CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640

  • Opis

W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ta trójka to symbol postępu w kartach procesorowych dla dużych Amig. Od lewej:

- CyberStorm MKI - moduł pamięci (zamontowane 128 MB), moduł SCSI wraz z wyprowadzeniem zewnętrznym, karta procesorowa z 68060@50MHz, karta bazowa

- WarpEngine 040 - zamontowane 128 MB pamięci oraz procesor 68040@40 MHz

- Commodore A3640 z procesorem 68040@25 MHz

zamieścił: baderman

data: 2013.04.23 13:13

kategoria: Sprzęt / Amiga - karty procesorowe

rozdzielczość: 1900x743

odsłon: 259

komentarzy: 9

Ocena użytkowników: 4.7 (oceniających: 14)
Zaloguj się by zagłosować.


[#1] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640
Karta procesorowa CS MKI zawiera oprócz złącza do carrier-boardu także inne złącze (takie brązowe, na prawo od procesora). Czy ktoś wie może, do czego ono służy? Czy miało spełniać podobne zadanie jak np. złącze CVPPC/GRexa w CSPPC/CSMKIII?
Nie znalazłem żadnej informacji na ten temat, ale możliwe że szukałem słabo lub zadawałem złe pytania.
[#2] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640
Siadła piątka, gratuluję kolekcji OK
[#3] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640

@waldiamiga, post #2

Kolekcja nie całkowicie moja, ponieważ CS należy do FLOPSa. Ale plan jest taki, żeby i moją kolekcję o CS'a jakowegoś wzbogacić. Tak czy inaczej - zdjęcie mi się podoba, bo faktycznie pokazuje to co działo się w tamtym czasie. Oczywiście, był również mocny gracz od GVP, niestety możliwościami odstawał mocno zarówno od WE jak i od CSa. Apollo ukazało się już w 1996 roku i jego scsi to żart, a pozostałe karty na tym poziomie odstawały znacznie. CS MK II i MK III, GVP II i QuikPak to już troszkę inna liga :) - cenowo i technologicznie.
[#4] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640

@baderman, post #1

Z tego: linka wynika,że to brązowe gniazdo służy do włożenia dodatkowej pamięci podręcznej cache dla procesora. Tylko pewnie nikt nigdy takowej na oczy nie widział.
[#5] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640

@gilban, post #4

To akruat widziałem, niestety, to tak jasno z tego tekstu nie wynika, a wymaga pewnego założenia - że "optional" w tym wypadku znaczy "externally attached" :). Chodziło mi raczej o bardziej potwierdzone info, ale dzięki. :)
[#6] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640

@gilban, post #4

Ostatnio rozmawiałem z jednym fińskim serwisantem, i potwierdził, że to złącze mogło by do tego spokojnie służyć. Mówił także, że do samego CS MK1 były jeszcze dwa moduły planowane, które nie doszły do skutku, w miejsce złącza modułu SCSI: jeden z portem/ami szeregowymi, drugi z sieciówką (z ew. zintegrowanym modułem scsi). Jak zwykle z rzeczami by faza5 - dokumentacji na poparcie lub obalenie - brak.
[#7] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640

@baderman, post #6

Być może te procesory 68040 i 68060 potrafią współpracować z dodatkową zewnętrzną pamięcią podręczną. Jeżeli tak, to jak bardziej wydajnie pracują tego nie wiem. Faktem jest, że w Amidze nikt do nich takich pamięci nie dokładał. Wiem, że np niektóre procesory PPC stosowane w makach potrafią z takimi pamięciami zewnętrznymi współpracować, tak jak to miało miejsce np. przy dobrze znanych procesorach Intela Pentium II a później Pentium III, wkładanymi w slot I.

Różnica tu jest tylko taka, że Pentiumy musiały mieć tę pamięć, z których potem powstały Celerony bez niej, natomiast przy procesorach PPC było to opcjonalne.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 15:05:36 przez gilban
[#8] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640

@waldiamiga, post #2

Teraz już mogę napisać, że kolekcja jest moja ;)
Pzdr :)
[#9] Re: CyberStorm MKI, WarpEngine040, Commodore A3640
Fiu Fiu 5
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem