Komentowana treść: Amiga 30 - Germany - w pigułce
[#1] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
MorphOS Team planuje nową wersją systemu określaną mianem MorphOS NG, który ma posiadać ochronę pamięci, SMP (wieloprocesorowość symetryczna)

Czyżby zmiana architektury?
[#2] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
Limebook - sprzęt z tyłka, #nikogo
LibreOffice - nie wierze, że są ludzie, którzy koniecznie muszą mieć na neo-amigach arkusz kalkulacyjny. Od tego są współczesne PC-ty. Poza tym Google Docs daje rady (sic).
MOS 3.10 - zmiany nie dla mnie, brak rewolucji. Poza tym MOS działający na AOne i Sam.. Piękne zagranie, które może kompletnie zaorać konkurencję.
MorphOS NG - tak! rewolucja na którą ja osobiście czekam. Jestem ciekaw co z tego będzie. Osobiście liczę na ARMv7, ale x64 jest pewnie bardziej realny.
MorphOS PowerUp 3.8 - osobiście nie widzę zastosowania, no chyba, że MOS chciałby wejść na rynek emulacji. A to byłoby całkiem miłe.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 16:20:02 przez Sokok
[#3] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
no, to jeszcze poczekam sobie aż będzie wersja lite za darmo i może przetestuję przy okazji, jak zrobię upgrade. Łosie tymczasem niech jeszcze rzucają się na ogryzki po japcach :łoś:
[#4] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Sokok, post #2

Jeżeli ARM to tylko mix z Nvidią jak dla mnie, ale osobiście kibicuję APU, bo to pozwoli na zbudowanie maleństwa a la Mak Mini, no i byłby to jakiś uboższy krewny konsol najnowszej generacji.
[#5] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Ender, post #4

Mój wywód na ten temat jest tutaj. Ogólnie fajnie by było aby postawiono na Raspberry Pi 2, ale niektóre elementy są nadal zamknięte..
[#6] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Sokok, post #5

Moim zdaniem nasze systemy mają szansę tylko wtedy gdy spróbujemy je uczynić systemami przede wszystkimi do rozrywki, dodatkowym plusem podobnie jak w przypadku A500 kiedyś będzie to, że da się zrobić coś więcej prócz grania w gry. (Konwersje staroci to niezły pomysł). Te bajki o sprzęcie dla profesjonalistów to sobie możemy wsadzić do tylnej kieszeni. Wystarczy spojrzeć do czego używamy ich w tej chwili? Ktoś do poważnej pracy zarobkowej? Raczej nie tak sądzę, gramy w gry, jaramy się starymi użytkami, czasem jakimś nowym oprogramowaniem. Wierzę, że MOSTeam też to zauważył.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 17:13:31 przez Ender
[#7] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Ender, post #6

no tak, czyli os4 stoi w w miejscu jak od niepamietnych czasow. stan wszystkich projektow odpowiada temu co bylo raportowane lata temu.

acube +aeon zaprezentowal plyte z niekompatybilnym ppc na ktorej za 1000eur mozna odpalic linuxa z predkoscia 1ghz.

wings reloaded czy cos w tym stylu jest portowane na neoamigaow platformy, i choc strona internetowa wyglada na fake, jest to pewnie rzeczywisty projekt.

prezentowana byla podobno natami, warpup na soneta, mos na amige z ppc, takie tam.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 17:24:02 przez wawrzon
[#8] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
Super impreza!
[#9] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
Do newsów Morphosowych dopiszcie proszę, że Frank Mariak pokazywał prawie ukończoną wersję PageStreama5.
[#10] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@michal_zukowski, post #9

Pagestream na MorphOS-a ? :) - BIORE :) już kupuje :)
[#11] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
Jeżeli to był pojedynek na newsy to, moim zdaniem, zdecydowanie wygrał MorphOS. Obsługa większej ilości pamięci w 3.10 i MOS NG z mityczną ochroną pamięci i multiprocesorowością. Do tego PageStream 5. Moim zdaniem lekko pozamiatali. Tym bardziej, że jak MOSTeam coś mówi to nie tylko mówi ale też w końcu to robi.

PageStream 5 to jedna z niewielu tych ogromnych, rdzennie amigiwych, killer-aplikacji. Szkoda, że wychodzi dopiero teraz - w czasach gdy znaczenie DTP i papieru tak bardzo się zmniejszyło. Chociaż może służyć jako narzędzie do tworzenia publikacji w PDF, a to ma nadal znaczenie.
[#12] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@trOLLO, post #10

Ciekawe za ile?
[#13] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Ender, post #12

Ciekawe za ile?

Myślę, że cena będzie na tyle duża, że tak dla zabawy i radości posiadania ciężko będzie kupić. To będzie raczej dla kogoś kto naprawdę zamierza na tym coś robić. No a niestety niewiele osób dzisiaj naprawdę coś poza programowaniem robi na systemach amigowych. To jest coś co mnie najbardziej smuci w tym naszym świecie. Dawniej jeszcze trafiało się ludzi, którzy robili na tym muzykę czy grafikę. A dzisiaj nawet o takich już trudno.
[#14] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@MDW, post #13

No a niestety niewiele osób dzisiaj naprawdę coś poza programowaniem robi na systemach amigowych.

No nie do końca :) . Ja używam, Presonal Paint 7 lub TV Paint do robienia grafik, których używam w moich szkoleniach.

Zadziwiające jest jednak to, że nawet dzisiaj w czasach gdy obok mam "normalną" (cokolwiek to oznacza) maszynę z MS Office 2016, potrafię uruchomić MorphOS z WW7 i tam napisać część moich dokumentów, które potem są wykorzystywane w mojej pracy - pewnie to głupota, ale w jakiś dziwny sposób relaksuje mnie takie pisanie tekstów :).

Dlatego taki pagestream byłby dla mnie ciekawym programem :) , chociaż nie powiem, nie pogardziłbym takim open office ;)
[#15] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Ender, post #12

Obstawiam 150e.
[#16] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@trOLLO, post #14

No to mnie trochę podnosisz na duchu. Miałem nadzieję, że jest jeszcze ktoś taki i dlatego napisałem "niewiele osób", a nie "nie ma takich osób". Pamiętam czasy w których większość ludzi już znalazła ciepłe gniazdko na innych platformach, a ja naprawdę nie używałem niczego poza AmigaOS i potem MorphOS. Żadnych Wordów, Coreli, Photoshopów, InDesignów, FreeHandów, Eclipsów, Visuali, Xcodów, iTunesów... Absolutnie wszystko było robione na amigowym sofcie. Zjadało to masę czasu i trochę nerwów ale radocha była wielka. Chociaż w niektórych (nielicznych) przypadkach zrobienie czegoś na ami-sofcie było wygodniejsze. :)
[#17] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
Czy to tylko moje wrażenie czy naprawdę na tej imprezie niewiele było "superfrogowania"? Chodzi mi o to, że (w przeciwieństwie do poprzedniej imprezy z tej okazji) wszystko bardziej kręciło się dookoła nowych rozwiązań amigowych, a nie rozczulania nad wspaniałymi osiągnięciami lat 80-90.
[#18] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@MDW, post #17

Czy ja wiem... większość stanowisk była zdecydowanie retro. Petro miał rózne ciekawostki, które pokazywał, typu amiodkurzacz, czy płyta 1200 zatopiona w szkle. Wszyscy kręcili się też wokół VIPów, którzy reprezentowali zdecydowanie czasy retro.
[#19] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
Wiem, że nie dostanę odpowiedzi na to pytanie ale zapytam. Jak w świetle tej wieloprocesorowości i ochrony pamięci w MorphOS NG będzie wyglądała sprawa kompatybilności z istniejącym softem dla MorphOS i AmigaOS3/68k (i ewentualnie WOS/PUP)?
[#20] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Sokok, post #5

11 lat siedzę w architekturze ARM. Według mnie MorphOS jak już miałby iść w coś poza PowerPC to niech idzie w x86-64 - przynajmniej dokumentacja i dostępność bez problemu.

W przypadku ARM to jedynie Jetson TK1 wchodzi w rachubę. Szybki, udokumentowane GPU (od NVidii), dostępny. Na R/Pi szkoda czasu programistów bo to wolniejsze od strucli będzie.
[#21] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@MDW, post #19

Na obecnym etapie w ogóle nie bierzemy pod uwagę kompatybilności na poziomie binarnym.
[#22] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@hrw, post #20

Najprawdopodobniej masz całkowitą rację.
[#23] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Jacek Piszczek, post #21

Na obecnym etapie w ogóle nie bierzemy pod uwagę kompatybilności na poziomie binarnym.

I doskonale to rozumiem.
Dzięki za odpowowiedź.
[#24] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@MDW, post #13

No a niestety niewiele osób dzisiaj naprawdę coś poza programowaniem robi na systemach amigowych.


Na przykład ja robię :). Używam: Kray 1.4 + Modeler 5 do 3D i dodatkowo ArtEffect 4, ShowGirls, ImageMagick 6, jak również Odyssey Web Browswer do HTML-i itp. Niby hobbystycznie a jednak czasem wyrwie się trochę grosza :)

Ostatnio sporo bawię się w muzykę (perkusja, bas), zastanawiam się nad zakupem Digibooster-a - żeby coś pokleić :) Tym bardziej też cieszy mnie wiadomość o planowanej obsłudze MIDI w MOS 3.10
[#25] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@ede, post #24

Na przykład ja robię :).

No to super, że powiększasz grono tych nielicznych, którzy oprócz przestawiania ikonek i wybielania obudowy coś tam jeszcze robi. I wcale nie chodzi mi o to żeby to było zarobkowe. Powiedziałbym, że wręcz szkoda ami-platform do zarobkowania. :)
[#26] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@MDW, post #25

Ja Amigowego oprogramowania nie używałem przez dłuższy czas, ale wczoraj w nocy potrzebny mi był PPaint i programiki do konwersji obrazu (konwersję musiał przeprowadzić na A500, na A4000D programiki się sypały). Jakbym miał więcej czasu, to z chęcią jakieś kreski w PPaint bym postawił, wcześniej jeszcze próbowałem zrobić coś w Protrackerze i DigiBoosterze 3, ale niestety chyba jednak słoń na ucho mi nadepnął, choć w podstawówce jeden moduł zrobiłem i przynajmniej w tedy wydawało mi się, że tragedii nie było.
[#27] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@trOLLO, post #14

Brawo Ci Panowie (trOllo i ede)

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 15:30:18 przez BULI
[#28] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Jacek Piszczek, post #18

No ale fotka jest jak pokazujesz RJ Micalowi MorphOS-a :)
[#29] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce
Wow! Myślałem, że zapowiedzi ochrony pamięci w MOSie się nie doczekam. Tym bardziej cieszę się, że coś takiego widzę!
Teraz tylko liczyć, że zapowiedź uda się doprowadzić do realizacji...
[#30] Re: Amiga 30 - Germany - w pigułce

@Adam_K, post #29

Spokojnie, to tylko zapowiedź. To wszystko jeszcze troche potrwa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem