Komentowana treść: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier
[#1] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier
Sporo tego ostatnio wychodzi.. Przydałyby się jakieś recenzje żeby wybrać coś dla siebie.
[#2] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier
Kupione Czekam na wersję PDF.
[#3] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@Sokok, post #1

Mam C64 visual compendium oraz czekam na Amiga visual compendium od BitmapBooks i przy tym to 'Amiga 101 Games' wygląda ubogo. Cena praktycznie ta sama.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 09:24:14 przez movin
[#4] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@movin, post #3

"Amiga visual compendium" kosztuje 41.55 euro a "101 Amiga Games" 25 funtów (35 euro). Czyli cena jest bardzo podobna. Swoją drogą mi nie udało się zamówić "101 Amiga Games" bo jest niedostępne.
[#5] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@Leon, post #4

To bierz PDF. Nie warto płacić 25 funtów.
[#6] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@movin, post #3

wiadomo coś kiedy wychodzi Amiga visual compendium ?
[#7] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier
Ciekawe w jakim względzie "wpłynęły" i czemu aż 101? Na pewno były jakieś gry amigowe które na coś wpłynęły w branży gier, bądź przynajmniej na jakichś ludzi żeby podjęli takie a nie inne decyzję, lub po prostu zrobili swoją grę. Czy ktoś kto to przeczyta może mi powiedzieć ile prawdy jest w tytule?
[#8] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@Gżegżółka, post #7

Doszedłem do połowy i mogę stwierdzić, że w tytule jest trochę prawdy
W albumie są umieszczone gry, które powstały tylko na Amidze, pierwsze na Amidze lub takie, przy produkcji których Amiga była główną platformą i te wersje posiadały najlepszą grafikę i dźwięk.
[#9] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@SuperBuster11, post #8

Bycie Amigowa gra ma się nijak do wpływu na branże gier. Parę amigowych gier wpływ miało (Speedball 2, Lemmings, Sensible Soccer, Populous, etc) acz wątpię by na to w tej książce położono szczególny nacisk...Zabawne, że największy wpływ na branże ze wszystkich 16 bitowych maszyn, poza PC, który z wielu względów praktycznie ja tworzył(kolosalny skrót myślowy, bo oczywiście maszyny Arcade i konsole miały na nią pewnie większy wplyw), była gra z Atari ST - "Dungeon Master"...
Książki nie czytałem, acz skorzystałem z linka i no cóż, żadna z gier tam przedstawionych na pogladowych shotach z książki, wpływu na branże nie miała i mieć nie mogla...Przedstawianie w niej np: "Fightin Spirit" czy "Roadkill" raczej udowadnia brak zrozumienia tematu przez autora...Książka pewnie fajna ale tytuł wypadało by zmienic.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 12:31:15 przez michalmarek77
[#10] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@michalmarek77, post #9

Co kto lubi.
[#11] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@michalmarek77, post #9

Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło. Fightin Spirit to wzorowo doskonała gra, ale wyszła już po tym momencie jak amiga była w Europie centrum domowej rozrywki. Co najwyżej samo Fightin Spirit mogło się wzorować na takich grach jak King of the Fighters czy Street Fighter. Oczywiście co innego gdyby autor książki dotarł do twórców tej gry i przeprowadziłby wywiad z którego by wynikało że zrobienie "bijatyki" zmotywowało ich do wydania kilku kolejnych świetnych gier na pc/psx.
Mega-lo-mania miała na ten przykład drzewko technologicznie i była strategią w czasie rzeczywistym, to dobry punkt wyjścia kiedy patrzy się na inne gry strategiczne. Dune 2 była porządnym (ale jak przypuszczam nie pierwszym) RTS'em gdzie nacisk położono na wydobycie/budowę bazy/ dowodzenie poszczególnymi jednostkami. Another World opowiadało historię w sposób "filmowy", były tam różne animacje. Defender of the Crown był bardzo ciekawą strategią, prostą do przyswojenia a przy okazji niewiarygodnie ładną jak na lata w których powstał, pokazał co można zrobić na nowej generacji komputerów i że nie trzeba uparcie trzymać się 8bit'ów. Może nie dojdę do 101 tytułów, ale to takie moje przykłady.
[#12] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@Gżegżółka, post #11

Tak, "Defender of the Crown" czy Another World to świetne, "ksiazkowe" przykłady gier, które wpłynęły na branze...
A co do Defendera, warto zobaczyć ten odcinek ( i cala serię jeśli ktoś nie zna)
Video Game Years 1986 odcinek 5 - Defender of the Crown i Amiga
[#13] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@Sokok, post #1

Sporo tego ostatnio wychodzi..

Rzeczywiście coraz więcej tych książek. Ciekawe kiedy się ukaże "Amerykańska Przyjaciółka, która obaliła komunizm w PRL".
[#14] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@PopoCop, post #13

OK
[#15] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@michalmarek77, post #12

Putty zmienił świat !! WoW Juppiiii !!!

A tak serio to Defender... to zdecydowanie trafny przykład. :)

http://www.mobygames.com/game/defender-of-the-crown/screenshots

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 20:01:33 przez ZbyniuR
[#16] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@ZbyniuR, post #15

No dobra, więc mamy kilka naszych przykładów. Ciekawe czy są jeszcze jakieś inne gry amigowe które rzeczywiście miały wpływ na tą branżę?
[#17] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@michalmarek77, post #9

Gżegżółka i michalmarek77

Zgadzam się z Panami. Tytuł chyba bardziej marketingowy. Wybór gier "fajny" bo pokazuje dobre amigowe gry, ale trudno o nich powiedzieć, że mocno zmieniły rynek "growy".

Pomimo "zwodniczego" tytułu pozycja może być ciekawa ok, racja
[#18] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@Leon, post #4

Proszę za Ł29.99. Sam polecam ten sklep.
http://www.funstock.co.uk/commodore-amiga-a-visual-commpendium-book

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 13:57:26 przez movin

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 13:58:40 przez movin
[#19] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier
Dune II pierwsza w swoim rodzaju! (moja ulubiona - niestety padła mi 4 dyskietka)

morian
[#20] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@morian, post #19

Pierwsza? Nie :) Sprawdz sobie Herzog Zwei na megaDrive...i tak, to japońska gra. W Polsce (wiadomo) zupełnie nieznana, w USA kultowa gra, z której Dune 2 czerpie (choć i znacznie rozwija) garsciami...Co zresztą przyznali twórcy z Westwood, którzy inspirowali się gra przy produkcji Dune 2.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 16:04:44 przez michalmarek77
[#21] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@michalmarek77, post #20

Herzog Zwei też nie był pierwszy.
[#22] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier
Cena nie jest wygórowana. Album to jednak coś więcej niż książka, czy nawet czasopismo.

Zakupione! Ten drugi podlinkowany album też sobie sprawię, jak będą dostępne.
[#23] Re: 101 gier amigowych, które miały wpływ na przemysł gier

@DiskDoctor, post #22

Ja już mam preorder :) To musi być bardzo ładne - ciekawe kiedy zaczną wysyłkę
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem