Komentowana treść: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi
[#31] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi
Kurcze, myślałem że to ARM do Minimiga... A dlaczego projekt nie obejmuje A1200 i AGA? ;)
[#32] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@gorzyga, post #29

Nie raz czytałem na forach komentujących Minimiga że łeeee nie ma stacji dyskietek. I to jest produkt dla takich konserwatystów dla których dłubanie guziczkami przy czytniku SD nie ma tego czaru co stukanie stacji i właśnie z tego powodu Minimiga nie kupili. :)

Bo ciągle mają dyskietki, tyle że Ama im zdechła a reanimować im się nie chce, bo chcą się bawić grami a nie lutownicą. Zresztą nawet jakby starą sprawną mieli to postawić nie ma gdzie ani podłączyć do czego. I to jest właśnie produkt dla nich. :) A reszta niech sobie marudzi ile chce. Czas pokaże czy twórcy tej zabawki wybrali sobie taką grupę docelową i taką cenę aby wyjść na swoje. ;)

A ja ciągle czekam na takiego klona który emuluje A500 i A1200 z fastem, z całym retro softem na karcie i klawiszami jak w A600 z padem i myszką. I w takiej cenie jak za PoliStation. :D
[#33] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@tomaszek1983, post #28

no jak po co stacja? przecież ta stacja to to główny punkt programu, jedyny bajer jaki odróżnia ten produkt od zwykłej maliny z UAE

BTW. Raspberry Pi jest imho za słabe do emulowania Amigi
[#34] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi
Przy odrobinie zapału można mieć dokładnie to samo na telefonie. Bez problemu można podłączyć telefon do telewizora i kontroler chociażby od PS3. Odpalasz UAE pod Androida i gramy.
Ktoś mądrze powiedział, większość projektów na które zbiera się pieniądze przez sieć mają to do siebie, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jakby był jakikolwiek sens robienie tego w normalny sposób to by się znalazła firma, która by się zainteresowała tym.
[#35] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@neuroup, post #34

Ehh, klasyków już chyba nic nie zastąpi. Ja kilka razy podchodziłem do Protrackera na WinUAE i nie daję rady. Nie słyszę szumów ośmiobitowych Pauli, poraża mnie latencja, a ja dużo sampli przygotowuję na SampleZ z Aminetu. Maksymalnie denerwuje mnie WinUAE. Żaden emulator nie daje mi Amigi 040/40MHz bez jakichś wpadek.
Owszem, pograć można...
Gdy przestaną działać moje A1200, to kupię sobie nową. A gdy zabraknie A1200 całkowicie, to przestanę Amigować. Oczywiście z PPA nie przestanę. :)
[#36] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@XoR, post #33

No i tak się zastanawiam: ile razy po zakupie skorzystałbym z tej stacji? Może z raz, tylko po to, żeby zobaczyć czy działa
[#37] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi
Gdyby to był odpowiednik A1200 z 8MB Fast RAM to może nawet byłbym potencjalnym klientem takiej zabawki (chociaż to jeszcze zależałoby do ceny). Ale jeżeli to ma być A500 to zupełnie nie jestem zainteresowany. Jednak A500 mocno ogranicza zabawę klasycznymi amigowymi grami, a przede wszystkim o to chodziłoby mi w tej całej "imprezie".
[#38] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@MDW, post #37

Jednak A500 mocno ogranicza zabawę klasycznymi amigowymi grami, a przede wszystkim o to chodziłoby mi w tej całej "imprezie".


No właśnie. :) Możemy psioczyć na AGA (A1200/4000), psioczyliśmy już nie raz i psioczyć będziemy. "Ale AGA to absolutne minimum".
"Jeżeli ktoś nie ma AGA, to niech żałuje".


PS. Piękne jest to, co teraz powstaje dla A500, nowe gry itd., lub gdy ktoś się bawi w PPC dla A500. Super. Ale czym innym jest odpalenie wspaniałej gry na prawdziwej i wieeeelkiej A500. A czym innym jest emulacja retro w sposób ograniczony i bez AGA. :)

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 18:40:19 przez Andrzej Drozd
[#39] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@tomaszek1983, post #28

Z tą stacją dyskietek to pewnie dla klimatu retro bo do praktyczności w dzisiejszych czasach to nijak to się ma.

Czy ten nowy emulator sprzętowy jest potrzebny ? Myślę że tak jeśli będzie tańszy od Minimig i Mista i będzie oprócz standardowej A500 oferował mocniejszą konfigurację.
Natami była jak bajka - piękna ale bajki niestety nie są prawdziwe.

Ogólnie to super że coś takiego powstaje ale ja czekam na następny mit który mam nadzieję że się urzeczywistni to jest Minimig+
[#40] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@djpiotrs, post #39

Jeśli to ma być tańsze od Minimig'a to faktycznie superok, racja W innym przypadku to chyba nie ma za bardzo sensu, bo to powielanie istniejących już urządzeń
[#41] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi
ARMIGA ma jeden duży plus i jednocześnie jeden minus.

Plus to stacja dyskietek. Nie rozumiem tutejszych komentatorów uważających, że stacja dyskietek to przeżytek. Tak mogą mówić tylko fani A1200 z turbo i fastem korzystający z niej do niedzielnej zabawy z WHDLOAD, czyli fani wygodnickiego retro-grania, a nie retro-komputera, jakim jest/była Amiga.

Kolekcjonujecie te wszystkie A1200 i A600 z dopalaczami, żeby było wam wygodniej emulować Amigę 500, ale są ludzie tacy jak ja którzy mają w tej chwili (liczę) 52 oryginalne dyskietkowe gry i 14 dyskietkowe programy na A500 i niezliczone oryginalne dyskietki public domain, np. oryg. Dynablaster z Amiga Format. I z nich korzystam na oryginalnej Amidze 500. Nie jestem w tym sam, oprócz mnie są też inni.

Więc nie stawiajcie się w roli ostatnich Amigowców, bo nimi nie jesteście i ze swoimi Amigami 1200 i WHDLOAD nie jesteście w ogóle reprezentatywni. To dlatego nie jesteście w stanie zrozumieć, po co stacja dyskietek w ARMIDZE.

A jeśli chcecie znać moją opinię, to A1200 z WHDLOAD niczym nie różni się od peceta i WinUae. Oba te rozwiązania to udawanie tego, czym była Amiga 500. Wspólnym mianownikiem jest wygoda. Pececiarze korzystają z UAE bo nie chce im się bawić w oryginalną A500 i wachlowanie dyskietkami. Dokładnie w to samo nie chcą się bawić posiadacze dopalonych Amig z zainstalowanym WHDLOAD. Whdlowcy mogą tu przybić "piątkę" z windowsowcami.

Minus ARMIGI to procesor ARM. Niestety, to będzie zwykła emulacja UAE, a nie sprzętowe odwzorowanie hardwaru jak w MiniMigu, gdzie jest prawdziwy procesor M68000. Ten minus całkowicie dyskwalifikuje ten projekt w moich oczach.

Czekam na możliwość podłączenia stacji dyskietek do Minimiga, choć Minimig to też nie w 100% Amiga 500 (spore braki w kompatybilności), ale na razie to projekt który jest najbliżej A500. Za ARMIGĘ dziękuję.
[#42] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Aurel, post #41

Czegoś nie rozumiesz otóż tego że w nowym sprzęcie oczekuje się kompatybilności i mocy a do retro zawsze ma się to stare z dyskietkami leżące w szafie lub na szafie itp .
[#43] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@MDW, post #37

Jednak A500 mocno ogranicza zabawę klasycznymi amigowymi grami, a przede wszystkim o to chodziłoby mi w tej całej "imprezie".


Klasyczne gry amigowe to właśnie te, wydawane w wersji dyskietkowej w latach 1986-1993. To ogrom oprogramowania. Nie bardzo rozumiem toku Twojego rozumienia amigowej "klasyczności" gier, bo obcinasz z Amigi produkcje z jej kluczowego okresu i zostawiasz te nieliczne robione pod AGA, wydane na A1200 chwilę przed upadkiem Commodore, gdy ten komputer zaczynał być już trupem. To trochę tak jakbyś kupił Amigę w 1995 roku i w ogóle nie wiedział o istnieniu A1000, A500, ACDTV, A2000 i wszedł z marszu w gry shareware ściągane z aminetu w paczkach lha.

Czas po Amidze 500 czyli chwile gdy ludzie zaczęli kupować A1200 to czasy neo-Amigi i koniec wspierania rynku amigowego przez takiej firmy tworzące gry na klasyka.

Dlatego nie zgadzam się z Twoją tezą, że Amiga 500 ogranicza kontakt z klasycznymi amigowymi grami. Amiga 500 jest właśnie komputerem stworzonym do kontaktu z klasykami gier amigowych. Exodus czy Red Mars wydane w okolicy roku 2000 do których potrzebujesz A1200 to żadne klasyki amigowe, tylko neo-soft.

Takie podejście to też problem całego forum PPA, gdzie wszystko jest wywrócone do góry nogami. To że ktoś jest młody i kupił Amigę już po upadku Commodore nie znaczy, że klasyka gier zaczyna się od daty zakupu jego Amigi.
[#44] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Aurel, post #43

Z twoim punktem widzenia dojdziemy do wniosku że A1200 z AGA to pecet haha
[#45] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi
ciekawy design :)
[#46] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Aurel, post #41

jakim jest/była Amiga.


No, to teraz czas na brednioserial na temat - co to jest retroAmiga?
Czy moja A1200 z PPC i druga A1200 z Apollo to retroAmigi? Czy już nie? ;)
Ja mimo wygodnickiego grania w WHDLoad, wciąż lubię stację dysków, bo się przydaje. A zamiast pendrajwa i USB którego nie mam w Amigach, używam FTP.


Kolekcjonujecie te wszystkie A1200


Ja używam! Na jednej z Apollo i AGA gram w WHDLoad, Protrackeruję trochę i bawię się ogólnie latami 90-tymi. Na drugiej A1200 z PPC odpalam czasami AOS4 i MOS, ale głównie "zachwycam" się AOS3.1 na BVision. :)


A jeśli chcecie znać moją opinię, to A1200 z WHDLOAD niczym nie różni się od peceta i WinUae.


Głupkowata ta opinia, ale słyszałem jeszcze głupsiejsze. Jaki mądrala, taka opinia.
A opnia taka głupia, bo nie pochodzi od użytkownika A1200.
A1200 to lepsza A500 i nic towarzyszu z tym nie poradzicie. Taka jest prawda. Jedyna i prawdziwa. :)

Czekam


Czekasz, rościsz sobie coś, ale tylko czekasz. A to błąd, bo nie używasz Amig. :D
A czas leci...
[#47] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@djpiotrs, post #44

Nic takiego nie powiedziałem. Sam mam A1200 z AGA (patrz stopka). Ale na pewno Amiga 1200 z AGA to nie jest sprzęt, pod który były robione gry i programy z lat 1986-1993, a gry robione na A1200 to nie są gry klasyczne.

Ale jest coś w tym co przewrotnie mi insynuujesz. A1200 z taśmą IDE i podpiętym dyskiem twardy, kartą Compact Flash w gnieździe PCMCIA, pamięciami SRAM/DRAM, wsparciem VGA i paroma innym rozszerzeniami (nie wspominając o Medku, Radeonach i Szumblasterach) to już mizianie się z pecetem. To takie "mam prawie peceta, ale będę krzyczał, że to nadal Amiga!".

Jak się dłużej zastanawiam, to ARMIGA zaczyna mi się podobać jako samodzielne pudełko, które można wziąć w gości i odpalić na czyimś monitorze PC. Ale tylko eksperymentalnie.
[#48] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Andrzej Drozd, post #46

No, to teraz czas na brednioserial na temat - co to jest retroAmiga?
Czy moja A1200 z PPC i druga A1200 z Apollo to retroAmigi? Czy już nie? ;)


Nie odwracaj kota ogonem i proszę też o odrobinę kultury. Nazywanie czyjejś wypowiedzi bredniami i wtrącenia że czyjeś zdanie jest głupkowate świadczy w pierwszej kolejności o Tobie, o Twoim chamstwie i braku umiejętności zabierania głosu w dyskusji. Czy jak ktoś w Twojej pracy czy w rodzinie powie coś z czym się nie zgadzasz, to od razu go wyzywasz?!

Twoja dopalona Amiga to Amiga - potwierdzam. Ale nie jest to Amiga stworzona do uruchamiania klasyków gier amigowych, jakim w założeniu ma być ARMIGA, mająca udawać A500. Ja tylko nie zgadzam się z tutejszymi komentarzami, że ARMIGA jest słaba, bo nie ma 040/33MHz, 16MB fastu i po co w ogóle ta stacja dyskietek, skoro żaden tutejszy amigowiec nie wie do czego ona służy? Obecnie rusza na rynku produkcja i sprzedaż adapterów, ale nikt rozsądny nie mówi o tych produktach: łeee, bez sensu, płyty CD się nie włoży, a ta igła to coś okropnego, można się skaleczyć!

Do reszty Twojej chamskiej odpowiedzi się nie ustosunkuję, bo musiałbym zniżać się do poziomu Twoich "argumentów" o bredniach i głupowatości, nie lubię być wciągany do bagna.
[#49] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Andrzej Drozd, post #46

No, to teraz czas na brednioserial na temat - co to jest retroAmiga?
Czy moja A1200 z PPC i druga A1200 z Apollo to retroAmigi? Czy już nie? ;)


Ale po co brednioserial? Aurel ma rację, a potwierdzają to obiektywne dane:



Czasy największej świetności Amigi przypadają na okres zanim gry AGA zdążyły się upowszechnić. To, że oczywiście każdy z nas definiuje "czasy amigowe" jako te czasy kiedy właśnie on osobiście kupił Amigę i amigował (niektórzy stąd np. dopiero w 1997 i później) nie znaczy, że gry z tego czasu są dla historii Amigi kluczowe.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 20:59:33 przez jubi
[#50] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Aurel, post #47

Ale na pewno Amiga 1200 z AGA to nie jest sprzęt, pod który były robione gry i programy z lat 1986-1993, a gry robione na A1200 to nie są gry klasyczne.


"Jezusie Chrystusie! Ale głupoty!". Wybacz że pozwoliłem sobie zacytować pewnego gościa z Onetu. :)
[#51] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Aurel, post #48

nie lubię być wciągany do bagna


To po co psioczysz na A1200? A jak nie lubisz chamstawa, to użyj opcji ignore.pomysłpomysłpomysł
Każdego malkontenta poczęstuję tą samą dawką kwaśnej bryzy.OK
[#52] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Andrzej Drozd, post #50

Jak już miłośnicy Amigi "Klasycznej" ustalili że tylko oni są amigowcami, to teraz między sobą się dzielą
Oczywiście typowe marudzenie "po co, dla kogo" nowy projekt - przy okazji.
[#53] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Aurel, post #47

Ze wsparciem VGA i procesorem PPC to się zgadzam w 100%-tach co do dysku twardego to normalna ewolucja komputerów
[#54] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Andrzej Drozd, post #51

Nie narzekam na A1200. Sam ją mam (patrz stopka) i z niej korzystam. Ja tylko się wypowiadam odnośnie tego, że ARMIGA to komputer mający zastępować A500, a nie A1200. Niepotrzebnie się unosisz, jakbyś był BetaRycerzem chroniącym Dobrego Imienia A1200. Amiga 1200 to świetny komputer. Ale ARMIGA ma udawać A500, a nie A1200. Nie zgadzam się z mówieniem, że A500 to sprzęt nienadający się do korzystania z gier klasycznych i że najlepsza do tego celu jest A1200. W ten sposób to można zacząć mówić, że najlepsza do gier klasycznych jest A4000 z 060, PPC i Mediatorem i każdego którego się temu sprzeciwi nazwać bredzącym głupkiem, bo przecież to atak na boską Amigę 4000 i trzeba ten atak odeprzeć atakując rozmówcę, a nie dyskutować o meritum. A sprawa jest prosta. ARMIGA ma robić to co A500, nie A1200. Tak samo jak cukier ma słodzić, a nie solić jak sól. Oczekiwanie od ARMIGI parametrów A1200 to jak oczekiwanie od gramofonów że będą odtwarzały płyty CD. Ta rozmowa nie jest o Amidze 1200. A dygresja o A1200 wzięła się z tego, że ktoś napisał, że A500 jest niekompatybilna z grami klasycznymi i że do gier klasycznych najbardziej odpowiednia jest A1200. Gdyby ARMIGA była emulatorem A1200, to z tej stacji dyskietek nie ruszyłoby wiele gier i trzeba by na ARMIDZE instalować whdload, co byłoby zaprzeczeniem tego, czym według twórców ma być ARMIGA.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 21:22:44 przez Aurel
[#55] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@adam_mierzwa, post #52

to co jest w 80 % kompatybilne ze starym sprzętem to moim zdaniem jest jakaś kontynuacja ale jak nowy sprzęt nie potrafi odpalić softu po starym w zupełności to już jest innym sprzętem.Właśnie między klasykiem a ppc tak było
[#56] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@Aurel, post #54

Nie widzę sensu kłócić się o ARMIGA, bo to po prostu jeszcze nie istnieje.
I pewnie nigdy nie powstanie...
[#57] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@jubi, post #49

jak kupilem A1200 bylem zawiedzony mala liczba gier wykorzystujacych AGA, nawet wsrod nowych tytulow. Za A1200 przemawiala wtedy plyniejsza rozgrywka w niektorych grach w porownaniu do A500, jednak moj wtedy sasiad majacy lekko rozbudowana A600 z punktu widzenia tylko gracza to niewiele stracil wzgledem mojej wtedy lekko rozbudowanej A1200 ok, racja
[#58] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@sigma2pi, post #57

Tak to jest jak źle zaplanuje się zakupy. :D
[#59] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@adam_mierzwa, post #52

Jakby Amigowcy inwestowali tak jak ludzie od PC w następne modele i turbo (pewnie C= i tak by nie uratowało), ale przynajmniej Amigowcy by podtrzymali rynek dłużej (nowe turbo tańsze, kolejne hity), a nie trzymali się kurczowo swojej wiekowej A500, a potem skok na PC (wiem, w PL to była droga zabawa, ale na zachodzie ludzi było na to stać, a i tak postępowali podobnie jak w PL).

Jak z wykresu wynika 1992 (wyjście Amigi 4000 z AGA) i jeszcze przez dwa lata jest bardzo dobrze. Wyszło kilkanaście fajnych gier na AGA np:
- Slamtilt,
- Super Stardust,
- Xtreme Racing,
- Alien Breed 3D,
- Breathless,
- UFO - Enemy Unknown (ok, jest na OCS, ale na AGA jest ładniejsza i na A1200 jakoś da się już grać, jest też na PC),
itd. Każdy ma swoje zdanie, ale w latach kiedy wyszedł AB 3D, dla mnie to była super gierka wysokich lotów i jest to dla mnie taki sam klasyk jak jakieś strzelanki z końca '80. A z Amigą mam styczność od mniej więcej 1990/91, swoją własną mniej więcej od 1994r.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 23:06:56 przez flops
[#60] Re: ARMIGA - nowy projekt emulatora Amigi

@flops, post #59

Theme Park AGA - bije wersje ECS na głowę. Jeszcze chyba ciekawy był Simcity 2000.
Poza tym na AGA można pograć w kilka portów z PC i odpalić Maczka.
Fakt AGA w chwili swojej premiery była już słaba i stąd Amiga nie była już tak popularna jak wczesniej.
No ale jak mogło być inaczej skoro Commodore było firmą która chciała do końca świata sprzedawać 8 bitowe C64.

Ale widac dla nietórych Amiga to zawsze bedzie A500 + 512kB RAM i OCS do gier. I broń Boże dalszą rozbudowę bo Amigowość spada.

Tez nie wiem po co kolejny emulator A500, oryginalna A500 kosztuje około 100zł.
Widac wszyscy sie uparli reaktywowac Amigi tylko w postaci najbardziej prymitywnej A500.


Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 23:38:26 przez tom256
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem