Komentowana treść: Wywiad z Trevorem Dickinsonem
[#61] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@recedent, post #60

Wiesz, ja wolę (póki co) Morphosa, czy OS4 działające na szybkich G4, G5 czy PA6T zamiast na dziadowskich (póki co) ARMach. Wygląda bowiem na to, że obecna recepta producentów ARMów na szybkość, to zwiększanie ilości rdzeni. A z tym nasze API-Amigowe systemy sobie kompletnie nie radzą.
Póki co powstaja jakieś embedded konstrukcje PPC (plus - można tanio zrobić całą maszynę, minus - nie zachwycająca zazwyczaj szybkość i dziwaczne rozwiązania techniczne typu niekompatybilny FPU), jest cała masa maków z PPC do kupienia. Mamy czas, ARMy sie rozwiną, to moze warto iść w tę stronę. Na razie chyba nie ma po co.
[#62] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@DRACOX, post #47

developer board do Cyrusa u freescale kosztuje 4000 dolców,do efiki okolo 1000 dolarow. Efika sprzedawana była za 100 dolarów Jesli Cyrus bedzie sprzedawany za 400 dolarów (plus cena OS4) to znaczy, że kosztuje dobre pieniądze. Jeśli nie, to znaczy że Aeon w porównaniu do takiego Genesi to jednak słaba firma i jak na razie duetu Genesi/bplan nikt z amigowej branży nie pobije.
[#63] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#64] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@recedent, post #60

Jak widzisz zmienili procek co pokazuje że ten nasz rynek był kompletnie nieopłacalny. Myślisz że jakby tak zarabiali to by tak łatwo zmienili procek czyli pozbyli się naszego rynku? Jestem wręcz pewien że Genesi się przejechało finansowo na Pegasosach i Efice na naszym rynku.
[#65] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #58

(...) choć jakaś bardziej wypasiona efika mogłaby powstać w sumie jako następca


"BBRV told that bPlan can build Efikas with 512MB if there are at least 300 orders"

poza tym przylutowanie drugiego złącza IDE(po drugiej stronie płyty) oraz dorobienie drugiego złącza PCI chyba nie podniosłoby znacząco ceny.
[#66] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #65

czyli nie bylo nawet takiej liczby zamowien skoro efika z 512MB sie nie pojawila.
[#67] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@wali7, post #61

no nie gadaj, ARM Cortex-A15 jest już całkiem niezły jeśli chodzi o wydajność rdzenia ok, racja
Nie wszystko co ARM muli jak malina nie...
[#68] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@DRACOX, post #66

wraz z portem na maki rynek na tego typu płytki z pitu pitu procesorkiem wysechł
[#69] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@XoR, post #68

wedlug mnie lepiej było robić mocniejszą efikę niż rzucać się na maki-zdechlaki
[#70] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@XoR, post #68

Podejrzewam, że taki MM, PM czy inne mają szybsze procesory, więcej Ram można dołożyć, mają AGP x 4, x 8, ogólnie łatwiej i taniej można zyskać moc.

Szkoda, że taka SAM, czy Efika nie wyszły z takim dwurdzeniowym procesorem, podejrzewam, że cena/moc byłaby lepsza niż tego procka w Efci i SAM.
[#71] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@DRACOX, post #66

Z tego co mi wiadomo powodem były problemy techniczne z 5200B (Freescale zwyczajnie odpuściło sobie PPC). Biorąc pod uwagę fakt, że Efika ze 128 MB RAM nie nadaje się za bardzo do MOSa, to absurdem byłoby uzależnianie pojawienia się używalnej wersji od sprzedaży nieużywalnej.
To tak jakby producent samochodów ogłosił, że dopóki nie sprzeda swojego produktu z dwoma kołami w ilości 300 sztuk, dopóty nie wypuści produktu z czterema kołami
[#72] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@rwks, post #69

Inwazja MOSTeamu na świat starych Maków z PPC ma istotne zalety - stosunkowo tanio można wejść w świat MorphOSa i wreszcie po wielu latach marzeń, można mieć amigowy system na laptopie (i to bardzo dobrym laptopie). Makówek z PPC jest jeszcze na tyle dużo na rynku, że można sobie wybrać coś sensownego co podziała jeszcze wiele lat. Czasem nawet dłużej niż podziałałby jakiś nowy ami-sprzęt. No i takiego Maka można naprawić w każdym miejscu na świecie, są do tego części.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 20:55:26 przez MDW
[#73] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@DRACOX, post #66

czyli nie bylo nawet takiej liczby zamowien skoro efika z 512MB sie nie pojawila.


to było później, dodatkowe kości samemu można dolutować tylko samemu nie zmodyfikuje się efikowego OF - cały wątek link

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 21:19:20 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#74] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@flops, post #1

efiki pegasosy czy inne dziwne stwory padaly bo a nie nazywaly sie amiga a b nie byly amigami tak samo padnie x1000 he he he.Dopoki nie pokapuja sie wlodarze ze jedynie amiga moze cos zmienic reszta to bedzie agonia.
[#75] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@DRACOX, post #66

to było później jak już pracowali nad Efika MPC5121e i to z tym PPC były jakieś problemy techniczne.
[#76] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #75

W sumie, konstrukcja Efiki mi się bardzo podoba.
Na dzisiejsze czasy, jakiś dwurdzeniowy PPC, jeden podwójny slot na SO-DIMM, Zintegrowany Radeon HD z 1GB GDDDR, jeden port PCIex, sata,usb i mamy kompa małego, cichego w miarę wydajnego do MOSA/AOS 4.x...
[#77] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Voyox, post #76

No i tutaj masz 100% racji. Dać coś szybszego, więcej ramu - nie potrzeba 2 rdzenie, bo nasze systemy ich nie wykorzystują (a tak na boku, czy ktoś orientuje się czy dla procka 2 rdzeniowego ciągłe obciążanie jednej części chipu (rdzenia) w 100% a drugiego wcale może nie być zdrowe - różne rozkłady temperatury i różne naprężenia w strukturze krzemowej - tak z ciekawości).
Taka konstrukcja w cenie do 1k PLN byłaby fajna i przy wsparciu jej z obydwu stron MOS/AOS byłaby jakąś szansą na popularyzację idei neoAmig. Ale musiałaby koniecznie być wspierana przez dwa obozy...
[#78] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Voyox, post #76

Na dzisiejsze czasy wystarczy jednordzeniowy minimac 1,25GHz. Tani i porządny firmowy sprzęt.
Nie ma sensu robić nowego sprzętu jeśli nie da nic więcej w porównaniu z istniejącym.
To by miało taki sam sens jak Amiga Walker.
[#79] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@XoR, post #67

Osobiście uważam, że linia ARM jak już ktoś wspomniał we wcześniejszych wypowiedziach to przyszłość cena jest bardzo niska a wydajnośc znacząco wzrosła względem zastosowań sprzed kilku lat. Trzy lata temu wybrałem netbooka za 2100 od Asusa a obecnie podobną wydajność oferuje tablet goclever terra 70 ; za złotych 370 ;)

Co nie oznacza, ze jestem zwolennikiem tabletów raczej wolę bardziej stacjonarne rozwiązania o wiekszych mozliwościach rozbudowy o klawiaturę, mysz i inne urządzenia peryferyjne i tak własnie obecnie widziałbym Amigę.
Malina ma procka 700mHz wiec trudno oczekiwać wiele po urzadzeniu, które jest znacząco słabsze niż większośc obecnie używanych smartfonów. Jednak sam pomysł minikomputera jest moim zdaniem świetny.
Amiga na wzór konsoli OUYA?

Dostrzegam jednak drugą stronę medalu wiele osób uważa, ze Amiga powinna mieć odrębną architekturę i właśnie dlatego rozwiązania, które są obecnie stosowane są drogie. Zatem nie ma co psioczyć na Trevora bardziej na prawa rynku.
Oryginalność w oparciu o procesor Freescale który jest w linii prostej następcą Motorolki 68k to miałoby sens. Ciekawi mnie tylko cena tego rozwiązania, bo akurat w tej kwestii mam spore braki.
[#80] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@recedent, post #26

Jestem w stanie spokojnie wydać na taką nowa Amige 1200 ze zinegrowanym USB i CPU 030/50MHz spokojnie 1500zł. Nawet jeśli miała by to być tylko płyta główna - zamiennik. Wyjdzie mnie podobnie jak kompletowanie złomu:
A1200 - 300zł
Blizzard IV 1230 - 600zł
Subway - 600zł
opcjonalnie ROM 3.1 - 100zł

Gdyby zintegrowali do tego jeszcze DSP56002 lub dekoder MP3, sieciówkę 100Mb/s i scandoubler z opcją instalacji MC68060 to byłbym w siódmym niebie.

Gdyby GBA1000 miała AGA to nawet bym się nie zastanawiał, nad zakupem

Myślę ze więcej osób tez podejmie podobną decyzję, gdyby była taka możliwość.

PPC mnie nie interesuje.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 03:49:14 przez tom256
[#81] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@tom256, post #80

Sporo ludzi zrezygnuje z USB (bo drogie) i z kicka3.1 (bo różnica z 3.0 dla większości jest żadna).
Wolałbym też bez DSP bo będzie kosztować a na oprogramowanie wykorzystujące specjalnie nie liczył bym.


Pozdrawiam
[#82] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@RadoslawF, post #81

Wolałbym też bez DSP bo będzie kosztować a na oprogramowanie wykorzystujące specjalnie nie liczył bym.


DSP czterordzeniowe o wydajnośći 400 MIPS można kupić za 3$, są i ośmiordzeniowe. MASPlayer i DSP na Delfinie nie ma oprogramowania? Atarowcy dzięki DSP na płycie dziś normalnie słuchają MP3 na 68030. DSP może wspomagać na przykład SDL, szyfrowanie, javaskrypty itd. link
[#83] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@tom256, post #80

Gdyby GBA1000 miała AGA to nawet bym się nie zastanawiał, nad zakupem


Nie tylko ty, problem w tym, że nie ma i raczej nie będzie.
[#84] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #82

Cena gołego układu to nie wszystko, a żeby to wykorzystać będziesz system dużego Atari uruchamiał ? dla mnie bez sensu. Dla X1000 sterownik do układu dźwiękowego pisali ponad tok czasu, uważasz że dla DSP do sprzętu kilka razy tańszego ktoś napisze go szybciej i taniej ?
[#85] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Ender, post #83

Ale jest jeszcze do kupienia za 200 euro FPGA Arcade Replay Board. ;)
Zacytuję PPA:
"Dla przypomnienia FPGA Arcade Replay Board to płyta główna emulująca procesory 68000-68020 z prędkością do 99 MHz, z wbudowaną emulacją chipsetu AGA, obsługująca kickstarty od 1.3 do 3.1. Obsługuje do czterech stacji dyskietek 3.5'', ma wbudowaną obsługę plików ADF i HDF, zawiera 2 MB pamięci Chip i do 9.5 MB pamięci FAST, pozwala na podłączenie dwóch amigowych joysticków, jednej klawiatury i jednej myszki w standardzie PS/2, posiada wyjście DVI i SVHS, wyjście stereo, slot na karty pamięci włącznie z kartami SDHC."
[#86] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@RadoslawF, post #84

Oświeć mnie co jeszcze potrzeba? MASPlayer jest chyba samowystarczalny, ba ma nawet jakiś mikser dźwięku z Paulą. Jak będą doce to sobie sam napisze jakiś program korzystający z wlutowanego DSP, owszem gdybym miał XENA obok G4 to nawet bym się tym DSP nie przejmował, ale teraz mówimy o klasycznej Amidze.
[#87] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #86

A ten MASPlayer ma wbudowana obsługę DSP ?
Jeśli masz na myśli sprzętowy odtwarzacz MP3 to pojęcia nie mam jak on pomoże wykorzystać DSP.


Pozdrawiam
[#88] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #86

---- sprostowanko ----
MASPlayer jest chyba samowystarczalny, ba ma nawet jakiś mikser dźwięku z Paulą.

MASPlayer to dodatkowe, samodzielne urzadznie - stąd ma wyjście dzwięku samodzielne - jeżeli chce się miksować z Paulą to należy skleić samodzielnie układzik sumujący sygnał wyjsciowy MAS + Paula - od najbardziej idotycznego opartego na rezystorach do bardziej wypasionego opartego na wzm. operacyjnych. Temat był kiedyś poruszany na ppa, ale też są materiały na elektrodzie odnośnie sumatorów audio.
--------------------------

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 01:01:08 przez posylus
[#89] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@RadoslawF, post #87

A ten MASPlayer ma wbudowana obsługę DSP ?

MASPlayer to zwykły sprzętowy dekoder mpeg na układzie MAS 3507D - nic więcej, żadnych tam DSP, mp2/3+AAC only.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 01:04:32 przez posylus
[#90] Re: Wywiad z Trevorem Dickinsonem

@Leon, post #85

[OT]Jak później się pojawi dodatkowe rozszerzenie (a prawie na pewno się pojawi), to jest miejsce na 68060, jest tam LAN, chyba USB, GFX 2D, więcej CHIP i FAST (o ile w ogóle już na głównej nie ma tam oryginalnie więcej). Jak dla mnie super maszynka z tym rozszerzeniem, nic więcej chwilowo nie potrzebuję, niech się tylko to pojawi OK Obudowa z A4000D czeka, a jak będzie problem z montażem w niej, to pewnie ktoś szybko zrobi ładną dedykowaną obudowę, nawet coś w stylu Mini Maca z grawerem Minimig będzie dobre.
Później na pewno część będzie się kłócić, czy to jest Amiga, czy też nie, dla mnie to będzie świetny kawałek hardware, dzięki któremu nadal będę mógł fajnie Amigować.[/OT]
A też coś z PPC na pewno będzie stało obok, jak nowa maszynka A-EON będzie w bardziej przystępnej cenie dla obywatela PL, to będzie to AmigaOne, jak nie to jakaś Sam, albo używany Peg II
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem