Komentowana treść: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe
[#1] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe
Dylemat na całego,, bo ta cena to dla rasowych Amigowców.
Mogę za to miec monitor fullHD z rgbSCARTEM, ale zapewne nie uzyskam takich rozdziałek, Mogę też za to kupic PowerMaca G5 A wszystkiego na raz nie mogę teraz miec,,,,

Nawiasem mówiąc 16 MB buforu,, a AGA do dyspozycji ma 2 MB ,, niezła dysproporcja...
[#2] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@Voyox, post #1

ale zapewne nie uzyskam takich rozdziałek

Te "nowe" rozdzielczości, uzyskiwane tylko przez Indivision to ciekawostka dla wielbicieli ładnego blatu WB i ikonek. Ilość wolnej pamięci chip drastycznie spada, na ekranie po pewnym czasie mogą pojawić się śmieci (które, wg Jensa, są oczywiście tylko winą błędów konstrukcyjnych C=, a nie jego genialnego dzieła), a poza tym czar stabilnego ekranu w trybach interlace pryska w momencie, gdy coś zaczyna się na ekranie ruszać.
[#3] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@PopoCop, post #2

na ekranie po pewnym czasie mogą pojawić się śmieci (które, wg Jensa, są oczywiście tylko winą błędów konstrukcyjnych C=, a nie jego genialnego dzieła)

I tutaj z Jensem się zgadzam. Bo jak wytłumaczyć pojawianie się śmieci na ekranie gdy nie mamy zamontowanego żadnego scandoublera?
[#4] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@PopoCop, post #2

Możliwe, że te zakłócenia powstają w wyniku zbyt wysokiej temperatury na jedej z kości AGA. Sam miałem/mam ten problem. Radiator umieszczony na tej kości trochę pomaga, ale nie eliminuje problemu w 100% (radiator ok 8 na 4 na 1,5cm, dostosowany i naklejony taśmą termoprzewodzącą Akasa) bo problem występuje później. W moim przypadku (A1200 w standardowej obudowie z Blizzardem 1230) może jeszcze pomóc jakiś "skomplikowany system luster/wentylatorów", ale na razie nie będę mieszał.
U mnie chęć stosowania wyższych rozdzielczości podyktowany jest tym, że mam Amigę podłączoną do 27 calowego (2560x1440) monitora i niskie rozdzielczości wyglądają koszmarnie (1280x720 też szału nie robi).
[#5] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@stachu100, post #3

Stachu: miałem kiedyś do czynienia z A1200, w której śmieci występowały na ekranie w trybach 1280*256 i 1280*512 w PAL, tzn. bez scandoublera. Ale obecnie mam A1200, w której śmieci w tych trybach bez scandoublera nie ma, a z Indivision są. Przypadki bywają więc różne.

Wniosek z tego jest taki, że Jens:
- nie zna się na Amigach tak dobrze jak udaje i nie spotkał się z A1200, która w PAL nie ma śmieci w trybach Super Hires, a ma śmieci z Indivision,
albo
- zna się dobrze na Amigach, ale wmawia ludziom, że kłopoty z jego urządzeniami nie leżą po stronie tych urządzeń.
[#6] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@PopoCop, post #5

Albo:
- zna się na Amigach lepiej niż większość z nas i wie co mówi

Ja śmieci w normalnych, niskich rozdzielczościach nie miałem i nie mam (pod IV Mk2), ale ustawienie 1280x720 lub 1024x764 powoduje powstawanie tych śmieci i grzanie układów AGA (jednego z nich). Problem z IV polega na tym że te tryby łatwo na IV uzyskać i według mnie to jest problem.
[#7] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@PopoCop, post #5

Wniosek z tego jest taki, że Jens:
- nie zna się na Amigach tak dobrze jak udaje i nie spotkał się z A1200, która w PAL nie ma śmieci w trybach Super Hires, a ma śmieci z Indivision,
albo
- zna się dobrze na Amigach, ale wmawia ludziom, że kłopoty z jego urządzeniami nie leżą po stronie tych urządzeń.


A nie pomyślałeś o tym, że po założeniu Indivision układy AGA się bardziej grzeją (znacznie gorsze chłodzenie)?
Układ mający parametry "na styk" bez Indivision ma temperaturę X i nie ma śmieci, a z Indivision ma temperaturę X + 15 i śmieci.
[#8] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@PopoCop, post #2

Dziwna sprawa z tymi "śmieciami - artefaktami"
Gdy pierwszy raz zainstalowałem indivision miałem artefakty po około 20min. Chip LISA bardzo się grzał.

Odinstalowałem Indivision, poprzyklejałem radiatorki na Indi, przeczyściłem styki na LISIE, wpiąłem ponownie i nie ma żadnych artefaktów (bez wiatraczków), chip LISA jest ciepły ale zauważyłem koło złącza na indi (tam gdzie jest ten ten długi prostokątny chip "Winbond") jest bardzo gorąco! Tam zainstalowałem mały wentylatorek. Być może styki na LISA były niewidocznie zaśniedziałe i stąd te artefakty ?
[#9] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@stachu100, post #7

A nie pomyślałeś o tym, że po założeniu Indivision układy AGA się bardziej grzeją (znacznie gorsze chłodzenie)?
Układ mający parametry "na styk" bez Indivision ma temperaturę X i nie ma śmieci, a z Indivision ma temperaturę X + 15 i śmieci.


Pomyślałem. I taka informacja powinna się znaleźć w instrukcji do Indi, np. "po zamontowaniu scandoublera na układ Lisa pogarsza się jego chłodzenie i mogą pojawić się śmieci na ekranie w najwyższych rozdzielczościach".
Tymczasem cytat z oryginalnej instrukcji:
"On some mainboards you may see pixels flickering after a warmup phase of 30-60 minutes. This is not caused by Indivision AGA MK2, but it also happens without the flickerfixer and it's visible on a 15kHz monitor. You may not have observed it before, because your old monitor can't display these modes properly."

Czyli Indi jest cacy, a śmieci chipset Amigi. Jeśli komuś wcześniej nie śmieciło, a teraz śmieci, to znaczy że miał zły monitor, który "ukrywał" śmiecenie :)
Tymczasem śmieci w trybach Super Hires bez scandoublera widać na zwykłym telewizorze CRT, więc monitor (nawet stary) też je pokazuje, jeśli występują.
[#10] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@PopoCop, post #9

Nie psioczmy już tak na Jensapomysł Nie ma nic idealnego, a jeszcze ten produkt nie jest poparty nazbyt odpowiednimi testami, a ten problem, to przecież nie jest dla nas jakiś taki problem pomysł Nie psioczmy takOK
[#11] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@Voyox, post #1

Ja kupiłem sobie niedawno nowy monitor LED ze złączem SCART i, jako wieloletni posiadacz scandoublera stwierdziłem że obraz na takim monitorze z Amigi podłączonej przez kabel SCART jest doskonały, jak żyleta. Idealnie nadaje się do gier, jak i pracy na Workbenchu. Polecam innym osobom (monitor to LG M2452) ;)
[#12] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@Hextreme-Attic, post #11

Do gier na pewno nie jest doskonały.
[#13] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@BULI, post #12

Ostro testowałem (z komputerami Amiga, Commodore 64) i jestem w pełni przekonany. Benefactor, Pinballe, Superfrog poszły w ruch. Zgodność kolorów 100%. Dobry, płynny scrolling 100%. Animacja 100% dobra. Tak jak napisałem nie spodziewałem się, że na SCART może być tak dobrze! Polecam z czystym sumieniem. Tylko mała uwaga: gry na PC chodzą już nie tak dobrze (np. Warcraft 3), ale najważniejsza przecież jest Amiga :)
[#14] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@Hextreme-Attic, post #13

Odwzorowanie kolorów/płynność i efekt scanlines powodóją, że na tylko na dobrym CRTku takie rzeczy :)
[#15] Re: Indivision AGA Mk2 wraca na półki sklepowe

@Voyox, post #1

Przymierzałem się do zakupu MK2, a teraz jest jeszcze MK2cr z innym kabelkiem. Poprzednia metoda wyjścia chyba bardziej do mnie przemawiała, ponieważ można było gniazdko przykręcić tak jak SCSI od Blizzard'a. Teraz to pewnie tylko" rzeźbienie".

Co wybrać
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem