Komentowana treść: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube
[#1] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube
Super inicjatywa! Przyda się ludziom którzy są zieloni z asemblera, a chcą poznać podstawy.
[#2] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@flops, post #1

Niestety jako osoba zainteresowana assemblerem 68k musze powiedziec, ze w takiej formie, to jednak sie nie przyda.
Ale jesli ktokolwiek nauczy sie asma z tych filmow niech da mi znac.
[#3] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@selur, post #2

Nauczyć się nie nauczysz tak od strzału, bo trzeba poznać najpierw rozkazy procka, ale jest tutaj pokazane wiele przydatnych rzeczy, które nie są na początku nawet czytania i pisanie przykładowych programów takie oczywiste.
Dla kogoś kto chce nauczyć się Assemblera polecam książkę Adama Doligarskiego 'Kurs asemblera dla początkujących', albo starszą książkę: Zaawansowane techniki programowania Amiga, dla OCS jest tam wszystko co potrzebne, ew. później jak się chce więcej z systemu korzystać to najlepiej poszukać czegoś w necie. U Adama D. jest też obsługa Agaty.

Troszkę zabawy z bibliotekami jest fajnie opisane na kilku stronach książki: Amiga, Informatyka Mikrokomputerowa 'PO PROSTU AMIGA' Andrzeja Bobek oraz Bartosza Smaga.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 13:09:44 przez flops
[#4] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@selur, post #2

3/4 rzeczy których się nauczyłem jeśłi chodzi o dev, pochodzi właśnie z takich screencastów. Z pewnością do tego usiąde, w wolnej chwili ;)
[#5] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@Mir3k, post #4

Brzmi bardzo interesująco. Nauczenie się asemblera M68k pozostaje wciąż w sferze moich marzeń... podobnie jak pisanie installerów pod WHDLoad...
[#6] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@OSH, post #5

wystarczy usiasc do asmone i spelnisz swoje marzenia :). 68000 to jeden z najbardziej przyjaznych asemblerow w historii, obok 6502. Sam asembler 68000 opanujesz w trymiga. Pierwsze schody to rejestry OCS ok, racja , schody do przejscia . A najwiekszym wrogiem znajacych 68000/... jest lenistwo patentowane, bo napisanie chocby nawet prostych procedurek wymaga godzin kodowania w asmone, a efekt wielogodzinnych wypocin obejrzy kilkanascie osob, najczesciej malkontentow, takze wyklikany w wiekszosci terminarz spotkan w jakims bilderze dla androida zrobi wieksza furore niz ladny pomyslowy scrolling na a500 ;). Gdybys zechcial robic cos co wykracza poza mozliwosci A500 to mozesz zakopac sie juz na dziesiatki godzin, co na kazdym innym wspolczesnym sprzecie zajmuje minuty ;). Moim zdaniem, glownym wrogiem koderow asm68k jest lenistwo, bedace skutkiem rozkwitu technologi, w tym technik tworzenia oprogramowania przez ostatnie 15-20lat :).
[#7] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube
Dla zainteresowanych Cahir/Wpz też coś od siebie zapewne chciałby przekazać tu zgromadzonym, a że wiem gdzie jest jego prezentacja z Xperience 2013 party, wiec jego prace w formie slajdów przekazuje Wam - powodzenia i może się przyda bo dużo dobrego.

Jak (bezboleśnie) wrócić
do kodowania na Amigę?
OK

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 15:18:56 przez pepson

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 15:26:31 przez pepson
[#8] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@pepson, post #7

Od siebie mogę dodać, że środowisko programistyczne, które buduje mój skrypt, jest przeznaczone głównie do pracy pod emulatorem (a przynajmniej tak jest najwygodniej). Radzi sobie zarówno z kodem w C i asemblerze. Wszystko jest dostępne tutaj łącznie z dokumentacją.

Jeśli chodzi o programowanie pod Amigę 500, to troszkę z tym eksperymentuję. Ciekawscy mogą zajrzeć do moich źródeł w C tutaj - jest tam parę przykładów jak zaprogramować copper / blitter / sprajty.
[#9] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube
Fajna sprawa i bardzo pomocne OK
[#10] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@cahir, post #8

Mi kurs przypadł do gustu.

Trochę offtop.
Według mnie Forbid() powinien być po OwnBlitter() (startup.c) i zamiast WaitVBlank(); (nie widze gdzie jest definicja tejże funckji ) użyłbym WaitTOF.
[#11] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@asman, post #10

@asman: Faktycznie. Zawłaszczenie / oddanie blittera mogłoby odbyć się z włączonym multitaskingiem. Pewnie nawet byłaby to poprawniejsza implementacja zważając, że OwnBlitter po Forbid może zrobić deadlock-a. Dzięki za wyłowienie robala. WaitVBlank jest w hardware.{c,h}, ale faktycznie w startup.c baza graphics.library jest już załadowana, więc można - będzie ładniej i krócej.
[#12] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@flops, post #1

Cahir, miło z Twojej strony, że dodałeś tutaj również swoje koderskie materiały.

Nawiasem, kiedy możemy liczyć na final wersję dema z WeCan?
[#13] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@slay, post #12

@slayer: Mam problemy z dostępem do Amigi z 68060. Od tego weekendu pomaga mi Gorzyga / Decree. Generalnie poziom FPSów jest z lekka żenujący i przez cały czas optymalizuje procedurki. Myślę, że warto poczekać.
[#14] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube
Zupełnie nieświadomie, że powstaje taka zacna inicjatywa wpadłem na pomysł nauki muzykowania na programach typu tracker. I jest feedback, co mnie bardzo cieszy. Być może kiedyś połączymy siły i zrobimy kurs programowania, myzykowania na Tubie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę udanych odcinków!
[#15] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@pepson, post #7

tak, to raczej nie na A500 :)
[#16] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@sigma2pi, post #15

Używam tego samego zestawu narzędzi do kodowania na A500 :)
[#17] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube

@cahir, post #16

nie watpie,ze sie da na A500 kodowac tymi narzedziami, tylko dla mnie to troche tutaj zbyt przekombinowane , moze sprawiac trudnosc poczatkujacym.
[#18] Re: Kodowanie dem na A500 od podstaw - kurs na Youtube
przejrzalem dwa filmiki i generalnie wlasciwy kierunek :) tzn. system daun , do przodu i alleluja. asmOne rzadzi :), tak sie powinno robic na A500.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem