Komentowana treść: Amiga 30 - Germany - w pigułce
[#31] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Adam_K, post #29

Ta cała ochrona pamięci urosła w naszym świecie do wręcz mitycznych rozmiarów nie dlatego, że jest tak niezwykle trudna do zrealizowania czy dlatego, że przekracza to umiejętności twórców MorphOSa czy czwartego AmigaOSa. Problem podobno polega na tym, że wprowadzenie pełnej ochrony pamięci spowoduje zerwanie z kompatybilnością wsteczną. Pozbywamy się całej bazy softu, która i tak już jest dramatycznie mizerna. No ale kiedyś trzeba to chyba zrobić.
Ja jestem gotowy na takie poświęcenie jeżeli dzięki temu pozbędziemy się ograniczeń wynikających z amigowym rodowodem systemu. Prawdę mówiąc to i tak 90% programów z których korzystam powstało w nowych czasach, źródła istnieją, autorzy czynnie działają. Wobec tego na pewno będzie można spodziewać się dosyć szybko wersji dla MorphOS NG.
A poza tym może MorphOS wpadnie na jakieś genialne rozwiązanie dzięki któremu jednak będzie można jakoś odpalać stary soft. Po cichu liczę na to i myślę, że będę zadowolony. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 13:31:17 przez MDW
[#32] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@hrw, post #20

Jesteś bardzo kompetentną osobą jeżeli chodzi o ARMy więc pozwolę sobie zapytać.

11 lat siedzę w architekturze ARM. Według mnie MorphOS jak już miałby iść w coś poza PowerPC to niech idzie w x86-64 - przynajmniej dokumentacja i dostępność bez problemu.

A nie uważasz, że przytulenie się do ARMa pozwoli w przyszłości zbliżyć się do platform mobilnych? Wiadomo, że jeszcze za naszego życia komputer będzie tylko stacją roboczą do zadań specjalnych. Już dzisiaj coraz mniej osób odpala wielką huczącą maszynę żeby zrobić przelew czy poczytać newsy. MorphOS prędzej czy później też będzie musiał stać się bardziej mobilny. Laptop to dzisiaj już nie jest mobilna maszyna. :) Wsparcie ARMa na pewno otwiera potężną bazę przenośnego i energooszczędnego (baterie) sprzętu.

W przypadku ARM to jedynie Jetson TK1 wchodzi w rachubę. Szybki, udokumentowane GPU (od NVidii), dostępny. Na R/Pi szkoda czasu programistów bo to wolniejsze od strucli będzie.

Obecna prędkość ARMów nie bardzo ma znaczenie, bo przecież taka przesiadka potrwałaby kilka lat. Przy dynamice wzrostu prędkości ARMów w momencie wyjścia finalnego MorphOSa w wersji dla ARMa te procesory byłyby chyba aż za mocne. szeroki uśmiech Zresztą już dzisiaj te mocniejsze spokojnie dałyby radę.

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 15:21:20 przez MDW
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem