Komentowana treść: Projekt nowej karty turbo do A600
[#1] Re: Projekt nowej karty turbo do A600
Brak MMU i trochę mało RAMu... buuu!

No ale do WHDload wystarczy, jeśli taki jest "target".
[#2] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@strim, post #1

Najpierw by facet skończył rozgrzebane sprawy typu flashtool do Indivision AGA Mk2...
[#3] Re: Projekt nowej karty turbo do A600
O, i to mnie sie pdodba. Biere.
[#4] Re: Projekt nowej karty turbo do A600
6 MB nie do wykorzystania


No to rzeczywiście, 16 MB po byku :)
[#5] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@recedent, post #4

.. ale o co chodzi? Ograniczenie wynika z procka, jak w A1200?
Szukałem przed chwilą w necie i znalazłem, że ten procek może zaadresować 16 mb pamięci!
[#6] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@BULI, post #5

Szukałem przed chwilą w necie i znalazłem, że ten procek może zaadresować 16 mb pamięci!

Ale w tych 16 MB musi się zmieścić pamięć CHIP, Kickstart, rejestry chipsetu, miejsce na PCMCIA... Jak obejrzysz mapę pamięci A600, okaże się, że do wzięcia jest maksymalnie 9,5 MB.
[#7] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@BULI, post #5

Tak jest. I do gołej A1200 też nie dasz rady dodać 16 MB (kłania się choćby słynny problem blokowania PCMCIA przy niektórych rozszerzeniach FAST - i to już jak przekraczasz 4 MB).

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 00:39:56 przez recedent
[#8] Re: Projekt nowej karty turbo do A600
Amigowcy-WHDLoadowcy są chyba za bardzo rozpieszczani A może jakaś karta dźwiękowa na Zorro, z DSP? Albo jakiś USB kontroler?
[#9] Re: Projekt nowej karty turbo do A600
Nie wiem czy to w ogole technicznie mozliwe, ale zamiast tracic czas, energie i fundusze na tego typu karty ktore ani nic wielkiego nie daja, ani nic wielkiego nie zmieniaja mogli by sprobowac opracowac jakas nakladana na procki karte do A600, ktora dawala by jej mozliwosc odpalania gier i dem pod AGA.

Mniejszego, bardziej porecznego klasyka ktory odpalil by wszystkie stare pozycje dem i gier latwiej by bylo ze soba zabrac tu czy tam.
[#10] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Duracel, post #9

E tam, A600 z czymś takim ze swoim ECS, najlepiej z Indivision to bardzo przyjemna zabawka.
[#11] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Duracel, post #9

Przecież możesz włożyć płytę główną A1200 do obudowy A600.
http://wiki.classicamiga.com/Mini_A1200
[#12] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@lekarz_med, post #11

Przyznam szczerze, ze jestem w szoku, tym bardziej, ze zmieszczono tam karte turbo.

Z drugiej strony brak stacji dyskow bylby zbyt doskwierajacy no i ciekaw jestem jaka tam jest temperatura w srodku ze wzgledu na karte. Gdyby nie brak FDD bylbym bardzo zainteresowany taka migracja, tyle ze nie wiem czy chcialo by mi sie jeszcze samemu dlubac. Juz sie kiedys nadlubalem przy A1200 i z kazdym rokiem coraz mniej mi sie chce bawic w dlubanie.
[#13] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Duracel, post #12

Bez FDD kupa i tyle. Ot, taka ciekawostka OK
[#14] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Duracel, post #12

Masz czytnik kart CF i napęd CD w środku.
A jak bardzo zależy na stacji to przecież można podłączyć zewnętrzną.
Poza tym to stary projekt. Dziś zamiast Blizzarda 1230 można dać ACA1230 - tej samej klasy karta a dużo mniejsza więc może i FDD by się w środku zmieścił.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 12:21:47 przez lekarz_med
[#15] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@lekarz_med, post #14

Nie, no generalnie jak mowie, jestem pod wrazeniem, natomiast flop jest o tyle istotny, aby wygladalo jak A600 a mialo dzialanie A1200 ...do tego Bliz 30/50 OS 3.9 i bylbym usatysfakcjonowany :)

Nie musialbym targac swojej A1200 z blokiem numerycznym.
[#16] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@krashan_, post #6

Cholerna matematyka :( ;)
[#17] Re: Projekt nowej karty turbo do A600
A mnie zastanawia skoro to ma być tylko 16,66 mhz to nie lepiej wsadzić zamiast 68020 procesor 68000? Kompatybilność byłaby chyba lepsza.
[#18] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Ender, post #17

Z czym?? slejwy whd wymagaja w wielu wypadkach 020 wlasnie.
[#19] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Ender, post #17

to nie lepiej wsadzić zamiast 68020 procesor 68000?

Furia S628 z SE000 28MHz, szkoda że ma tylko 2MB Fastu.
[#20] Re: Projekt nowej karty turbo do A600
A te 6mb nie do wykorzystania to po co, dla cioci Jadzi?
[#21] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@pinior, post #20

dla hakerów ;) pakowanie kilku kości do 10MB nie kalkuluje się i zajmuje więcej miejsca.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 21:21:15 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#22] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@fazior, post #18

Jest już kilka kart typowo pod WHD, więc taka tańsza z 68000 i dodatkowym ramem oraz jakims kontrolerem IDE byłaby w sam raz. Ci co szukają czegoś szybszego mają jakiś wybór.
[#23] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Ender, post #22

"Taniość" 000 i 020 pewnie jest na takim samym poziomie. A tak idealnie whdowatej karty jeszcze nigdy nie było. "Jakiś" kontroler ide jest na płycie A600.
[#24] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Ender, post #22

A600 to niestety nie A1200 i tu wyboru za bardzo nie ma. Karty turbo trudno dostępne, a jak się pojawią to kosztują krocie (jak ta na Allegro, która została sprzedana za 900 złotych). Osobiście uważam, że taka tańsza alternatywa da pozytywny efekt. Rozszerzenie A6095 dające sporo pamięci FAST jest dobre, ale jeżeli przy tym A600 uzyska szybkość podobną do gołej A1200, to będzie już bardzo dobrze. Dodatkowo myślę, że sporo zależy od tego do czego się ten komputer wykorzystuje. Jeżeli do grania, to 020 i 9MB Fast będzie jak najbardziej OK, jak do poważniejszych rzeczy, to będzie mało, ale do tego lepiej mieć A1200 lub którąś z dużych Amig.
[#25] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@ITU, post #24

Podejrzewam, że to 020/16,66 będzie szybsze niż goła A1200, przede wszystkim ze względu na dostęp do pamięci FAST, której goła A1200 - jak wiemy - nie posiada. Poza tym - będą to naprawdę szybkie kości (więc spodziewam się sporo lepszych osiągów niż A1200 z fastem).
[#26] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Duracel, post #9

Ciężko wykonalne i nieopłacalne, gdyż trzeba wymienić CHIP na 32-bitowy i zastosować mostek 16bit do 32-bit oraz dodać LISĘ, na karcie pamięci CHIP nie umieścisz, bo AGNUS nie będzie miał do niej dostępu a co za tym idzie PAULA i DENISE też.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 15:18:10 przez rafgc
[#27] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@Ender, post #17

68000 - 16bit szyna, nie działa klawisz wyjścia w niektórych grach whdload, nie uruchomimy programów napisanych na 020+
68EC020 - 32-bit szyna, działają klawisze wyjścia i oprogramowanie napisane pod 68020+, działa gra wasted dreams, kompatybilność whdload lepsza niż 68000 i dwukrotnie większa prędkość przy tym samym zegarze dzięki 32-bitowej pamięci.
[#28] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@recedent, post #25

Niestety, ale przy 16MHz wyrabia się byle jaka pamięć 70-80ns i to bez FPM, dopiero gdzieś przy 25MH pamięć 60ns staje się za wolna i trzeba wrzucać jeden waitstate procesorowi albo używać trybu FPM, jednak 020 nie ma trybu burst i jest to trudniejsze w implementacji i mniej skuteczne niż w przypadku procesora z trybem burst.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 15:23:22 przez rafgc
[#29] Re: Projekt nowej karty turbo do A600

@rafgc, post #28

Dlatego ja bardzo lubię 68030, wg. mnie to jeden z najbardziej udanych procków 68k. Może nie jest tytanem wydajności, ale ma właściwie wszystkie przydatne funkcjonalności późniejszych procesorów takie jak MMU czy burst (za wyjątkiem FPU, ale zwykle nie jest ono niezbędne). Na dodatek w większości wypadków nie wymaga chłodzenia. A i stopień kompatybilności z 68000 jest niezły.

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 15:33:50 przez strim
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem