Komentowana treść: Beach Head - recenzja
[#1] Re: Beach Head - recenzja
dziękuję
[#2] Re: Beach Head - recenzja
Grałem na 800XL, ciekawa i zróżnicowana gra, dzięki za przypomnienie :)
[#3] Re: Beach Head - recenzja
Rozbudowana gra. To wyróżniało ją na tle innych gier na Atari 8-bit z czasów pierwszej świetności tego sprzętu.

Zawsze lubię patrzeć na wersje z ZX Spectrum. Te kolory rodem z telegazety mnie fascynują. :)
[#4] Re: Beach Head - recenzja

@MDW, post #3

A ja zagrywałem się w to na C64- uwielbiałem motyw zestrzeliwania samolotów :)
[#5] Re: Beach Head - recenzja

@BULI, post #4

No właśnie czemu nie wybrał wersji na C-64 tylko ZX ?
[#6] Re: Beach Head - recenzja

@odo, post #5

Na C64 jest dużo lepsza grafika, ale tu pewnie grają pierwsze skrzypce sentymenty- trudno się dziwić :)
[#7] Re: Beach Head - recenzja

@odo, post #5

Tak jak napisał Buli. W recenzjach znajdujących się w tym dziale bardziej odgrywają rolę sentymentalne aspekty.
[#8] Re: Beach Head - recenzja

@mailman, post #7

Spoko, mi to nie przeszkadza, choć sam przywiązany jestem do C-64 :)
[#9] Re: Beach Head - recenzja

@MDW, post #3

Zawsze lubię patrzeć na wersje z ZX Spectrum. Te kolory rodem z telegazety mnie fascynują.


Mnie wręcz przeciwnie, odrzucają mnie mocno. Każdy element ma swój kolor blee ;P Wiem że wyszło sporo tytułów dobrych na trumnę i są grywalne, ale wole jednak sięgnąć po commodorka niż spectruma
[#10] Re: Beach Head - recenzja

@Hellena, post #9

A ja jako dziecko po prostu kochałem kolory Commodore 64 (jest ich 16). Jego system operacyjny Commodore Basic jak ulał pasuje jako system dla dzieci - łatwo się go nauczyć. Teraz od kiedy mam jeszcze raz Commodore 64 (zakupiłem i z sentymentu i z ciekawości) mogę poczuć te emocje na nowo.

Myślę sobie, by jako zawodowy programista pisać gry dla dzieci. Na Commodore i Amigę, czemu nie. Na przykład mógłbym stworzyć grę, w które dziecko poznaje podstawowe kolory, może nauczyć się tabliczki mnożenia itp. Uważam, że komputery 8-bitowe idealnie pasują dla dzieci dzięki prostocie ich systemu i obsługi.
[#11] Re: Beach Head - recenzja

@Hellena, post #9

EDIT: Dubel, proszę skasować.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 13:52:54 przez Minniat
[#12] Re: Beach Head - recenzja

@Minniat, post #11

Minniat: Najpierw pokończ to, co masz do skończenia ;)
[#13] Re: Beach Head - recenzja

@Hellena, post #9

Telegazetowe kolory mnie fascynują ale mi się nie podobają. :) Wolałem już dobrze narysowane dwukolorowe obrazki niż taka grafika na znakach. Czerwony ludek podchodził do zielonych schodów i połowa ludka robiła się zielona. Wypas. :) ;) Całe ośmiobitowe czasy człowiek się nabijał z "gumiaka". :)
[#14] Re: Beach Head - recenzja

@Minniat, post #11

Commodore Basic jak ulał pasuje jako system dla dzieci - łatwo się go nauczyć

..."łatwo się go nauczyć"... chyba tylko dlatego, że miał minimalną ilość komend.

Basic napisany dla Commodore przez Microsoft był najgorszym pośród wszystkich 8 bitowców i w ogóle nie posiadał komend graficznych i muzycznych.

Co do pisania dziś programów edukacyjnych na C64 dla małych dzieci, już widzę te kilometrowe kolejki na Allegro po komodorki. Ochłoń ;)

.
[#15] Re: Beach Head - recenzja

@Minniat, post #11

A ja jako dziecko po prostu kochałem kolory Commodore 64 (jest ich 16)


Niesamowite to co mówisz.
[#16] Re: Beach Head - recenzja

@MDW, post #13

Telegazetowe kolory mnie fascynują ale mi się nie podobają. Wolałem już dobrze narysowane dwukolorowe obrazki niż taka grafika na znakach. Czerwony ludek podchodził do zielonych schodów i połowa ludka robiła się zielona. Wypas. .


A mi z kolei te kolory bardziej się podobały niż ponure szarobure komodorowe, a jak pewnie wiesz było ich nie tylko 8 ale tez kolejne 8 przyciemnione. Co to ludka zmieniającego kolor to była własnie wada ZXSpectrum tzw color clash, ale to pewnie tez wiesz.

Całe ośmiobitowe czasy człowiek się nabijał z "gumiaka"


Oj to nieładnie. ;)
[#17] Re: Beach Head - recenzja

@rePeter, post #14

Basic napisany dla Commodore przez Microsoft był najgorszym pośród wszystkich 8 bitowców i w ogóle nie posiadał komend graficznych i muzycznych

Firma MicroShit stworzyła też Basica dla Amigi, bodajże z Workbenchem 1.3 poziom podobno jeszcze wyższy!!!
[#18] Re: Beach Head - recenzja

@Hellena, post #9

Gry na Spectrum maja wyzsza rozdzielczosc /256x192/ w przeciwienstwie do C64 /160x200/. Fakt , ze kolory to czesto problem, jednak specyfika Speccy pozwalala czesto na plastyczniejsze odwzorowanie grafiki. Podejrzewam , ze wiekszosc osob, ktore z trumienki sie smialy, jedynie o niej czytala badz ogladala na gieldach :)
[#19] Re: Beach Head - recenzja

@michalmarek77, post #18

Mylisz się, C64 w rozdzielczości 320×200 dysponuje tak jak Spektrum dwoma kolorami w obrębie 8x8 pikseli ale z palety 16 kolorów, trikami powiększanej do 128 kolorów. jak tu
[#20] Re: Beach Head - recenzja

@BULI, post #17

Akurat z tego co pamiętam to rysowałem pod nim grafikę i dźwięki wywoływałem.
[#21] Re: Beach Head - recenzja

@rePeter, post #19

Owszem, obrazki w tym da sie wyswietlic.....
W grach tez stosowane jest ? W tych klasycznych z lat 80/ poczatku 90 ? :)
Ciekawe, w ktorej......
[#22] Re: Beach Head - recenzja

@michalmarek77, post #21

Ciekawe, w ktorej......


Tryb tekstowy w wielu, a właśnie z tego co pamiętam, C64 ma ten sam tryb co ZX. (z atrybutami kolorów znak+tło).
[#23] Re: Beach Head - recenzja

@michalmarek77, post #21

Nie mam pojęcia który tryb był stosowany w jakiej grze. Co nie zmienia faktu, że C64 zdecydowanie przewyższał graficznie, i nie tylko, Spectruma. Sądzę też, że lepiej prezentuje się obraz o mniejszej rozdzielczości z większą ilością kolorów niż odwrotnie, co zresztą widać w grach.
Nie mam nic do Spectrum, to też kiedyś był komputer moich marzeń ale faktów się nie naciągnie. Spectrum+ używałem przez parę lat do obliczeń sieci elektrycznych jeszcze w czasach, kiedy komputeryzacja firm państwowych polegała na zakupie Spectruma ze stacją dysków i najtańszą 9-igłówką. Natomiast gry w tym czasie odpalone na domowym C64 biły na głowę Spectruma i tego nie zmieni epatowanie jakimś jednym parametrem wyciągniętym z dużo szerszego kontekstu.
[#24] Re: Beach Head - recenzja

@michalmarek77, post #21

Ja znam z C64 "The Trapdoor" rocznik 1984.

http://www.youtube.com/watch?v=Eznwhv-mCJY

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 09:22:15 przez asman
[#25] Re: Beach Head - recenzja

@GumBoy, post #20

To że można było to nawet ja wiem, bo tez mi się to zdarzyło ;)
[#26] Re: Beach Head - recenzja

@michalmarek77, post #18

Podejrzewam , ze wiekszosc osob, ktore z trumienki sie smialy, jedynie o niej czytala badz ogladala na gieldach

Ja się nie śmiałem, choć często czytałem o tym że ZX Spectrum ma słabą grafikę. Teraz pogrywam czasami na emulatorze "gumiaka" (co ciekawe na Amidze z 040) i stwierdzam że grafika jest baaaaardzo słaba w prównaniu z C64. Po prostu przepaść. Jedynie Boulder Dash mi się podoba i jest jakby lepszy od wersji C64. To właśnie dla tej gry odpalam emulator i czasami także coś innego.
Warto sobie odpalić np. Turricana w obu wersjach. Albo np. Zybexa. :)
Można także zobaczyć te gry na YT.
[#27] Re: Beach Head - recenzja

@BULI, post #25

Tak więc nie powiedziałbym, że był bardziej skopany od tego z C64, który tego nie potrafił.
[#28] Re: Beach Head - recenzja

@Andrzej Drozd, post #26

Ja używałem ZXAM Spectrum Emulator na A1200 z fastem, albo nawet i na gołej, głównie dla arkanoida pt. "batty", bouldera nawet nie widziałem :)
[#29] Re: Beach Head - recenzja

@Hellena, post #9

Nie każda gra jest lepsza w wersji na C64, od tej na Spectrum, przykład: Lotus Turbo Esprit by Durell




Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:50:12 przez C2H5OH-bis
[#30] Re: Beach Head - recenzja

@rePeter, post #14

Jako 8 letnie bodaj dziecko raczej nie zważałem na to (a raczej nie miałem pojęcia) czy Commodore Basic jest najgorszym Basiciem pośród ośmiobitowców i przez jaką firmę został napisany.....
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem