Komentowana treść: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013
[#31] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@mailman, post #29

A nie można by uprościć sposobu głosowania? Jest dziesięć gwiazdek przy każdym tytule i zaznaczam spośród nich tyle ile uważam, że chcę dać punktów. Nie bardzo chce mi się kopiować tytuły i je wklejać w odpowiednim miejscu. Wiem, że to lenistwo, no ale piszę prawdę. Dzięki za pracę nad głosowaniem.
[#32] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@mailman, post #29

Głosujmy na to w co gramy ja w Grudniu grał z synem w Superfrog i Jaguar po co mam głosować na pozostałe 8 pozycji, można to nazwać Amiga Games Top (miesiąc) ilość sama wyjdzi z wymienionych tytułów w głosowaniu
[#33] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@sebbb, post #32

To zagłosuj tylko na te dwie. Nie ma obowiązku wypełniania wszystkiego.
[#34] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@Ender, post #31

Patrz komentarz 16.
[#35] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@mailman, post #33

Nie wiedziałem OK
[#36] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@KJB, post #23

no to niech tam sobie będzie i opcja 50 pozycji do wpisania, mniejsza o to. Punktacja jest bez sensu, a to z dwóch przyczyn:
1. Gier ogółem nie jest 10 czy 20, ale setki. Wybieranie z tych setek dziesięciu tytułów i możliwość przyznania jednemu spośród wybranych 10 punktów, a jednemu 1 punktu jest w tej sytuacji, jak by to ująć, śmieszne. Powiedzmy że wszyscy zagłosują na jakiś tytuł, ale dadzą mu po 1 punkcie, bo została już tylko 1 pozycja do wpisania. I teraz mimo że każdy na niego zagłosował, to nie znajdzie się chyba nawet w pierwszej dwudziestce.
2. Przyrównywanie tego głosowania do zawodów sportowych, jak to zrobił mailman, jest cokolwiek nietrafione. W zawodach sportowych (jak rzeczone Tour de Ski) punktów zwykle nie zdobywa się za widzimisię sędziego, tylko za faktyczne osiągnięcia.
[#37] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@snajper, post #36

I teraz mimo że każdy na niego zagłosował, to nie znajdzie się chyba nawet w pierwszej dwudziestce.

Rzeczywiście, chyba takie sytuacje się przytrafiają. Ciekawe, co gdyby zmienić zasady punktowania (np. promować tytuł jeśli wielokrotnie na niego zagłosowano). Na przykład w taki sposób, że sumę zebranych przez dany tytuł punktów mnożyć przez liczbę na niego głosujących.

Czyli jeśli Chaos Engine otrzymał np. 30 punktów (6 głosujących) to w rzeczywistości otrzymuje 180 punktów. Jeśli The Settlers otrzymał np. 30 punktów (3 głosujących) to w rzeczywistości otrzymuje 90 punktów. Jeśli Cannon Fodder otrzymał np. 10 punktów (10 głosujących) to w rzeczywistości otrzymuje 100 punktów. Myślę, że w ten, czy podobny sposób wyniki głosowania będą lepiej odzwierciedlały rzeczywiste notowania.
[#38] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@Hexmage960, post #37

Są gry i lepsze i gorszepomysł Ta gra dzisiaj sprawiła mi więcej frajdy, a ta mniejpomysł i.t.p.
Ja się tym kieruję i dla mnie obecna forma punktacji jest w porządkuOK
[#39] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@snajper, post #36

Ad.1

Gier ogółem nie jest 10 czy 20, ale setki.


Gdybyś z łaski swojej spojrzał na wyniki TOP10 to byś wiedział że większość o tym wie.

Wybieranie z tych setek dziesięciu tytułów i możliwość przyznania jednemu spośród wybranych 10 punktów, a jednemu 1 punktu jest w tej sytuacji, jak by to ująć, śmieszne.


Czyli nie chcesz głosować na lepsze lub gorsze gry, tylko chcesz głosować na takie które zasługują na taką samą ilość punktów, tak?

Powiedzmy że wszyscy zagłosują na jakiś tytuł, ale dadzą mu po 1 punkcie, bo została już tylko 1 pozycja do wpisania.


Wszyscy jakimś cudem bez umawiania się zagłosują na ten sam tytuł dając taką samą ilość punktów?

No to równie dobrze możemy sobie gdybać co by było gdyby wszyscy głosujący trafili w totka. Tak samo realne.

I teraz mimo że każdy na niego zagłosował, to nie znajdzie się chyba nawet w pierwszej dwudziestce.


Na tym polega zróżnicowana punktacja. Za to obok tytułu jest napisane nie tylko ile pkt. ale też ile głosów!

Każdy zainteresowany spojrzy niżej niż Top10, bo ciekawe tytuły są na całej liście :)

Ad.2
W zawodach sportowych (jak rzeczone Tour de Ski) punktów zwykle nie zdobywa się za widzimisię sędziego, tylko za faktyczne osiągnięcia.

W głosowaniu Top10 sędziami są wszyscy, a ich "widzimisię" zdobywa gra za to, jak dużo potrafi dać przyjemności sędziemu.


-----
Dla leniwych to może w ogóle zrobić przycisk "Wylosuj tytuły i wyślij na Top10" :)
[#40] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@KJB, post #39

Gdybyś z łaski swojej spojrzał na wyniki TOP10 to byś wiedział że większość o tym wie.


uff, a już myślałem, że nikt o tym nie wie...

Czyli nie chcesz głosować na lepsze
lub gorsze gry, tylko chcesz głosować
na takie które zasługują na taką samą
ilość punktów, tak?


nie. Chcę żeby każdy z wybranych tytułów miał równe szanse w tej rywalizacji. Zresztą opcji tutaj jest wiele - nawet gdyby pozostać przy skali ocen od 1 do 10, to dlaczego nie mógłbym np. przyznać dwóm grom po 5pkt?

Wszyscy jakimś cudem bez umawiania
się zagłosują na ten sam tytuł dając
taką samą ilość punktów?


podałem przykład dla lepszego zobrazowania problemu. Zresztą myślę, że o tym wiesz, tylko wyrywasz zdania z kontekstu i się czepiasz.

W głosowaniu Top10 sędziami są wszyscy, a ich "widzimisię" zdobywa
gra za to, jak dużo potrafi dać
przyjemności sędziemu.


sęk w tym, że nie jest to regułą i mogę sobie równie dobrze dać 10 głosów grze, której na oczy nie widziałem.
[#41] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@snajper, post #40

sęk w tym, że nie jest to regułą i mogę sobie równie dobrze dać 10 głosów grze, której na oczy nie widziałem.


Nie rozumiem w czym problem? Że dając 10pkt. za jednym głosowaniem można wywindować tytuł szybciej na Top10? To chyba dobrze bo dzięki temu są bardziej dynamiczne zmiany w pierwszej 10ce, niźli by były przy głosowaniu po 1pkt. na grę...
[#42] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@KJB, post #41

znów odwracasz kota ogonem i odchodzimy od głównego tematu... Przytoczony przez Ciebie fragment tyczył się podobieństwa głosowania w top10 do punktacji w sporcie, co było argumentem mailmana mającym przemawiać za stosownością takiego a nie innego sposobu punktacji. Ja natomiast zaznaczyłem, że w top10, w przeciwieństwie do prostu, nie ma żadnego kryterium oceny - TEORETYCZNIE jest takie jak napisałeś, ale w praktyce każdy może sobie równie dobrze zagłosować na byle co - tak dla jaj.

Głównym problemem jest formuła punktacji, w której ustalone jest z góry: dla jednej gry w miesiącu 10pkt, dla jednej 9 itd. I tą formułę moim skromnym zdaniem należałoby zmienić w przemyślany sposób. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby np. stworzenie bazy gier (jak na HOL), obok każdego tytułu gwiazdki do głosowania (tak jak w galerii obrazków PPA, do tego skala jest moim zdaniem zbyt szeroka, jeśli już trzymać się możliwości przyznawania więcej niż 1pkt każdym głosem), a to wszystko pięknie przedstawione na liście wyników posortowanej według wybranych kryteriów (liczba pkt./gatunek/łotewer) - tak jak to wygląda na AmigaRemix. Może być z limitem głosów na miesiąc dla każdego użytkownika, ale bez odgórnego narzucania "10 dla jednej gry, 9 dla jednej...".
[#43] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@snajper, post #42

...jeszcze co do tej skali ocen: swego czasu rzecz się miała podobnie z ocenami w pismach o grach komputerowych - taki np. Secret Service* wystawiał oceny w zakresie 1-100%, do chwili aż ktoś spostrzegawczy zauważył, że różnicę między 75% a 76% jest raczej ciężko uchwycić decydując o wystawieniu takiej a nie innej noty. Więc analogicznie skala 1-10 również moim zdaniem jest w tym przypadku zbyt szeroka (na AmigaRemix jest 1-5, w galerii PPA zresztą też) i najwyraźniej podyktowana jest jedynie obecną formułą punktacji (bo innego uzasadnienia nie widzę**).

* czy inny Top Secret, jeden grzyb... Dość rzec, że były nawet osobne oceny za muzykę, grafikę i miodność.

** SENSOWNEGO uzasadnienia, dodajmy, a nie że "bo w sporcie tak jest"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 22:40:22 przez snajper
[#44] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@snajper, post #43

najlepsze rozwiązanie to oddawanie głosu na tytuły w które graliśmy w danym miesiącu bez punktacji wystarczy policzyć głosy i mamy wyniki przecież nie oceniamy gier po raz 10000-tysięczny tylko robimy Top listę giercowania w danym miesiącupomysł
[#45] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@sebbb, post #44

to czy ktoś głosuje na to w co grał czy nie grał, to już nikt sprawdzać nie będzie (ja np. w ogóle gram od święta, więc co - musiałbym mieć zakaz głosowania), ale tak poza tym to o to mniej więcej mi chodziło w pkt. 1 w poście #36. Przyznawanie określonej liczby głosów każdemu tytułowi miałoby sens, gdyby tych tytułów było, powiedzmy, kilkanaście, gdyby to było jakieś compo typu muzyczny konkurs Andrzeja. W sytuacji gdy mamy do wyboru setki gier, dziesiątki gatunków - to takie głosowanie przypomina spór o wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Do tego nie oszukujmy się - rynek gier na Amigę ma czasy świetności dawno za sobą, nowe tytuły w roku (nie będące portami) można policzyć na palcach jednej ręki u emerytowanego drwala, i tym sposobem dochodzimy do sytuacji, w której głosujący w pewnym momencie stwierdzają: "ej, patrzcie, ciągle te same tytuły są na podium... Głupio tak trochę, chodźcie zagłosujemy na coś innego/na to w co graliśmy w tym miesiącu/na nowo powstałe tytuły/na te, których jeszcze nie było w pierwszej dziesiątce/blablabla" i lista Top10 staje się Top10 tylko z nazwy, a z charakteru Niewiadomo-Co-10.
Kiedy każdej pozycji przypisujemy x punktów, to de facto jest to wystawianie oceny każdemu spośród wybranych tytułów, jak w recenzji, a nie wskazywanie gier, które nam się podobają. Coś w stylu "Turrican jest fajny, Lotus też jest, ale już o punkt mniej fajny, a Settlersi są tak mało fajni w porównaniu z Turricanem, że dostaną tylko 1, chociaż nadal są fajni, bo w końcu ich wybrałem".

Jeszcze coś odnośnie tego "windowania tytułów" 10 punktami, o którym pisał KJB. Takie windowanie to jest właśnie kolejny dobry przykład tego, że wyniki Top10 wcale nie muszą odzwierciedlać faktycznej "fajności" gry. Powiedzmy, że ktoś dał 10pkt grze "Dupa Maryni", a 9 osób dało po 1 punkcie innemu tytułowi. I "Dupa Maryni" wskakuje na pierwsze miejsce, bo przecież wygrała - liczą się punkty. Że mało prawdopodobne zdarzenie? Mało bo mało - ale pokazuje słabe punkty obecnej formuły głosowania.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 12:54:34 przez snajper
[#46] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013
Drama jak z latynoskiej telenoweli.......
Zamiast glosowac - marudzenie na zasady listy.
Amigowcy nigdy nie przestana mnie bawic :)

Zamaist pieprzyc tu glupoty o zmianach, niech zainteresowani w koncu zaczna glosowac.
[#47] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@michalmarek77, post #46

Zamaist pieprzyc tu glupoty o zmianach, niech zainteresowani w
koncu zaczna glosowac.


nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej, a że Tobie pasuje co Ci pod nos podsuną, to już Twój problem. Trzymając się Twojej myśli to ten portal byłby w tym momencie sto lat za Murzynami*, a grx by palcem nie ruszył, bo "zamiast pieprzyć głupoty i marudzić lepiej korzystajcie z tego co jest".
Btw osobiście oddałem głos wczoraj, mistrzu, więc masz kiepski zapłon.

* a propos, głosowanie przez ręczne wklepywanie tytułów i późniejszą weryfikacja i liczenie punktów - to jest właśnie zeszłowieczny relikt internetu.
[#48] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@snajper, post #47

Jeżeli napiszesz kod, zintegrujemy go z PPA i będzie po Twojemu. Czekamy.
[#49] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@mailman, post #48

lol, nie napiszę kodu, bo nie jestem po temu kompetentny (chyba że uważasz, że jednak jestem i do tego bardziej niż grx - ale w takim razie jesteś w błędzie - albo była to zwykła uszczypliwość w stylu "sam nie zrobiłbyś lepiej, to nie krytykuj"; jeśli jednak nie, to w każdym razie miło, że się zgadzasz, że przydałoby się zautomatyzowanie procesu głosowania).

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 14:04:55 przez snajper
[#50] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@snajper, post #49

Po stokroć będę to powtarzał - nowe pomysły nie są złe, ale nie ma komu ich napisać, więc po co w ogóle temat wałkujecie po raz setny? Podobnie jest z artykułami na portal, artykułami do pisma... Wszyscy mają pomysły, ale z realizacją już jest gorzej i wsparcia nie ma żadnego.
[#51] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@mailman, post #50

dobry projekt to podstawa. A jeśli sam projekt będzie opracowany i zaakceptowany, to o tyle mniej pracy będzie przy jego wdrażaniu, ktokolwiek by miał się za to wziąć. Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano i w jeden dzień jedna osoba nie dojdzie do rozwiązania doskonałego i nie poda na tacy gotowego kodu do kopiuj-wklej. Ta dyskusja ma na celu właśnie stworzenie projektu, a przynajmniej jego ogólnego zarysu. Im więcej osób weźmie w niej udział, tym lepiej dla ogółu - oczywiście jeśli ktoś nie przyjmuje postawy biernej "mi to tam wisi".
No ale komentarze pod wynikami top10 to nie jest najlepsze miejsce do roztrząsania tego typu problemów, więc ja na tym kończę i założy się wątek na forum.
[#52] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@snajper, post #51

Wstrzymuję się od wypowiedzi na temat sposobu głosowania. Ale zastanawiająca jest niezmienność pojawiających się tytułów. I nie chodzi o to że nowych dobrych brak, ale o to że masa starych ciekawych pozostaje nieznana. A tu trochę inne spojrzenie na top 10 gier Amigi.

10 najlepszych gier na Amigę wg. Retro Gamer-a ;)
http://www.retrogamer.net/top_10/18918/amiga-1200

Worms: Director’s Cut - 1997
Fightin’ Spirit - 1996
Alien Breed 3D - 1995
T-Zero - 1999
Simon The Sorcerer - 1993
Deluxe Galaga - 1995
OnESCAPEE - 1997
XP8 - 1996
Star Trek 25th Anniversary - 1994
Payback - 2001


A to podobna lista do A-CD32. Nie sugerujcie się tym że w linku jest 500.
http://www.retrogamer.net/top_10/20839/top-ten-amiga-500-games

Diggers - 1993
Worms - 1995
Flink - 1994
Banshee - 1994
Guardian - 1994
Beneath A Steel Sky - 1994
Alien Breed: Tower Assault - 1994
D/Generation - 1993
Simon The Sorcerer - 1994
Zool - 1993

Przyznaję że o istnieniu StarTreka czy też klonie GTA na Amidze (Payback) nie miałem pojęcia, ani że Simon jest aż tak ładny. A gier na Amę są tysiące (w ile % z nich graliśmy?) i nawet jeśli większość z nich to chałki, to nadal pozostało wiele nieodkrytych, niezbadanych i niewyciśniętych. ;)
A może warto czasem zamiast czekać i narzekać na brak nowych fajnych zagrać w coś sprzed lat a jednak "dla nas" nowego, niż stale w to samo? :)
[#53] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@ZbyniuR, post #52

Ale zastanawiająca jest niezmienność pojawiających się tytułów.


No to już zależy tylko i wyłącznie od głosujących i ich gustów :)
[#54] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@KJB, post #53

A mi się zdaje że od ignorancji o istnieniu gier spoza popularnego nurtu na polskich/pirackich giełdach sprzed lat. Od przesadnej wiary że ten nurt = to co było najlepsze, oraz od niechęci by sprawdzić czy to aby na pewno prawda. I jeszcze od ilości dyskietek instalacyjnych. Nawet w czasach gdy gry Amigowe piraciło się hurtem na CD, mało kto z "posiadaczy" tych obszerniejszych miał dość wolnych dysków lub megasów na HDD oraz wolnych godzin jednocześnie, by się nimi pobawić. Mylę się?
[#55] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@ZbyniuR, post #54

Tak.
[#56] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013
Dzisiaj jest ostatni dzień głosowania.
[#57] Re: Games TOP10 - wyniki za grudzień 2013

@mailman, post #56

Nie pamiętam czy głosowałem, ale pamiętam, że jeżeli głosowałem, to dokładnie pamiętam na które gry zagłosowałbym i nie wypełnie wszystkich pozycji. To tak w kwestii że coś mi dzwoni, ale nie wiem gdzie. Gdzieś jednak dzwoni. :)
Jeżeli mój głos za chwilę zdubluję, to nie warto wspominać że był zdublowany. Ehhh, nieważne, ale lista po nowościach grudniowych, chyba nabierze nowego wymiaru. :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem