Komentowana treść: Tabor - oficjalna informacja prasowa
[#31] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@recedent, post #30

Ten sam, niestety ten G5 nie ma alternatywy. Ale chyba tylko raz go przytaszczyłem, bo za ciężki.
[#32] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Aniol, post #28

Masz zwyczajnie bardzo niewielkie wymagania to i komputerek może być wielkości paczki czego tam kto używa.

Często te wymagania są przerośnięte i okazuje się, że ludzie potrzebują ich tylko do przesuwania ikonek. Ja uważam, że takie G4 1,67GHz w morphosowym świecie sprawdza się bardzo dobrze. Trudno mi znaleźć soft, który potrzebowałby czegoś więcej. GCC4 działa fajnie, Blender działa ok, programy graficzne, dźwiękowe, filmy w rozdzielczości nadającej się do wielkości monitora działają normalnie (chociaż filmów i tak nigdy nie oglądam na komputerze tylko na TV). Natomiast bardzo bardzo bardzo przeszkadza mi ilość dostępnego RAMu. Tego zawsze jest za mało, a niestety historyczne zaszłości ami-systemów operacyjnych nie pozwalają na obsługę normalnej ilości pamięci. I to jest (moim zdaniem) dramat świata nowych Amig/postAmig/pseudoAmig i najbardziej paląca sprawa.
[#33] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@wali7, post #29

Pomału zaczyna się era Steam Machine, ten z linka poniżej całkiem fajny:
http://pclab.pl/news66728.html
więc pewnie będzie dość duży wybór wydajnych Pc w małej obudowie, pytanie tylko jak długo się na rynku uchowają, bo choć sprzęt fajny to na Linuxa nadal nie ma wystarczającej liczby gier, które mogłyby spowodować, że gracze nagminnie zaczną porzucać system "wielki brat patrzy" (czyt. Windows;)
[#34] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@MDW, post #32

Ja akurat lubie kiedy komputer to szafa w ktorej jest masa miejsca.Gdyby bylo cos wiekszego i fajniejszego niz Cosmos 2 ktorego mam to pewnie bym juz myslal nad przesiadka. Ale tak, ja bawie sie w 3d pod winda i musze pakowac do srodka co tam intel i nvidia maja najszybszego w danej chwili.
[#35] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa
jak to to nie ma kompatybilnego FPU to nie powinno w ogóle wychodzić bo wydajność sprzętu pod AOS4 wejdzie na nowy poziom tragedii, porażki i skandalu.

Cena 700-1000€
Oni chyba już na głowę upadli całkiem hide2
[#36] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Ittaj, post #33

Fajnie to wygląda, ale dla mnie nie jest to zaskoczeniem. Wydajnego peceta w małej obudowie można było sobie od dawna złożyć samemu. Tutaj jest to po prostu ładnie zgrane razem.
Ciekawsza jest ostatnia moda na pecety w formie klucza usb. Wcześniej były takie sprzęty z procesorami ARM, a teraz są też z x86. To jest dopiero miniaturyzacja (inna sprawa czy ma to sens).

A co do tematu wątku, to dobrze aby w (neo)amiświatku był wybór przynajmniej pomiędzy kompem w obudowie tower, itx i laptopem. Morphos i AROS taki wybór mają. AOS4 jest trudniej ale jak widać też dostrzegają taką potrzebę. Ciekawe co z tej nowej płyty będzie. Trochę mnie martwi procesor, szczególnie to fpu. Widział ktoś już jakieś testy tego w porównaniu do innych sprzętów. Jaką to będzie miało wydajność?
[#37] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@sando, post #36

Trochę mnie martwi procesor, szczególnie to fpu. Widział ktoś już jakieś testy tego w porównaniu do innych sprzętów. Jaką to będzie miało wydajność?

Nikt jeszcze nie zamieścił żadnych informacji, mnie ciekawi jak rozwiążą sprawę z tym FPU w AmigaOS. Cały soft korzystający z koproca będzie bezużyteczny czy też będzie wolniej działał?
Jeśli tak jak piszecie cena będzie w przedziale 700-1000 euro ta ja odpadam, to dla mnie za dużo o jakieś 4 razy.

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 16:50:32 przez waldiamiga
[#38] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@waldiamiga, post #37

Pomysł konstruktorów tego procesora wygląda w skrócie następująco. Normalne PowerPC ma 32 rejestry zwykłe (32-bitowe, G5 ma 64 bity, ale MorphOS działa na nim w trybie 32-bitowym), oraz 32 rejestry FPU, które są 64-bitowe. Dodatkowo jeżeli procesor ma AltiVeca, to są 32 rejestry AV po 128 bitów każdy.

Natomiast P1022 ma tylko 32 rejestry. Są one 64-bitowe i jednocześnie robią za rejestry zwykłe (dolna połówka), rejestry FPU i rejestry SPE czyli "AltiVeca dla ubogich". Instrukcje SPE i FPU częściowo są w konflikcie z instrukcjami FPU dla normalnych proców (z rdzeniami e300 i e600).

Tak więc nawet jeżeli przechwycimy jakoś te instrukcje wyjątkiem, to jeszcze pozostaje taki problem, że dane stałoprzecinkowe i zmiennoprzecinkowe w P1022 są w tych samych rejestrach, więc taki wyjątek musiałby jeszcze opróżniać i przywracać potrzebne do wykonania operacji zmiennoprzecinkowych rejestry. To się da zrobić, ale wydajność jest tragiczna.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest przekompilowanie kodu specjalnie dla rdzenia e500.
[#39] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Krashan, post #38

Toż to ma proca gorszego (chodzi o budowę) od tego, który był w Efice, SAM440,460 tyle tylko, że 2 rdzeniowy? Tak to rozumiem.
SH4AL, AMD APU, Motorola 68k, PPC G4/G5 rulez.
[#40] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Ender, post #39

W pewnym sensie można tak powiedzieć. P1022 jest procesorem do urządzeń telekomunikacyjnych, a w nich klasyczny koprocesor matematyczny nie jest specjalnie potrzebny. Oczywiście od procesorka Efiki jest niewątpliwie szybszy.
[#41] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Krashan, post #40

urządzeń telekomunikacyjnych


Czyli rozdziałki HD nie uciągnie. Czyli sama płyta główna powinna kosztować nie więcej niż 899 PLN.OK
[#42] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#43] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Krashan, post #38

Czyli pójdą po najlepszej lini...
Żeby zwolnić rejestry które będzie używał CPU, FPU będzie korzystał z rejestrów w drugim rdzeniu. Albo lepiej, cały drugi rdzeń będzie przypisany programowo do FPU.
Myślę że jest to do zrobienia, kosztem drugiego rdzenia na obsługę którego i tak nie ma szans w amiświatku od czerwonej piłeczki...
[#44] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#45] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#46] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Krashan, post #38

Nio, czyli już mniej więcej wiem o co chodzi. Dzięki za odpowiedź.
[#47] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#48] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Voyox, post #43

To jest niezły pomysł OK
[#49] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Voyox, post #43

Myślę że jest to do zrobienia, kosztem drugiego rdzenia na obsługę którego i tak nie ma szans w amiświatku od czerwonej piłeczki...


Właśnie! Masz racje! Drugi rdzeń będzie żerował i "zgapiał" z FPU.OK
Chyba właśnie dlatego jest taki zastój z obsługą drugiego rdzenia, bo jego strategicznym zadaniem jest FPU.

Brawo Ty! Zdemaskowałeś kolegów z Execa. szeroki uśmiech
[#50] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa
W dokumentacji pisza ze jest to 32 bitowy proc a moze oblsuzyc 8 GB RAMu.
Ciekawe jak to rozwiaza? A moze ten proc ma szersza szyne adresowa?
[#51] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Phibrizzo, post #50

W dokumentacji na stronie Freescale na schemacie blokowym jest pokazane ze ten procesor ma kontroler pamieci DDR3 32-64 Bit. Same niescislosci...

Z tego wszystkiego wywnioskowałem, że dobrany procesor jest nieprzypadkowo.
Zbyt tych płytek będzie spory, ale nie do klienta amigowego. Płyta była projektowana dla przemysłu, a amigowcy to przypadkowa zbierzność konstrukcji.

Jeżeli to weźmiemy pod uwagę, to rozumiemy dlaczego taki dziwny procek. Bo w zastosowaniach do których został dobrany spełni się znakomicie. Natomiast jako procesor do komputera już nie koniecznie. Przy okazji upiekli dwie pieczenie na jednym ogniu..

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 20:31:40 przez Voyox
[#52] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Voyox, post #43

Czyli pójdą po najlepszej lini...
Żeby zwolnić rejestry które będzie używał CPU, FPU będzie korzystał z rejestrów w drugim rdzeniu. Albo lepiej, cały drugi rdzeń będzie przypisany programowo do FPU.

fascynujące jest skąd ludzie biorą takie pomysły
nie jesteś jednak sam bo na anglojęzycznych forach przy okazji tej zapowiedzi pojawiały się podobne niedorzeczne pomysły OK
[#53] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Phibrizzo, post #50

Fizyczne adresowanie pamięci jest 36-bitowe. Powyżej 4 GB mogą wykorzystać systemy operacyjne, w których każdy proces ma własną przestrzeń adresową.
[#54] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa
Neoamigwanie bardzo mnie dziwi. Sprzęt jest kiepski technologicznie, słabo oprogramowany - nawet sterowników brak, dostarczany w ilościach śladowych, dodatkowo zbyt wysoko wyceniony. Na forach głównym tematem jest jak bardzo ten sprzęt nie działa, albo z czym sobie nie radzi (a nie radzi sobie ze np. ze zwykłym FHD). Ponadto na te sprzęty nie ma nawet dobrej przeglądarki www, pakietu biurowego o programach specjalizowanych nie wspominając.

Dla mnie mogą takich amigone, taborów czy sam mogą wogóle nie robić.
[#55] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@DeeL, post #54

Na forach głównym tematem jest jak bardzo ten sprzęt nie działa


Nope. Na forach głównym tematem jest narzekanie na ten sprzęt, przez osoby, które go nie mają.
[#56] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@strim_, post #55

Posiadanie sprzętu z procesorem X nie jest niezbędne do zrozumienia architektury tego procesora i wynikających z niej konsekwencji.
[#57] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@DeeL, post #54

"Dla mnie mogą takich amigone, taborów czy sam mogą wogóle nie robić."

Przypuszczam, że nie stałeś się powodem, dla którego ten sprzęt ma powstać.
[#58] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@XoR, post #52

I tu się mylisz... Jakie niedorzeczne pomysły? Nie tylko ten pomysł jest dobry, ale oni go wprowadzą w życie. Tyle już "mądrych" mówiło i pisało że czegoś nie można, że czegoś nie będzie.. A życie to zweryfikowało, przykłady ? Turbo do A600, nie tylko jest ale jest duży wybór, a ile słów zmarnowano że nie będzie bo niemożliwe bo nie ma szyny procesora itd...
Przykłady można mnożyć..
[#59] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@strim_, post #55

W sumie masz chyba rację. Na tych forach narzekają Ci którzy nie kupią kiepskiego sprzętu tylko dlatego że ktoś nazwał ten sprzęt podobnie do produktów Commodore.
[#60] Re: Tabor - oficjalna informacja prasowa

@Adam_K, post #57

Mądrego to aż miło posłuchać :) Ja też tak przypuszczam że nie jestem powodem powstawania tych sprzętów, ale zaczynam się zastanawiam się KTO jest tym tym powodem? Z drugiej strony nieświadomość bywa taka przyjemna:)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem