Komentowana treść: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych
[#1] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych
Nawet gdyby była pełna optymalizacja, to cudów nie ma co oczekiwać. DosBox dla 68k czy PPC nie ma JITa. O normalnej emulacji 486 można mówić dopiero w przypadku X1000. Natomiast soft z 386, a w szczególności z 286 i XT, najczęściej istnieje także w wersji na Amigę, więc taki DOSBox dla klasyka to sztuka dla sztuki.
[#2] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych
To co będzie szybsze, DOSBox czy PCTask/PCX ?

Mufa napisał:
Natomiast soft z 386, a w szczególności z 286 i XT, najczęściej istnieje także w wersji na Amigę, więc taki DOSBox dla klasyka to sztuka dla sztuki.


Emulacji peceta używało się aby zrobić coś na informatykę np. qbasic/tpascal/tc/tag, do gier lepsza była sama Amiga i Shapeshifter :)

Ciekawym jaki to soft z 386 był na Ami? Programy graficzne inne, muzyczne inne, biurowe inne...
[#3] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@KJB, post #2

PCTask nie zaemuluje tyle co DosBox. Na G5 da się "używać" nawet Win 95, ale wolałbym coś w stylu VirtualPC czy Q z OSX, które to emulują z bardzo przyzwoitą prędkością.
[#4] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych
Spróbowałem na sztucznej Amidze (WinUAE) i działa dobrzepomysł
[#5] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@Mufa, post #1

John in the fast lane, Commander Keen,Dangerous Dave in the Haunted Mansion,Blackthorne i wiele innych platformowek nie wydanych na Amigę . Gry strategiczne :Panzer General,Allied General,Pacific General, Wacraft ? Lista nie wydanych gier na "naszą" platformę jest dłuuuuuuuuuuga :)

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 10:53:04 przez PrzemasIII
[#6] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@PrzemasIII, post #5

Prehistorik 2 pomysł
[#7] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@Mufa, post #1

dokładnie tak - zarówno pod G4 1.0 z AOS4.1, jak G4 1.5 pod mosem prędkość emulacji jest teoretycznie mniej-więcej na poziomie 486 z zegarem 100 Mhz (przy ustawieniu "max cpu cycles" ), ale mam wrażenie, że w praktyce wygląda to gorzej... tak więc na klasyku to zdecydowanie sztuka dla sztuki... można powiedzieć, że wpisuje się w dawną tradycję PC-Task'a :)

a co do sensowności używania, to ja używam do starych gier, z których jednak wiele na peceta było zrobionych lepiej (głównie większa liczba kolorów, pomijając oczywiście wersje na AGA).

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 10:55:53 przez respector
[#8] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@respector, post #7

Wydaje mi się że to marzenie 486-100 MHz... na PPC G4-1000 MHz

Próbowałem na DOSBoxie odpalic grę MDK, był tam tester Shiny spped, Pentium 90 miał 44 jednostki na skali, a mój power mac w DosBoxie wykazał 4 do 5 jednostek więc był około 10 razy mniej od P 90. o graniu zapomnij.
Ale z drugiej strony poszedł mi Settlers 2 Gold. Szło się męczyc więc wszystko zależy od konkretnego tytułu....ok, racja
[#9] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@Voyox, post #8

Większość tytułów o których wspominacie/tęsknicie jest na MACku, więc na Amidze pod emulatorem większość "śmiga" aż miło :)
[#10] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@BULI, post #9

Warto zrobić port wersji autorstwa ykhwonga - ma zaimplementowaną emulację Voodoo i co najlepsze, działa to całkiem sprawnie pod Windows 95, a nawet da się uruchomić Win98SE!
[#11] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych
sztuka dla sztuki. Każdy świadomy gracz używa Amigi bo wie że prawdziwy sprzęt to prawdziwy, inaczej się go używa. Więc złoży sobie za grosze stary komputer do DOSowego grania. Szczególnie że emulacją PC na DosBox jest znacznie gorzej niż emulacją Amigi, trudniej jest uzyskać perfekcyjną płynność (problemy odświeżania ekranu). I nie mówie tu nawet o jakiś portach na inne platformy tylko normalnym DosBoxie dla Windows.

PC do starych gier może być dość mały, sam oprócz wielkiego P3 z ISA mam malutki i poręczny tablet z Pentium 233MMX i kartą ESS. Podłączyć wystarczy monitor VGA, klawiaturę i myszkę i normalnie można we wszystko grać ok, racja Do tego mam terminal na VIA C3 1GHz z PCI do którego wrzucić można np. SB 128 PCI (ta karta ma niezłe wavetable, dość uniwersalnie brzmiące, poza tym sentyment...) lub jakieś FM801 dla OPL3. Oba sprzęty pasywne i zajmują bardzo mało miejsca. Kto by się chciał męczyć z DosBoxami ? nie...
[#12] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@XoR, post #11

na tej samej zasadzie można zadać pytanie: po co UAE na AOS/MOS? Przecież można sobie kupić za grosze a500 czy nawet 1200 do gier... oczywiście zgadzam się, że emulacja to nie to samo i sam mam zarówno klasyczną amigę, jak i starego peceta do gier, co nie zmienia faktu, że dla wygody częściej używam RunInUAE + whdload i dosboxa pod AOS 4.1. Wszystko w jednym miejscu. W końcu po to mamy te gigaherce w nowych ami-systemach, żeby z nich korzystać (jedno z zastosowań, gdzie się one rzeczywiście przydają).
[#13] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@XoR, post #11

Kto by się chciał męczyć z DosBoxami ?


Ten, kto nie ma miejsca / nie chce się babrać z kupnem starego peceta?
[#14] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@pampers, post #13

Trafiłeś w 10....OK
Stykło bi mi koło biurka G5 Dual core.. i stykłoby aby tak ze 25% dawał po zegarze własnym, np. z 2GHz żeby emulował 500 MHz P3...
Przed nosem A1200, z boku lub pod biurkiem G5,, 2 komy do szczęścia stykną..
[#15] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@respector, post #7

a co do sensowności używania, to ja używam do starych gier, z których jednak wiele na peceta było zrobionych lepiej (głównie większa liczba kolorów, pomijając oczywiście wersje na AGA).


Fakt. Sam pamiętam 3 gry w które namiętnie grałem, a które lepiej są wykonane na PC:

Red Baron, Knights of The Sky oraz Dune 2. Na PC są lepsze.
[#16] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@Deftronic/..., post #15

Mnie Dune 2 bardziej wciągnęła na Amidze pomysł Na pc pograłem trochę i stwierdziłem, że nie ma co tracić czas na tą wersję, po czym włożyłem dyskietkę do stacji Amigi i oddałem się pełną gębą rozrywce pomysł
[#17] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@parallax, post #16

Co kto woli. :) Fakt jednak jest taki, że wersja na PC jest lepiej wykonana niż na Amidze, gdzie Dune 2 jest uboższą wersją tej gry. :)
[#18] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@Deftronic/..., post #17

No gusta są różnepomysł
[#19] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@pampers, post #13

Stary PeCet to nie to samo co stara Amiga, C64 czy Atari XL/XE/ST.


PS. Stary PeCet to byl zawsze ten sam smutny smentny PeCet. Jak widze takiego starego PeCeta zaraz przypominaja mi sie lekcje z DOSa/NC i Pascala oraz zdziwienie pani psor na widok mojego pieknego obracajacego sie szesciana w Pascalu napisanego na zajeciach kiedy Ona tlumaczyla jak wyswietlic znak na ekranie . Moj sentyment dopiero wzbudza 386DX/40Mhz+TsengET6000+GUS (znajomy mial takiego od 1995) oraz 486DX/2/66Mhz+CirrusLogicXXXX+SB16 (to samo, znajomy mial takiego od 1996), kiedy ja mialem jeszcze tylko Amiga1200 + BlizzardIV, potem ja mialem PentiumMMX...
[#20] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@parallax, post #4

NA amidze to działa beznadziejnie
Jak napiszę coś na klawiaturze to czekam z 4 sekundy aż się pojawi na ekranie.
[#21] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@gx, post #19

generalnie PC które mogą wzbudzać sentyment i łezkę w oku to dopiero lata 90 czyli z (S)VGA i z kartą dźwięku czyli czasy kiedy to PC zdecydowanie nie był już tym samym smutnym komputerem jakim był w latach 80 :)
[#22] Re: DOSBox 0.74 dla Amig klasycznych

@XoR, post #21

A ja myślę że to czy coś budzi sentyment czy nie, nie zależy od konfiguracji ale od tego ile mieliśmy lat gdy się z tym zetknęliśmy. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem