Komentowana treść: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!
[#1] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!
Przepraszam, nie wniosę nic ciekawego swoim komentarzem, ale po prostu nie mogę się nadziwić, dlaczego taka fajna wiadomość nie ma jeszcze żadnych komentarzy!

Tak więc: lubię to! ;D
[#2] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@Nathanel, post #1

No ja odwiedzę MDK Rondo w sobotę. Do zobaczenia :) .
[#3] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!
We Wrocku było spoko. Dobrej zabawy w Łodzi! OK
[#4] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@Azzorek, post #2

Świetnie, zapakowałem klawiaturę dla Ciebie :)
[#5] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@Nathanel, post #1

No ja będe też. Zaraz zabieram się za składanie zabawek OK
[#6] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@altcomputing, post #4

No i git :) .

Najlepsze jest to, że do MDK Rondo mam 5 minut spacerkiem z mojego rodzinnego miejsca zamieszkania :). Przydreptam sobie od matuli jeden przystanek tramwajowy - byle tylko słoneczko było. Wezmę też moje cichobiegi (ale to na wieczór), trzeba formę poprawić jak za starych dobrych czasów. Kółeczko Ul. brukowa - Św. Teresy - Włókniarzy - Żubardzka - Woronicza, razem jakieś 6km :) . Przed rokiem robiłem to w 30 minut teraz pewnie 50min będzie wyczynem bo się mnie przez zimę jakoś "nieoczekiwanie" przytyło .

Alt, masz jakiś dysk IDE 3,5" 80GB lub 160GB (używka) w sensownej cenie? Jeśli tak to biorę (weź ze sobą).

Pozdrawiam i do zobaczenia!

Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 10:04:43 przez Azzorek
[#7] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!
Warto pójść choćby po to żeby zobaczyć konsolę, której ekranu nie jest w stanie zaemulować najbardziej wypasiona dzisiejsza maszyna. Mam na myśli konsolę do gier Vectrex (1982-84). Na dzisiejszych ekranach o bardzo wysokiej gęstości upakowania pixeli (Retina i inne wyświetlacze powyżej 300 PPI) i dobrym antialiasingu mogłoby to już być dosyć zbliżone do oryginału. Ale całkiem idealnie to nigdy nie będzie wyglądało. :) Polecam wziąć ze sobą lupę żeby dokładniej popatrzeć na niesamowity ekran konsolki Vectrex.
[#8] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@MDW, post #7

To prawda, wektorowe monitory sprawiają niesamowite wrażenie. To chyba nigdy się nie da podrobić.
[#9] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@MDW, post #7

Powód do zastosowania grafiki wektorowej był tylko jeden:koszt pamięci RAM.
Po prostu taniej było użyć1kB i trzymać tam dane wektorowe niż 10kB i trzymać tam bufor ramki - na dodatek w kiepskiej rozdzielczości.
[#10] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@stachu100, post #9

Jaki by ten powód nie był to wektorowy wyświetlacz robi naprawdę wielkie wrażenie. Jak będziesz miał okazję zagraj na oryginalnej maszynie arcade, albo na Vertexie. Warto.
[#11] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@MDW, post #7

Skoro już o Vectrex zagadnąłem to warto wspomnieć, że ostatnio pojawił się emulator tej konsoli dla MorphOS-a. Linki do emulatora i do kupy darmowych (i legalnych) gier są tutaj. Po powrocie z wrocławskiego DKiG od razu sprawdziłem jak ten emulator działa. No i działa fajnie ale na pixelach to nie to... :D
[#12] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@MDW, post #11

Dla mnie to jest kosmos co piszesz (też chciałbym zobaczyć tą konsolę na żywo :))- jaką to rozdzielczość ma niby ekran konsoli Vectrex że pikseli nie widać? Strzelam że to jest przecież zwykły ekran kineskopowy, a np. takie TV do których podłączaliśmy Amigi, osiągały w overscanie niecałe 800x600... no dobra, 1280x512 + overscan :)

Więc jeśli tam pikseli nie widać pod lupą, to chyba tylko dlatego, że jest kontrast kolorów $000000 vs $ffffff ? :)
[#13] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@KJB, post #12

No właśnie ten ekran nie jest zbudowany z pixeli. :) Tu wszystko jest na wektorach (takie białe "druciaki" na czarnym tle). Tak bardziej opisowo... Jak patrzyłem na taką pojedynczą linię to na początku i końcu była ona jakby jaśniejsza, świeciła bardziej intensywnie, a im dalej od końców tym intensywność świecenia była mniejsza. Miejsca gdzie się krzyżowały albo stykały linie tez były jaśniejsze, bardziej intensywne. Linie skośne naprawdę nie są "schodkowane" tylko są tak idealne równe jak linie pionowe i poziome w tradycyjnych ekranach zbudowanych z pixeli.

Na YouTube jest sporo filmików pokazujących Vectrex ale nie znalazłem takiego, który pokazałby elementy ekranu przy bardzo dużym zbliżeniu. Zauważ, że konsola ma swój monitor (pionowy, hehe).

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 20:31:30 przez MDW
[#14] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@KJB, post #12

To jest ekran wektorowy, on nie ma "rozdzielczości" i pikseli. Najbliższe mu wyglądem są ekrany starych oscyloskopów analogowych. Obraz nie jest rysowany linia po linii jak w klasycznych monitorach, tylko wiązka bezpośrednio rysuje obiekt. Te monitory mają taki piękny "glow" szczególnie na przecięciach lini.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 20:31:24 przez Private_Public

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 20:33:18 przez Private_Public
[#15] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@Private_Public, post #14

Porównanie tego obrazu do obrazu z oscyloskopu jest BARDZO trafne. Tak to właśnie wygląda.
[#16] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@MDW, post #15

Niestety, ale Vectrex był do zobaczenia we Wrocławiu. W Łodzi go nie będzie, ponieważ kolekcjonera, który nią dysponuje nie będzie Łodzi.
[#17] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@OSH, post #16

bo Lodz to takie miasto przeklete, wyklete, srodek Polski, a wiadomo co jest w srodku pupy, cholerna Ziemia Obiecana OK ... i dlatego nie bedzie
[#18] Re: Dawne Komputery i Gry w weekend w Łodzi!

@MDW, post #7

Fota owej konsoli z wrocławskiego DKIG jest tu: http://www.ppa.pl/graffiti/obrazek/2800/dawne-komputery-i-gry-06-04-2013
Faktycznie wyglądało to efektownie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem