Komentowana treść: Rozszerzenia pamięci w natarciu
[#1] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu
Teraz czas na A1200 :) 50 dolków za 8MB (60 z przesyłką) to zajefajna oferta!
[#2] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@WojT_GL, post #1

Szkoda ze do A600 tylko 4 MB..wciaz malo na wiekszośc gier pod WHD
[#3] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu
Będzie ktoś może robił zamówienia . Bo widzę że w sprzedaży jest Fast Ram do A600, i takie cudo bym sobie kupił, a wspólne zamówienie może zmniejszy koszty przesyłki :)
[#4] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu
Ciekawe, czy skoro pamięć jest autokonfigurowalna, to czy wsadzając ją do turbo m-tec 020 gdzie wyłączyłbym pamięć całość by zadziałała ? Na tej turbinie mam 1 MB i to bez autokonfigu co uniemożliwia mi pracę kontrolera a590 ... ciekawe, ma ktoś jakieś sugestie ?
[#5] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu
to jest ciekawe "Amiga/Atari PSX controller adapter"

o czy wsadzając ją do turbo m-tec 020 gdzie wyłączyłbym pamięć całość by zadziałała ?

na 100 % nie zadziala

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 23:17:34 przez HOŁDYS
[#6] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@Olo, post #3

Jak będzie jakieś zamówienie zbiorowe też bym kupił 8 mb do amigi 500.
[#7] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu
Jeśli chodzi o rozszerzenie do A500 zwróćcie uwagę na prostotę PCB OK
[#8] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@Dorian3d, post #6

Zbiorowe zamówienie? Po co? Oszczędzisz 5 dolców u gościa, a celnicy dopieprzą VAT i cło, bo paczce z kilkoma sztukami na pewno nie odpuszczą.
[#9] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #5

Czego z całą stanowczością twierdzisz, że nie? Nawet jak wyłączę pamięć na turbinie i te 8 włożę pod nią ? Owszem na niej to bez sensu, bo 020 i tak nie będzie miał dostępu, ale jakby turbinę wpakować w gniazgo procka tego rozszerzenia - tak sobie myślę ?
[#10] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@posylus, post #9

Czego z całą stanowczością twierdzisz, że nie?

bo mialem rozszerzenie CDTV Elboxu 2 MB i Mteca 020 w A500...
ale jesli nie wierzysz starszemu wiekiem koledze ....kup i sprawdz nie moje pieniadze nie moja piaskownica
[#11] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #10

A tam wiara od razu, napisałeś że na 100% nie, ale nie napisałeś dlaczego nie.
Nikt nie twierdzi że kłamiesz/zmyślasz/etc, broń szatanie :]

edit-----
Aaaa tutaj już rozmawialiście na ten temat.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 12:30:39 przez kjb666
[#12] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@Pinto, post #8

Zamawiając zwykłą pocztą można mieć nadzieje że przeoczą, no ale to loteria. W przypadku firmy kurierskiej, to już inna historia. W przepadku firmy DHL możemy mieć doliczone cło nawet kiedy w/g przepisów nie kwalifikuje się do oclenia ze względu na wartość poniżej limitu. Ot taka niemiecka (Deutsche Post) nadgorliwość względem Polaka. Nie polecam.
[#13] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@C2H5OH-bis, post #12

Fajna sprawa jednak A500 jakoś mnie nie bawi za duża jest wolę jednak mimo paru ułomności A600 którą mam już wystarczająco wyposażoną.
[#14] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@miro_78, post #13

mimo paru ułomności A600

a mozesz te pare ulomnosci wymienic :) ?
[#15] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #14

1. Brak numerycznej!
[#16] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu
Zdecydowalem sie na pamiec do A600 - jutro kupuje :))) Mam nadzieje ze wiekszosc gie na WHD ruszy majac 6 MB ogółem...
[#17] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@recedent, post #15

2. Port myszki ma mało miejsca wokoło, przez co podłączenie przejściówki PS/2 jest niemożliwe bez przedłużacza.
[#18] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@Amiga4ever, post #16

w przypadku gier OCS/ECS taka ilość ramu powinna wystarczyć.
[#19] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@recedent, post #15

3. Problemy z obsługą HD, w zależności od posiadanego kickstartu.
[#20] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #10

Nie tyle co nie wierzę, co zastanawia mnie jeden fakt - owszem mój elbox 2mb tez nie trybi z mtec 020, ale to dlatego, że to rozszerzenie miesza z adresami poprzez Gary, stąd zachodzenie adresów z mtec i bania. Ciekawe jak zadziałoby to 8mb, ponieważ ono jest autokonfigurowalne - dlatego zastanawiam się czy nie zadziała...
[#21] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@recedent, post #15

1. Brak numerycznej!

za to jaka malutka jest ta amiga - a tak BTW do czego uzywasz klawiatury numerycznej w Amidze ?
DPaint i B17 tylko wykorzystywaly to to .. a to troche malo.

Amiga 600 ma wiecej superlatyw niz Amiga 500 .. wymieniac mozna z rekawa wiecej rzeczy niz wy wymieniliscie wad .. A600 zostala zle oceniona w prasie wlasnie przez jakiegos glaba ktory stwierdzil co to za amiga bez numerycznej klawiatury....

przez zla prase w MA , Amigowcu, C&A .. A600 zle sie sprzedawala .. a teraz kazdy ja pragne bardziej niz A500 ze wzlgedu na latwe przenoszenie danych na CF0: , nowy rom .. coraz wiecej rozszerzen pamieci 2 MB CHIP , 9.5 FAST i kart turbo tj ACA

Wymiary w dobie retro komputera sa bardzo istotne - szybko wyciagnac pobawic sie .. i schowac jak zona wroci z synem z placu zabawa...bezcenne ..

brak klawiatury numerycznej to zaleta a nie wada - to nie jest kasa fiskalna w sklepie
[#22] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #21

A600 nie wnosiła wiele nowego w stosunku do pięćsetki i pluskwy, a to co wnosiła IDE i PCMCIA nie było wykorzystywane przez nabywców sześćsetek (dodatkowo była krytykowana za brak tego co miały poprzedniczki czyli klawiatura numeryczna, wyprowadzenie szyny procesora na zewnątrz czy możliwość wygodnego ułożenia FD1 na obudowie nad FD0), dzisiaj wygląda to inaczej i dzięki tym zbędnym niegdyś dodatkom A600 wygrywa z pięćsetką i pluskwą.
[#23] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@RadoslawF, post #22

wydaje mi sie ze jednak kontroler dysku twardego w standardzie to cos naprawde trafionego w 10
2 MB CHIP RAM rowniez dawalo wiele mozliwosci muzyczno-graficznych w porownaniu z A500

jedyny mankament to nie kompatybilnosc rozszerzen z A500 i to byla wada dla kupujacego A600
Nowy Designe obudowy nawiazywal do nowo nadchodzacej A1200
[#24] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #23

2MB Chipu miałem już w pluskwie, w sumie to kupiłem ją dla nowego kicka i tych 2MB.
W czasach pojawienia się A600 większość A1200 nie miała HD, sześćsetki z HD w tamtych czasach nie spotkałem. Typowymi dodatkami do A600 były joye i dodatkowy flop, nawet rozszerzenie chipu nie było specjalnie popularne co widać dzisiaj na aukcjach.
Tak dla przypomnienia to nawet w A1200 krytykowano właśnie kontroler IDE i niepopularne złącze 2,5 cala i interfejs PCMCIA którego w tamtych czasach sensownie nie dało się wykorzystać (miałem przelotkę PCMCIA do FG24), te kontrolery w A600 to było coś z czego nikt wtedy nie korzystał.
[#25] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@RadoslawF, post #24

oczywiscie zgadzam sie z twoja wypowiedzia bo musze przyznac ci slusznie ze masz racje
jednak w 2012 r stawiajac A500 i A600 i co mozna i za jaka cene podpiac do niej
A600 jest tansza i wygodniejsza w uzytkowaniu.
A500 jest chyba ladniejsza i ma ten niezapomniany designe....jak by nie bylo A500 ROM 1.3 1 MB RAM to byl kiedys amigowy standard do gier demo sceny i uzytkow...gdyz ta konfiguracja byla najtansza co za tym idzie najpopularniejsza.. jednak zakupienie dzis "okazjonalnie" sprawnego kontrolera dyskow twardych IDE graniczy z cudem.. A600 ma to na starcie a dyski 2.5 cala jak sam wiesz mozna kupic za przyslowiowe piwo
[#26] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #25

Dzisiaj A600 wygrywa dzięki krytykowanym kiedyś kontrolerom, widać to nawet po cenach na allegro. A600 są bardziej poszukiwane i droższe. Dzisiaj podstawowym dodatkiem nie jest drugi flop tylko HD i przelotka PCMCIA - CF.
[#27] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@RadoslawF, post #26

Po prostu brak klawiatury numerycznej jest "srednim" stwierdzeniem ze to wada..przeciez nie uziemia to Amigi 600 ..

czekam na te kilka powaznych wad w stosunku do A500 zarzucanych przez Miro78 :)
[#28] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #27

Zgadza się, zarzut braku numerycznej pierwszy raz przeczytałem w AM, dla mnie był śmieszny od początku bo zaawansowaniu użytkownicy paintów mieli już A1200 a nie zaawansowani korzystali z menusów. Ale w świadomości czytających zastało to jako "niezaprzeczalna" wada a ludzie to powtarzający nie znali innych argumentów i nie potrafili znaleźć nic na moje.
[#29] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@HOŁDYS, post #21

DPaint i B17 tylko wykorzystywaly to to .. a to troche malo.

No nie wiem czy "tylko", bo np. F/A 18 Interceptor wykorzystywał numeryczną do zmiany widoku, Protracker do szybkiego przełączania sampli.

Odpaliłem którąś z części Gooblins, i wybór języka na początku gry był na numerycznej, przez co nie mogłem gry odpalić na A600...

Oczywiście ma tam jakieś zalety, ale piszemy o wadach :) A wadą była poprawna obsługa HD tylko na wybranych wersjach ROMu :P

edit-----
Wadą była też potrzeba wgrywania 1.3 do odpalenia niektórych gier z A500, a dokładnie mała ilość wolnego RAMu po tej operacji. Na A1200 nie była to już aż taka wada, bo z 2mb chip zostawało 1,5mb :)

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 07:37:29 przez kjb666
[#30] Re: Rozszerzenia pamięci w natarciu

@kjb666, post #29

No nie wiem czy "tylko", bo np. F/A 18 Interceptor wykorzystywał numeryczną do zmiany widoku, Protracker do szybkiego przełączania sampli.

w F18 i protrackerze byly odpowiedniki na zwyklej klawiaturze

gra goblins odpala sie wybor jezyka od 1-5 ..tylko dziala to z opoznieniem - numeryczna nie ma tu nic do rzeczy
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem