Komentarze do artykułu: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

[#1] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2
"Profeska", dobrze się to czyta.
[#2] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2
Bardzo ładny poradnik :D Niestety nie skorzystam już z niego, ponieważ metodami prób i błędów sam się nauczyłem. Ale nie mniej jednak przyda się wieeelu osobą. Nie wiem czy ktoś to już pisał, ale metoda pozwala na przenoszenie danych nawet przy użyciu amigi 500 z 512 KB RAM. Więc, każdy kto ma "gołą" amigę i Work Bencha na dyskietkach może sobie coś po przegrywać.
[#3] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@gohanks, post #2

nie znam nikogo kto by mial "jeszcze" A500 z 512 kb ;-] chyba ze mu bateria sie wylala (ale na allegro chodza rozszrzenia po 10 zl ) super artek ..Ppill zyjesz jeszcze pamietasz picie w akademiku i AKMy ;))) ? he he he mozna by na bro sie w wawce spotkac ;-]
[#4] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@HOŁDYS, post #3

Pamiętam... stare, dobre czasy :) Nie mieszkam już na stałe w Wawie ale często wpadam do stolicy więc nie ma problemu.



Jeżeli chodzi o przenoszenie danych między PC a poczciwą pięcsetką to polecam jeszcze mój mały projekt Hombre -- umożliwia nagrywanie ADFów na wiele różnych sposobów. Oto strona domowa:

http://wiki.abime.net/transfer:hombre
[#5] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2
Wszystko pięknie ładnie, ale Windowsowcy utkną na Na Amidze zamykamy okno Prefs (gadżet w prawym górnym rogu) - chyba powinno być "w lewym górnym rogu" :)
[#6] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@recedent, post #5

Dzięki za zwrócenie na to uwagi! Niedługo pewnie zostanie to poprawione :)
[#7] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@HOŁDYS, post #3

dodam jeszcze jedno dzielo Firmy Clonate .. super dziala na A500 512 kb takze od razu z pc po serialu wrzuca track po tracku na DF0: nic nie musisz pisac (w przypadku braku znajomosci AmigaDOS) program nazywa sie Aexplorer ..



dziala na WB 1.3



Predkosc przy 19200 bodach (900 kb) to 3 minuty ..

[#8] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2
@mailman

Dzięki za korektę!



@Hołdys

Znam... tylko jest to program komercyjny i to dosyć drogi (jak dla mnie). Podobne efekty, a nawet lepsze można uzyskać przy pomocy darmowych rozwiązań.
[#9] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2
pozwolę sobie zauważyć, że artykuł wprowadza po części w błąd. :P Napisane jest:
(...)kawałek co najmniej 9- cio żyłowego kabla

...podczas gdy według schematu wystarczy 7. I ja przy budowie kabla użyłem siedmiu (natomiast do wyprowadzenia portu COM na kablu z PC - jako przedłużacz do celu łączenia z Amigą - wykorzystałem 8-żyłową skrętkę).
[#10] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@ender, post #1

Bardzo fajnie napisane i zilustrowane :)
[#11] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@KJB, post #10

Kursorami "góra/dół" możemy wyświetlić poprzednio wydane komendy i ponownie je wykonać, zaoszczędzając czas na ich ponowne wpisywania.


Na A500 z WB1.3 to nie działa.

edit-----

W linii poleceń wpisujemy "format drive df0: name pusty inhibit" (oczywiście bez cudzysłowów), gdzie "drive" wskazuje stację dysków, w której odbędzie się formatowanie (w naszym przypadku wewnętrzną stację oznaczoną jako DF0:), "name" określa nazwę, która zostanie przypisana dyskietce, a "inhibit" uchroni nas przed irytującymi komunikatami po włożeniu dyskietki w nierozpoznawalnym przez system formacie


format drive df0: name pusty inhibit


daje komunikat: "Usage: format DRIVE <disk> NAME <name> [FFS][NOICONS][QUICK]


Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 00:04:28 przez KJB
[#12] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@KJB, post #11

Jeśli nagram dyskietkę w formacie systemowym to jest OK, jak nagram NDOSową (demo lub gra), to przy próbie wczytania mam requester "Error validating disk/key 880 checksum error", po paru kliknięciach na "cancel" mam "Not a DOS disk in unit 0".

Jeśli przed nagraniem dyskietki za pomocą ADFSender:
- sformatuję ją w xcopy na "wb format" - mam komunikat jak wyżej.
- sformatuję ja w xcopy na "noboot" - dyskietka nie startuje, wciąż jest ekran ręki z dyskietką

Byłem pewien że nagrywając ADFa na dyskietkę zapisuję wszystko razem z bootblockiem, ale widząc efekty jakie pisałem - nie kumam tego.

Przypominam że dyskietki systemowe jak np. wb1.3 albo inne nagrane w OFS jak protracker - działają...
[#13] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@KJB, post #12

Moze byc kilka powodow:
- źle kopiuja sie dane przez kabel na dyskietke (bootblock)
- obraz adf jest uszkodzony (bootblock)
- uszkodzona dyskietka (bootblock)

I maly eksperyment.
Czy jak sformatujesz dyskietke jako NOBOOT to czy skopiowany na nią obraz WB wystartuje Amige ?
[#14] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@Norbert, post #13

Eksperyment zrobiony, wb1.3 wystartował z dyskietki wcześniej sformatowanej na noboot.
[#15] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@KJB, post #14

Czyli pozostają błędy transferu, lub uszkodzone dyskietki albo stacja kończy żywot.

Kolejny eksperyment
Sprawdź sumę kontrolną "błędnego" adf .
Nagraj go na dyskietkę a potem spowrotem na adf .
Porównaj sumy obu plików czy są jednakowe .
[#16] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@Norbert, post #15

Odkopię temat.
Czy znacie sposób na skuteczne przesyłanie danych, jeśli zamiast Windows na PC jest Linux? Kupiłem na Allegro odpowiedni kabelek. Próbowałem na początek tak łopatologicznie - ustawić parametry terminala na Amidze, odpalić program Terminal z WB 1.3 (z dyskietki Extras), na PC odpalić Minicoma z takimi samymi parametrami połączenia, ale jedyne co uzyskałem to zmiana statusu w pasku tytułu terminala na Amidze z "MODEM NICHT BEREIT" na "MODEM BEREIT!" - czyli połączenie i jakaś reakcja jest. Ale wciskane klawisze nie powodują wyświetlenia czegokolwiek po drugiej stronie.
Próbowałem ręcznie, najpierw skonfigurowałem port:
stty 19200 -parenb cs8 crtscts -ixon -ixoff raw -F /dev/ttyUSB0

Potem próbowałem po prostu przesłać coś z linii poleceń używając urządzenia /dev/ttyUSB0 i cat, ale druga strona nie reaguje. Również, jeśli po stronie Amigi użyję "type ser:", nic się na ekranie nie wyświetla.

Macie jakąś podpowiedź, jak sobie z tym poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 12:35:33 przez perinoid
[#17] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@perinoid, post #16

[#18] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@Norbert, post #17

Tak. Próbowałem. Nie działa. Kabel jest niby zrobiony poprawnie, ale nie mogę przesłać niczego między komputerami. Zaczynam się zastanawiać, czy port RS w Amidze nie jest uszkodzony...
[#19] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@perinoid, post #18

Port może być uszkodzony, ale spróbuj dosemu lub dosboxa do komunikacji z Amigą
Uzyj do tego parnetu z Aminetu. Po stronie linuxa uruchom programy dla msdosa
[#20] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@Norbert, post #19

Chciałem jeszcze wrócić do tematu ale w sprawie przenoszenia danych z Amigi na PC.

Potrzebuję porady, dlaczego w trakcie wysłania pliku z Amigi odbiór na PC zatrzymuje się w okolicy 1 kB? Do komunikacji nie używam specjalistycznego oprogramowania. Chcę to zrobić przy użyciu komend CLI/Shell na Amidze oraz CMD na PC.

Na Amidze 500 na planszy ustawień Serial zmieniłem na:
Baud Rate: 19200 b/s, Buffer Size: 1024 B, Read, Write Bits: 8, Stop Bits: 1, Parity: None, Handshaking: RTS/CTS

Na PC pod konsolą CMD Windowsa XP wpisałem polecenie:
Mode COM[nr portu]: Baud=19200 Parity=N Data=8 Stop=1 OCTS=ON ODSR=ON DTR=HS RTS=HS (limit czasu i czułość DSR wyłączone).

W celu przesłania pliku wpisuję komendę najpierw na komputerze odbierającym (PC):
Copy /B COM[nr portu]: [urządzenie]:\[katalog]\[plik] [Enter]

i zaraz na komputerze nadającym (Amiga):
Copy [urządzenie]:[katalog]/[plik] to Ser:

Używam przewodu 7-żyłowego null-modem z kompletem linii potwierdzeń (wykonany zgodnie ze schematem podanym przy opisie ADF Sender Terminal)
TxD <-> RxD
RxD <-> TxD
RTS <-> CTS
CTS <-> RTS
DSR <-> DTR
DTR <-> DSR
GND <-> GND

W sieci znalazłem jeszcze rozwinięcie tego przewodu tak, że
I wariant: DSR jest dodatkowo połączony dodatkowo z DCD,
II wariant: RTS jest połączony z CTS i idą do DCD.

W obu tych wariantach występuje sygnał DCD. Czy jego aktywacja może rozwiązać ten problem?
A może jest niezgodność wielkości buforów?
Proszę Was o poradę.
[#21] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@AmiAlx, post #20

A pliki do 1kb przesyłane są poprawnie i cala procedura kończy się sukcesem na obu komputerach ?

A jak się zachowuje kopiowanie przy mniejszej prędkości transmisji ?
[#22] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@Norbert, post #21

Przy próbie przesłania pliku disk.info (282 B) z Amigi na PC pod CMD polecenie Copy nie kończy działania - cały czas jest w trybie oczekiwania (nie można przerwać kombinacją Ctrl +C) a na Amidze poleceni Copy nie zgłasza błędu, mogę pod CLI wpisywać kolejną komendę.

Przy próbie przesłania pliku 26000 B przesłało się o dziwo aż 6394 B, po czym pod CMD na PC pojawia się komunikat:
liczba skopiowanych plików: 1, gdzie Amiga dalej wysyła ten plik i dopiero po pewnym czasie kończy wykonywanie polecenia Copy komunikatem:
Error while Writing.

Wykonałem kilka testów na mniejszych szybkościach: 9600 i 4800 i jeszcze ponownie na 19200 [b/s]. Efekt jest za każdym razem ten sam. Przesyła się tylko część pliku.

Przy zmianie ustawień trybu Handshaking na Amidze na Xon/Xoff a potem na None efekt jest ten sam.

Przy okazji przetestowałem różne ustawienia trybów polecenia Mode na PC: OCTS [On/Off] ODSR [On/Off] DTR [On/Off/HS] i RTS [On/Off/HS]. Też nic nie pomogło.

Przy okazji napiszę, że przy przesyłaniu pliku z PC na Amigę wszystko jest dobrze i to, że nie stosuje adaptera na port USB.
[#23] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@AmiAlx, post #22

Czy za każdym razem przesył zatrzymuje się w tym samym miejscu ? (6394 B)
Jeśli tak, to warto spojrzeć co za kombinacja danych w tym danym pliku daje informacje na PC , że plik juz został skopiowany.

Możliwe ze dodanie tych kilku bajtów do każdego przesyłanego pliku da poprawne jego przeniesienie na pc

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 13:14:09 przez Norbert
[#24] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@AmiAlx, post #22

Jeśli nadal "walczysz" z problem, to spróbuj użyć komendy BCOPY z aminetu.
Jest lepsza nic COPY systemowe
[#25] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@Norbert, post #24

Super poradnik działa ,mam tylko pytanie .
Jaką dać komendę zamiast ram:transwarp -w ser: -1
by nagrywało na zewnętrzną stacje dyskietek.
pozdrowienia
[#26] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@RaDeK75, post #25

-1 wykasuj a zamiast tego dopisz -d trackdisk 1 ( 1 dla stacji df1)

ps.
Ciekawe dla kogo została napisana dokumentacja do transwarp?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 16:09:21 przez Norbert
[#27] Re: Amiga & PC: Przenoszenie danych 2

@Norbert, post #26

Dziękuję bardzo działa OK
ps: nie wiem dla kogo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem