Komentowana treść: JAmiga 1.2
[#1] Re: JAmiga 1.2
Lojezu... Po co?
[#2] Re: JAmiga 1.2

@_arti, post #1

Co by użytkownicy Amigi mogli korzystaćOK
[#3] Re: JAmiga 1.2

@parallax, post #2

To jeszcze proponuje php4 przeportowac albo AppleScript - Rownie potrzebne i uzyteczne...
[#4] Re: JAmiga 1.2

@_arti, post #3

To jeszcze proponuje php4 przeportowac


O to ci chodzi?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 21:03:00 przez Lokaty
[#5] Re: JAmiga 1.2

@Lokaty, post #4

No tu jest w miare aktualna piatka
[#6] Re: JAmiga 1.2

@_arti, post #5

Aaa, masz na myśli wersje. Trzeba było tak od razu. Amigowa numeracja nie jest równoznaczna z wiodącą dystrybucją. Chyba przy bounty było to wyjaśnione. Jak znajdę to podam...
[#7] Re: JAmiga 1.2

@parallax, post #2

Jakiej Amigi do Javy? pomysł
[#8] Re: JAmiga 1.2

@parallax, post #2

przeciez bez guipodobnych spraw z javy raczej nie skorzystasz, jak dla mnie to co jest moze sluzyc do nauki javy i to tylko do jakis podstaw. wyznacznikiem dobrej wersji javy jest mozliwosc uruchomienia eclipse czy chocby jdownloadera. Jamiga w obecnej wersji rownie dobrze moglaby nie istniec.
[#9] Re: JAmiga 1.2

@michal_zukowski, post #8

Tylko po co tak obrzydać? Dla zasady że to na OS4 a nie na Mos? Równie dobrze można napisać że Scriba w obecnej postaci mógłby nie istnieć jeżeli nazywamy toto edytorem.
[#10] Re: JAmiga 1.2

@TomK, post #9

I w zasadzie byłaby to prawda.
[#11] Re: JAmiga 1.2

@TomK, post #9

Chyba z javy większy pożytek niż ze skryby
[#12] Re: JAmiga 1.2

@Voyox, post #11

Jedno i drugie jest do d.... ale Scriba teoretycznie ma szanse wyewoluowac w cos konkretnego.
[#13] Re: JAmiga 1.2

@TomK, post #9

@TomK
Poprostu chłopakom żyła chodzi i tyle, oczywiście zaraz napiszą że nie i ble ble bla bla
Poza tym, chyba jest jeszcze sprawa OWB, teraz MOSerzy stracą swoją jedyną przewagę
@michal_zukowski
no od czegoś trzeba zacząć, MOSa odrazu wydali 3.coś tam?
Jak mi się wydaje to projekty jak JAmiga to postęp, nawet jeśli na razie niewielki to zawsze to
następna rzecz, która poszerza możliwości.

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 21:46:45 przez Radek_Cz
[#14] Re: JAmiga 1.2

@Radek_Cz, post #13

E tam, komentujesz bo żyła ci chodzi że Java jeszcze w powijakach, oczywiście zaraz napiszesz że nie i ble ble bla bla

A tak na poważnie to rzookol przecież uczciwie napisał, że w obecnym stadium Java na Ami nadaje się do nauki i nic więcj. Nie napisał przecież że do niczego się nie nadaje :P
[#15] Re: JAmiga 1.2

@Radek_Cz, post #13

Właśnie to JESt SZANSA. I prawda ja nawet nie zainstalowałem tej Javy bo to narazie eksperyment ale jest nadzieja proejkt idzie do przodu i nie ma co marudzić moi mili.
[#16] Re: JAmiga 1.2

@TomK, post #9

Chyba nie widziałeś "listu do cioci" w komentarzach :)
[#17] Re: JAmiga 1.2

@TomK, post #9

Ja nie obrzydzam, po prostu nie licząc podstawowej nauki javy, nie ma sensu nawet tego uruchamiac. Nikomu się do niczego nie przyda, to juz flash z gnasha z OS4, czy z flashowego plugina z morphosa jest przydatniejszy. Dobrze, że się to rozwija, ale bez 3-5 programistów stale pracujacych nad projektem nic ciekawego on nie przyniesie.
[#18] Re: JAmiga 1.2

@KJB, post #14

E tam, komentujesz bo żyła ci chodzi że Java jeszcze w powijakach, oczywiście zaraz napiszesz że nie i ble ble bla bla
Póki co, nie mam możliwości tego w żaden sposób "pomacać", więc nie mam żadnego powodu do chodzących żył, ale
już niedługo się to zmieni, wtedy może taki argument będzie miał jakikolwiek sens język
[#19] Re: JAmiga 1.2

@michal_zukowski, post #17

Ech, no mam nadzieję że jednak coś z tego będzie bo powoli ale jadnak się rozwija. No nic poczekamy zobaczymy jak zawsze OK
[#20] Re: JAmiga 1.2

@_arti, post #5

Jak obiecałem informacje odnośnie tego o czym zapomniałem (bo znalazłem ).

Po pierwsze - o czym już nadmieniłem - wersjami nie należy się sugerować. Implementacja "amigowej javy" jest oparta o JamVM, którą jaokim wybrał jako punkt wyjścia dla AmigaOS4.1 (datowaniem tego pakietu też nie należy się sugerować bo jako całe środowisko będzie "dość" aktualne - wszystko się opiera o open-source, tak więc jeżeli środowisko dotrzyma kroku oryginalnym źródłom, również będzie aktualne na naszym poletku).
Dlaczego akurat ta wersja? Na forach było sporo napisane, ale przede wszystkim dlatego, że jest to mała implementacja, która pierwotnie była rozwijana dla maszyny z PPC (czyli wynikająca z tego korzyść dla tej rodziny procesorów w formie JITa dla kodu javy). Oczywiście "mała" nie znaczy zła - dla jednej osoby siedzącej przy projekcie lepiej jest jednak skorzystać z gotowego rozwiązania niż robić wszystko od zera z dostępnych źródeł Oracle. Największą zaletą tej implementacji jest wsparcie dla "GNU Classpath" oraz (i chyba najważniejsze) "OpenJDK" (za pośrednictwem "IcedTea" co czyni całość "bardzo" aktualną ).

Wracając jednak do projektu JAmiga, który został podzielony na trzy etapy:
1. Milestone 1 - w skrócie zapewnijący podstawową funkcjonalność
2. Milestone 2 - tutaj planowana jest w pełni działająca maszyna wirtualna wraz z działającym portem dla "GNU Classpath" i "OpenJDK", podstawy wymagane do uruchomienia programów "javowych" (wątki, operacje I/O, itd. itp.) oraz podstawowe wsparcie dla GUI (za pośrednictwem ATW lub Swing)
3. Milestone 3 - wsparcie NPAPI dla przeglądarek.

Żeby było jasne - nie korzystam z javy jako programista, ale temat okazuje się bardzo interesujący. Od momentu zaproponowania przez jaokima tych "trzech kamieni milowych" uważam, że jest to jedne z najkonkretniej rozpisanych amigowych boutny w ostatnich latach. Uważam też, że jeżeli projekt ten będzie rozwijany jak do tej pory to może się urzeczywistnić (realnie patrząc 2015/16 jest szansa).

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 12:29:06 przez Lokaty
[#21] Re: JAmiga 1.2

@Lokaty, post #20

Okey, tylko wszystko dalej rozbija się o pytanie - po co? JAVA nie jest językiem który:
a) warto by było się dziś uczyć, o ile nie jesteś korpofagiem uwielbiającym pisać/robić maintainance 10+ letnich aplikacji dla banków - ale ok, obracam się trochę w innym towarzystwie programistycznym, więc może nie mam pełnego obrazu całości;
b) a już na pewno nie jest językiem, w który jest sens pisać cokolwiek pod AmigaOS;
c) jest wiele innych rzeczy, które wartoby było przeportować na AmigaOS, nawet na 3.x niż JAVA;
[#22] Re: JAmiga 1.2

@_arti, post #21

Doskonale znam twoje zdanie _arti, ale nie jestem do końca przekonany o jego słuszności (zresztą nie mam zamiaru ciebie od niego odwodzić - twoja sprawa).
Z a i b częściowa się zgodzę. Jednak do ostatecznego osądu wstrzymam się aż projekt zostanie doprowadzony do końca bo:
Po pierwsze - nie wiemy jak to się będzie zachowywało (w sensie wydajności i przeniesionych appletów) dlatego trudno dokonywać w tym miejscu jakiegokolwiek obiektywnego osądu.
Po drugie - czy sens pisania pod JAmiga będzie uzasadniony? Myślę, że w jakichś aspektach na pewno tak. Dla przykładu, może tak się stać, że znajdą się osoby, którym łatwiej będzie napisać/przenieść program pod java niż zaczynać od zera z C i API AmigaOS. Wbrew pozorom jest to olbrzymi atut tego rozwiązania.
Uważam też, że warto mieć chociaż namiastkę "nowoczesnej technologii" w amisystemie, niż jej nie mieć, albo nie mieć nic (chociażby w połączeniu z już istniejącym iODBC może przynieść ciekawe, w dodatku dość funkcjonalne narzędzie dla - jak to nazwałeś - korpofagów).
Co do c - oczywiście, że tak! Jednak jakoś nie widać chętnych, aby zmienić ten stan rzeczy, dlatego podtrzymuje to co wyżej napisałem - wolę mieć JAmiga, niż nie mieć nic.
To wszystko z mojej strony, pozdrawiam!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 13:54:16 przez Lokaty
[#23] Re: JAmiga 1.2

@Lokaty, post #22

Tak samo można usprawiedliwiać portowanie QT czy GTK pod AmigaOS4. Super fajnie - mamy nowy soft! Ale nijak on się ma do Amigi, amigowego Intuition, nie mówiąc już o wydajności nawet - patrz Firefox na X1000. To że nikomu się nie chce pisać w C czy w AmigaE, nie znaczy, że JAVA czy wszelkie powyższe są dobrym rozwiązaniem - "bo są". Dysponując NeoAmigą i musząc korzystać np. ze GIMPa czy wspomnianego Firefoksa, po stokroć wołałbym wygospodarować partycje na Linuksa niż męczyć się taką protezą pod AmigaOS...
[#24] Re: JAmiga 1.2

@_arti, post #23

Zgadzam się z tą tezą.
[#25] Re: JAmiga 1.2

@Lokaty, post #22

do problemów z javą dochodzi jeszcze zapotrzebowanie na pamięć, skoro amisystemy nie zaadresują wiecej niz jakies 1.7GB to korzystanie z Netbeans czy czegoś podobnego będzie drogą przez mękę. Co npapi to mysle chybiony pomysl, ale pewnie joakim tez o tym wie. Strony juz javy całe szczescie nie wymagają.
[#26] Re: JAmiga 1.2

@michal_zukowski, post #25

Jeśli np. taki AROS jest amisystemem to bariera 1.7Gb znika
Btw. na niektórych sprzętach z jabłkiem zaadresują tylko albo aż 1Gb! Tylko nie wiem czy na nich chodzą amisystemy z kolei ;)

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 21:06:28 przez deez
[#27] Re: JAmiga 1.2

@michal_zukowski, post #25

Amisystemy adresują 2GB narazie. Naprawdę nie wiem skąd wziąłeś te 1.7. Czyżby jakaś chińska podróba adrsowała tyle
[#28] Re: JAmiga 1.2

@TomK, post #27

adresować mogą i 2 GB ale odlicz sobie adresacje karty graficznej i innych urządzen i wychodzi około ~1.7gb
[#29] Re: JAmiga 1.2

@michal_zukowski, post #28

Tak czy inaczej, czekam na więcej niż 1Gb na PM G5, przy OWB każdy Mb jest na wagę złota niemal.
[#30] Re: JAmiga 1.2

@michal_zukowski, post #28

szeroki uśmiech Zauważyłeś że sam sobie zaprzeczyłeś? Najpierw napisałeś że zaadresują tylko ~1,7 a potem że adresują 2GB Troszkę sie pogubiłeś szeroki uśmiech Ale ok przyjmijmy że ~1.7 = 2 i jest ok. Powiedz mi naprawdę uważasz że do tego do czego dzisiaj używa Javy przeciętny użytkownik czyli czaty i jakieś programiki do obsługi bankowosći giełdy 2GB nie wystarczy?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem