, o ile dobrze pamićtam...



U mnie jest w niskiej. Nie udało mi się tego w żaden sposób zmienić. Testowałem na wersji 3.5.08 68k.



Program jakoś dziwnie korzysta z własnego cache. Pobrany obrazek z sieci w przypadku cofania się na poprzednie strony,
ponownie jest doczytywany z sieci (zamiast z cache).




Opcje ustawień cache'a nie dostyczą obrazków czy jak ? Ustaw "Once per session"...



Spróbuję i ewentualnie zostanie to poprawione, choć jestem na 90% pewien, że tak mam ustawione.



Takich "kwiatków" jest wićcej... w sumie artykuł do poprawki IMHO...



Masz szansę napisać lepszy. Nikt nie broni. Twoją krytykę przyjmuję i przyjrzę się uważniej kilku elementom, lecz to nie są tylko moje spostrzeżenia...
[#5] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8
Ze swojej strony mogę dodać, że:

- AWeb często lepiej radzi sobie z protokołem SSL niż IB

- Fakt, że kursor po najechaniu na link jest w lo-res pozwala użytkownikom Amithlona zobaczyć go prawidłowo

- AWeb o wiele lepiej obsługuje znacznik <PRE> niż IB

- Jeżeli podczas przeglądania stron WWW chcemy także wykonywać inne czynności, to zauważyłem, że IB zabierze "moc" innym do renderowania stron, a AWeb prędzej sam ulegnie spowolnieniu na tym samym priorytecie (co można wykorzystywać)

- Jeśli wchodzimy na stronę zabezpieczoną standardowym hasłem - lepiej to zrobić pod IB ;)

- Nie uważam, że AWeb jest zbędny gdy posiada się IB. To przydatna przeglądarka.
[#6] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8
Hmmm... proszę usunąć znaki większy-mniejszy przy PRE w moim poprzednim komentarzu i usunąć ten komentarz. Dzięki. ;)
[#7] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8
Konfigurator MIME znajdziesz w Browser Settings > Viewers, opcje Default lub Internal. Szczególy w Aweb:docs/mime.html

Pointery możesz wyedytować w zwykłym edytorze tekstu. Są to pliki w katalogu Aweb:Images zawierające w swej nazwie słowo "pointer". Szczegóły na Aweb:docs/pointers.html

Do cofania się od razu do danej strony służy - jak zauważyłeś - okienko History. Pod Awebem przypisz temu jakiś skrót klawiszowy (np. F1) i gotowe. Można wykorzystać również menusy czy nawet guzik Image w nawigacyjnym toolbarze...

Nie wspomniałeś słowem o Awebowym porcie Arexxa. Jest co nieco softu korzystającego z poleceń Awebowych... a w ogóle Awebowy Arexx

jako taki jest ciekawy... nie wiem czy IBrowse oferuje chociaż 50% możliwości Aweba w tym zakresie (na Aminecie jest Awebowy file manager, o ile dobrze kojarzę :) )

Co do odświeżenia strony po edycji żródła to u mnie to działa.

Dociąganie plików (resume) można sobie podpiąć (np. za pomocą wget) w link pop-up menu.

[#8] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@Dopuser, post #7

Konfigurator MIME znajdziesz w Browser Settings > Viewers, opcje Default lub Internal. Szczególy w Aweb:docs/mime.html



No to muszę to zweryfikować.



Pointery możesz wyedytować w zwykłym edytorze tekstu. Są to pliki w katalogu Aweb:Images zawierające w swej nazwie słowo "pointer". Szczegóły na Aweb:docs/pointers.html



Nie jest domyślnie, więc nie uważam jakobym napisał błędnie - dopiszę.



Do cofania się od razu do danej strony służy - jak zauważyłeś - okienko History. Pod Awebem przypisz temu jakiś skrót klawiszowy (np. F1) i gotowe. Można wykorzystać również menusy czy nawet guzik Image w nawigacyjnym toolbarze...



Nie jest to intuicyjne jak w każdym innym znanym mi browserze. Trzeba coś rzeźbić, więc znowu nie napisałem nic źle.



Dociąganie plików (resume) można sobie podpiąć (np. za pomocą wget) w link pop-up menu.



Domyślnie nie jest to wbudowane, więc znowu nic nie jest źle napisane. W ten sposób myśląc (można to i owo, w ten i inny sposób), to amigowe przeglądarki są idealne i nie wiem po co ludzie się ich czepiają ;)
[#9] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@mailman, post #3

> Możliwe, że się nie zrozumieliśmy trochę.



Ale to chyba się działo ponad rok temu i już naprawdę niezbyt pamiętam jak to dokładnie było, choć na pewno pisałem, że miałem rodzinną tragedię :( i mogę nie odpisywać na listy... (plus inne prywatne wyjaśnienia o co chodzi)



Tak prawdę mówiąc jestem zdziwiony, dlaczego dopiero teraz publikujesz ten artykuł, kiedy co gorsza wszystko wygląda na to, że Aweb to już niestety niemal zimny trup, który w dodatku do dziś w wielu sprawach nie dorównał staremu IB - nie wspominając nawet o jakże wielu rzeczach, które powinna mieć każda nowoczesna przeglądarka... Oczywiście fajnie by było gdybym się mylił, ale niestety, nie używam już amigowych przeglądarek do latania po necie - nie ma to sensu. :(



> Jeżeli życzysz sobie usunięcie (...)



Nie, to już i tak nie ma większego znaczenia :)
[#10] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@mailman, post #8

Nie jest to intuicyjne jak w każdym innym znanym mi browserze. Trzeba coś rzeźbić, więc znowu nie napisałem nic źle.



Nie trzeba "rzeżbić" a po prostu wykorzystać konfigurowalność Aweba... także za pomocą jego pojedyńczych poleceń Arexxowych choćby...



Dociąganie plików (resume) można sobie podpiąć (np. za pomocą wget) w link pop-up menu.



Domyślnie nie jest to wbudowane,




A w IBrowse jest ?



Tak na marginesie: pisanie że np. Aweb jest gorszy od IBrowse, bez poparcia tego dowodami nie świadczy dobrze o rzetelności...
[#11] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@Dopuser, post #10

Nie jest to intuicyjne jak w każdym innym znanym mi browserze. Trzeba coś rzeźbić, więc znowu nie napisałem nic źle.



Nie trzeba "rzeżbić" a po prostu wykorzystać konfigurowalność Aweba... także za pomocą jego pojedyńczych poleceń Arexxowych choćby...



Nie znam się na Arexx i co teraz mam zrobić?



Dociąganie plików (resume) można sobie podpiąć (np. za pomocą wget) w link pop-up menu.



Domyślnie nie jest to wbudowane,



A w IBrowse jest ?



Oczywiście.



Tak na marginesie: pisanie że np. Aweb jest gorszy od IBrowse, bez poparcia tego dowodami nie świadczy dobrze o rzetelności...



Możesz napisać polemikę. Zapraszam. Sądzę jednak, że nie znając IBrowse (dałeś temu przed chwilą dowód), ciężko będzie Ci zachować rzetelność. Poza tym, artykuł który jest mojego autorstwa ma prawo być subiektywny. Twój, który być może popełnisz, także taki zapewne będzie, więc nie potrafię zrozumieć tego prztyczka odnośnie rzetelności. Po prostu moje (czy tylko? chyba nie) odczucia z używania AWeba są kiepskie w porównaniu z IBrowse. AWeb (IMHO w domyśle) nie dorastał i nadal nie dorasta IBrowse do pięt, pomimo, że w kilku sferach trochę nadrobił stracony dystans.
[#12] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@Dopuser, post #10

Mailman napisał recenzję (czyli to jak on widzi użyteczność i używalność programu, odnosząc się do IBrowse do którego zalet jest zapewne przyzwyczajony), proponuję byś Ty napisał opis lub jakiś poradnik dla użytkowników w jaki sposób lepiej wykorzystać możliwości AWeba, mógłbyś się odnieść do recenzji mailmana, a przy okazji dać wiele rad (których nie podaje dokumentacja programu) jakie możliwości ma AWeb w połączeniu z odpowiednim wykorzystaniem ARexxa (z przykładami) i narzędzi zewnętrznych.
[#13] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@grxmrx, post #12

Nie problem a kwestia czasu, jak to zwykle bywa... a IBrowse 2.3 uruchamiałem jak się pojawił i już wtedy Aweb 3.4 wydawał mi się lepszy... ale z ciekawości sprawdzę sposób w jaki Ibrowse "dociąga" pliki... może coś z tego się "urodzi" :)...
[#14] Re: AWeb Lite 3.5 beta 8

@Dopuser, post #13

Gdzieś z 2-3 lata dość intensywnie użytkowałem Ibrowse (prawdziwa Amiga i emulator) i z perspektywy czasu mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że ta przeglądarka na swoje czasy była po prostu GENIALNA. Znakomity menadżer downloadu (np. ten wbudowany do dzisiejszego Firefoxa jest po prostu prymitywny i beznadziejnie wolny), praca w panelach (zakładkach), możliwość konfiguracji dowolnej strony (coś podobnego jak dzisiejszy Adblock w FF, choć oczywiście wynikało to z innych przyczyn), znakomita możliwość dopasowania ustawień do kiepskich konfiguracji oraz znakomita stabilność.



Aweb przydawał mi się tylko w nielicznych sytuacjach, głównie gdy jakaś strona używała pływających ramek. Przydatna też na AGA była możliwość pracy w samych odcieniach szarości. Poza tym były tylko same minusy: paskudna grafika GUI, wolny, niska stabilność (IB przez te 2-3 lata ekploatacji zawiesił mi się ledwie parę razy, a i tak głównie... offline), kiepska i niezrozumiała konfiguracja (np. cache) itp. Długo by opisywać, ale i tak wszystko przebijała wprost beznadziejna stabilność Aweba na OS 3.x...



Jak dziś jest nie wiem, zwłaszcza jeśli chodzi o maszyny z PPC i z nowymy systemami operacyjnymi. Ale obawiam się, że jeszcze długo, a być może do końca Aweb zostanie bardziej ciekawostką do potestowania, niż przeglądarką, którą można żeglować po necie. To samo zresztą niestety dotyczy przewidywalnej nowej wersji IB, gdyż nie da się ukryć - nie ma obsługi CSS, nie ma już amigowych przeglądarek...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem