Komentowana treść: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD
[#1] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD
Az żałuje, że rexa puściłem z dymem ze 3 lata temu, ech.
[#2] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD
Brawo :)
[#3] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@fazior, post #1

rexa puściłem z dymem ze 3 lata temu


Nawet nie mów mi takich rzeczy ;).
[#4] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@fazior, post #1

ja spaliłem kiedys bv :(
[#5] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD
Tak z ciekawości zapytam. Czy przy pełnym wsparciu dla g-rexa będą w nim działać wszystkie karty dla których powstały sterowniki dla netbsd? Podobna sytuacja jest chyba w Prometeuszu.


Benedykt Dziubałtowski
[#6] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@Benedykt Dziubałtowski, post #5

Czy przy pełnym wsparciu dla g-rexa będą w nim działać wszystkie karty dla których powstały sterowniki dla netbsd?

Tak.

Tylko trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Spora część kart PCI, zwłaszcza nowszych, wymaga obsługi DMA, a tej w sterowniku G-REXa jeszcze nie ma. Pewnie z czasem zostanie dodana, bo G-REX obsługuje DMA do pamięci hosta (4000 we wszystkich slotach, a 1200 w jednym albo dwóch, zależnie od modelu). Poza tym, niektóre karty nie są sprzętowo kompatybilne z G-REXem (np. karty 3.3V, karty które wymagają kontroli parzystości, pewnie też karty które wymagają więcej niż 1 linii przerwania). Czasem zdaży się też jakiś bug w sterowniku, bądź zwyczajnie brak pewnej funkcjonalności. Np. w NetBSD jest sterownik do Permedii 2, ale nie ma w nim kodu odpowiedzialnego za inicjalizację karty, więc działa on tylko na maszynach gdzie kartę inicjalizuje firmware. W G-REXie ten konkretny sterownik nie będzie działać, chyba że ktoś dopisze do niego brakującą część ;).

Podobna sytuacja jest chyba w Prometeuszu.

Tak, tylko dla Prometeusza obsługi DMA raczej nigdy nie będzie (brak sprzętowego DMA do pamięci hosta).

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 13:29:22 przez strim
[#7] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD
Strim (mały offtop) , może w ramach popularyzacji netbsd w "świecie amigi" napisałbyś artykuł o instalacji i konfiguracji tego systemu na amigach 1200/4000 .
[#8] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@sand, post #7

może w ramach popularyzacji netbsd w "świecie amigi" napisałbyś artykuł o instalacji i konfiguracji tego systemu


Ta, od jakiegoś 1,5 roku mam artykuł o NetBSD rozgrzebany . Pora go skończyć, zwłaszcza, że powoli zbliża się wydanie wersji 6.

Sama procedura instalacji jest dość dokładnie opisana w dokumentacji, więc nie wiem czy jest sens ją przepisywać do artykułu...

na amigach 1200/4000 .


Na każdej Amidze 68k instaluje się tak samo, więc to akurat nie ma nic do rzeczy :P.


Ostatnia aktualizacja: 19.01.2012 20:52:22 przez strim
[#9] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD
[#10] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@strim, post #9

hoho, a dziala Ci to z morphosem?
zawsze chcialem wiedziec czy Q3 uruchomi sie na klasyku pod morphosem
[#11] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@rzookol, post #10

Ja niestety nie posiadam G-REXa. Ja tylko pisze do niego sterownik ;). To zdjęcie popełnił jeden z testerów.


Ostatnia aktualizacja: 21.01.2012 13:07:23 przez strim
[#12] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@strim, post #11

To da się tak: pisać sterownik do urządzenia, nie posiadając samego urządzenia? To jak to jest? - każdą kolejną kompilację podsyłasz testerowi? Pytam poważnie, bez złośliwości.
[#13] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@tomaszek1983, post #12

To da się tak: pisać sterownik do urządzenia, nie posiadając samego urządzenia?


Da się, choć jest to trudne. Gdybym miał G-REXa to ten sterownik by był gotowy pewnie kilka miesięcy temu.

To jak to jest? - każdą kolejną kompilację podsyłasz testerowi?


Ta, możesz przeczytać od początku zalinkowany wątek na AmiBay, w którym jest właściwie cała historia tego sterownika :P.
[#14] Re: Eksperymentalne wsparcie dla mostków PCI G-REX w NetBSD

@strim, post #13

Toż to straszna siermięga musi być takie pisanie
A z wątkiem się oczywiście zapoznamOK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem