Komentowana treść: Nowy magazyn RETROKOMP!
[#31] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Andrzej Drozd, post #28

nie byłem przychylny temu, że artki uciekły z papierowego PPA i zasilały Amigazyn, co spowodowało że PPA jest zawieszony (mam nadzieję że tylko na jakiś, być może dłuższy czas)

Moim natomiast zdaniem to dobrze, że PPA nie jest już jedynym ośrodkiem amigowego życia, portalem-orkiestrą. Jak się chce robić za dużo, to nic się nie robi dobrze. Większa specjalizacja oznacza poprawę jakości. Cieszę się z tego, że mamy z jednej strony duży portal z tradycjami, z drugiej zaś wydawnictwo specjalizujące się w publikowaniu książek i czasopism.
[#32] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Krashan, post #31

Papierowe PPA przetarło szlaki na pewno :) zobaczymy co przyniesie przyszłość, ale fajnie, że coraz więcej ludzi zaczyna działać na róznych polach (soft, hard, artykuły, imprezy...), zamiast klepać brednioseriale na forum.
[#33] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Andrzej Drozd, post #28

Magazyn PPA mógłby się ukazywać dalej bez problemu gdyby stale napływały nowe artykuły co nie powodowałoby opóźnień w przechowywaniu się tekstów aż do ukazania się kolejnego numeru. Moim zdaniem sprawa wydawania nowych numerów pisma nie jest definitywnie zamknięta, wydawanie zostało po prostu zawieszone do odwołania.

Co do magazynu RetroKomp to dla mnie jest to niestety zbyt rozległa tematyka. Mnie interesuje głównie Amiga i MorphOS a pozostałe platformy to są zupełnie inne bajki, na które czasu nie mam. Przykładowo gdy w Secret Service swego czasu już nie ukazywały się recenzje i opisy gier na Amigę (albo zajmowały one może jedną lub dwie strony, bo gier było mało) to przestałem pismo kupować, ale na szczęście pojawił się WSCS i później ACS gdzie czułem się "jak w domu". Tak samo nie interesuje się wszystkimi "alternatywnymi" (lub hobbystycznymi) systemami operacyjnymi tak na co dzień (dlatego skupiam się głównie na AmigaOS/MorphOS bo hobby a Linux i OSX bo praca). Trudno mi jest się interesować wszystkimi językami programowania i frameworkami (dlatego kupiłem tylko jeden egz. magazynu Programista gdzie było trochę więcej na temat języka Go).
Zależy co kto lubi :)
Jeśli jednak jest komu pisać i komu czytać taką formułę jaką będzie mieć RetroKomp to świetnie i życzę naprawdę powodzenia, a na samej imprezie o podobnej nazwie zamierzam się pojawić :)
[#34] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!
Inicjatywa zacna. Chętnie przeczytam. Zamówione :).
[#35] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!
Ja w tym sensu nie widzę żadnego. Pisanie o starych grach, sprzęcie i czytać to samo znowu? Po co? Do młodych to nie trafi, nikły odsetek jaki jest to już zna temat, reszta woli stare konsole. Zdecydowana większość nowy sprzęt ze swojej epoki (jak każdy z nas ówcześnie). Siedzę w branży growej od lat to znam rynek na zachodzie i w Polsce. Czasopisma, które są na rynku w zupełności jak na mój gust wystarczą. Były SS , a teraz Pixel przecież również porusza tematykę retro, ale to pismo o grach przede wszystkim jak i były SS, to o czym ma pisać? O tematyce współczesnych gier na 8 i 16 bitowce (amiga, atari , c64 i itd) , która praktycznie nie istnieje, a to co wyjdzie to jakaś chałupnicza robota.
Gdzie byli "amigowcy" jak padały ich czasopisma jedno za drugim, podupadał sprzęt? Gry zaprzestano wypuszczać bo nie było komu kupować.
Kupowałem ile się dało by zachować jak najwięcej z tej epoki , więc wiem jak wyglądała sytuacja.
W pewnych latach wszystko było utylizowane gry, sprzęt złomowany bo zalegało na magazynach. "Amigowcy" byli zafascynowani światem pieca.
Po latach jak niedźwiedzie się wybudzili ze snu, odkrywając "nowe światy", że Amiga to nie tylko desktop i model A500.
Większości dinozaurom ten sprzęt kojarzy się z grami, ale mało kto w te gry gra, natomiast z sentymentu do sprzętu szuka go większość. Stąd mega wysokie ceny kart turbo i innego osprzętu, który był wyprzedawany za zgrzewkę browaru, a że nikt go nie chciał to był złomowany (dzwoniłem po różnych firmach i sklepach i dostawałem podobne informacje).
[#36] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #35

Retrokomp nie będzie skupiać się na retrogamingu. To magazyn dla specyficznej grupy pasjonatów, który powinien odnieść (w niszowej skali) sukces.
[#37] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #36

Będzie o wszystkim czyli o niczym.
Osią napędową każdej platformy są gry. Czytam tu ile by chciało by Amiga wyciągnąć z morza dawno zatopioną leząca na dnie. Ale jak wyjdzie gra to chętnych na zakup jest nikły procent, to jak ma sprzęt mieć jakąkolwiek rację bytu? Nie ma. Amiga to były przede wszystkim gry
[#38] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #37

Owszem. Podobnie jak gry były także 99% zastosowań komputerów 8-bit. Nie zmienia to faktu, iż są osoby niekoniecznie jarajace się grami a fascynujące się retro computingiem i dla nich ten magazyn powstanie. Fajnie. Mimo, iż nie jest to coś czym osobiście się fascynuje (okej, tony nostalgii do starych maszyn mam ale niemal wyłącznie w związku z grami) to mocno zastanawiam się nad zakupem magazynu. Sterta Bajtkow (i innych, niekoniecznie growych, magazynow), której do dziś nie wywalilem o czymś chyba swiadczy. No i z pewnością będzie o czym pisać - takie np modowanie Spectrum wystarczy by zapełnić magazyn treścią na najbliższe kilka lat ;P

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 12:23:58 przez michalmarek77
[#39] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #37

Amiga to były przede wszystkim gry

Tak to właśnie było. Miłośnicy gier poszli dalej, na nowszy sprzęt. Teraz większość amigowców to ludzie, którzy w Amidze widzieli coś poza grami. Dla nich będzie to pismo. Jeżeli będzie pisać o grach, to o nowo wydawanych pozycjach, nie o klasyce.
[#40] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #38

Tym właśnie nie wskrzesisz retro. Bez gier nie ma nic. Pisanie o współczesnych dodatkach do starych komputerów to ma być retro? Mówimy o ożywainiu zombie czy tuningowaniu starych kompów. Jeśli kogoś interesuje elektronika i stare kompy i to co może tam nowego wlutować i przerobić, to chyba nie o tym powinno być Retrokomp. Może magazyn "Młodego" amigowego majsterkowicza?

Pisać tam mają o nowych grach , o czym? Nowa wersja gry kółko i krzyżyk, nowa wersja przeglądarki oraz darmowego programu muzycznego? Kilku zapaleńców między robotą, dzieciarnia i innymi obowiązkami napisze linijke programu. Bo nic na tym nie zarobi by przysiąść do projektu. Jak pokazują jakiekolwiek nowe produkcje do płacenia chętnych nie ma. Nie oszukujmy się zdecydowana większość pamięta Amigę od strony gier, nie softu czy hardware. Bo jeśli obecna Amiga jedzie tylko na wózku z napisem hardware wypuszczane za grubą flotę by przyciąć na naiwniakach to ja wysiadam.

Gdyby powstawało sporo projektów amigowych np na kickstarterze i wychodziło coś fizycznie w boxie, sprzedawało się, to tak byłoby to coś na co czekam i wspierałbym takie projekty. Zaczęły by się sprzedawać te nowe karty turbo i może by miały ustabilizowaną cene. Jak może by powstał nowszy model Amigi.


Tak to póki co wystarcza przeciętnemu amigowcowi A1200 deskto z fast 8mb by dobrać się do esencji czy najlepszego gameplayu jakie oferowały dyskietowe wersje gier amigowych.
[#41] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #40

Pisać tam mają o nowych grach , o czym? Nowa wersja gry kółko i krzyżyk, nowa wersja przeglądarki oraz darmowego programu muzycznego? Kilku zapaleńców między robotą, dzieciarnia i innymi obowiązkami napisze linijke programu. Bo nic na tym nie zarobi by przysiąść do projektu.

Tutaj wydaje mi się, że Amigę czeka podobny los co małe Atari, na które powstają coraz to nowe gry (nie wszystkie komercyjne, ale są i takie). I nie jest to "kółko i krzyżyk" jak piszesz, ale konkretne produkcje - np. konwersje z innych platform - kiedyś niedostępne dla Atari produkcje z Commodore itp.
Bardzo podoba mi się inicjatywa/konkurs ABBUC - czasami wystawiane są naprawdę ciekawe produkcje... Jako 3w1 (Amiga, Atari, Apple taka droga retro wydaje się jak najbardziej słuszna i właściwa...
Retrokomp kibicuję i mam nadzieję, że wytrzyma kilka lat przynajmniej...
[#42] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #40

Jeśli kogoś interesuje elektronika i stare kompy i to co może tam nowego wlutować i przerobić, to chyba nie o tym powinno być Retrokomp.

O czym ma być Retrokomp decyduje jego redakcja, a nie Ty.
[#43] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Krashan, post #42

Chyba chciałeś napisać kupujący to pismo w małym nakładzie. Od ich gustu zależy jakie będą artykuły.
[#44] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #43

Chyba chciałeś napisać kupujący to pismo w małym nakładzie. Od ich gustu zależy jakie będą artykuły.

Nie, nie chciałem tak napisać. Profil pisma zależy od redakcji, nie od kupujących. Kupujący mogą co najwyżej zadecydować o tym, że przestanie być wydawane, przynajmniej jeżeli jest drukowane na papierze.
[#45] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #40

Mam podobne odczucia, że może nie być o czym pisać, ale... widocznie jest jeśli powstała taka inicjatywa, widocznie znaleźli się ludzie z pomysłem na taką a nie inną formułę i chcą spróbować. Każdy z dawnych komputerów temat swoich najlepszych czasów ma już za sobą. Mnie już nawet nie zachęca nic by włączyć po raz n-ty większość starych gier, które przeszedłem lub mi się już znudziły, nie mówiąc o użyteczność samych programów. Czy chciałbym dzisiaj np. poczytać kurs TurboCalc albo dowiedzieć się jak zaprogramować wyświetlanie sześcianu na komputerze z ilością pamięci mniejszą niż zajmuje ikonka na pulpicie? Ja pewnie i nie, ale jeśli są chętni by pisać i jak widać też niektórzy są chętni by czytać, być może o innych tematach niż przykładowe przeze mnie podane, to czemu im tą satysfakcje odbierać?
[#46] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@grxmrx, post #45

Tak po prawdzie sami amigowcy mają to gdzieś, gdyby zależało dawno by były projekty gier na kickstarterze dobrych serii gier, nawet w pudełko z wersją dyskietkową. Dziś są takie możliwości. To by dla mnie był skok w dawne czasy i odświeżenie wspomnień gdybym zagrał w dobrą produkcję amigową, a nie czytał artykuły o czymś co jest za darmo w necie lub co więcej obejrzał filmik na youtubie.
Chyba faktycznie fanów grania na amidze jest jak na lekarstwo , a zostali tu głownie kolekcjonerzy sprzętu
[#47] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #46

No przecież "classicowanie" polega właśnie na wspominaniu i odgrzebywaniu tego co się zna z dawnych czasów. Classicowcy niczego nowego nie potrzebują.
[#48] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@MDW, post #47

Cóż, wg mnie "classicowanie" idealnie obrazuje to co dziś dzieje się na scenie Atari 8bit (+ich konsole) czy Spectrum. W porównaniu do powyższego kreatywne klasyczne amigowanie nie istnieje zupelnie. Na Atari dziś tworzy się rzeczy, które jeszcze parę lat temu, nie mówiąc o latach 80-tych, byłyby niemożliwe. Na amidze powstają potworki, na które w 86r nikt by przychylnie nie spojrzał.
[#49] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #48

Hmmm, coś w tym jest.
[#50] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #48

Widzisz, kłopot polega na tym, że nowe gry na Amigę chcieliby zobaczyć głównie ludzie, którzy wracają do niej nostalgicznie (kilkadziesiąt lat do tyłu wybrali PC a samą Amigę mieli w nosie - nazwijmy ich grupą A). Ci ludzie gier nie napiszą, bo najczęściej nie potrafią. Za to ci, którzy by potrafili (nasza grupa B) wcale nie chcą pisać gier, tylko rozwijają platformę na inne sposoby - niestety nijak nie interesujące grupy A.

Jest na to jedno dobre rozwiązanie. Grupa A zamiast biadoić na forach bierze się do roboty i ostro szkoli w kierunku retrogamedevu. Przy pomyślnych wiatrach za kilka lat pokażą nam wszystkim co potrafią. No, chyba że są zwykłymi, leniwymi konsumentami którzy wolą przyjść na gotowe i prezentują postawę: "Zagrałbym w coś - weźcie i zróbcie".
[#51] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@recedent, post #50

To, że ktoś potrafi pisać nie znaczy, że napisze dobrą książkę.
Takową jednakże może kupić i przeczytać.
Jako konsument wybieram i supportuję te platformy, które odpowiednią jakość mi zapewniają.
Amigi, wszelkiego rodzaju, od co najmniej dwudziestu lat, niestety, pozostają jedynie fajną nostalgią, niczym więcej.
[#52] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #51

No, panie... Samo się nie napisze, niestety. Ale konsument zawsze może odpuścić sobie niewdzięczną Amigę i przerzucić się na Atari 8 bit.
[#53] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #51

Dla jednych marudów nostalgią, a dla innych realną maszynką do grania np. w Slam Tilta albo Alladyna.OK
[#54] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #51

Jako konsument wybieram i supportuję te platformy, które odpowiednią jakość mi zapewniają.

Po co więc tracisz czas na jojczenie na forum poświęconemu platformie, która Ci nie zapewnia odpowiedniej jakości?
[#55] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@recedent, post #52

No dobra, skoro są ludzie potrafiący pisać dobre gry na amigę to dlaczego na kickstarterze nie ma żadnego projektu? Czysta kasa
[#56] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Iceman, post #55

Trudno się nie zgodzić.
Mnóstwo na kickstarterze ciekawych projektów, które pewnie mogłyby zostać skonwertowane na Amigę (tę w wydaniach Commodore, żeby była jasność).
Skoro są jeszcze goście potrafiący kodować, może warto by pomyśleć nad kickstarterem by trochę takich perełek skonwetrtować na Amigi i wydać je w fizycznej formie?
Skoro Brian Provanciano był w stanie wydać swoje RCR w natywnej wersji na i486, to czemuż by nie zrobić konwersji na Amigę?
Shovel Knight, który już został wydany na większość możliwych platform (miał też być na wstrzymanym /chwilowo?/ RETRO) pewnie mógłby być przeniesiony na klasyka. Ba, powinien bo ta gra to arcyprzykład ideału i mistrzowski wręcz popis gamedesignu. Po prostu perfekcyjna gra, pozbawiona jakiejkolwiek, najdrobniejszej wręcz wady. Taka gra, w wydaniu pudełkowym, mogłaby ożywić "classicowanie".
Niemożliwe? Skoro na zastępcze obudowy do A1200 zebrano już 80000$, to na wydanie i konwersje w/w i innych, podobnych, gier kasa też mogłaby się zebrać. Chyba...


Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 20:22:51 przez michalmarek77
[#57] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #56

Niemożliwe? Skoro na zastępcze obudowy do A1200 zebrano już 80000$, to na wydanie i konwersje w/w i innych, podobnych, gier kasa też mogłaby się zebrać. Chyba...


Raczej niemożliwe. Weź pod uwagę to, ile ludzi na świecie ma pecety. Teoretycznie można liczbę ludzi na naszej planecie podzielić przez 5. Wtedy wyjdzie mniej wiecej 1 pecet, na jedną rodzinę. I teraz zwróć uwagę w jakiej ilości sprzedają się gry na peceta. Są to promile w porównaniu z ilością pecetów. Ale milionowe lub tysięczne i gra sie zwróci.
Dlaczego w naszym promilowym albo jeszcze mniejszym środowisku ma być inaczej? Nigdy nie uzyskamy nawet 50% zakupu danej gry. Każdy lubi coś innego i ma inny gust. W naszym mikro środowisku się po prostu nie da. Ponieważ to co np. podoba się tobie, nie podoba się innym.
Oczywiście Gorky 17 w środowisku AOS4 sprzeda się prawdopodobnie w 80%, ale ci ludzie tak mają - nie będą grać, część z nich zafoliowaną płytę wrzuci do szafy lub ołtarzyka, ale wciąż będą kupować nawet to czego nie używają, bo taka jest ich idea i pomysł na życie.
My klasykowcy (np. ja) mamy inaczej. Bardziej jara nas odpalenie Net Surfa na A1200 i 040, zagranie w gry z Aminetu, lub po prostu WHDLoad. Ja np. do końca życia nie zdążę pograć, albo inaczej - ukończyć wszystko co wyszło na Amigę. Jaką ty grę chciałbyś przeportować dla użytkowników A1200 z kartą turbo i myślisz że sprzeda się ona w 100%?
Kolejny aspekt, czy jest jeszcze jakiś klasykowiec który nie ma peceta? Po co nam portować jakieś gry na wypasione A1200/4000, jak przecież możemy je odpalić na pecetach?

Dodane: Oczywiście, inną sprawą są gry które powstają tylko na klasyki. To jest świetna idea i kibicuję chłopakom którzy tworzą gry np. na RetroKomp.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 01:34:38 przez Andrzej Drozd
[#58] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@Andrzej Drozd, post #57

No jednej rzeczy nie zrozumiałeś. Piszemy o kickstarterze. Zbierają kasę - robią grę. Nie ma kasy nic nie robią.
Ja też do końca życia nie ogram tych gier nie mam zamiaru. Ale są tytuły w których kontynuacje bym zagrał z przyjemnością.
[#59] Re: Nowy magazyn RETROKOMP!

@michalmarek77, post #56

$80 000 na obudowę to jedno, na oprogramowanie, którego wytworzenie "nic nie kosztuje" to co innego Ludzie wydadzą sporo na sprzęt, z grami, programami już tak nie jest.
Nawet jakby ktoś dał połowę tej kwoty, to można zrezygnować w małym teamie z pracy zawodowej i w rok zrobić dobrej jakości grę, zaryzykować karierę zawodową. Ale nie uzbierasz nawet połowy.
Jedynie możemy liczyć na zatwardziałych wyrobników, którzy robią coś po pracy i za jakiś czas pokażą swoje dzieła.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem