Komentowana treść: MUI 4.0 - 2014R3
[#1] Re: MUI 4.0 - 2014R3
Zastanawia mnie to, czy nie lepiej MUI dołączyć do OS4? Po instalacji systemu znowu konieczne są łatki, jak w OS3.x...
[#2] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Cargo, post #1

W tym cala zabawa. Wydania ISO AmigaOS sa strasznie rzadko, więc każdy zmuszony jest do paczowania.
[#3] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Cargo, post #1

MUI jest zbędne, to się ma dla kilku programów. Może gdyby status MUI i był inny - nie jest.
Dużo rzeczy dałoby się zrobić gdyby A-Eon przejął Hyperion.
Co do łatek - to akurat jest banalne i niekłopotliwe.
[#4] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Cargo, post #1

Wkraczasz na niebezpieczny teren. Widziałam tu już wiele "wojenek" dotyczących "nieocenionej wartości", bądź w zależności od opcji, "bezwartościowości" MUI. Sprowadzeniem tego pakietu do roli łatki, można się narazić paru osobom

Poza tym, jesli wierzyć czerwonym pismakom, MUI do płyty z AmigaOS 4 było dostarczane od zawsze, więc twój postulat jest cokolwiek nieuzasadnionyszeroki uśmiech
[#5] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@adam_mierzwa, post #3

No wchłonięcie Hyperionu przez A-Eon to byłby niezły pomysł. Pytanie co dalej? Na chwilę obecną A-Eon to jedyna alternatywa dla chcących używać komputera ze znaczkiem/logo Amiga. Commodore nie dało rady ze swoimi PC, więc może oni. Mnie przekonają do takiego Cyrusa jeżeli teamy będą współpracowały nad jednym systemem, inaczej to tylko ciekawostka, która z roku na rok mniej mnie interesuje.
[#6] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Ender, post #5

Współpraca będzie na poziomie MUI bo jak wspomniałem wymaga tego wiele programów.
Co by dało przejęcie, co dalej? Przede wszystkim byłoby o jedną ważną komplikację mniej. Firma produkująca hardware i software byłaby jednością. To bardzo upraszcza sprawę, i myślę że obniża koszty.
Co do jednego systemu - utopia. Myślę że mała konkurencja nie zaszkodzi.
Może kiedyś, przy okazji wyboru nowej architektury sprzętu...
[#7] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@agawa, post #4

Mi bardziej zależałoby na komputerze i systemie operacyjnym typu, postaw i włącz. Ewentualne aktualizacje automatycznie na wzór systemów Win.
[#8] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@adam_mierzwa, post #6

Ja widziałbym płytkę a'la RaspberryPi jako AOX600 w obudowie Commodore Amiga mini z AmigaOS4. Odpowiednio AOX1200 klawiaturowy desktop i AOX4000 desktop i klawiaturą zewnętrzną. Wszystkie modele z logo Commodore Amiga. Zchodzę z tematu? Nie, w każdej konfiguracji OS4 MUI4 :)
[#9] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@adam_mierzwa, post #6

Póki była firma Commodore i komputery Amiga z AmigaOS/UNIX, to wartość w oczach laików była największa. Dzisiaj Amiga znaczy jeszcze nazwą, a dla laików Morphos to jakiś linux ppc...
[#10] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Cargo, post #7

Ależ taką rolę w AOS 4.1 pełni AmiUpdate pod warunkiem, że masz zarejestrowaną wersję systemu (choć nawet bez rejestracji AmiUpdate aktualizuje niektóre komponenty nie będącą częścią systemu a zainstalowane np. gfxdock). Nie rozumiem więc problemu.

Natomiast przez chwilę to wydanie MUI miało błędny skrypt AutoInstall przez co MUI nie instalowało się automatycznie przez AmiUpdate, ale w ciągu kilku godzin to poprawiono i obecnie zarówno archiwum ze strony projektu jak i to dystrybuowane przez AmiUpdate są poprawne.
[#11] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@adam_mierzwa, post #6

Nie obraź się, ale myślenie, że w mikro rynku konkurencja jest dobra to chyba zły punkt widzenia. Był moment, że pokazano co kto może, no ale teraz robienie wszystkiego po 3 razy, bo są 3 wersje aspirujące do bycia nr 1 to dziwna sytuacja, przynajmniej dla mnie.
[#12] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Ender, post #11

Nie trzy tylko n razy więcej bo biorąc pod uwagę dystrybucje AROSa oraz liczbę platform na których może być uruchomiony, 2 wersje ABI, tryby hosted i native czasami to samo jest tworzone wiele razy: w AOS, MOS, i AROS dla kilku platform na raz.

Niestety jak pokazuje własna wersja MUI dla AOS integracja ponownie do jednego drzewa źródeł z 3 systemów nie jest już realna a szkoda, bo tak małe zespoły bardzo wolno pracują nad sterownikami i odbija się to na całym środowisku.
[#13] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Ender, post #5

No wchłonięcie Hyperionu przez A-Eon to byłby niezły pomysł.
To bylby błąd. Wg. mojej oceny Hyperion powinien dażyć do wiekszej niezależności. Coś jak Microsoft. Software powinno rozwijać się osobno. Teraz to wygląda jakby Hyperion był na łańcuchu A-EONu.
Niezależny Hyperion powinien rozwijać swój produkt AOS 4.x i poszerzyć zakres na inne maszyny PPC jak Apple czy rózne dziwactwa z prockiem PPC.

System powinien być dostępny na wzór MorphOSa w wersji demo, do zassania jako ISO. Kto chce popróbuje i w razie upodobania kupi klucz.

Microsoft oprócz XBOXów nie pchał sie w sprzęt...OK
[#14] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Voyox, post #13

Microsoft oprócz XBOXów nie pchał sie w sprzęt...

Eee, no bo po co. Surface czy (marne) Zune to co? Pomijam całe tony klawierek czy gryzoni.
[#15] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Voyox, post #13

A według mojej oceny przytoczona przez ciebie analogia jest błędna. Bardziej adekwatny byłby przykład Apple - firma posiada prawa do sprzętu i systemu, a sam system rozwijany jest na ograniczonej palecie hardware co pozwala lepiej go dopracować.
Czy za czasów Commodore system rozwijała inna firma niż sprzęt?

Oczywiście że Hyperion jest na łańcuchu A-Eonu - ma prawa do czegoś, ale nie potrafi sami nic z tym zrobić. Przecież Hyperion nie jest w stanie opracować i wyprodukować własnych komputerów. Musiałby się zdecydować na inwestycje na które go nie stać, albo wybrać drogę MorphOS-a czyli skok w nieznane jak dla Hyperionu.
Niezależny Hyperion powinien rozwijać swój produkt AOS 4.x i poszerzyć zakres na inne maszyny PPC jak Apple czy rózne dziwactwa z prockiem PPC.

Musieliby się ci programiści sklonować chyba Fizycznie nie da rady, przecież wszystko to jest takie miałkie - zabraknie Trevora i nie ma nic, koniec.
Niewykorzystana szansa to była nisza którą zagarnął Raspberry Pi - to była historyczna szansa która się nie powtórzy. Każde podejście do reaktywacji Amigi opiera się na coraz większych wymaganiach potencjalnych klientów.

System powinien być dostępny na wzór MorphOSa w wersji demo, do zassania jako ISO. Kto chce popróbuje i w razie upodobania kupi klucz.

To jest słaby pomysł dlatego ze pod AmigaOS hardware jest unikalny - na czym miałby odpalić demo taki człowieczek? MorphOS jest wyjątkiem, komercyjnie sprzedawane systemy raczej nie mają wersji iso do popróbowania "jak się spodoba to kupię".

Sprawa jest prosta - rozwój jest uzależniony o wsparcie finansowe dotychczasowych fanów Amigi. To od nich zależy tempo rozwoju, i czy kiedykolwiek będzie z czym wyjść do ludzi. Niestety na dziś nie ma z czym.
[#16] Re: MUI 4.0 - 2014R3
Widzę, pierwszy raz dyskusja jest rzeczowa i przyjemnie się ją czyta. Wiele postów pisane szczerze od serca i nie ma podziału na różne obozy.
[#17] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@adam_mierzwa, post #15

Bardziej adekwatny byłby przykład Apple - firma posiada prawa do sprzętu i systemu, a sam system rozwijany jest na ograniczonej palecie hardware co pozwala lepiej go dopracować.
To niestety bzdura...

Apple prawie padło, system zawsze był nijaki i wielu do dziś uważa tego unixa za kulawego.

MS nie musiał nic dopracowywać, od razu odszedł do rynku jak do klientów z ograniczonym intelektem. Doji krówke aż miło. Poprzestawia to i tamto, nowe ikonki i tapetki, parę zmianek dla zmyłki i nowy system gotowy. Wszystko robione tak aby nowy sprzęt musiał 'mielić" cięższy system. I zawsze wychodzi na to że 'nowe' chodzi jak stare a ludzie myslą że "wybrali" najlepszy "wybór" bo innego nie było.

Apple oprócz mobilnych iPodów i Padów także juz zdycha. Mam po nosem PC World shop i kolega tam pracujacy mówi że Apple wogóle nie schodzi (oczywiście chodzi o lapki i kompy)
[#18] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Voyox, post #17

Bzdura według ciebie. Powiedziałbym że prezentujesz ignorancję, co dziwi u człowieka z branży. Przykłady?
(...)system zawsze był nijaki i wielu do dziś uważa tego unixa za kulawego

Dalej to już czysty populizm i lanie wody.
Wyszliśmy od MUI i Hyperionu. Ucieka ci meritum sprawy, no i tradycyjnie ściągasz temat na pecety.
Bez obrazy dla twojego znajomego, ale opinia sprzedawcy którego nawet nie znam to nie jest argument.
Cały problem powolnego rozwoju to brak ludzi do pisania sterowników. Nie w pełni wykorzystany sprzęt to słabe oprogramowanie. Słaba oferta software to słaba zachęta do zakupu harwdare. Mała sprzedaż sprzętu to mała "baza" rzeczywistych użytkowników, czyli dreptanie w miejscu.

Twoja teza - przypomnę:
Niezależny Hyperion powinien rozwijać swój produkt AOS 4.x i poszerzyć zakres na inne maszyny PPC jak Apple czy rózne dziwactwa z prockiem PPC.

Że tak powiem - nie widzę chętnych do współpracy z Hyperionem oprócz Trevora. Zejdź na Ziemię.
[#19] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Cargo, post #7

Ależ tak jest Kupując Amigę One system masz już postawiony włączasz i działasz. Aktualizacje automatyczne też już masz poprzez Amiupdate łatwo i przyjemnie. Jak widzisz Twoje marzenie się spełniło. OK
[#20] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@TomK, post #19

Spełni się, jak kupię AmigęOne, a do tego jeszcze kosztowna droga.
[#21] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@adam_mierzwa, post #18

Dobra Adam schodze na ziemie. Twoj nowy obrazek w sygnaturce sugeruje ze zawsze masz pod gorke...

Pecety to dosc dobry przyklad. Maja niestety najwieksze grono uzytkownikow i oprogramowania.
Co do sprawy sterownikow, tez sie nie zgodze. Nawet gdyby wszytkie byly od razu na AmigaPPC i tak softu byloby tyle co teraz. Tu brak marketingu, jakis znajomosci aby paru producentow wypuscilo jakas gre oprocz konsol/PC takze na Amige.. Ba .. nawet gdyby Trevor zalatwil mozliwosc portowania jakis nowosci byloby git..
Na tym forum wszyscy uzywaja populizmu, to takie latwe...
[#22] Re: MUI 4.0 - 2014R3

@Voyox, post #21

Pecety... Ja nie mówię że twoje twierdzenie jest nieprawdziwe. ("Coś jak Microsoft. Software powinno rozwijać się osobno")
Czas pokazał że wygrali. Chodzi mi o to że Hyperion nie ma takiego potencjału, a my mamy XXI w a nie lata 80/90. Jako stary grzybiarz powinieneś pamiętać co się stało z Gravisem - nie dostarczyli dokumentacji do swoich kart dźwiękowych (no bo to przecież owoc ich ciężkiej pracy) i skutek? Brak w Windows 95 obsługi (były jakieś sterowniki beta i to tylko do PnP - wiem bo miałem wtedy). Brak obsługi przez DirectX. Sprzęt nieobsługiwany przez Windows? Zostało im robienie kontrolerów do gier.
Przenieśmy się w czasie do teraźniejszości Zgadnij co by się stało gdyby producent jakiegoś PPC nie dostarczył dokumentacji dla Hyperionu (a najlepiej i podstawowych sterowników ). Musiałby zająć się robieniem dżojstików czy raczej Hyperion nic by nie ugrał? Zgadnij? Czy Hyperion może rozgrywać cokolwiek?

Kwestia sterowników. Obsługa nowoczesnych kart grafiki (dobre i pełne sterowniki jak w Windows) - czy nie rzutuje na takie wykorzystanie komputera jak filmy FullHD czy gry czy poważne programy edycji grafiki/dźwięku/wideo?
Po części masz rację że same sterowniki to nie wszystko, ale startując do współczesnych zadań komputer i system powinien umieć sprostać dzisiejszym wymaganiom. Bez pełnej obsługi nie będzie tego - minimum.
Nie ma co sobie wrzucać kamyczków - nasze współczesne systemy i sprzęt "NG" nie mają startu do świata PC. Dopiero ogarniamy podstawowe zastosowania dla użytkownika domowego.

Co do marketingu - zgoda. Tu temat jest beznadziejny.

Na już powinna być załatwiona wspópraca na bazie wymiany źródeł między "teamami". Także udoskonalenie "przezroczystej" emulacji. Przeniesienie hitów (krok podobny do tego jaki zrobiło w zeszłym roku Amiga Inc. i Blackberry). I tak dalej - mrzonki
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem